Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

R25 2. geri çağırılma. Yamaha'dan bilgi geldi.

Motovento
    REKLAM ALANI
    webingo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha YZF R25
    250 cc motor blogundan ne güç aldı be Yamaha . öyle bi güç aldıki başına hesapsız işler aldı pişman oldu. Yağ pompası yok krozyon vs vs .

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    R25'in en zor tarafı; bu motoru ikici el almak bence..
    Çoğu adamın dünya'dan haberi yok,gidip servise parça mı değiştirecek? Servislerde kapıda beklemiyor gel bedavaya parça değiştireyim diye.
    Adam yanlaya yanlaya Allah ne verdiyse gidiyor,
    Sıfır alıp düzgün kullanan birisi için çok büyük sıkıntı yok,eksik yerler tamamlanıyor.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    250cc spor pazarı avrupada çok kısa ömürlü olunca bu segmentte ki şüphelerini farklı konularda paylaşmıştım.
    Ciddi bir takip yapmadığım için 250cc sporun neden tutmadığını pek bilmiyorum ama belki de sorunlar çıkması ya da çıkma ihtimali buna sebep olmuş olabilir.
    2-3 yıllık bir denemeden sonra Honda direkt 500cc motor üretirken Yamaha ve Kawasaki 300cc'ye döndüler.

Tabi benim şüphelerimi gidermese de yanlış düşündüğümü hissetmeme neden olan bazı şeyler de var.
    Mesela Suzuki bu yıl bir 250cc spor üreterek avrupa pazarına girdi.
    Yine Honda ve Kawasaki'nin sattığı yıllarda avrupada bu iki markadan bir şikayet duymadık.
    Hatta kawasaki Türkiye pist yarışlarında fırtına gibi esti.

Fakat şüphe çeken bir başka konu Honda'nın yeni bir 250cc yapması ama avrupa pazarında bunu satmaması ya da satamaması!
    Halbuki oldukça iddialı bir model bu.

Yamaha'ya gelip ne anlatmak istediğimi özetleyeyim.
    Yamaha bilindiği gibi R25'e benzer bir motosikleti avrupa piyasasında satıyor.
    Türkiye'de 300cc olarak bilinen bu model yanlış bilmiyorsam aslında 300cc'den bir hayli büyük.
    Benim merak ettiğim şey bahsi geçen sorunların bu modelde de olup olmadığı.
    Yani yamaha bu sorunları sadece R25'te mi yaşıyor yoksa R3 ya da adı her neyse avrupada sattığı modelde de bu var mı?
    Ya da avrupada eskiden sattığı R25'lerde aynı sorunlar yaşandı mı?
    Çünkü ülkemize ve asya pazarına hala aynı modeli satıyor.
    Eğer avrupa pazarında sorun yoksa iğrenç bir çifte standart var demektir.
    Bu da hiç hoş değil.
    sokamarukun, hattoi ve Shrieker bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Beyler kimse motor ustasi degil belki bu sorunlar Honda da bajajda var adamlarin umurlarinda bile degil bunu kimse bilemez adamlar cagirmis bence iyi haber yani r25 alanlar sonuna kadar mutludur.uzanamadigimiz cigere laf etmeyelim cok kisi biliyoruz cbr i olupda r25 almadigina pisman olan ama r25 olan kimse keske.cbr demiyor

Motosikleti
    Gsx-R 1000(gixxer k9)
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    benim tek korkum ledlerimi sökmeseler bari grenajları açarken ulan çok uğraştım be

elessartt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    250cc spor pazarı avrupada çok kısa ömürlü olunca bu segmentte ki şüphelerini farklı konularda paylaşmıştım.
    Ciddi bir takip yapmadığım için 250cc sporun neden tutmadığını pek bilmiyorum ama belki de sorunlar çıkması ya da çıkma ihtimali buna sebep olmuş olabilir.
    2-3 yıllık bir denemeden sonra Honda direkt 500cc motor üretirken Yamaha ve Kawasaki 300cc'ye döndüler.

Tabi benim şüphelerimi gidermese de yanlış düşündüğümü hissetmeme neden olan bazı şeyler de var.
    Yine Honda ve Kawasaki'nin sattığı yıllarda avrupada bu iki markadan bir şikayet duymadık.

Fakat şüphe çeken bir başka konu Honda'nın yeni bir 250cc yapması ama avrupa pazarında bunu satmaması ya da satamaması!

Türkiye'de 300cc olarak bilinen bu model yanlış bilmiyorsam aslında 300cc'den bir hayli büyük.
    Yani yamaha bu sorunları sadece R25'te mi yaşıyor yoksa R3 ya da adı her neyse avrupada sattığı modelde de bu var mı?
    Bu da hiç hoş değil.
    https://rideapart.com/articles/yamah...-recall-yzf-r3

http://blog.motorcycle.com/2017/03/0...tch-corrosion/
    Quad87 bunu beğendi.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Adamlar motorunun arkasında duruyor.
    15bin devir çeviren 250cc 40 beygire yakın güç.
    Piyasayı salladılar bunlarla. Artık 35-40 hp 400cclik motorları beğenmez oldu millet.
    Adamlar 250ccden 37hp güç üretebiliyor diye.
    Olmaması gereken bi hata olmuş, bunu düzeltmek için geri çağırılıyor motorlar.
    Ve bunlar ihtimal dahilindeki arızalar. Şimdiye kadar yolda stop eden pulsar çok duydum da r25 hiç duymadım.
    Arabalarda Toyota yapar bunu bide. Bi hata oldumu hemen servise çağırıp halleder.
    Nedense bana yanlış gelmiyor. Dahada tersi, demekki malının arkasında durabiliyorlar diyorum.
    Metehan07-70 ve espresso bunu beğendiler.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Bu da hiç hoş değil.
    Üstadım avrupada 250cc satmamasının sebebi A2 ehliyet sisteminin hacim sınırı olmaması ve vergi dilimidiye bir saçmalık olmamasından sanıyorum.
    Bizim burda %8 vergi olmasa kimse bu motorların yüzüne bakmazdı nacizane düşüncem.Bu motor zaten 321cc olarak tasarlanmış.Vergi dilimi sıkıntısı olan pazarlar için 250cc versiyon da üretilmiş.

astrofizik - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio beverly 350
    300 cc altı motorlar otoyola çıkmaz Avrupa'da,
    300cc scooter ve motorların bir anda türemesinin en büyük sebebi bu.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    sym gts 250-mt 25
    Olağan durumlar bunlar yalnız MT 25 lerede baktirin arkadaşlar cunki sorun MT 25 leride kapsıyor şase no dan servislere kontrol ettirin motorlarınızi o gruba giriyormu diye.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumda genel olarak, yüzlerce parçadan oluşan bir aracın tasarım ve üretimini yapmak çocuk oyuncağı zannedildiğinden bu tip hatalarda anında karalama kampanyası başlatılıyor. Firmalar ürünlerini aylarca süren birçok testlerden geçirseler de gerçek hayatta karşılaşılan koşullar bazen beklenmedik sorunlara yol açabilir. Yamaha tarafından yapılan açıklamada dikkat edilirse "olabilir, çıkabilir" şeklinde yuvarlak ifadeler kullanılmış. Bunun anlamı bu problemlerin muhtemelen en fazla bir iki araçta ortaya çıkmış olması ve Yamaha'nın kimseyi riske atmak istememesinden tüm araçlarda gerekli düzeltmeyi yapacağıdır. Yani aslında çok büyük olasılıkla %99.9 hiçbir sorun çıkmayacaktır ama yine de işlerini şansa bırakmıyorlar. Bu tip şeyler tüm firmaların başına gelebilir ve öngörmek imkansıza yakındır. Siz yüz bin araç satarsınız gider bir tanesinde bir şey çıkar. Çoğunlukla tamamen tesadüfidir ama yine de firma sanki yüzlerce araçta çıkmış gibi oturup bir çözüm bulur. Bu da onun gibi bir şey... Yukarıda R1 denmiş ama R1'de bile çıkabilir. Bu konunun motorun kalitesi ile bir alakası yok. Burada istisna olarak sadece belki uzay mekiklerinde falan böyle sorunlar olmaz ki onun bile garantisi yoktur veya arıza yapan ne ise onun yedeği vardır.
    Böyle hatalar her şeyin üretiminde çıkabiliyor. Belki uzay mekiklerinde yoktur dmeişsiniz ama fırlatma esnasında içindeki astronotlarla birlikte patlayan uzay mekiği olmuştu. Uzay mekiği gibi riski ve bütçesi çok büyük olan şeyler üretilirken tabi ki daha çok kontrol ediliyor ama risk hepsinde var.

Bizim gibi sıradan insanların tüketimine sunulan ürünlerde de malesef daha ucuza maletme ve rakiplerin önüne geçme kaygısı nedeniyle kalte kontrol ve test masraflarından kısıldığı olabiliyor. Daha öncekinde demiştim ya günümüz dünyasında artık üretim süreçleri muhasebeci ve pazarlamacıların kontrolünde. Yine işin içinde mühendisler var ama üretim yapan firmaların en yüksek kademelerinde sözü geçenler mühendisler değil malesef.

Motosikleti
    sym gts 250-mt 25
    Zaten bu seferki önlem amaçlı olarak çağrılıyormus

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Kardesler yamaha ya az once kayit actirdim 1 ay kadar surer dediler

OZARSLAN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 300 ABS - Bekleniyor
    Alıntı IRau adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kardesler yamaha ya az once kayit actirdim 1 ay kadar surer dediler

Senin kafan rahat kardeşim , yedek makinen var ... X-max

Kazasız , belasız sürüşler...

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Alıntı astrofizik adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    300 cc altı motorlar otoyola çıkmaz Avrupa'da,
    300cc scooter ve motorların bir anda türemesinin en büyük sebebi bu.
    Bunla ilgili bir kaynak var mı?
    Avrupada her ülkenin farklı uygulamaları var ve Suzuki'nin 250cc sporu bu yıl piyasaya girdiği gibi diğer 250cc motorların hala satıldığı avrupa ülkeleri var.

Meselenin bu olduğunu pek zannetmiyorum.

Yukarıda bir arkadaşımız R25'teki sorunların R3 modelini de kapsadığına dair iki link paylaşmış.

Şimdi öncelikle R25 sahibi arkadaşlar panik yapmasınlar çünkü görülüyor ki yamaha büyük marka olmanın gereğini yapıyor. Bu güzel haber.
    Kötü haber ise şu.
    Yamaha bu motoru yapamamış.

Şimdi uzay mekiğinde bile sorun çıkabilir hatta her markada sorun oluyor denmiş ama bu işler böyle değerlendirilmez.
    Bir model kendi rakiplerine göre özgün değerlendirilir.
    Diğer markaların yaptığı modeller sorunsuz çalışırken x markasının modeli sürekli sorun çıkarıyorsa o motor olmamış demektir.
    Bu modelin sorun çıkarması markanın diğer modellerini ilgilendirmez.
    20 farklı modeli sorunsuz çalışan bir markanın bir ya da iki modelinde problem var diye marka gömülmez.
    O problem o modele özgüdür.

Örneğin Cbr 1000 RR 2008 modelinin bazılarında yağ yakma problemi olmuştu.
    2009 modellerde çözdükleri gibi 2008 modele kadar ürettikleri eski modeller de problemsiz çalışıyor.
    Şimdi bu yek yılın modeline bakıp honda ya da cbr kötü diyebilirmiyiz?
    Diyemeyiz.
    Fakat 2008 model binlik bir spor almaya karar verirsek cbr son seçenek olur ya da bir sürü sorumuz olacaktır.

Aynı şey R25 için de geçerli.
    Yamaha sorunların ya da sorun olabilecek şeylerin farkında ve gereğini yapıyor.
    Bu yıldan itibaren çıkacak yeni modellerde bu sorun olmayacaktır.

Şu an R25 sahibi olan arkadaşlar da derhal gerekli işlemleri yaptırsınlar.
    Bu hem güvenlikleri için önemli hem de ileride satarken alıcı doğal olarak bu sorunların düzeltilip düzeltilmediğini soracaktır.

Son olarak ne kadar olmamalı desekte bu tür problemler markaların yeni yaptığı modellere şüphe ile yaklaşmamıza neden oluyor.
    Örneğin ben cbr1000rr'nin 2017 modelini çok beğendim ama almayacağım.
    Seneye kadar bekleyip gidişatı izlemek istiyorum.
    Bunun tek nedeni de 2008 yılında yaptıkları model değişikliğinde olanlar.
    Üstelik 2008 modelini satın alıp kullandığım ve yağ yakma da dahil hiç bir sorunla karşılaşmadığım halde.

İnsan nankördür.
    Salurbey, espresso ve Shrieker bunu beğendiler.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    COQ hocam çok güzel yazdınız.bende imzamı atarım bunun altına.

IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    Alıntı OZARSLAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Senin kafan rahat kardeşim , yedek makinen var ... X-max

Kazasız , belasız sürüşler...
    Oyle ama fitesli motor baska oluyor

Cumlemize kazasiz belasiz surusler

Arkadaşlar Mt25'lerden hangi seri no'ya sahip olanlar bu geri çağırmaya dahil. Bu konuda bilgi bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson
    Alıntı Skaty adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar Mt25'lerden hangi seri no'ya sahip olanlar bu geri çağırmaya dahil. Bu konuda bilgi bulamadım, yardımcı olursanız sevinirim.
    Servisi arayıp şasi numarasını söyleyin.Gerekli parçalar 3 hafta içinde gelir.Montaj en fazla 1 saat sürüyor.

Motosikleti
    honda pcx 125-ktm duke 200 - honda cbr 500 r
    R25 almaya bayiye giderken arkadaşım beni durdurup ikinci el 500 r aldırdı sıfır r25 parasını 500r ye verdim
    Allah razı olsun arkadaşımdan

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)