Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

MT Süper Sport Kullanıcıları - Tanışma ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı ArChLeO adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendimi memnuniyetle tanıtayım. Adım Levent. Yaş 40. Mimarım. 20 senedir motor hastası olmakla birlikte sadece 2 yıldır kullanıcısıyım. Honda VFR800 kullanıyorum. Honda'dan GS1 ve GS2 eğitimi aldım ama kendimi daha fazla geliştirmek ve teknik öğrenmek istiyorum. Bu yüzden de Mehmet kardeşimin bahsettiği California Superbike School'a gitmeyi düşünüyorum. Bakalım...
    Levent hoş geldin.
    Yaşıt sayılırız.
    Benden bir yaş büyüksün.
    İhtiyar adamın birisin yani.
    Meslektaş sayılmasak da ilk üniversite rezaletim inşaat mühendisliği olduğu için nefret ettiğim mesleklerden birine sahipsin.
    (Bu takdir etmediğim ve sana ihtiyacım olmayacağı anlamına gelmez.)
    Eğitim konusunda bir ara bana hatırlat, sana güzel arkadaşlar ve eğitim fırsatları ile ilgili bir prezantasyon yapayım.
    Şu an kafam baya güzel olduğu için kendime malik değilim.
    Ama çok memnun olduğumu söyleyeyim.
    Yarın ayılınca tekrar söyleyeceğim.
    Bir yerlere kaybolma.
    Kafası çalışan insanlara ihtiyaç var....

Kazasız ve mutlu sürüşlere dilerim....
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Honda VFR800
    Hoşbulduk, ben de çok memnun oldum...
    Teşekkür ederim güzel dileklerin için. Ayrıca sen de bilirsin ki mimarlar inşaat mühendislerini, inşaat mühendisleri de mimarları sevmez Lakin her daim birbirlerine ihtiyaçları vardır dediğin gibi...
    Bu arada her türlü arkadaşlığa ve prezentasyona açığım....kendine malik olunca haber ver

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Birkaç gündür oldukça faydalı bir seyir halinde bizim supersport topiği, sesimi çıkartmıyorum diye burada değilim sanmayın

"ArChLeO" foruma hoşgeldiniz, keyifli paylaşımlar olur umarım.

Motosikleti
    Honda VFR800
    Alıntı dreamdark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    "ArChLeO" foruma hoşgeldiniz, keyifli paylaşımlar olur umarım.
    Çok teşekkür ederim...ben de keyifli paylaşımlar olacağını düşünüyorum...
    [B]In order to be old & wise, you have to be young & stupid first[/B]

GorkeM - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    GS1 ve GS2 başlangıç eğitimleri. Asıl GS3 ve GS4'ü almanızı öneririm. California için daha erken olduğunu düşünüyorum. Öncesinde biraz daha tecrübe edinmelisiniz. Size gereken pist eğitimi değil yok eğitimi ilk etapta. Bu arada hoşgeldiniz.
    Forum Kuralları◄ ►Moto Aktuel◄ ►Türk Dil Kurumu
    Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @SuPeR BiKe
    Once the throttle is cracked on, it is rolled on evenly, smoothly and constantly throughout the remainder of the turn.

en büyük "boy" başka büyük yok....
    Arkadaşlar, bugüne kadar ağzımdan yanlış birşey çıktığını duydunuz mu? Benim burada anlattığım şeyler oradan buradan duyduklarım değil, onlarca kitap okudum, eğitim aldım, yarıştım, izledim, öğrendim, uyguladım... Size linklerini verdiğim kitapları okursanız dediğim şeyleri orada da göreceksiniz zaten

@coq
    Boy çok güzel açıklamış ama bir kaç ekleme yapmak istiyorum.
    Arka teker kaybı tamamen gaz kolunu kullanmanızla ilgili bir hadisedir.
    Zemin dahi gaz kolu kadar etken olmaz.(Buraya dikkat!)
    Ben zaten aynı şeyi demiştim, high-side a neden olan tek şey gazı olması gerekenden fazla açmaktır. Bu arada Lorenzo'nun düşüşünü dikkatlice izlerseniz, yine tek etkenin arka lastiğin kayması olduğunu görebilirsiniz, ön teker ile olayın alakası yok, ön tekerin pozisyonu zaten olması gereken pozisyonda.

Yanlış düşünülen bir şeyi de düzeltelim.
    Sanırım Boy bana katılacaktır.
    Yarış pilotları dizlerini yere sürtmek için değil, sürtmemek için yana açıyorlar.
    Yani diz bir güvenlik duvarıdır.
    Dizinizi yere sürtmeye uğraşmayın.
    Aksine, dizinizi yere sürtmemeye yoğunlaşın...
    Evet bu konu aynen dediğin gibi, normalde piste ilk girenlerin ilk yapmaya çalıştığı şey dizlerini yere sürtmektir. Ancak pistte yavaş kaldıklarından ve viraja olması gereken süratte giremediklerinden ve motor fazla yatmadığından dizlerini yere sürtemezler. Virajda dizi dışa çıkarmanın nedeni motorun yatış açısını anlamak, açıyı ona göre ayarlamaktır. Diziniz yere sürttüğünde motorun ne kadar yatmış olduğunu anlar ona göre motoru daha fazla yatırmazsınız. Motor virajda yavaş kalırsa, eğim açısı da az olacağından diziniz yere değmez, yani dizinizin yere değmesi için girmiş olduğunuz virajda hızlı olmanız gerekir. Eğer hızlıysanız zaten ister istemez diziniz, hatta ne kadar geri çekerseniz çekin botlarınızın ucu asfalta sürter. Ben yarışta dizim yere değmesin diye uğraşıyordum hep, ona rağmen sliderim bitti

@GorkeM
    GS1 ve GS2 başlangıç eğitimleri. Asıl GS3 ve GS4'ü almanızı öneririm. California için daha erken olduğunu düşünüyorum. Öncesinde biraz daha tecrübe edinmelisiniz. Size gereken pist eğitimi değil yok eğitimi ilk etapta. Bu arada hoşgeldiniz.
    Honda'nın vermiş olduğu eğitimler "Güvenli Sürüş" eğitimleridir. GS4 dahi olsa amaç budur. California Superbike School, şimdiye kadar birçok şampiyon yarışçıyı eğitmiş olan yarışta kullanılan teknikleri öğreten çok eski bir eğitim kurumudur. O yüzden iki eğitimi karşılaştırmak çok anlamlı değil. O yüzden kişi ben bu eğitime ne zaman hazırım derse, o zaman gitmeli. Onu da kişiden iyi kimse bilemez. Ben Honda'nın hiçbir eğitimine katılmadım, eşim Leyla katılmıştı, iki gün boyunca izledim, resim ve video çektim. Honda eğitimlerini, motor kullanımını geliştirmek ve sınırlarını biraz olsun genişletmek isteyenlere şiddetle tavsiye ederim. Ancak SS makinaları hakkıyla kullanabilmek, motora en etkin şekilde hakim olabilmek ve hayatta kalma şansınızı arttırmak için bazı teknikleri bilmeniz şart. Bunu da ancak California Superbike School'un eğitimlerinde öğrenebilirsiniz.
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

Geçen mesajında yazdığın gibi California gibi sadece yarış amaçlı eğitim veren bir kuruma gitmeden önce , temel sürüş becerilerinin kazanılması gerektiğini düşünüyorum.

Bu arada Honda CBR ABS Testleri...

Herkes düşüncelerinde yanılabilir. Ama aptallar bir türlü yanıldıklarını anlayamazlar. Cicero

Motosikleti
    Honda VFR800
    Alıntı GorkeM adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Görkem kardeşim, ben GS1 ve GS2 eğitimlerini 2şer kez tekrarladım. GS3'e de 2009 ilkbaharında gitmeyi planlıyordum. Lakin Mehmet kardeşimin de bahsettiği gibi Güvenli Sürüş ile İleri Sürüş birbirinden farklı şeyler. Tabii ki bu yaştan sonra niyetimiz pistlere çıkmak, yarışçılar gibi yatmak kaçmak değil, ancak bu teknikleri bilmek gerekir diye düşünüyorum. Ezcümle, yapmaya çalıştığım şey motor denen 2 tekerlekli makinayı BİLEREK ve BİLİNÇLİ kullanmaktan ibaret.

Yaşınızın piste çıkmaya engel olacağını sanmıyorum SS kullanmanın yaşı yok.
    Bilinçli motorcu olma çabanızdan dolayı sizi takdir ediyorum.

Motosikleti
    Honda VFR800
    Yaşınızın piste çıkmaya engel olacağını sanmıyorum SS kullanmanın yaşı yok...
    Muhakkak hiçbir şeyin yaşı yok. Önemli olan istemek ve istek doğrultusunda çalışmak, çok çalışmak ve azimli olmaktır. Lakin "Ağaç yaşken eğilir" atasözümüzü de akıldan çıkartmamak lazım galiba

...
    Bilinçli motorcu olma çabanızdan dolayı sizi takdir ediyorum.
    Keşke her sürücü bu işin en önemli kriterinin bilinç olduğunu daima hatırlasa. O takdirde ölümlü kazalarda olmaz sanıyorum. Henüz 2 yıllık bir sürücü olmama rağmen ben şöyle birşey yapıyorum. Her sürüş gününün sonunda, hele de bir tehlike atlatmışsam veya kontrolsüz bir hareket yapmışsam (ör.:arka tekerin yalpalaması gibi - ki caddede felan bu hareketi bilerek artistik olarak yapanlar da var ya neyse) akşam motordan inip eve geldiğimde bir kontrol listesi hazırlıyorum;

1.) Bugün ne hata yaptım?
    2.) Bu hatanın sebebi neydi?
    3.) Bu hatayı nasıl giderebilirim?
    4.) Ne yapmam gerekirdi ve ben ne yaptım?

bu ve bunun gibi soruların olduğu bir kontrol listesi. Bu şekilde kendimi daha çok geliştirdiğime inanıyorum. Teknik herkese göre değişebilir tabii ki

Yalnız dünden beridir dikkatimi çekiyor, ArChLeO mesaj sayısı sürekli "sıfır"

Motosikleti
    Honda Cbr 600rr
    tanışma başlığındaki mesajlar belki sayılmıyordur. zaten forum kuralları arasında okumuştum sanırım mesaj sayısı kıdem veya prestij göstergesi değildir diyor. yani problem yok gibi.

california superbike school için avrupa'da da kamplar yapılıyor ama merkez abd olunca insan şüpheye düşüyor avrupada işi ticarete döküp öyle üstün körü eğitimleri geçiştiriyor olabilirler mi? ya da eğitimler abd ile aynı kalitede midir? durduk yere ta abd ye gitmeyelim değil mi burnumuzun ucunda varken.

sitesini çok ayrıntılı incelemedim ama "jerez"deki kamplar sanki daha donanımlı bir merkezmiş hissi uyandırdı sunduğu imkanlar açısından...
    it's just living and leaving::145::

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @SuPeR BiKe
    california superbike school için avrupa'da da kamplar yapılıyor ama merkez abd olunca insan şüpheye düşüyor avrupada işi ticarete döküp öyle üstün körü eğitimleri geçiştiriyor olabilirler mi? ya da eğitimler abd ile aynı kalitede midir? durduk yere ta abd ye gitmeyelim değil mi burnumuzun ucunda varken.
    Okulun tüm ülkelerdeki eğitim kalitesi birbirine yakın. Başka ülkeye gitmeye de gerek yok, ben buradakine gittim, okul 2 senedir Türkiye'de de eğitim veriyor. Tüm eğitmenler yabancı, genelde İngiliz, bizimkinde Yunan da vardı. Tabi çok büyük bir fark var, buradaki pistler ile oradaki pistler arasında dünya kadar fark var. Bizim eğitim İzmir Pınarbaşı Pisti'nde yapılmıştı. Önemli olan hocaların kalitesi, ona da diyecek sözüm yok, hepsi çok iyiler...

Alıntı SuPeR BiKe adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    tanışma başlığındaki mesajlar belki sayılmıyordur. zaten forum kuralları arasında okumuştum sanırım mesaj sayısı kıdem veya prestij göstergesi değildir diyor. yani problem yok gibi.

sitesini çok ayrıntılı incelemedim ama "jerez"deki kamplar sanki daha donanımlı bir merkezmiş hissi uyandırdı sunduğu imkanlar açısından...
    Kıdem veya prestij anlamında düşünmemiştim zaten, sadece dikkatimi çekti.

Motosikleti
    Honda
    ArChLeO;

Şu an ayık olduğum nadir anlardan biri.
    Tekrar hoş geldin ve memnun oldum.
    Umarım hala yaşıyorsundur.

Şaka yapıyorum.

Californiyacılara biz viraj eğitmenleri deriz.
    Biz diye çoğul konuşuyorum ama buradaki genel kanaat böyle.
    İki derslerini seyredip, benim de böyle bir kanaate varmam belki yakışık almaz ama ne yapayım.

Şaka bir yana Fransa'da eğitim vermiyorlar ama ben iş icabı bir eğitimlerini seyrettim ve eğitim alan arkadaşlarım da var.
    Benim gördüğüm kadarıyla, özel pist eğitimlerinden çok farklı bir içeriğe sahip değil.
    Yani güzel viraj öğrenirsin.
    Bildiğim kadarıyla başka bir şey de öğretmiyorlar.
    Ama işin püf noktası zaten orda...

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @coq
    Yani güzel viraj öğrenirsin.
    Bildiğim kadarıyla başka bir şey de öğretmiyorlar.
    Ama işin püf noktası zaten orda...
    Abi iyi motor sürmenin tek olayı virajdır (cornering) zaten, düz yolda zaten herkes gidiyor ve düz yolda giden herkes iyi motor kullandığını sanıyor Motosiklet sürmeye yeni başlayanların en büyük korkusu da virajdır. O yüzden adamların öğreteceği başka birşey yok, viraj olayını da bayağı iyi öğretiyorlar.

Motosikleti
    Honda VFR800
    Alıntı coq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ArChLeO;

Şu an ayık olduğum nadir anlardan biri.
    Tekrar hoş geldin ve memnun oldum.
    Umarım hala yaşıyorsundur.
    Abi adım Levent, dolayısı ile bana adımla hitap edersen daha çok sevinirim. Bu arada baktım mesaj saati 05:17AM diyor ) hep bu saatlerde mi ayık oluyosun? hayır ona göre tedbir alalım diyorum ))

Üstadım, Mehmet kardeşimin de bahsettiği gibi düz yolda (hadi biraz ukalalık edeyim,karayolları lisanında düz yollara Aliman, virajlara ise Kurb denir) motor kullanan herkes kendini Rossi felan sanıyor. Hele bir de yok tek teker, yok çifte felan öğrendiler mi kazara tamamdır, onlardan iyisi yok )

Herkesin onaylayacağı gibi,işin püfü viraj (cornering). Mehmet gerçi çok daha iyi bilir, ben dün 10-12 tane Keith Code videosu seyrettim hem de youtube'da, adam bu eğitimi geliştirebilmek için çok şeyler yapmış. Takdir etmemek elde değil.

Görkem bir ara birşey söyledi bana, "önce Honda'dan GS3-GS4 al sonra California'ya git" diye...buradan cevap vermiş olayım, onları da alacağım kuşkusuz, zira Honda seviyelerini tamamlamak istiyorum.

Neyse, sabah sabah çenem düştü benim, az çekilip iş yapayım...sonra bi ara takılırım ) Aman ayık kal abi )

Bu arada herkese günaydın ve hayırlı işler diliyorum...

Bence Mehmet'in daha önce söylediğinin en güzel kanıtlarından bir tanesi...dikkat edin ayaklar peg'i ortada basıyor...sizlerle de paylaşmak istedim...

Motosikleti
    Honda
    Bu ayak konusunda bişeyler karalamıştım ama, doğru düzgün ifade edememişim.
    Sonradan yazdıklarımı okudum da!
    Ben bile anlamadım.

Burada üzerinde duracağımız iki önemli nokta var.
    Özellikle yeni başlayan arkadaşlar buraya dikkat etsinler.

Birinci konu şu.

Viraj dönerken ayak kesinlikle açılmaz...

Sakın bunu yapmayın.
    Dizleriniz depoya yapışık bir halde, temiz bir kontra verin ve virajı dönün.
    Açılıyormusunuz?
    Basın içerideki elciğe bir miktar daha.
    Ayaklarınızı oynatmadan ve vücudunuz motosikletle bütünleşmiş bir halde tabii.

İkinci konu şu.
    Sarkma tekniği,bir pist tekniğidir.

Şimdi sakın olaki yolda denemeyin diyeceğim ama saçma olacak.
    Deneyecek yer mi var?
    Nasılsa arkadaşlar yapmaya çalışacaklar.
    O zaman dikkat edilmesi gereken en önemli hususu söyleyelim.
    Asfaltın düzgün ve temiz olduğu yerler bulun.
    Ya da temizleyin.

Şimdi dönelim birinci noktaya.
    Virajda ayak açılmaz dedik.
    Buraya bin tane resim asarsınız biliyorum.
    Zaten bol miktarda, ayağı açık viraj alan adam resmi mevcut.
    Zahmet etmeyin.

O resimde gördükleriniz, SARKMA tekniği uygulayan insanlar.
    Normal motosiklet kullanıcısı virajları sarkarak almaz.

Dikkat edin.
    Yolda motosiklet kullanmakla pistte kullanmak arasında dağlar kadar fark var.
    Önemli olan, virajlara; o virajı sıkıntısız geçebileceğiniz hız ve viteste girip(tabii ki doğru noktada ve doğru çizgide), aynı şekilde, sorunsuzca çıkabilmektir.

Yalnızca Enduro-cross tipi motosikletlerde dönüş için ayağın yönlendirmesine ihtiyaç duyulabilir.
    SüperSport motosikletler, virajlar için yaratılmıştır.
    Yani böyle bir ihtiyaç yoktur.
    Yapıştırın dizleri tanka.
    Virajın keyfini çıkarın.
    Yarışmak isteyen arkadaşlar ise bir adım daha ileri gidip,sarkma tekniği için ders alsınlar.
    Oradan buradan okumayla öğrenilecek şey değil.
    Çünkü mesele sadece sarkmak değil.
    Referans noktaları belirleme yeteneği geliştirmek,farklı noktaları kullanmak,viraj çıkış noktasını daha geniş açılı düşünebilmek gibi yetenekler geliştirmenize yarayacak bir ders almış olursunuz ve bu, fazladan bir artınız var demektir.
    Yoksa, düşerken mutlaka diziniz yere sürtüyor.
    Tabii burnunuz da!!!!!

Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    @coq
    Yarışmak isteyen arkadaşlar ise bir adım daha ileri gidip,sarkma tekniği için ders alsınlar. Oradan buradan okumayla öğrenilecek şey değil. Çünkü mesele sadece sarkmak değil. Referans noktaları belirleme yeteneği geliştirmek,farklı noktaları kullanmak,viraj çıkış noktasını daha geniş açılı düşünebilmek gibi yetenekler geliştirmenize yarayacak bir ders almış olursunuz ve bu, fazladan bir artınız var demektir.
    Sarkma tekniğine gelene kadar bir ton şey var öğrenilmesi gereken. Pozisyon olayı çok çok sonra geliyor. Yarışta veya viraja girerken 5 şey önemlidir :

1. Sürat (Speed)
    2. Çekiş, sürtünme (Traction)
    3. Konum (Location)
    4. Zamanlama (Timing)
    5. Yatış Açısı (Lean Angle)

Bunlara ek olarak da "Vücut pozisyonu" ve "kontrol" gelir. Dikkat ederseniz pozisyon 5 madde içerisinde bile yer almıyor, ek olarak uyguluyorsunuz. O yüzden pozisyona gelene kadar yukarıdaki 5 maddeyi çözmüş olmanız gerekiyor.

Senin de dediğin gibi Supersport makinalar için kullanılan teknikler ancak pistte uygulanabiliyor, ben caddede de hızlı kullanıyorum ama yarışta kullandığım tekniklerin çok azını caddeye uygulayabiliyorum. Pist ile cadde arasındaki en önemli fark asfalt cinsidir. Caddedeki asfalt pistteki özel asfalt gibi olmadığından yol tutuşu çok farklı oluyor. Motoru pistte alıştığınız şekilde caddede kullanmaya kalkarsanız büyük bir risk alırsınız. Pistte kullanılan teknikler sizin normal kullanımınızı da geliştiriyor. Ben California Superbike School eğitimlerinde bu işteki en önemli şeyin "bakış" olduğunu farkettim. Bakmayı öğrenmeden istediğiniz kadar teknik bilin hiçbir işe yaramıyor. Şimdi "bakış" da ne diyeceksiniz.. Bir yarışçının bakıp gördüğü şey ile caddede motor süren adamın bakıp gördüğü şey arasında tonlarla fark oluyor, tabi ki bu zamanla öğrenilen ve geliştirilen birşey. Yanlış hatırlamıyorsam eğitimde buna "Smooth Flow Of Information" deniyordu. Bu bahsettiğim konu tamamen beyninizi bu işe göre eğitmek, farklı şekilde çalışmasını öğretmek ile ilgili birşey. Konu hakkında daha detaylı bilgi edinmek isteyenler daha önce bahsettiğim kitapları okumalılar.

vedat kaya - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 600 RR
    Merhaba ben uzun süredir bu siteye üyeyim...
    Ama nadiren mesaj yazarım...
    Görünen oki kendini yetiştirmiş cok arkadaş var...
    o zaman yazın bir kurs ayarlayın bizlere ögretmen olun eksigi olanlar tamamlasın böyle okumakla olmaz bana göre yanlış anlamalar yüzünden insanlar zarar görebilir...
    uygun bir ücret bitcok kisiyi cekecektir..
    Böylelikle yurtdısına cıkmak zorunka kalmayız...
    [B][COLOR="Red"]insanlar gelecek için hayal kurar..kaderde buna gülermiş...[/COLOR][/B]

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler