Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Biz motosiklete değil, üstündeki "adam"a bakarız

  Motovento
  REKLAM ALANI
 1. #1
  admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  12 Nisan 2003
   
  Motosiklet bilincinin üst düzey bir yaklaşımına örnek olması için söylenmiş güzel bir söz aslında. Büyüyünce adam gibi bir işinin olması, okuyup büyük adam olmak ve daha nice “adam”lı tekerlemeler. Yollarda denk geldiğimiz motorcular arasında kaskını çıkardığında kadın olduğunu gördüğümüz sürücü arkadaşlarımız var. Motosikletin üzerinde din, dil ve cinsiyet farkı olmaz. Bu yüzden neden selenin üzerinde “adam” ararız? Sürücü kelimesi neye yetmiyor, kadın-erkek farkını illa ki bir yerlerde ima etmemiz mi gerek?

  Erkek egemenliğine inat sadece kadın üyelerin oluşturduğu motosiklet grupları da var. Keyifle sürdükleri motorlarının üzerinde bilinçli ve eğitimli kişiler. “Bilim adamı” kavramı bile yavaş yavaş yerini “bilim insanı”na bıraktı. Erkek kadın ayrımı toplum içinde eritildiği ve “insan” olgusunu benimsediğimiz zaman hayat daha güzel olacak inanın.
  Motosikletin asi ve hırçın yapısı düşünüldüğü zaman biraz da işin içine özgürlük girdiğinde kadın faktörünü bu olgulardan ayrı düşünmeye çalışıyoruz. Kadın asi olabilir mi? Olur. Açın tarih sayfalarına bakın dünya devrimcilik hareketlerinde ne kadınlar var. Kadın hırçın olabilir mi? Elbette olur. Damarına bastığında sadece insan için değil, diğer canlıların dişilerinde de nice hırçınlıklar göreceksiniz. Peki, kadın özgür olabilir mi? İşte burada Türk toplumu olarak biraz farklı düşünüyoruz. Bu yüzden de motosikletin üzerinde “adam” arıyoruz. Neden? Çünkü kadın, erkek koruması altında olmadan kendi başına var olamaz zihniyeti onu kısıtlıyor. Bu kısıtlamalara başkaldıran, kendi başına var olduğunu farklı yollardan gösteren kadınlarımız tarihte yerlerini alıyor. Kimi bilim alanında, kimi spor branşlarında kimileri de motosiklet üzerinde bu haykırışlarını toplumun gözüne sokuyor.

  Çevremizdeki bu cesur kadınlarımıza engel değil destek olmaya çalışalım. Yadırgamak yerine alkışlamak daha uygar ve ileri bir toplum için temel oluşturur. Yollarda gördüğünüz motorcuların yanından geçerken kaskının altında, montunun içinde kadın veya erkek değil eğitimli ve özgür bir insan olduğunu düşünerek bakın. 8 Mart Kadınlar Günü’ne daha bilinçli, daha saygılı ve olgun insanlar olarak bakalım. Hayat motorcuya güzel. Kadın veya erkek fark etmez bizim adımız; motorcu...
  Motosikletli Yaşam - Alpaslan Apak - Motorcuların HULK abisi..
  Kaynak: Milliyet Akdeniz
  tommygun, gurcanozturk ve marques bunu beğendiler.


  REKLAM ALANI
  Motomax
 2. #2
  ero__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  15 Mart 2005
  Motorcuların HULK abisi..

  The Dude bunu beğendi.

 3. #3
  HaktanCbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Nisan 2017
  Şehir
  Ankara
  Motosikleti
  Ducati Monster 696
  Politik doğruculuk motora da yansıdı galiba hadi hayırlısı

 4. #4
  tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  29 Temmuz 2015
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Kawasaki Er6F
  Alıntı ero__ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
  Motorcuların HULK abisi..

  Yeşil dev olan mı futbolcu olan mı acaba?
  ero__ bunu beğendi.

 5. #5

  Üyelik
  28 Şubat 2011
  Şehir
  Kocaeli/Sakarya/İstanbul
  Motosikleti
  CBF150/PCX125/Kawasaki ER6F
  Motosiklet kullananlara fazla mı anlam/değer yükleniyor acaba?

 6. #6

  Üyelik
  29 Temmuz 2019
  makalenin içeriğine, vermek istediği mesaja katılmakla birlikte, itirazım başlığa. benim gördüğüm, tecrübe ettiğim kadarıyla herkes motosiklete bakar. altındaki ne kadar pahalıysa üzerindeki de o kadar değerli adam/kadın dır. (bu ülkede)
  ekremcelik00 bunu beğendi.

 7. #7
  hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  05 Kasım 2015
  Şehir
  Amerika
  Motosikleti
  SD 1290R
  Ye kurkum ye!

  Gotur motosikletim gotur!

 8. #8
  natila - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik
  08 Haziran 2014
  Şehir
  istanbul
  Motosikleti
  cbf150 + HD sporster xl 1200 custom cb
  cbf150 ile africa ya selam ver bakalım alıyormu hocammmmm..... burası turkiye... burda önce altındaki motora bakarlar... ayakların yere bassın biraz...
  vandamme ve ekremcelik00 bunu beğendiler.

 9. #9

  Üyelik
  03 Ekim 2016
  Şehir
  İstanbul
  Motosikleti
  Yok
  Adam kelimesi zaten erkeklikle çok bağdaştırılmıyor ki. Cinsiyet üstü bir terim bence. Yani bilim adamları deyince erkeklerden oluşan bir grup mu aklınıza geliyor yoksa bilim için çalışan insanlar mı? Adam gibi adam olup cinsiyeti kadın olanlar tanıyorum. Adam olmayan da çok erkek var.


  BLUE MOTOR

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)