Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Motosiklet hırsızlarının adreslerine yapılan operasyon kameralara yansıdı

Motovento
    REKLAM ALANI
    arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı newmoto76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten memlekette hukuk adalet ceza vs bulunmadığı için "kasko primleri çok yüksek seyrediyor" devlet hırsıza caydırıcı ceza veriyor olsa kasko sigortasını da ucuza satın almak mümkün.. Yada Devlet ötv denen tuhafüstü vergiyi dayamasa yine kasko sigortası ucuza alınabilecekti.. Bugünkü koşullarda hırsıza ceza vermeyip mali yükü motosikletin sahibine ve sigorta şirketine dayamak acziyettir. Devlet bunu engellemek üzere inşaa edilen bir organizasyondur.

Bugun ilk defa hayvan haklarıyla ilgili bir meselede sanırım sanıklar 10 yıl ceza almış. Bu ceza sistemimiz açısından oldukça olumlu.. Bana göre motosiklet çalan guruha 5 yıl üzeri ceza verilmeli. Yada 5 yıl kamu hizmetinde karın tokluğuna çalıştırılmalı.. Yol köprü vs inşaatlarında çalıştırılmalı..

Acıkcası cok sevindiğim bir haber idi hayvan hakları ile ilgili, ancak kararı okuduğumda su yazıyı gördüm, umarım bu gelişme günden güne daha da gelişir de tüm hayvanları kapsar. Cünkü burada hayvan değil mal olarak ele alınmış.

"sahipli hayvanı öldürmek suretiyle mala zarar verme" suçundan 2'şer, çevreyi kasten kirletmek" suçundan da kullanılan zehrin niteliği, olay yerinin park alanı olması, çocukların da burada oynaması gibi unsurları dikkate alarak 8'er yıl hapis"

Hırsızlığın düşmesi için "18'inden kücük" mantığını biraz değiştirmek ve yakalanan suclulara gereken cezayı vermek gerekir.

İzmir'li olanlar bilir, kücük bir velet var Buca'da sanırım, caldıgı motorun haddi hesabı yok. Mahalleli cocugu koruyor, polis yaşı kücük diye uğraşmıyor. o muydu bilmiyorum ancak mt07 süren kücük birisini gördüm (ya kısa boylu bir kız idi ya da cocuk) polise ihbar ettim, muhtemel peşine bile düşmediler.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    __sArSıLmAz__ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Cbr 650F
    Keşke bunlara cop da so.salar

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Lucas adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yahu etme eyleme hocam, bu ülke şartlarında bu gelirle neyi hakkıyla yapabilirsin ?
    Gidip sıfır CB500F alacak param olsa tabiki yaptırırım kaskomu, tabi ki çıkma parça aramam.
    Şimdi kasko yaptıramıyoruz diye motosiklet almayalım mı? Trafikte olan tüm motorlu taşıtların yüzde kaçı kaskolu ?
    Kimse kasksız, eldivensiz, montsuz, botsuz gezmesin de kabul edelim ama, kasko yaptıramayanlar motosiklet sahibi olmasın, hatta yaşamasın ölsün diyorsun sen resmen.
    Hocam, benim maaşım asgari ücretin 5 katından fazla, buna rağmen ikinci el aldığım ve ikinci elde fiyatı en fazla sıfır Bajaj Dominar edecek bir motosiklete binip senede 3.000TL sadece kaskoya veriyorum. Cep telefonum da 2 senedir kullanmakta olduğum Xiaomi AndroidOne serisi, fiyatı 1.000-1.500 segmentinde olan bir telefon.

Şimdi asgari ücretle çalışıp sıfır Dominar motosiklete sahip, Samsung Galaxy veya iPhone telefonla gezen biri bana kaskoyu kim yapabiliyor derse kalbini kırarım

Ben de bilirim gidip bir Tenere 700 falan almayı ama bu kazancımla almıyorsam kasko parasını dert edecek adam neyine güvenip motosiklet alıyor cidden şaşırıyorum; paralel evrenlerde yaşıyoruz.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu arada: Pert durumunda parçasını satmayı düşünene kadar motorunuzu da bir zahmet kasko yapınız lütfen. Yenisinin bulunmadığı durumlar hariç çıkma parça kullanmak zorunda kalıyorsanız ve kasko yaptıramıyorsanız, motosikletin bütçeniz için uygun bir ulaşım aracı olup olmadığını sorgulamanızda fayda var.
    Motosikletimin kaskosu yok

Cunku zevk icin kullaniyorum. Ve yaptirabilecek maddi gucum mevcut. Ozellikle de cikma parca kullaninca

Bu arada 13 yasindaki arabam da aldigimdan beri kaskolu. Her iki cam acip kapatma motoru da zaman icerisinde bozuldu. Yeni motor ve iscilik $650. Ben ise eBayden cikma parca alarak $75'a hallettim kendim YouTube videosunu izleyerek. 45 dakikami almadi yapmasi.

Hem aracin kendi kendine cikardigi mekanik ya da elektronik problemler kaskoya dahil degil. Kasko sadece kaza sonucu olan seyleri kapsiyor.

Burada cikma araba parcasi ve araba mezarliklari cok yaygin.

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Hocam, benim maaşım asgari ücretin 5 katından fazla, buna rağmen ikinci el aldığım ve ikinci elde fiyatı en fazla sıfır Bajaj Dominar edecek bir motosiklete binip senede 3.000TL sadece kaskoya veriyorum. Cep telefonum da 2 senedir kullanmakta olduğum Xiaomi AndroidOne serisi, fiyatı 1.000-1.500 segmentinde olan bir telefon.

Şimdi asgari ücretle çalışıp sıfır Dominar motosiklete sahip, Samsung Galaxy veya iPhone telefonla gezen biri bana kaskoyu kim yapabiliyor derse kalbini kırarım

Ben de bilirim gidip bir Tenere 700 falan almayı ama bu kazancımla almıyorsam kasko parasını dert edecek adam neyine güvenip motosiklet alıyor cidden şaşırıyorum; paralel evrenlerde yaşıyoruz.
    Biz buna sınıf farkı diyoruz hocam.
    Çok değil, bizler gibi ömrü boyunca o bütçelere ulaşamamış insanlar gibi 2 sene yaşasanız, o aldığınız motora çıkma lastik aramaya bile başlayabilirsiniz. Diyeceksiniz ki satarım hiç kullanmam, işten eve evden işe toplu taşımayı kullanmak daha pahalı geldiğini anladığın gün, markasına modeline bile bakmaz alırsın bir motor, aküsünü bile değiştirmek için 50 tane web sayfası gezer en ucuzuna yine marka modeline bakmadan yapışırsın.
    Kısaca, hayatın adaletsizliği diyelim.
    Legends may sLeep.. But they never diE..!

Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Burada da çok yaygın ama altın gibi gramla satıyorlar çıkma parçayı sanki. Hatta bazısı elmas sattığını düşünüyor belkide.
    Parçanın materyaline göre metal yada plastik değil, değerli maden olarak düşünüyorlar.

Burada da çok yaygın ama altın gibi gramla satıyorlar çıkma parçayı sanki. Hatta bazısı elmas sattığını düşünüyor belkide.
    Parçanın materyaline göre metal yada plastik değil, değerli maden olarak düşünüyorlar.
    ABD de bildiğim kadarıyla yılda 17 milyonun üzerinde araba satışı mevcut. Tam emin olmamakla beraber 700 bin civarıda motosiklet satılıyor. Bu motosikletlerin çoğuda zaten 250 cc üzerinde.. Yani pazar olarak bizimle alakası yok. Arabada Motosiklette ulaşılabilir ölçekte uygun fiyatlı.. Bizde ötv vs vergi ile uçan araba fiyatlarına yedek parça fiyatlarıda eşlik ediyor.. Yani burada gecen gün bir arkadaşa lazım oldu 2010 model 1.16 BMW nin ZF şanzımanı 70 bin TL.

Motosikleti
    Forza 250
    Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Popüler sitedeki ikinci el otomobil ve motosiklet parçalarının neredeyse tamamı çalıntı ve bu yolla edilen parçalardır (Kazalı motorunu satmaya çalışan insanları tenzih ediyorum) Çıkma alternatör, çıkma motor vesaire.. Bu parçaları ucuz diye satın alıp insanların dişinden tırnağından arttırarak satın aldığı sonra kansızlar tarafından yağma edilen hırsızlıklarına ortak olmamak gerekir. Lütfen bu konuda dikkatli olalım veya olmaya çalışalım. Bildiğimiz tandığımız insanlardan alalım ikinci el malzemeleri.
    Peki yüce devletimiz konu ile ilgili neyapıyor? Instagramdan ürün satan ev hanımlarının peşine düşen maliye “malum” sarı sitedeki bu ilanların peşine niye düşmüyor? Ben prensip olarak zaten çıkma parça almıyorum ama ülkenin hali malum, bir çok arkadaşımız alıyor.
    Aslında demeye çalıştığım şu, devlet olgusu önemli, devlet yaşanan sorunları tespit edip bunlara çözüm olacak kanunu yönetmeliği çıkartıp yürütme ve yargısını yapacak. Sadece vergi toplamakla devlet olunmuyor.
    SYM Gts Evo 250, SYM Maxsym 400,KTM Duke 390,Xmax 400abs, Joymax250, Forza250

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Biz buna sınıf farkı diyoruz hocam.
    Çok değil, bizler gibi ömrü boyunca o bütçelere ulaşamamış insanlar gibi 2 sene yaşasanız, o aldığınız motora çıkma lastik aramaya bile başlayabilirsiniz. Diyeceksiniz ki satarım hiç kullanmam, işten eve evden işe toplu taşımayı kullanmak daha pahalı geldiğini anladığın gün, markasına modeline bile bakmaz alırsın bir motor, aküsünü bile değiştirmek için 50 tane web sayfası gezer en ucuzuna yine marka modeline bakmadan yapışırsın.
    Kısaca, hayatın adaletsizliği diyelim.
    Daha pahalı değil toplu taşıma ama, pahalı olsa eyvallah: Bunun yakıtı var, bakımı var, MTV'si muayenesi var, trafik sigortası var, standart bakım hariç sarf malzemeleri var (zincir yağı, zincir, dişli, balata, lastikler vs. vs.), geçenlerde hesap yapmıştım - dosya şu anda yanımdaki bilgisayarda değil tam tutarı söylemeyeceğim - ama kasko hariç motosikletin aylık giderleri 500TL gibi bir şey tutuyordu. İstanbul'da aylık ulaşım kartı 200küsür TL, açık öğretime kaydolursanız çok daha ucuz.

Araba daha da ilginç, son hesap yaptığımda (su kaçırmadan) toplu taşıma ile ulaşımı sorunlu olan her yere taksi ile gitsem (İstanbul taksi ücretleri göreceli olarak ucuz tabi - küçük şehirlerde taksi çok pahalı...) araba işletme maliyetinden ucuza çıkıyordu.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:44 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:37 ----------

Motosikletimin kaskosu yok

Cunku zevk icin kullaniyorum. Ve yaptirabilecek maddi gucum mevcut. Ozellikle de cikma parca kullaninca

Bu arada 13 yasindaki arabam da aldigimdan beri kaskolu. Her iki cam acip kapatma motoru da zaman icerisinde bozuldu. Yeni motor ve iscilik $650. Ben ise eBayden cikma parca alarak $75'a hallettim kendim YouTube videosunu izleyerek. 45 dakikami almadi yapmasi.

Hem aracin kendi kendine cikardigi mekanik ya da elektronik problemler kaskoya dahil degil. Kasko sadece kaza sonucu olan seyleri kapsiyor.

ABD (veya Avrupa) işçilik olarak çok pahalı (insana değer verilen memleketler bunlar...), eminim o 650$'ın en az 500$'ı işçiliktir... Arkadaşım öğrencilik yıllarında aldığı ucuz kullanılmış arabanın tamponu düşünce sırf taktırmak için (tamponda yerinden çıkmış olmak dışında bir sorun yoktu) 750$ talep edildiğinden mütevellit arabayı o haliyle satıp yenisini almayı daha ekonomik bulmuştu

Kasko konusu da aracının pert olma ihtimali ile ilgili yazan bir arkadaşa cevap olarak açıldı bu arada. Bakım tamirat yedek parça ve işçilik maliyetleriyle ilgisi olan bir konu değil.

Daha pahalı değil toplu taşıma ama, pahalı olsa eyvallah: Bunun yakıtı var, bakımı var, MTV'si muayenesi var, trafik sigortası var, standart bakım hariç sarf malzemeleri var (zincir yağı, zincir, dişli, balata, lastikler vs. vs.), geçenlerde hesap yapmıştım - dosya şu anda yanımdaki bilgisayarda değil tam tutarı söylemeyeceğim - ama kasko hariç motosikletin aylık giderleri 500TL gibi bir şey tutuyordu. İstanbul'da aylık ulaşım kartı 200küsür TL, açık öğretime kaydolursanız çok daha ucuz.

Araba daha da ilginç, son hesap yaptığımda (su kaçırmadan) toplu taşıma ile ulaşımı sorunlu olan her yere taksi ile gitsem (İstanbul taksi ücretleri göreceli olarak ucuz tabi - küçük şehirlerde taksi çok pahalı...) araba işletme maliyetinden ucuza çıkıyordu.[COLOR="Silver"]
    İstanbul şartlarına ve yine kendi maddi olanaklarınıza göre düşünüyorsunuz.
    Ortada buluşamayız o yüzden.
    Sıradan (motosikletine kasko yaptıramayan) insanların aylık motosiklet giderleri 500 TL tutmuyor. Zaten 500 TL tutsa motosiklete binmek yerine bisikletle olmadı en kötü yürüyerek gider gelirler işyerlerine/çarşıya/pazara.
    Hala hangi dünyada, hangi ülkede yaşadığınızı anlamakta zorluk çekiyorum.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul şartlarına ve yine kendi maddi olanaklarınıza göre düşünüyorsunuz.
    Ortada buluşamayız o yüzden.
    Sıradan (motosikletine kasko yaptıramayan) insanların aylık motosiklet giderleri 500 TL tutmuyor. Zaten 500 TL tutsa motosiklete binmek yerine bisikletle olmadı en kötü yürüyerek gider gelirler işyerlerine/çarşıya/pazara.
    Hala hangi dünyada, hangi ülkede yaşadığınızı anlamakta zorluk çekiyorum.

Haftasonları 10 km gidip 10 km dönüş gittiğim sahil kenarında 2 kişi sadece gidişe 16 tl veriyoruz (dolmus 4 tl çift araba gidliyor) , yani haftasonu sadece gidip gelmemiz 64 Tl , toplam yapılan Km 20-25

hafta içi 1 kere hanım ile 2 kere kendim dışarı cıkarım, hanımla oldugunda 16 git gel, toplam 20 km, kendim olunca git gel 8 tl 2 günden 16 Tl yapar. hafta içi toplam yapılan km ortalama 40.

Hesaplar isek ayda toplu taşıma kullanmamak için sadece 60 km yola 86 yuvarlak hesap 90 tl dolmus parası veriyorum. 60 km de benim motor 13 - 14 Tl yakıyor tahmini. Kısaca ortalama sadece rutin bir gezi 75 TL cebime kalıyor.

İzmir'de yaşayıp manisada calısıyorum, servisi kacırdıgım zaman 30 Tl'ye mal oluyor gitmem. Motor ile gitmem + gelmem 15 tl'yi gecmiyor.

Kısaca kısa mesafede dahi toplu taşıma kullanmaya mahkum bir yerde yaşıyorsanız net olarak motosiklet size %70 civarı kar sağlıyor.

Uzun yol konusuna gelince toplu taşıma genelde daha uygun sayılabilir, orası ayrı bir nokta

Yeni evliyim sürekli bir ev ziyareti git/gel olayı mevcut.
    Ana baba ziyaretleri oluyor
    Acil birşey olsa taksiye binseniz dünya pahası.

162 cc motor var altımda, bakımını suyunu yemini zamanında veririm, ancak beni bir gün yolda bırakıp 500 tl parca masrafı cıkarsa cıkma parca almak isterim. Ayranm yok içmeye doğrudur, ama ayranı da hep zenginler icmesin be abi, bizde bir yudum alalım 2 tekere binip.

Fakir edebiyatım bitmiştir, hayırlı aksamlar
    espresso bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Kasko yaptıracak gücü olmayan binmesin arkadaşlar zilin sesini duydunuz.

Bunu söyleyen de yaklaşık 11500 tl gelirle, motosikletinin gider masraflarını kalem kalem dosya yapan biri (Allah daha çok versin gözümüz olduğundan değil 😀) . Üstelik adam açık öğretime kayıt olup ucuza yolculuk yapmayı bile araştırmış ve tavsiye ediyor.

Ben arazide keyfii kullanıyorum, motosikletimi de çalınması imkansıza yakın bi yerde saklıyorum benim kaskosuz binmem caiz mi acaba?

Canına yandığımın sanal dünyası
    Levent bunu beğendi.

Amma uzamış konu. Kısacası ülkede adalet olsa ne ürünler pahalı olur ne kasko. Hem hırsızlık olayı da baya baya düşük seyreder.

Çözümü uzaklarda aramaya gerek yok

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kasko yaptıracak gücü olmayan binmesin arkadaşlar zilin sesini duydunuz.

Bunu söyleyen de yaklaşık 11500 tl gelirle, motosikletinin gider masraflarını kalem kalem dosya yapan biri (Allah daha çok versin gözümüz olduğundan değil ��) . Üstelik adam açık öğretime kayıt olup ucuza yolculuk yapmayı bile araştırmış ve tavsiye ediyor.

Ben arazide keyfii kullanıyorum, motosikletimi de çalınması imkansıza yakın bi yerde saklıyorum benim kaskosuz binmem caiz mi acaba?

Canına yandığımın sanal dünyası
    İstanbul'a uğrarsan özelden yazıver bir çay kahve ikrâm edeyim, bordromu da gösteririm istersen ;)

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    İstanbul'a uğrarsan özelden yazıver bir çay kahve ikrâm edeyim, bordromu da gösteririm istersen ;)
    23/02 de Beşiktaş Ts maçı için gelicem kısmetse yazarım muhakkak 😀

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    23/02 de Beşiktaş Ts maçı için gelicem kısmetse yazarım muhakkak ��
    (on karakter)

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    ABD (veya Avrupa) işçilik olarak çok pahalı (insana değer verilen memleketler bunlar...), eminim o 650$'ın en az 500$'ı işçiliktir...
    Motor $350 gibi. $300 da iscilik. Rahatligi arabayi birakip 2-3 saat sonra yapilmis olarak aliyorsunuz.

Digerinde eBay'den parcayi bul, ismarla, sonra bir aksam ustunu ayarlayip ugras... Ilk cam motoru degisimim 2 saat surmustu. Ikincisi 40 dakika falan surdu. Velhasil n'aptigini bilince cok da zor degil.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Motor $350 gibi. $300 da iscilik. Rahatligi arabayi birakip 2-3 saat sonra yapilmis olarak aliyorsunuz.

Digerinde eBay'den parcayi bul, ismarla, sonra bir aksam ustunu ayarlayip ugras... Ilk cam motoru degisimim 2 saat surmustu. Ikincisi 40 dakika falan surdu. Velhasil n'aptigini bilince cok da zor degil.
    Çıkmasını alıp kendin takmak çok ekonomik olmuş bu durumda.

Bizim memlekette işçilik çoğunlukla ucuz, standart bakımlarda saati 70-80TL'den maks. 1,5-2 yazıyorlar...

Motosikleti
    2017 Suzuki V-Strom DL 650
    Yurt dışında motosiklet desteklenirken burada kasko yapamayacak olan motora binmesin deniyor.

Kaskoyu geçtim trafik sigortası bile anasının gözüne gitmiş motosiklete kasko bile yapmıyor çoğu firma yapan da dünya para.

Motosiklet dünyadaki en ucuz ulaşım aracı. Asya da millet karınca sürüsü gibi motorla geziyor, Avrupada çoluk çocuk burada 30a 40a satılan motorlara part-time işle alıp biniyor, burada vatandaş fındık kadar motora dünya para verip biniyor devlet anında tepesine çöküyor.

Tarih kitaplarında halk ağır vergiler altında eziliyordu diye yazılır ya, hah işte o halk şu anda biziz.
    MimTolga ve yamtareroglu bunu beğendiler.

Unutmayın cografya kaderdir boşuna söylenmiş söz değildir.

Bir anımı anlatayım teksitil firmasında çalışıyorum 1 yıl içerisinde yapılan tasarım sayısı 250 bin adet.
    Bunların yaklaşık 8 bin adedi imalat dönüşüyor ya numune yada kütle siparişi olarak . Bizim tasarımcılar her yıl yeni kart yapıyor yeni kod veriyor 10 yıl boyunca tasarımcıya sistemden eskiden imalat dönmüş bir şey var ise yeni ıd vermeyin diye 10 yıl boyunca bizi. Müdüre ,tasarım müdür ne bizim direktör e , satış pazarlama direktörüne tasarımda onlara baglı dinletemedim. Bir toplantı oldu bende davetliyim GM sordu bu stoklar ne numunler nasıl hızlı olur diye . Bende eski stoklar bu tasarımcıların yeni kod vermesi yüzünden bazı fırsatlar degerlendirilemitor dedim. Adam dinledi bunun için ne lazım dedi bana bende hiç bir şey lazım değil sadece NİYET LAZIM DEDİM adam deliye döndü ,satış pazarlama direktörü ne bu ne diyor ben anlamıyorum diye üç kez söyledi .(bunlar on hepsi üst düzey okullarda okumuş hepsi tr de ilk beş bine girmiş egitimli insanlar GM demeden bir bo....k yaptıkları yok)

Sonuç ertesi gün sistemde blokaj kondu mükerrer tasarıma yeniden kod vermiyor tek bir ürün kodu oldu .

Bu iş içinde NİYET LAZIM hırsız da belli , çalanda belli ,polsi belli çalınan şey de belli ,hakim de belli.

Bırak ,sümmeye , berat motorsiklet kulnıcısı olsa motoru çalınsa kaza ile etesi gün bu sorun biter istediginiz yere kilitsiz bırakın.

Bu ülkede(adi suçlar için normal vatandaş için) adam ceza alıyor tiwterda trendi topic oluyor ertesi bırakılıyor . Adam otobüs de kadını tartaklıuor bırakıyorlar trendi topic oluyor etrsi geri.tutıyorlar , baklavacı hamile kadını dövüyor bırlaıyorlar polis memuru gerçi görevden alındı , Twitter da trendi topic oluor geri ceza evine atıyırlar .

Cografya kader 10 gün motorsiklet hırsızlar ı trendi topic olsun %50 azalır hırsızlıklar. Dediğim kişilerin motoru çalınsın hırsızlık sıfırlanır.

Niyet lazım başka bir şeye ihtiyaç yok... Biz güce tapan gücün dediğin ni yapan bir toplumuz . Güç sahibinin niyet göstermesi yeterlidir

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)