Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

600cc Tavsiyesi Alabilirmiyim?

Motovento
    REKLAM ALANI
    oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    2 yıllık tecrübe ile R6 alacağına Sarsılmaz marka yerli silah al, daha garanti.
    Sadece kendine zarar verirsin.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam hiç ss tecrübem yok, Er6f'i de 2 ay önce yeni aldım (2008 model) bu nedenle henüz 3-4000 km tecrübemle fikir beyan etmeyeyim. Buaralar Youtube videolarında eski Z750S'e çok denk geliyorum. Ama nedir, nasıldır bilemem, kullanmışlığım da yok.
    yanlış anlamadıysam 2008 model 600cc Kawasaki mi aldınız? Ben de arada eski motor ilanlarında geziyorum, direkt 400-500-600cc bir motora geçip her şeyi ile kendim ilgilenerek kullanmayı falan ama çok korkutucu geliyor 10-15 yaşında motor almak. Kim bilir kaç km'de ne halde falan... Nasıl cesaret ettiniz ve motordan nasıl emin olup da satışını aldınız çok merak ettim. Hele de kawasaki gibi Türkiye'de artık aman aman da yaygın olmayan bir marka

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı atasy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    yanlış anlamadıysam 2008 model 600cc Kawasaki mi aldınız? Ben de arada eski motor ilanlarında geziyorum, direkt 400-500-600cc bir motora geçip her şeyi ile kendim ilgilenerek kullanmayı falan ama çok korkutucu geliyor 10-15 yaşında motor almak. Kim bilir kaç km'de ne halde falan... Nasıl cesaret ettiniz ve motordan nasıl emin olup da satışını aldınız çok merak ettim. Hele de kawasaki gibi Türkiye'de artık aman aman da yaygın olmayan bir marka
    Normalde almam, kimseye de "eski model alabilirsin" diye tavsiyede bulunmam ama çok temizine denk geldim, sahibi de orta yaşlı güven veren bir abiydi ve bana motora yapılan herşeyi ve de eksikliklerini anlattı. Adamla dostluk kurduk hala görüşüyoruz. Kendi ustam da motorun sağlığına onay verince fiyat da uygun gelince aldım. Yaşa bağlı kozmetik bir iki problem dışında motorda akma, kokma gözlemlemedik. Aldıktan sonra da yedek parçaya ihtiyacım olursa nereden temin edebilirim sorusunun cevabını aradım ve "parasını vermek" kaydıyla yurtdışında orijinal ya da oem pek çok parça satan site keşfettim.Motorun başına bir iş gelse bulunduğum yerde kim bu motorun dilinden anlar anlamında güvenebileceğim 2 farklı usta buldum. Şimdilik sıkıntısız devam ediyorum. Ama illa ki subaptı, egzantrik zinciriydi 10-15k içinde denk gelecek.

fatih.r6 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbr 125
    abiler kardeşler anladığım kadarıyla düşük yaş almak en mantıklısı. o kadar da bütçe ayıramayacağım için doğru olan r25 ile biraz takılmak gibi geldi

Motosikleti
    MT-07
    Alıntı fatih.r6 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abiler kardeşler anladığım kadarıyla düşük yaş almak en mantıklısı. o kadar da bütçe ayıramayacağım için doğru olan r25 ile biraz takılmak gibi geldi
    Hayırlısı olsun. Birde güzel bir pirelli lastik taktınmıydı, dadından yenmez...

YasinC - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    CBR500 bence en alınası motor

Motosikleti
    cbr 125
    Alıntı YasinC adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    CBR500 bence en alınası motor
    evet forumda da çok önerisi geçti. anladımki yedek parça ve fiyat olarak 500cbr en akla yatkını. nasipse güzel ve yaşı küçük olmak kaydıyla 2021de artık

mustafaat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia RST1000 Futura (şu an motosikleti yok)
    Eski motosiklet derken neyi kasıt ediyoruz o önemli.

"Eski" bir BMW (on yıl üstü, R80 falan değil tabii ki) almam ama eski bir Honda'dan bahsediyorsak işler değişir mesela. ER5-6, 500'lük, 600'lük CB gibi bazı modeller var ki zaten tamamen mekanik, arıza verecek elektronik parçası yok, alırım kilometresi kaç olursa olsun.

Ben alınır mı sorusuna hep aynı cevabı veriyorum: "Piyasada mevcut olan her ama her ürün alınır ve satılır, yeterki doğru fiyatla alınsın." Sonuçta asıl kaygımız zarar etmemek değil mi? 10 liralık makineyi arızası sebebiyle 7'ye alıp, 3 lira harcayıp 10 liraya satabiliyorsam neden almayayım, arada da sürmüşüm, daha ne olsun?

Kilometreden de korkmak yanlış, satarken zorluk var evet ama teknik olarak bakarsak hiç bir makine 50-60 binlerde bitmez, yorulmaz, bozulmaz. Ciğerini sökersen, bakımını yapmazsan vututu vututu gazlarsan 5bin kilometrede sıfır motosikletin canına okursun, hiç şüpheniz olmasın. Bu arada kilometreler zaten yalan. Ben Deauville'imi 40bin civarı satmıştım, benden sonraki iki sahibi de aynı kilometreden sattı

Gittim 60bin km. civarında olan Aprilia Futura aldım, ilk çalıştırdığımızda sinek ilaçlaması yapar gibi gri duman saldı. Hatta ben bir tarafındayım usta bir tarafında Futura'nın, birbirimizi göremez olduk, öyle bir duman İki gün sonra usta aradı: "Hazır, gel al." dedi. Gittim, dedim nasıl? "Valla deli gibi çekiş var, çok iyi durumda makine." dedi (o duman, içindeki yağın zaman içinde yağlıktan çıkmış olması yüzündendi). Yani km. ayrı, makinenin durumu ayrı konular.

Bunun tek çözümü var: iyi usta. İyi usta sadece sesinden, ihtiyaç duyacağın tüm bilgileri sana okur geçer. İkinci el alırken nasıl anlarız sorusunun cevabı ise burada var, işinize yarayabilir: https://www.motorhikayesi.com/ikinci...iklet-alirken/ sayfada "Kontrol Listesi" de var, nereye nasıl bakmak lazım, neresinden eskiliği anlaşılır konularını işlemiştim zamanında.

Eski makine dendi mi bence tek kriter var: ABS. Özellikle acemi arkadaşlar için zorunlu görüyorum ABS'yi çünkü ne asfaltımızda adam gibi tutuş var, ne de trafik düzenli. Evet, koruma donanımı, ABS vs. derken çok para lazım, haklısınız. Fakat benim söylediğim güçlü makineler için geçerli. 250 cc. üzeri her motosiklet bizi öldürecek güce sahip, özellikle 500 ve üstü hacimler için acemi mutlaka ABS'ye muhtaç. O yüzden, haklısınız ama bence gereksiz risk almayın acemi arkadaşlar...
    tommygun ve fatih.r6 bunu beğendiler.
    "Acemisi olduğunuz tekniği önce kapalı alanda, tedirginlik geçtikten, tekniğe hakim olduktan sonra yolda deneyin ve yavaş yavaş yol sürüşüne aktarın." motorhikayesi.com | "Motosiklete Binmeyin, Motosikleti Sürün"

Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster

"Eski" bir BMW (on yıl üstü, R80 falan değil tabii ki) almam ama eski bir Honda'dan bahsediyorsak işler değişir mesela. ER5-6, 500'lük, 600'lük CB gibi bazı modeller var ki zaten tamamen mekanik, arıza verecek elektronik parçası yok, alırım kilometresi kaç olursa olsun.

Ben alınır mı sorusuna hep aynı cevabı veriyorum: "Piyasada mevcut olan her ama her ürün alınır ve satılır, yeterki doğru fiyatla alınsın." Sonuçta asıl kaygımız zarar etmemek değil mi? 10 liralık makineyi arızası sebebiyle 7'ye alıp, 3 lira harcayıp 10 liraya satabiliyorsam neden almayayım, arada da sürmüşüm, daha ne olsun?

Kilometreden de korkmak yanlış, satarken zorluk var evet ama teknik olarak bakarsak hiç bir makine 50-60 binlerde bitmez, yorulmaz, bozulmaz. Ciğerini sökersen, bakımını yapmazsan vututu vututu gazlarsan 5bin kilometrede sıfır motosikletin canına okursun, hiç şüpheniz olmasın. Bu arada kilometreler zaten yalan. Ben Deauville'imi 40bin civarı satmıştım, benden sonraki iki sahibi de aynı kilometreden sattı

Gittim 60bin km. civarında olan Aprilia Futura aldım, ilk çalıştırdığımızda sinek ilaçlaması yapar gibi gri duman saldı. Hatta ben bir tarafındayım usta bir tarafında Futura'nın, birbirimizi göremez olduk, öyle bir duman İki gün sonra usta aradı: "Hazır, gel al." dedi. Gittim, dedim nasıl? "Valla deli gibi çekiş var, çok iyi durumda makine." dedi (o duman, içindeki yağın zaman içinde yağlıktan çıkmış olması yüzündendi). Yani km. ayrı, makinenin durumu ayrı konular.

Bunun tek çözümü var: iyi usta. İyi usta sadece sesinden, ihtiyaç duyacağın tüm bilgileri sana okur geçer. İkinci el alırken nasıl anlarız sorusunun cevabı ise burada var, işinize yarayabilir: https://www.motorhikayesi.com/ikinci...iklet-alirken/ sayfada "Kontrol Listesi" de var, nereye nasıl bakmak lazım, neresinden eskiliği anlaşılır konularını işlemiştim zamanında.

Eski makine dendi mi bence tek kriter var: ABS. Özellikle acemi arkadaşlar için zorunlu görüyorum ABS'yi çünkü ne asfaltımızda adam gibi tutuş var, ne de trafik düzenli. Evet, koruma donanımı, ABS vs. derken çok para lazım, haklısınız. Fakat benim söylediğim güçlü makineler için geçerli. 250 cc. üzeri her motosiklet bizi öldürecek güce sahip, özellikle 500 ve üstü hacimler için acemi mutlaka ABS'ye muhtaç. O yüzden, haklısınız ama bence gereksiz risk almayın acemi arkadaşlar...
    Sİze hem katılıyorum hem katılmıyorum ,
    Motor çok km yapmış eski olsa ne olacak tabi ki bir şey olmaz ama bir piston segman bakar her yerde bulunur uydurulur da motosiklet sadece motor mu .. 80 Bin km yapmış moturun konjektörüde 80 bin km yapmış , amartisörde 80 bin km yapmış oturulan koltuga da 80 bin km oturulmuş , bilyarlarda 80 bin km dönmüş farıda 80 bin km yanmış(sararmış,kararmış),sinyal dügmleride 80 bin km boyunca aç kapa olmuş..

Sorun burada nedir?
    Sorun burada şudur çok satan eski bir model jawa 250 , 60 model 50 model olsun yürütürsün her yerde parçası bulunur km bakılmaz bu motorda. Bir çok BMW içinde bu geçerli (çok satan modelleri)R80 ,R65 ER-500 veya CBF500 ünde dünyada parçası bol ..

Ama artık parçası zor bulunan hem grenaj hem motor aksamı olan eski motor alınmaz. MEsela bir triump(endruo) eskisi alınmaz ama transalp 600-650 alınabilir, Bİr klx650 alınmaz ama yamaha XT650 alınır.

Eskilik mesele değil ulaşılabilirlik mesele,

Mesela sizin , aprila motor aksamında sorun olsa haledersiniz ama konjetör yaksa bunlar sıkıntı olur umarım olmaz ,amartisör tamir edilemeyecek şekilde zarar görse sıkıntı olur.. Eski motor ondan sıkıntı yoksa 1995 model africa twin alsan gözün kormkmadan al ne olacak her yerde parçası var ve yaygın.

Motosikleti
    cbr 125
    Alıntı mustafaat adlı üyeden alıntı Mesajı göster

tek tek okudum . forumunuzuda takip edeceğim . emek verip yazdığınız için çok teşekkür ederim

motorcrus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cıbır
    Valla sizin şu yüksek cc motorlara geçişlerinize hayranım tnt 250 alacam mobylet dışında motorsiklet tecrübem yok sürebilir miyim yapabilir miyim çok yakıt yakar mı aklımda durmadan farklı farklı sorular biraz düşünmek lazım almadan önce

Alacağın motor 250 cc illada 250 cc almam diyosan son noka honda cbr 500r 125cc den R6 geçilmez.

Yaklaşık 7-8 yıldır motor kıllanmıyordum işimden dolayı ama yaza girerken 2001 R6 aldım Bursa Mustafa kemalpaşadan tek mola ile yaklaşık 1200 kmyol aldım ve hiç rahatsız olmadım şehir içinde de kullanıyorum hemde kayifle sollamak istediğim aracı hiç sıkıntısız solluyorum ve bu bana keyif veriyor haaa aklımda 600F vardı ama alamadım onun yerine R6 aldım ve çok da memnunum rahatlık istiyorsan şehir içi çok kullanırım diyorsan sana tavsiyem 600F dir iyi ve temizini bulursan kaçırma derim haaa ben R6 dan da çok memnunum bunu da belirteyim

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)