Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT Süper Sport Kullanıcıları - Tanışma ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Honda VFR800
    Alıntı vedat kaya adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba ben uzun süredir bu siteye üyeyim...
    Ama nadiren mesaj yazarım...
    Görünen oki kendini yetiştirmiş cok arkadaş var...
    o zaman yazın bir kurs ayarlayın bizlere ögretmen olun eksigi olanlar tamamlasın böyle okumakla olmaz bana göre yanlış anlamalar yüzünden insanlar zarar görebilir...
    uygun bir ücret bitcok kisiyi cekecektir..
    Böylelikle yurtdısına cıkmak zorunka kalmayız...
    Vedat Bey,

İçtenlikle söylemiş olduğunuz bu mesajı ben aslında ziyadesiyle tehlikeli buluyorum. Şunu akıldan hiç çıkartmamak lazım; Bilmek ile Öğretmek arasında dünyalar kadar fark var. Her bilen öğretemez. Öğretmek denen bildiğini karşı tarafa anlatmak fiili bambaşka bir olaydır. Aynı zamanda karşınızdakinin Öğrenme kabiliyeti de çok mühim.

Dolayısı ile herkes ders veremez, herkes eğitici/eğitmen/hoca olamaz. Şurası bir gerçek ki düz yolda biraz da süratli motor kullanmasını bilen herkes ders veriyor Bağdat Cadde'sinde. Fiyatlar da gayet makul, saati 50 YTL. Zaten hafif meraklıysanız ve sorular soruyorsanız, bu tipler hemen bulurlar sizi "istersen öğretirim...ben özel ders veriyorum zaten" Söyleyiş edasından felan hiç bahsetmiyorum, ama öyle bi görüntü çizer ki kafanızda "adam bu motor işini bitirmiş kardeşim...beni de çok sevdi, ders verecek" şeklinde gerine gerine de anlatırsınız.

Öğrenmeye gelince;

İstanbul'da benim bildiğim Güvenli Sürüş Eğitimi veren yerler şunlar:

1. Honda Motor Eğitim Merkezi - http://www.honda.com.tr/motosiklet/learning_center.htm - 2 günlük all-day eğitimi 280 YTL
    2. BMW Rider Academy - http://www.bmwrideracademy.com/ - 2 günlük all-day eğitimi 440 Euro
    3. Süleyman Memnun Motosiklet Okulu - http://suleymanmemnunmx.com - 2 günlük all-day eğitimi 225 Euro

Bunların dışında bir de Cornering (Viraj) tekniğini öğrenebilmek için, Mehmet kardeşimizin de gitmiş olduğu

California Superbike School - http://superbikeschool-turkey.com/index.html
    [B]In order to be old & wise, you have to be young & stupid first[/B]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda Cbr 600rr
    yanlız yanlış anlaşılma olmasın eklemek istiyorum california superbike school piste yönelik yarış eğitimi veriyor bildiğim kadarıyla,
    görüş olarak, teknik olarak tabiyki katkıları olur burdan alacağınız eğitimin ama "boy"un da dediği gibi cadde de uygulayamazsınız.
    it's just living and leaving::145::

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Leike gitti kaldık kawaya
    peki abi forum toplantılarında siz anlatın bizde kapabildiğimiz kadarını kapalım. olmazmı?

Motosikleti
    Honda VFR800
    Alıntı SuPeR BiKe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlız yanlış anlaşılma olmasın eklemek istiyorum california superbike school piste yönelik yarış eğitimi veriyor bildiğim kadarıyla,
    görüş olarak, teknik olarak tabiyki katkıları olur burdan alacağınız eğitimin ama "boy"un da dediği gibi cadde de uygulayamazsınız.
    Kesinlikle doğru!! Ben mesajımda bunu belirtmeyi unutmuşum, kusuruma bakmayın. Tecrübe etmemiş olmakla birlikte, pist teknikleri ile güvenli sürüş teknikleri birbirinden çok ama çok farklı.

Alıntı erdemd adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki abi forum toplantılarında siz anlatın bizde kapabildiğimiz kadarını kapalım. olmazmı?
    Erdem kardeşim, mesajımda da belirttiğim gibi bilmek ile öğretmek çok farklı şeyler. Ayrıca anlatılan tekniği yanlış anlayıp yada algılayıp uygularsanız, sonu istemediğiniz biçimde sonuçlanabilir.

Güvenli Sürüş eğitimleri ile ilgili olarak ben açıkcası Honda'nın GS eğitimlerini çok beğeniyorum. Hem içerik, hem de eğitmenler iyi. Ayrıca eğitmenler, yanlış olmasın ama hatırladığım ve sohbet ettiğim kadarı ile senede 2 defa Japonya'ya gidip sadece eğitmenlerin katıldığı bir eğitimden geçiyorlar ve bu eğitimde geçer not 100 üzerinden 92 olup, eğer geçer not alamazsanız eğitim veremiyorsunuz. 2 kere bu eğitimlerden geçer not alamamanız halinde ise eğitmenin Honda MES (Motorsiklet Eğitim Sertifikası) iptal ediliyor.

Motorsiklet'de İleri Sürüş eğitimleri ile ilgili bir de benim bildiğim ve çok sevdiğim bir ağabeyimin de üyesi olduğu One More Mile Rider Club (a.k.a. OMM) var. Web Sitesi - http://www.ommriders.com/t/01/. Buradaki eğitimlerde ADAC Allgemeiner Deutscher Automobil-Club şartnameleri ve kuralları öngörülüyor ve eğitmenlerin neredeyse hepsi IAM Institute of Advanced Motorists sertifikalı. Merak edenler için:

ADAC Web Site - http://www.adac.de
    IAM Web Site - http://www.iam.org.uk/

Özellikle Avrupa ülkelerinde uygulanan sigorta kanunlarına göre, bir IAM sertifikası sahibi sürücü, sigorta ve kasko ödemelerinde büyük avantajlar sağlıyor.

Honda Japonya tarafından Japon polisine verilen eğitime ait bir videoyu aşağıda seyredebilirsiniz. Ne dediğimi daha iyi anlayacaksınız. Videoda göreceğiniz tekniklerin hiçbirisi PİST/YARIŞ TEKNİĞİ DEĞİLDİR!!

vedat kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 600 RR
    Alıntı ArChLeO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vedat Bey,

İçtenlikle söylemiş olduğunuz bu mesajı ben aslında ziyadesiyle tehlikeli buluyorum. Şunu akıldan hiç çıkartmamak lazım; Bilmek ile Öğretmek arasında dünyalar kadar fark var. Her bilen öğretemez. Öğretmek denen bildiğini karşı tarafa anlatmak fiili bambaşka bir olaydır. Aynı zamanda karşınızdakinin Öğrenme kabiliyeti de çok mühim.

Dolayısı ile herkes ders veremez, herkes eğitici/eğitmen/hoca olamaz. Şurası bir gerçek ki düz yolda biraz da süratli motor kullanmasını bilen herkes ders veriyor Bağdat Cadde'sinde. Fiyatlar da gayet makul, saati 50 YTL. Zaten hafif meraklıysanız ve sorular soruyorsanız, bu tipler hemen bulurlar sizi "istersen öğretirim...ben özel ders veriyorum zaten" Söyleyiş edasından felan hiç bahsetmiyorum, ama öyle bi görüntü çizer ki kafanızda "adam bu motor işini bitirmiş kardeşim...beni de çok sevdi, ders verecek" şeklinde gerine gerine de anlatırsınız.

Öğrenmeye gelince;

İstanbul'da benim bildiğim Güvenli Sürüş Eğitimi veren yerler şunlar:

1. Honda Motor Eğitim Merkezi - http://www.honda.com.tr/motosiklet/learning_center.htm - 2 günlük all-day eğitimi 280 YTL
    2. BMW Rider Academy - http://www.bmwrideracademy.com/ - 2 günlük all-day eğitimi 440 Euro
    3. Süleyman Memnun Motosiklet Okulu - http://suleymanmemnunmx.com - 2 günlük all-day eğitimi 225 Euro

Bunların dışında bir de Cornering (Viraj) tekniğini öğrenebilmek için, Mehmet kardeşimizin de gitmiş olduğu

California Superbike School - http://superbikeschool-turkey.com/index.html
    merhaba..
    ben o yazdıgınız egitimleri ve ders verenleri biliyorum..
    çogusunada gittim ve hala eksiklerim var..
    Bir tek Honda egitimi güzel digerleri sadece motor kullanma egitimi veriyorlar.ben onu kast etmedim s.s. sa konumuz..
    ben süper sport kulanıpta teknigini kendini bilgisini paylaşmak isteyenler bu konuda kulakdan dolma bilgilerle sokakta gezenlerden birkacınıda olsa biliclendirebilmeyi kast ettim. Yoksa ''al motoru gel ögren'' degil tabiki..
    Egitmenlik zor biliyorum ama konumuz super sportsa bu konuda kendini yetiştirmiş kişilerin burada yazdıklarını dısarda uygulamak isteyip de başına bela almakmı yoksa uygun bir yerde ''bu böyledir şu şöyledir şu kesinlikle yapılmaz'' demenin özel bir zeka veya egitim gerektiginide sanmıyorum..
    Ben sadece sizin dediginiz gibi sokakta Apaçileden ogrenip yollarda ölenleri bir nebze olsun kurtarmaktı amacım..
    saygılar
    [B][COLOR="Red"]insanlar gelecek için hayal kurar..kaderde buna gülermiş...[/COLOR][/B]

Motosikleti
    ZX6-R
    600 RR ın yağ göstergesini bulamadım yardımcı olucak arkadas var mı?.....................

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı hell_rideRR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    600 RR ın yağ göstergesini bulamadım yardımcı olucak arkadas var mı?.....................
    Yağ koyduğun siyah bir kapak var.
    Hah işte oranın altında cam bir bölüm var.
    Oraya bi bakıver.
    Yoksa aramaya çıkalım.

VedatKaya;

Eğitimin sözel bölümü ile ilgili bir çok şeyi paylaşıyoruz zaten arkadaşlar.
    Burada bişeyler bilen herkes bilgisini paylaşıyor, bilmediklerini de öğreniyor.
    Bu başlığı baştan sona okursanız, çok faydalanacağınızdan eminim.
    Geri kalan ve gidin eğitim alın, dediğimiz şeyler içinse yapacak bir şey yok maalesef...
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Motosikleti
    ZX6-R
    eyvallah buldum gerçi tam altında degilmiş ama yinede sağol hocam

Motosikleti
    Honda VFR800
    merhaba..
    ben o yazdıgınız egitimleri ve ders verenleri biliyorum. çogusunada gittim ve hala eksiklerim var. Bir tek Honda egitimi güzel digerleri sadece motor kullanma egitimi veriyorlar.ben onu kast etmedim s.s. sa konumuz...
    Sevgili Vedat Kaya,

Aslında farkında olmadan belki de çok yanlış bir cümle sarfetmişsiniz diye düşünüyorum. Zira yanlış olmasına ve şiddetle karşı çıkmama rağmen bir ihtimal motor kullanmak özel ders ile mümkün olabilir. Ama siz SS'dan bahsediyorsunuz. Yani sınırların son noktasına kadar zorlandığı, yüksek süratli ve yüksek teknik gerektiren bir konu SS.

...ben süper sport kulanıpta teknigini kendini bilgisini paylaşmak isteyenler bu konuda kulakdan dolma bilgilerle sokakta gezenlerden birkacınıda olsa biliclendirebilmeyi kast ettim...
    Bilenler bildiklerini sözlü olarak zaten bu forumda paylaşıyorlar. Lütfen özellikle Boy'un yazdıklarını okuyun forumda

...Yoksa ''al motoru gel ögren'' degil tabiki. Egitmenlik zor biliyorum ama konumuz super sportsa bu konuda kendini yetiştirmiş kişilerin burada yazdıklarını dısarda uygulamak isteyip de başına bela almakmı yoksa uygun bir yerde ''bu böyledir şu şöyledir şu kesinlikle yapılmaz'' demenin özel bir zeka veya egitim gerektiginide sanmıyorum...
    Eğitim vermenin "zeka ve eğitim gerektirmemesi" sözünüzü ise kusura bakmayın ama çok yadırgadım. Eğitim vermek yada birini/birilerini eğitmek ciddi pedagojik ve psikolojik formasyon isteyen işlerdir. Zeka, eğitim ve öğretebilme/anlatabilme/aktarabilme kabiliyeti ister. Öyle olmasa eğitmen yetiştiren enstitüler, fakülteler olmazdı değil mi? Eğer her eğitmen varsayılan olarak iyi eğitim verebiliyorsa, neden veliler okulda öğretmen seçerler hiç düşündünüz mü?

...Ben sadece sizin dediginiz gibi sokakta Apaçileden ogrenip yollarda ölenleri bir nebze olsun kurtarmaktı amacım...
    saygılar
    Yollarda ölenlerin en büyük kabahatlari ve ölüm sebepleri maalesef cahillikleri, "apaçi"lerin akıl almaz cesaretleri, "ben bu işi biliyorum" egoları ve maalesef motoru hala ve ısrarla bir taşıt olarak görmeyen cahil sürücülerimizdir. Boy'un yazılarını okursanız göreceksiniz; Pist Teknikleri sadece özel pistlerde kullanmak içindir. Normal yol kullanımında asfaltın durumu, yolların kalitesi ve trafik durumu hasebiyle bu teknikleri kullanmak risk teşkil eder.

Sevgi ve saygılarımla,

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Arkadaşlar; 20 senedir her çeşit motor kullanmama, bugüne kadar motosiklet ile ilgili çoğunuzun hiç okumadığı kadar kitap ve internetten tonlarca yazı okumama, BMW ve California Superbike School gibi kurumlardan eğitim almama, iki senedir profesyonel anlamda Türkiye Pist Şampiyonası'nda yarışmama ve motosiklet olayına bir hobi veya eğlenceden çok tutkulu şekilde bağlı olmama rağmen ve en önemlisi MT'den abartmıyorum yüzlerce(!) kişi benden eğitim almak istemesine rağmen sizce neden eğitim vermiyorum?

Eğitim kolay iş değildir, Levent arkadaşımızın da dediği gibi bir şeyi "bilmek" ile "öğretmek" arasında dünya kadar fark vardır. Saati 50 YTL gibi bir fiyata, "ben bu işi çok iyi biliyorum" deyip eğitim veren insanlara bakmayın. Bu tip eğitimlerden motoru kullanmak dışında hiçbir şey öğrenemezsiniz, motor kullanmayı da boş bir alanda kendi başınıza birkaç saatte bile öğrenebilirsiniz. Ancak bu işi gerçekten öğrenmek istiyorsanız, ciddi birilerinden veya ciddi kurumlardan eğitim almanız gerekiyor. Eğitim alacağınız kişinin de gerçekten bilgisine güvenmeniz gerekiyor. Ben farklı kurumlarda aynı konu için farklı şeyler öğrettiklerini bile gördüm, eğitim sistemleri de tek değil, bazı noktalarda birbirlerinden farklılaşıyorlar. Ülkemizdeki kurumların hepsi "Güvenli Sürüş" eğitimleri veriyorlar. Bu eğitimlerde gösterilenleri genel olarak her tür motosiklete uygulayabilirsiniz. Ancak bir yarış motosikleti kullanacaksanız bu eğitimlerde gösterilenler yetersiz kalacaktır. Yarış motosikleti bilmeyen birinin altına verildiğinde gerçekten çok tehlikeli bir araçtır, bunun aksine iyi bilen birinin altında da diğer tüm motorlardan çok daha güvenlidir. Ancak ne yazık ki bu motorları kullananların çoğu bu motorları kullanmak için yetersiz kişilerdir, bu yüzden yarış motosikleti kazaları daha fazladır.

Ben bu kadar talep varken tabi ki de eğitim vermek istiyorum ama uygun şartları sağlayana kadar eğitim vermeyi düşünmüyorum. Zamanında pist organizasyonu yapmıştık, adam toplayamadığımız için iptal ettik. Diğer sitelerde birçok grup yazları haftasonu pist kiralayıp başlarında işi bilen biri olmadığından bilinçsiz şekilde olsa da kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Eğer eğitim verilecekse bunun tek yeri vardır, o da pisttir. Ben öyle başkalarının yaptığı gibi Şile yollarında, trafik olan yerlerde insanları riske sokup eğitim vermem. Birgün bu eğitim verme işi gerçek olacak...
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

süper sport motor her zaman da dedigim gibi başlı başına bir motordur. asla hafife alınacak bir şey olmayıp risk almadan sürmesini bilmek gerek egitim almak şarttır çogu s.s kullnan kişiler gidonu nasıl tutacagını bile bilmez
    kazık yutmuş gibi kaykılır üstünde böyle yapanları çok görüyorum.parası olan ve gösteriş meraklısı çogu insan var sadece boşta ara gazı dahi vermekten başka bir şey bilmiyorlar ögrenmeye de niyeti yok sadece kız tavlamaya yarıyor onun için motor bu

vedat kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 600 RR
    Ben bu işten bir şey anlamadım bir kaç yıl önce Yalova movset te Boy (mehmet) o zaman yapılan kücük yarışlarda (en yavaş gitme-firenleme v.s.) anons eden kişi eğitmen ve yarışcı diye tanıtırken hiç tepki göstermedi şimdi ''ben egitmen değilim'' diyo..
    Yine geçen senelerdeki mesajlara bakın o dönemde eksiklerimiz var yazın okuyalım kendimizi geliştirelim dedik..
    Bu defa yazmakla okumakla uygulamanın farklı oldugu..Hele bir s.s. kullanıyorsan uygulamalı eğitimin şart oldugu idda ediliyordu Boy ve arkadaşları tarafından şimdi yazdıklarımızı okuyun diyorsunuz. Yani boyun yazdıklarını ve benzerlerini yakından takip ediyorum merak etme..
    Benim amacım surtüşme tartışma değil.Genelde s.s. kullanıcıları burnundan kıl aldırmaz en iyi kullanıcı kendileri sanarlar oysa ben işin içinde saglıgım ve başkalarının saglıgı varsa her türlü eğitimi (imkanlar ve zaman ) dogrultusunda almak isterim. Bunun için yazmıştım ama olay farklı kulvarlara geçti..
    Bence basıt eğitimler için pedegoji eğitimi almak gerekmiyor..
    Yani kendimden örnek vereyim ilk zamanlar tek ayakla motoru tutar haraket ettiğimde biraz sendeler dengesiz kalkış yapardım. bilenler sorduk çift ayak kullan dediler bu defa yokuş aşagı yokuş yukarı ayak freninin kullanamadım buda olmadı yani bunun gibi bilgileri veya umarım yanlış anlamaz sadece yakın bir mesaj oldugu için o örnegi kullanıcam..
    Hell-riderr kardeşim 600 RR kullanıyor agresif bir makına yani ve yag göstergesinin yerini soruyor bu arkadaşımız trafikte 119 beygiri kumanda ediyor bilmem ne demek istediğimi anlatabildimi..
    Bunu yazmak hoş değil ama galiba gene iş Apaçilere kaldı..
    Onlar biraz daha cesur galiba..
    saygılar
    [B][COLOR="Red"]insanlar gelecek için hayal kurar..kaderde buna gülermiş...[/COLOR][/B]

Motosikleti
    Honda VFR800
    Ben bu işten bir şey anlamadım bir kaç yıl önce Yalova movset te Boy (mehmet) o zaman yapılan kücük yarışlarda (en yavaş gitme-firenleme v.s.) anons eden kişi eğitmen ve yarışcı diye tanıtırken hiç tepki göstermedi şimdi ''ben egitmen değilim'' diyo...Yine geçen senelerdeki mesajlara bakın o dönemde eksiklerimiz var yazın okuyalım kendimizi geliştirelim dedik...Bu defa yazmakla okumakla uygulamanın farklı oldugu..Hele bir s.s. kullanıyorsan uygulamalı eğitimin şart oldugu idda ediliyordu Boy ve arkadaşları tarafından şimdi yazdıklarımızı okuyun diyorsunuz. Yani boyun yazdıklarını ve benzerlerini yakından takip ediyorum merak etme..
    Vedat kardeşim selamlar,
    Problemini ve sıkıntını inan çok iyi anlıyorum. Gerçi buna Mehmet'in cevap vermesi daha doğru ama Mehmet "ben eğitmen değilim" demiyor ki Mehmet sadece bana göre "sorumlu" davranıyor...Alan lazım, mekan lazım, kimsenin hayatını riske atamam diyor...Elbetteki kendi düşüncesine ve mantığına göre şartlar oluştuğu zaman eğitim verecektir herhalde...

Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Ben bu kadar talep varken tabi ki de eğitim vermek istiyorum ama uygun şartları sağlayana kadar eğitim vermeyi düşünmüyorum. Zamanında pist organizasyonu yapmıştık, adam toplayamadığımız için iptal ettik. Diğer sitelerde birçok grup yazları haftasonu pist kiralayıp başlarında işi bilen biri olmadığından bilinçsiz şekilde olsa da kendilerini geliştirmeye çalışıyorlar. Eğer eğitim verilecekse bunun tek yeri vardır, o da pisttir. Ben öyle başkalarının yaptığı gibi Şile yollarında, trafik olan yerlerde insanları riske sokup eğitim vermem. Birgün bu eğitim verme işi gerçek olacak...
    Ayrıca burada bir başka gerçek var : Okumak, okuduğunu anlamak ve anladığını uygulamak/uygulayabilmek

Eğer böyle birşey mümkün olsaydı, Paula Volpara'nın Motorsiklet Yol Sanatı kitabını okuyan herkes iyi bir yol sürücüsü, Keith Code'un A Twist of The Wrist kitabını okuyan herkes de iyi bir yarışcı olurdu herhalde.

Tabii ki bu platformda bildiklerimizi paylaşmak, bilmediklerimizi öğrenmek, hatalarımızı paylaşmak ve arkadaşlarımızı dostlarımızı uyararak bunu kimsenin tekrarlamamsını sağlamak, hatamızdan bahsederken bir bilenin çıkıp "öyle yaptığın için olmuş, halbuki şöyle yapsaydın olmazdı" demesinden ders çıkartmak gibi paylaşımlar çok çok güzel, lakin şurası da kesin ki bu iş Apaçilerden ders alarak değil, okuluna giderek olur. Öyle olsa, sen de eğitim almaz, internette var olan tüm motorsiklet forumlarına üye olur, ona buna sorarak sonra da evin arka bahçesindeki boş pistte kendi kendine öğrenirdin değil mi?

Ben de yaşadığım bir örnek vereyim yeri gelmişken. Mehmet'in yazılarına bakarsan, kurb içindeki dönüşlerde kurbdan çıkana kadar arka fren ile frenaj yapıldığı yazar. Hatta GS eğitimlerinde bunun tam tersi söylenir. Yaklaşık 10 gün kadar önce, hava kuru ve güzeldi. Motoru alıp çıktım ve biraz dolaştım. Maltepe belediyesinin ordan sahilyoluna inen bir viyadük var. Kurbu da biraz dardır ve sol-sağ dönüş vardır. O kurbu dönerken diz açayım ve arka frenajı deneyeyim dedim. Dolayısı ile de kurb başında gaz kestim ama frenaj yapmadım. Kurba girince yavaş yavaş arka frenaja asıldım. Aman yarabbim, motorun kıçı öyle bir savurmaya başladı ki anlatamam. Neyse ki kazasız belasız atlattık. Netice;

1.) Bilmediğim bir teknik. Sadece okudum ve uygulamaya çalıştım.
    2.) Muhtemelen throttle-brake oranında bir hata ettim ki kıç savurmaya başladı
    3.) Sonuçları : istemeden ve bilmeden high-side veya low-side olabilirdim ve arkamdan da araç geliyordu. 500-600 Euro gibi bir eğitimden kaçarak, okuyarak ve/veya apaçilerden öğrenerek denenmek istenen bu ve bunun gibi bir çok teknik neticesinde olay 5000 Euro'luk bir hastane faturasına ve kırık 3-5 kemik veya platinlerle dolu bir vücuda dönebilir maalesef

Ezcümle, EĞİTİM ŞART

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @vedat kaya
    Yine geçen senelerdeki mesajlara bakın o dönemde eksiklerimiz var yazın okuyalım kendimizi geliştirelim dedik.. Bu defa yazmakla okumakla uygulamanın farklı oldugu..Hele bir s.s. kullanıyorsan uygulamalı eğitimin şart oldugu idda ediliyordu Boy ve arkadaşları tarafından şimdi yazdıklarımızı okuyun diyorsunuz.
    Vedatcım yine okuduklarını anlamadığın bir günündesin herhalde Ben sadece buraya yazılanları okuyun öğrenin diye birşey demedim ki. Ben elimden geldiğince konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyenleri bilgilendirmeye çalışıyorum. Sonuçta sırf ben değil, bir sürü insan buraya yazı yazıyor, herkes birbirine yardımcı olmaya çalışıyor. Ama yine diyorum, burada okuduğunu uygulaman eğitim olmadan çok kolay değil, hele normal trafikte hiç kolay değil. Levent arkadaşımız virajda arka fren tekniğini denemeye kalkmış, başına gelenleri yazmış. Normalde güvenli sürüş eğitimlerinde virajda frene dokunulmaz denir. Virajda fren kullanmanız için hızınızın ve pozisyonunuzun bu tekniğe imkan verecek uygunlukta olması gerekiyor, ben bugüne kadar normal trafikte bunu hiç denemedim, pistte uyguladım. Yani buradan okuduklarınızı caddede uygulamanız çok kolay değil. O yüzden eğitim şart diyoruz.

@ArChLeO
    Bilmediğim bir teknik. Sadece okudum ve uygulamaya çalıştım. Muhtemelen throttle-brake oranında bir hata ettim ki kıç savurmaya başladı
    Tekniğin ne olduğunu bilmenin dışında hangi durumlarda kullanabileceğini de bilmen gerekiyor. Çünkü her tekniğin bir kullanılma amacı ve sürücüye sağladığı avantajı vardır. Herhangi bir viraja girerken, "ben bu sefer şu tekniği uygulayayım" denmez, virajda "dizimi açıp asfalta bir sürteyim" denmez. O yüzden burada SS için vermiş olduğum bilgilerin çoğunu normal caddede denemeye kalkmayınız.

Motosikleti
    Honda VFR800
    Alıntı boy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    @ArChLeO
    Tekniğin ne olduğunu bilmenin dışında hangi durumlarda kullanabileceğini de bilmen gerekiyor. Çünkü her tekniğin bir kullanılma amacı ve sürücüye sağladığı avantajı vardır. Herhangi bir viraja girerken, "ben bu sefer şu tekniği uygulayayım" denmez, virajda "dizimi açıp asfalta bir sürteyim" denmez. O yüzden burada SS için vermiş olduğum bilgilerin çoğunu normal caddede denemeye kalkmayınız.
    Sevgili Mehmet,

Ben bilerek denedim. Pist tekniğinin normal yolda neye yol açtığını görmek için. Aslında yapmamam gerekirdi. Tabii biraz acemilik ve biraz da cahillik ile, senin de hep yazılarında belirttiğin gibi;

1. Sürat (Speed)
    2. Çekiş, sürtünme (Traction)
    3. Konum (Location)
    4. Zamanlama (Timing)
    5. Yatış Açısı (Lean Angle)

bileşenleri doğru oluşmadığı için motor yalpalamaya başladı. Ben bu tecrübeyi, pist tekniklerinin düz yolda kullanılmasının (sadece benim gibi merak için bile) aslında ne kadar tehlikeli ve riskli olabileceğini anlatmak için yazdım. Sürç'ü lisan ettiysem affola...

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    California Superbike School eğitiminden fikir olması adına birkaç görüntü koyayım dedim...

Motosikleti
    Honda Cbr 600rr
    iyi güzel demişsin levent ama işte bazılarımızın dikkat çekmek istediği şeyde bu. "Bilinçli kullanım" derken ne yaptığını bilerek, gerekli eğitimi almış ve bu tekniklere hakim olarak kullanmaktan bahsediyoruz. Sınırlarının farkında olup sürüşünü buna göre ayarlamak lazım. bende normalde uyguladığımdan çok daha fazla şey biliyorum motorumun limitleride bunları karşılayabilecek kapasitede belki ama yinede bazı şeyleri uygulamaktan kaçınıyorum.

Neden dersen olası bir hatadan dönüşüm olmayabilir. Dikkat etmediğimiz çok ufak bir ayrıntı bile çok ağır bedeller çıkarabilir karşımıza.

Dikkat etmek lazım sevdiklerimizi üzmeyelim sonra.
    it's just living and leaving::145::

Motosikleti
    ZX6-R
    YARDIM!!!!!!!!!!!! dün sağ amortsörde yağ olduğunu fark ettim yada yağ kaçırıyor neden olabilir ve ne yapmak lazım direksiyon hakimiyetini etkiler mi?...............

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @hell_rideRR
    YARDIM!!!!!!!!!!!! dün sağ amortsörde yağ olduğunu fark ettim yada yağ kaçırıyor neden olabilir ve ne yapmak lazım direksiyon hakimiyetini etkiler mi?...............
    Keçelerden yağ kaçırıyordur, ustaya göster..

Motosikleti
    honda cbr rr 600 1955 auto unıon DKW Mondial 150 H
    bende varım arkadaşlar

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler