Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

125 cc altı için artık B sınıfı otomobil ehliyeti yeterli olacak ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cbr125 sanırım 140 yapıyor.

125cc sanki 30la giden bir aletmiş gibi ne kadar gerizekalıca bir karar bu ya.

kazalar, kavgalar, kekolar dolusacak. sanırım ülkede kişi başına 3 cg kekosu düşecek

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Uzun zamandır bekleneni demekki seçime saklıyorlarmış.
    Adamlar bölümü geçebilmek için bütün tuşlara basıyorlar şu anda.
    Şöyle diyorlar demekki: bize oy versinler de sonra ölüyorsa da ölsünler...
    espresso ve iptaluyelik02 bunu beğendiler.

Motosikleti
    Yok.
    Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    otomobil ehliyetiyle 125 cc ye kadar motosikletler tüm AB ülkelerinde kullanılabiliyor , tabi bu ehliyet AB ehliyeti olmalı, hiç ehliyetsiz ise moped yani 50 cc sürebilirsin ama otoyollara çıkmak yasak zaten plakaları da farklı oluyor..
    Benim ehliyetimde AB ülkesi bir ehliyet ama arka kisminda kullanabilecegim araclari gösteren listede A1 ve A2 kisimlarinda herhangi bir isaret yok. Simdi internette arastirdim 2020 senesinden sonra bir kanun degisikligi gelmis. Benim ehliyetimin tarihi 2019. :(

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Bizdeki ehliyet alma işleri Almanyadaki gibi kaliteli eğitim ve zor sınav şeklinde olsa halk isyan eder. O kalitede eğitim tabi ki masraflı olacak, sınav da zor olunca isyan ederler. Ama Trafiğe çıkmak temel hak değil ayrıcalıktır, insan öldürebilecek güçte bir makinayı kullanmaya ehil olmak gerekir, ehliyet de bunu kanıtlar aslında ama bizde herkese eksik eğitimle ve çok kolay bir sınavla veriyorlar.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Hayırlı olsun :D Trafikte traktör şöförleri valentino rossiyi kıskandıracak yetenekleriyle fink atacaklar :D
    espresso ve mgokhan57 bunu beğendiler.

xterkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha fz8 +bajaj pulsar 200+ discover 125 st +
    olumlu bir gelişme kazalar elbette yaşanıyor yaşanacak ,böyle bir toplumda saçma sapan kazaların yaşanması da gayet normal
    geçen 10 km lik bir yere gitmek için minibüse bindim, yetmedi 2 minibüse bindim ,yetmedi 1.30 saat yürüdüm ve gittiğim yere ancak vardım neresi mi ? Etimesgut tan Sincan sanayi ve tek cadde üzerinden bağlantısı olan bir yer ama maalesef otobüs minibüs koskoca sanayinin içine girmiyor ,böyle bir ülkede ulaşım gerçekten sorun, durumu kötü olan veya böyle saçma sapan kolay ama vasıtaların gitmediği yerler için motosiklet alacaklara ideal bir uygulama, hatta kolay taksi uygulamalarının hayata hemen geçmesi gerekir ,km başı 10 tl yazan taksi sadece zenginleri taşır

not, bazı arkadaşlarında belirttiği gibi araba alamayana motor kampanyası :D bence olumlu

bassturbin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xj6 Diversion F
    125 cc altı derken 125 cc dahilmi yani çok basit ama anlayamadım?

Motosikleti
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    124 cc olarak düşün üreticiler zaten motorları cc olarak bazı düzenlemelere göre üretiyor
    bassturbin bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı xterkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    olumlu bir gelişme kazalar elbette yaşanıyor yaşanacak ,böyle bir toplumda saçma sapan kazaların yaşanması da gayet normal
    geçen 10 km lik bir yere gitmek için minibüse bindim, yetmedi 2 minibüse bindim ,yetmedi 1.30 saat yürüdüm ve gittiğim yere ancak vardım neresi mi ? Etimesgut tan Sincan sanayi ve tek cadde üzerinden bağlantısı olan bir yer ama maalesef otobüs minibüs koskoca sanayinin içine girmiyor ,böyle bir ülkede ulaşım gerçekten sorun, durumu kötü olan veya böyle saçma sapan kolay ama vasıtaların gitmediği yerler için motosiklet alacaklara ideal bir uygulama, hatta kolay taksi uygulamalarının hayata hemen geçmesi gerekir ,km başı 10 tl yazan taksi sadece zenginleri taşır

not, bazı arkadaşlarında belirttiği gibi araba alamayana motor kampanyası :D bence olumlu
    Tamam da nesi olumlu?
    Motosiklet alacak olan da bi zahmet o motosikleti düzgünce kullanmayı öğrenecek eğitimi almış olsun ve kullanmayı bildiğini ispat etsin ehliyet alarak.

Psyduck - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400
    Alıntı bassturbin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    124.9cc dahil 125.01cc dahil değil. zaten motorların hacimleri genelde hep yazılandan düşük olur. Mesela bende dominar 400 var gerçek hacmi 373cc. Aynı şekilde 125cc motorlar da genelde 124cc civarında oluyorlar. O yüzden bunun yanında 125 yazıyor bu olmaz gibi bir durum yok. Ruhsattaki motor hacmi neyse o.
    bassturbin bunu beğendi.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bazı arkadaşlarında belirttiği gibi araba alamayana motor kampanyası :D bence olumlu
    Tam olarak ifade edilirse "Araba alamayacaksın. Küçük bir motor al. Motor sürmeyi öğrenmesen de olur".

Bayram değil. Seyran değil.
    espresso ve dundanbiri bunu beğendiler.

Motosikleti
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tamam da nesi olumlu?
    Motosiklet alacak olan da bi zahmet o motosikleti düzgünce kullanmayı öğrenecek eğitimi almış olsun ve kullanmayı bildiğini ispat etsin ehliyet alarak.
    kardeşim kurslarda motor bile yok, öğren gel diyor çoğu kurs ,dediğin elbette doğru, burada benim dediğim, zaten ulaşımı sıkıntılı olan bir ülkede ,ulaşım kolaylığı sağlanması, ha haberlerde ek ders alacak denildi ,bunu da belirtelim ,bence olumlu, doğru bir karar

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:11 ----------

Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam olarak ifade edilirse "Araba alamayacaksın. Küçük bir motor al. Motor sürmeyi öğrenmesen de olur".

Bayram değil. Seyran değil.
    he aynen öyle :D

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:13 ----------

birde motosikletlerde ötv ve kdv kalksa yada indirim olsa, en azından uygun fiyata millet işini görür
    mgokhan57 bunu beğendi.

kardeşim kurslarda motor bile yok, öğren gel diyor çoğu kurs ,dediğin elbette doğru, burada benim dediğim, zaten ulaşımı sıkıntılı olan bir ülkede ,ulaşım kolaylığı sağlanması, ha haberlerde ek ders alacak denildi ,bunu da belirtelim ,bence olumlu, doğru bir karar

birde motosikletlerde ötv ve kdv kalksa yada indirim olsa, en azından uygun fiyata millet işini görür
    Düzgün çalışan bir çok kurs ve çalışanlarına haksızlık yapmamak lazım. İnternette araştırma yaparsanız düzgün çalışan sürücü kurs müşterilerinin yaptığı iyi yorumları ve teşekkürlerini bulursunuz. En kötü örneği genelleştirerek varacağımız sonuç doğru bir sonuç olmaz. ÖTV ve KDV konusunda uzun yıllardan beri haksızlık yapılıyor. Astronomik fiyatlarla satılan yatların müşterileri ve mücevherat müşterileri fakir sayılıyor.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Bu ülkede ehliyet aşırı ucuz. Ülke fakir olduğu için pahalıymış gibi geliyor ama eğitim dandik, bu fiyata da anca bu kadar eğitim olur. Düzgün bir eğitim masraflı iş, motosikletydi, yakıtıydı ayrı masraf ama eğitmenin de düzgün olabilmesi için eğitmenin de iyi kazanması lazım hepsini üst üste ekleyince aslında sürücü kursları zararına çalışmak ya da eksik eğitm vermek zorunda kalır ki öyle oluyor.

Araba ya da motosiklet, yani genel olarak motorlu araç kullanmak için düzgün kurs şart olmalı, üstüne de düzgün bir sınav sistemi olsa şimdi ehliyet alanların yarısı alamaz, almasınlar da, ama Almanya standardında bir ehliyet süreci orada 2000 eurodan başlıyormuş, bizde de o fiyatlar olursa başka hiç bir şey için isyan etmeyen halk isyan eder, haliyle yönetenlerin de işine gelmiyor. Sonra biz gelip trafikten yakınıyoruz, böyle trafiği bu halk istiyor ne yapalım, anca kendimizi nasıl koruruz derdindeyiz.

ogzcngdk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kuba Dragon 50 - Hero X Pulse 200
    yanlış karar bence, hadi 50 cc b ehliyet kullansın kabul edelim çok kuvvetli değil dolayısıyla çok fazla risk oluşmuyor, fakat 125 cc riski çok yüksek b ehliyet ile kullanılabileceğini düşünmüyorum.
    espresso bunu beğendi.

EternaL_80 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    peki a1 ehliyeti olanlara ne olacak? bu kadar para boşuna mı gidecek? umarım a1'ler a2'ye dönüşür.

Alıntı EternaL_80 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    peki a1 ehliyeti olanlara ne olacak? bu kadar para boşuna mı gidecek? umarım a1'ler a2'ye dönüşür.
    B ehliyeti olup da A1 ehliyetine para verenler varsa onlar ekstra bir maliyete katlanmış oluyor. Fakat B ehliyetin yaş kriterine göre 18 yaşında olmak gerektiği için 16-18 yaş arasındakiler yine A1 ehliyet sınavına girmek zorunda olacaklar. A1 ehliyetin yaş şartı 16, A2 ehliyetin yaş şartı 18 olduğundan A1 ehliyet sınıfı devam eder.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı AzÇok adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Düzgün çalışan bir çok kurs ve çalışanlarına haksızlık yapmamak lazım. İnternette araştırma yaparsanız düzgün çalışan sürücü kurs müşterilerinin yaptığı iyi yorumları ve teşekkürlerini bulursunuz. En kötü örneği genelleştirerek varacağımız sonuç doğru bir sonuç olmaz. ÖTV ve KDV konusunda uzun yıllardan beri haksızlık yapılıyor. Astronomik fiyatlarla satılan yatların müşterileri ve mücevherat müşterileri fakir sayılıyor.
    zaten çoğu diye belirttim ,elbette düzgün iş yapanlar var, düzgün eğitim veren hocalar var

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

Bu ülkede ehliyet aşırı ucuz. Ülke fakir olduğu için pahalıymış gibi geliyor ama eğitim dandik, bu fiyata da anca bu kadar eğitim olur. Düzgün bir eğitim masraflı iş, motosikletydi, yakıtıydı ayrı masraf ama eğitmenin de düzgün olabilmesi için eğitmenin de iyi kazanması lazım hepsini üst üste ekleyince aslında sürücü kursları zararına çalışmak ya da eksik eğitm vermek zorunda kalır ki öyle oluyor.

Araba ya da motosiklet, yani genel olarak motorlu araç kullanmak için düzgün kurs şart olmalı, üstüne de düzgün bir sınav sistemi olsa şimdi ehliyet alanların yarısı alamaz, almasınlar da, ama Almanya standardında bir ehliyet süreci orada 2000 eurodan başlıyormuş, bizde de o fiyatlar olursa başka hiç bir şey için isyan etmeyen halk isyan eder, haliyle yönetenlerin de işine gelmiyor. Sonra biz gelip trafikten yakınıyoruz, böyle trafiği bu halk istiyor ne yapalım, anca kendimizi nasıl koruruz derdindeyiz.
    bu paralara bile direksiyon eğitimini kurs parasını pahalı bulanlar var ,dediğin gibi olursa ki olması gerekir ,evet halk ehliyetsiz gezer, isyan eder :D hemen hemen her şeyde olduğu gibi gene ekonomik sorunlar ana sebep

Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    zaten çoğu diye belirttim ,elbette düzgün iş yapanlar var, düzgün eğitim veren hocalar var

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:50 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:46 ----------

bu paralara bile direksiyon eğitimini kurs parasını pahalı bulanlar var ,dediğin gibi olursa ki olması gerekir ,evet halk ehliyetsiz gezer, isyan eder :D hemen hemen her şeyde olduğu gibi gene ekonomik sorunlar ana sebep
    Sebep ekonomik sorunlar değil halkın doğru konularda isyan etmeyi bilmesiyle ilgili. Halk niye fakirim diye isyan etmiyor, niye doğru düzgün sürücü belgesi eğitimine param yetmiyor diye isyan etmiyor ama sürücü belgesi almak pahalı diye isyan ediyor. Olsun en düşük ehliyet maliyeti 2bin euro da görelim ama bunu da yapamazlar malesef.

Mevzu zihniyet farkı, Avrupa'da trafiğe çıkmak bir ayrıcalık, önce düzgün eğitimini almak kanıtlamak gerekiyor ehil olduğunu, biz küçük amerikayız ya bizde de amerikadaki gibi bilmeden etmeden trafiğe çıkmak özgürlüğü var, özgürlükler ülkesiyiz.

shruikan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    turuncu

ekstra kursa/eğitime hiç gerek yok bence; her ehliyet sahibini mecburi bir psikolojik teste soksunlar en az yarısı kalmazsa ben de bi şey bilmiyorum.
    mıymıntı musa suşi yerken halıya ispirto döktü

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)