Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Toprak Razgatlıoğlu şampiyonluk için Endonezya’da piste çıkıyor

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Dünya Superbike Şampiyonası'nda genel klasmanda en yakın takipçisi Jonathan Rea'nın 30 puan önünde lider olan Toprak Razgatlıoğlu, Endonezya'da dünya şampiyonluğu için yarışacak.

Toprak Razgatlıoğlu, ilk antrenman seansında en yakın rakibinin tam 1.5 sn önünde seansı ilk sırada tamamladı.

Toprak Razgatlıoğlu, 2. antrenman seansında en hızlı zamanı yakalamayı başardı. Şampiyona liderinin bu turu, Kawasaki'dan Jonathan Rea'den 0.1 saniye daha iyiydi.

Milli motosikletçiler Toprak Razgatlıoğlu ve Can Öncü, hafta sonu Endonezya'da kendi kategorilerinde önemli yarışlara çıkacak.

Dünya Superbike Şampiyonası'nda genel klasmanda en yakın takipçisi Jonathan Rea'nın 30 puan önünde 531 puanla lider olan Toprak Razgatlıoğlu, Uluslararası Mandalika Pisti'nde dünya şampiyonu olmak için yarışacak.

Toprak, 19 Kasım Cuma günü serbest antrenmanlar, 20 Kasım Cumartesi günü ise önce sıralama turuna çıkacak sonra da TSİ 11.00'da ilk yarış için start alacak. Milli sporcu, 21 Ekim Pazar günü sıralama turundan sonra ikinci yarış için TSİ 11.00'da piste çıkacak.

Toprak, genel klasmanın dışında Yamaha'yla markalar, Pata Yamaha with Brixx Takımı'yla da takımlar sıralamasında birincilikte bulunuyor.

Yarışla ilgili açıklama yapan milli motosikletçi, "Endonezya'da olmaktan mutluyum. Yeni bir piste gelmek her zaman ilginçtir. Birçok büyük mücadelenin, birçok zaferin olduğu harika bir sezon oldu. Şimdi kazanmak ve tekrar mücadele etmek için üç şansımız daha var." ifadelerini kullandı.

TOPRAK RAZGATLIOĞLU ANTREMANLARIN EN HIZLISI OLDU

Milli motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, Dünya Superbike Şampiyonası'nda şampiyonluk için büyük avantaj yakaladığı son yarışlar öncesinde Endonezya'da antrenmanların en hızlı turlarını gerçekleştirdi.

Dünya Superbike Şampiyonası'nda sezonun son ayak yarışları Endonezya'nın 4 bin 300 metre uzunluğa sahip Uluslararası Mandalika Pisti'nde yarın başlayacak.

Yarış öncesinde bugün yapılan ilk antrenmanda ay-yıldızlı motosikletçi Toprak Razgatlıoğlu, 1 dakika 34 saniye 985 salise ile en iyi zamana imza attı.

Jonathan Rea ise 1 dakika 37 saniye 386 salise ile Toprak'tan sonra ikinci sırayı aldı. Garrett Gerloff ise 1 dakika 36 saniye 585 salise ile antrenmanda üçüncü sırayı elde etti.

Türkiye Motosiklet Federasyonu Milli Takımlar Kaptanı Kenan Sofuoğlu koordinesinde organizasyonda dünya şampiyonluğu için büyük avantaj yakalayan Toprak Razgatlıoğlu pistte toplam 40 tur attı.

Sıcak ve nemli havaya rağmen 25 yaşındaki milli sporcu, her iki antrenman senasını da birincilikle tamamladı.

Toprak Razgatlıoğlu'nun dünya şampiyonluğu için çıkacağı yarış öncesi, Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Başkanı Bekir Yunus Uçar'dan büyük destek geldi.

TOPRAK RAZGATLIOĞLU'NA 5 BİN MOTOSİKLETLİ KARŞILAMA PLANLIYOR

Dünya Superbike Şampiyonası'nın Endonezya'da gerçekleştirilecek son ayağı öncesi pilotlar klasmanında 531 puanla en yakın rakibi Jonathan Rea'nın (501) 30 puan önünde bulunan Toprak Razgatlıoğlu'nun şampiyonluğa çok yakın olduğunun hatırlatılması ve Toprak için nasıl bir karşılama düşündüklerine yönelik soru üzerine Uçar, şunları kaydetti:

"Toprak Razgatlıoğlu bizim bir değerimiz, Allah nasip ederse biz şampiyonluğunu da veya ikinci bile olmuş olsa fark etmez onu en az 5 bin motosikletli arkadaşla İstanbul'da havalimanında karşılamayı planlıyoruz. İnşallah şampiyonluk kupasını da getirmiş olursa Cumhurbaşkanımız ve Gençlik ve Spor Bakanımız da başta olmak üzere makamlara onu arz edeceğiz. Ankara'ya konvoyla gelmek için mevsim uygun değil ama inşallah İstanbul'da öyle bir karşılama olacak."

Kaynak: NTVspor

Shrieker bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Başarılar dilerim. Bu boktan zamanda biraz olsun bizi mutlu eden bişey.

Green_Beret - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cafe Racer 152 - SYM Joymax 250i
    Başarılar diliyorum. Pazar günü mutlaka izlerim bayrağımızın en tepeye asıldığını 👍

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Toprak az önce onda üç saniyeden fazla bir farkla polü kaptı

---------- Mesajlar birleştirildi - 11:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 07:31 ----------

İlk yarış sağanak yağış sebebiyle yarına ertelendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Ben antrenörü olsam yarış kazanmaya çalışma.
    Rea'nın peşine takıl kimseyle rekabete girmeden güzel güzel bitir derdim.
    Toprak umarım hırs yapıp bir hata yapmaz
    Çünkü Redding muhtemelen çarşıyı karıştıracak
    YağmurToprak'ın en zayıf olduğu handikap ama yarışları iptal edecek kadar yağmur, şampiyonluk getirir.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    As bayrakları

Guven - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Crf 250 L
    Helal olsun Toptak'a. Tebrikler...

Motosikleti
    cb250r
    Tebrikler Toprak

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tebrikler, darisi MotoGP ye

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ş A M P İ Y O N

Motosikleti
    Yamaha MT09 2021+yadea g5
    Hahhh sonunda ŞAMPİYON diyebiliceğimiz gururlanacağımız 1 kişi çıktı.alın size gerçek şampiyon fason değil boru gibi şampiyon.babası sağ olsaydıda oğlunu keşke görseydi darısı can deniz öncü nün başına
    mattiadestro bunu beğendi.

Kocaeli İl Temsilcisi Ezio41 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Yamaha XJ6 Diversion F ABS
    Tebrikler Toprak
    Honda CBF 150 < Kawasaki Z 250 SL < Yamaha MT-25 < Yamaha XJ6 Diversion F

Dr.MZÇ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki DL650 + Hero Xpulse 200
    Tebrikler Toprak 💪

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Toprak şampiyon olduğu gibi,
    wssp'de Can Öncü ve wssp300'de Bahattin Sofuoğlu sezonu 6. sırada tamamladılar.
    Doğrusu Can Öncü'den daha iyi sonuçlar bekliyordum ama anlaşılıyor ki henüz tam olarak hazır değil.
    Bahattin ise Kenan aracılığıyla yakınlarını kıramamış da bu platforma bişekilde katılmış gibi bir görüntü vermesine rağmen aslında iyi bir pilot.
    Yani yarışlara giden biri olarak ben bile sallamıyordum aslında ama neredeydi hatırlamıyorum bir yarış sonrası Bahattin'in çadırında kayıntı yapıyorduk.
    Daha doğrusu herkes evden bişeyler getirmiş.
    Kiminin hanımı börek yapmış, kimi sandviç hazırlamış öyle ayak üstü yiyoruz.
    Çadır dediğim de çadır falan değil.
    Şu dört ayaklı şemsiye gibi şeylerden.
    Hani kros yarışlarında çok gördüğünüz türden.
    Ve hatta biz orda da değiliz, yan tarafta bişeyler atıştırıyoruz.
    Çadırda elemanın biri motosikleti sökmeye çalışıyor.

Bu arada uzun zamandır görüşmediğimiz için Varol abiyle hararetli bir konuşma içerisindeyiz ki Bahattin geldi.
    Varol abi dediğim adam bu foruma üye ve birkaç paylaşımı var ama siz onu daha çok kazandığı yarışlardan sonra Kenan'a bayrak veren adam olarak tanıyorsunuz.

Mevzuya aslında ülkemizin bu yarış mevzusunda ne halde olduğunu anlatmak için girdim ama hepsini bir arada çıkartayım.
    Bahattin ile işte o sırada tanıştık.
    Sonra birlikte lastik almaya gittik.
    Çünkü Kenan sürekli lastik getirin diye arıyor.
    Sezon bitmiş ve lastik muhtemelen Türkiye'de ki antremanlar için lazım.
    Ben şu an oturduğum yere 70km uzaklıktaki piste bile lastik götürmüyorum çünkü orda bulurum.
    Orda bulamasam yakındaki şehirde bulurum.
    Ama Türkiye'de belli ki bu büyük sorun.

Velhasıl uçaktaki bavul kilo hakkı konusunda aramızda tartışıp lastikleri tedarik etmeye çalışıyoruz.
    Çünkü lastikler uçakla gidecek ve kilo başı 5 dolar vermek gibi bir durumla karşılaşma olayı var.
    Bu arada da Bahattin ile sohbet ettim.
    Hırslı ve iyi bir çocuk.
    O sezon şanssızdı çünkü kızın biri bu kategoride harikalar yaratıyordu.
    Çocuk yanlış bir ana denk geldi.
    Bu sezon hem yarış kazanarak hem de bir kaç kez kürsüye çıkarak kumaşını gösterdi.

Bunu niye anlattım?
    Ülkemiz motosiklet yarışları konusunda maalesef acınacak halde.
    Ve bu ülkeden bir dünya şampiyonu çıkarttık.

Daha önce de çıkarttık ama Kenan'ın şampiyonlukları ne kadar önemli olsa da yarış dünyasında Toprak'ın yarıştığı klasman çok önemli.
    Üstelik son 6 seneyi Rea gibi uzaylı domine etmiş.

Daha da üstelik yamaha M1 ile adam şampiyon oldu.
    Bu murat 124'ün ferrarileri geçmesi gibi bir şey.
    Yamaha takımı çok iyi çalışmış ve harikalar yarattılar.
    Mesela Locatelli şampiyonayı 4. bitirdi.

Fakat pilotların takımlara yaptığı katkının en bariz göstergesi bu sezon oldu.
    Çünkü puan tablosuna baktığımızda ilk 3,
    500 puanlarda gezerken
    4.'den itibaren puanlar ikiyüzküsür civarında.
    4. olan Locatelli 291 puan almış.

Velhasıl önemli bir şampiyonluk.

Kıymetini bilelim.
    tommygun ve Cyan bunu beğendiler.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Alıntı COQ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Toprak şampiyon olduğu gibi,
    wssp'de Can Öncü ve wssp300'de Bahattin Sofuoğlu sezonu 6. sırada tamamladılar.
    Doğrusu Can Öncü'den daha iyi sonuçlar bekliyordum ama anlaşılıyor ki henüz tam olarak hazır değil.
    Bahattin ise Kenan aracılığıyla yakınlarını kıramamış da bu platforma bişekilde katılmış gibi bir görüntü vermesine rağmen aslında iyi bir pilot.
    Yani yarışlara giden biri olarak ben bile sallamıyordum aslında ama neredeydi hatırlamıyorum bir yarış sonrası Bahattin'in çadırında kayıntı yapıyorduk.
    Daha doğrusu herkes evden bişeyler getirmiş.
    Kiminin hanımı börek yapmış, kimi sandviç hazırlamış öyle ayak üstü yiyoruz.
    Çadır dediğim de çadır falan değil.
    Şu dört ayaklı şemsiye gibi şeylerden.
    Hani kros yarışlarında çok gördüğünüz türden.
    Ve hatta biz orda da değiliz, yan tarafta bişeyler atıştırıyoruz.
    Çadırda elemanın biri motosikleti sökmeye çalışıyor.

Bu arada uzun zamandır görüşmediğimiz için Varol abiyle hararetli bir konuşma içerisindeyiz ki Bahattin geldi.
    Varol abi dediğim adam bu foruma üye ve birkaç paylaşımı var ama siz onu daha çok kazandığı yarışlardan sonra Kenan'a bayrak veren adam olarak tanıyorsunuz.

Mevzuya aslında ülkemizin bu yarış mevzusunda ne halde olduğunu anlatmak için girdim ama hepsini bir arada çıkartayım.
    Bahattin ile işte o sırada tanıştık.
    Sonra birlikte lastik almaya gittik.
    Çünkü Kenan sürekli lastik getirin diye arıyor.
    Sezon bitmiş ve lastik muhtemelen Türkiye'de ki antremanlar için lazım.
    Ben şu an oturduğum yere 70km uzaklıktaki piste bile lastik götürmüyorum çünkü orda bulurum.
    Orda bulamasam yakındaki şehirde bulurum.
    Ama Türkiye'de belli ki bu büyük sorun.

Velhasıl uçaktaki bavul kilo hakkı konusunda aramızda tartışıp lastikleri tedarik etmeye çalışıyoruz.
    Çünkü lastikler uçakla gidecek ve kilo başı 5 dolar vermek gibi bir durumla karşılaşma olayı var.
    Bu arada da Bahattin ile sohbet ettim.
    Hırslı ve iyi bir çocuk.
    O sezon şanssızdı çünkü kızın biri bu kategoride harikalar yaratıyordu.
    Çocuk yanlış bir ana denk geldi.
    Bu sezon hem yarış kazanarak hem de bir kaç kez kürsüye çıkarak kumaşını gösterdi.

Bunu niye anlattım?
    Ülkemiz motosiklet yarışları konusunda maalesef acınacak halde.
    Ve bu ülkeden bir dünya şampiyonu çıkarttık.

Daha önce de çıkarttık ama Kenan'ın şampiyonlukları ne kadar önemli olsa da yarış dünyasında Toprak'ın yarıştığı klasman çok önemli.
    Üstelik son 6 seneyi Rea gibi uzaylı domine etmiş.

Daha da üstelik yamaha M1 ile adam şampiyon oldu.
    Bu murat 124'ün ferrarileri geçmesi gibi bir şey.
    Yamaha takımı çok iyi çalışmış ve harikalar yarattılar.
    Mesela Locatelli şampiyonayı 4. bitirdi.

Fakat pilotların takımlara yaptığı katkının en bariz göstergesi bu sezon oldu.
    Çünkü puan tablosuna baktığımızda ilk 3,
    500 puanlarda gezerken
    4.'den itibaren puanlar ikiyüzküsür civarında.
    4. olan Locatelli 291 puan almış.

Velhasıl önemli bir şampiyonluk.

Kıymetini bilelim.
    Wsbk pek ilgi alanima girmiyor ancak yamaha m1 i murat 124,kawasaki yi ferrari ye benzetmek de ne bilimm...

Locatelli yamaha ile 291 puan ile 4.olabilmis ama rae nin takim arkadasi da ayni kawasaki ile 213 puan toplayarak 8.olabilmis.

Burda acik sekilde M1 in hakkini yiyomusunuz gibi olmus.

Sakin yanlis anlasilmasin Toprak in sampiyonlugunu kucumsemek gibi bir derdim yok.

Tebrikler Toprak.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Tebrikler Toprak Razgatlıoğlu!

Bu spor çok kaynak isteyen bir spor. Ülkemizdeki imkansızlıklara rağmen bir şekilde yetişip böyle bir başarıya imza atmak çok büyük olay.

Umarım gelecekte bir refah toplumu olabilmeyi beceririz de mahalle aralarında bile MC pisti olur, her bölgenin / şehrin bir yarış pisti olur da nice büyük yetenekler yetişir.

It's nurture not nature.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)