Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Elektrikli scooter paylaşım girişimi Martı Scooter Kiralama

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

2018 yılında oldukça popüler bir hale gelen elektrikli scooter paylaşım girişimlerini sizlere daha önce aktarmıştık. Kısa süre içinde önemli başarılar elde eden elektrikli scooter paylaşım girişimlerinin bazıları ise 1 milyar doların üzerinde değerlemelere de ulaştılar.

Bugün ise karşımıza İstanbul'da hizmet veren yerli bir elektrikli scooter paylaşım girişimi çıktı. Martı adındaki girişim ilk etapta İstanbul'un Anadolu Yakası'nın belirli bölgelerinde hizmet vermeye başlayacak. Oğuz Alper Öktem ve Sena Öktem tarafından kurulan Martı, şu an için 21 kişilik bir ekip tarafından yönetiliyor.

Martı ile sunulan scooterların yazılımı ve elektronik donanımının tamamen Türkiye’de yerli mühendisler tarafından tasarlandığını ve İstanbul’da üretildiğini de ekleyelim. Martı’nın mekanik aksamları Çin’den getirildi, ancak ilerde bu mekanik aksamlarının yerli üretim olması için projelendirmesine de başlanmış durumda. Söz konusu üretim için ise Kocaeli düşünülüyor.

Martı'yı kullanmak için öncelikle iOS ve Android platformlarında ücretsiz olarak mevcut durumda olan mobil uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Sonrasında ise harita üzerinden size yakın olan Martı'yı bularak başla seçeneğine tıklamanız gerekiyor. Bu adımdan sonra ise scooter üzerinde bulunan kodu akıllı telefonunuza okutmanız gerekiyor.

onrasında ise uygulama size özel 4 haneli bir şifre paylaşıyor. Bu şifreyi Martı üzerindeki fiziksel kilidi açmak için kullanmanız gerekiyor. Kilidi açtıktan sonra ise yolculuğunuza başlayabilirsiniz. İstanbul'un en çevreci ulaşım seçeneği olma hedefi ile yola çıkan Martı, hem uygun fiyatlı hem de eğlenceli bir yolculuk deneyimi sunmayı planlıyor.

10 dakikalık yolculuk 10,5 TL!

Martı ile yolculuğa başlamak için 3 TL ve 1 dakika için 0,75 TL ödediğinizi de belirtelim. Kısacası 10 dakikalık bir yolculuk için 10,5 TL ödemeniz gerekiyor. Martı'nın 2019 yılı içinde Yunanistan, Bulgaristan, Macaristan ve Dubai gibi pazarlara açılmayı hedeflediğini de ekleyelim. Dilerseniz Martı uygulamasını Android için buradan, iOS için ise buradan indirebilirsiniz.

Kaynak: webrazzi.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ramcixx - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf150 - cbr250 - cbf1000 - f650gs - cbf600
    Taksicilere yeni kurbanlar gelecek desenize. Ulan UBER de ortalıkı karıştı, bu şirket yabancı heralde olanlardan haberi yok.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Eee bu zaten "Marti" degil mi Istanbul'daki ? Bagdat Caddesi uzerinde ve sahilyolunda cok sayida kullaniliyor zaten 1-2 aydir. Benim arkadasim her gun kullaniyor neredeyse.

Elektrik direklerine bagli alet, acilisi 3TL, saatine gore fiyati var. Uygulamasini kurup scooterin barkodunu fotografliyorsun, sana bir kod gonderiyor. O kod ile elektrik direginde baglandigi kilidi aciyorsun, kullanip yine bir direge kilitleyip ayni kod ile sifreliyorsun, fotograflayip gonderiyorsun.
    Adamlar kredi kartindaki belli miktar blokeyi kaldiriyor sanirim.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Dün akşam iş çıkışı elektrik direğinde gördüm, ne olduğunu anlamadım, aaa adam direğe kilitleyip gitmiş dedim. Sonra zincirlikuyu metrobüs durağına doğru yürürken bunlardan birine binmiş birini gördüm.
    Zincirlikuyu metrobüs durağının yukarısında bir yerde de elektrik direğine kilitlenmiş bir tanesini yakından görünce anladım ne olduğunu.
    Aslında güzel fikir. kısa mesafe için denenebilir.

Motosikleti
    BMW F 750 GS
    10 dakikalık yolculuğun 10,5 TL olması bir bana normal gelmedi herhalde. Bir saatliği 48 TL dersek kazık miktarı daha anlaşılır olur. Böyle bir oyuncağın yolculuk bedelini taksi tarifesi ile kıyaslamak gibi bir salaklık yapılmıyordur umarım. Gerçi burası Türkiye, biz yaparız. Ederi nedir derseniz, saatine 15 TL veririm.

Eğer tutulursa (ki bu fiyata mümkün değil), bizim taksiciler bunları imha etmek için her türlü pisliği yapacaktır.
    espresso ve pea bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı Seko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10 dakikalık yolculuğun 10,5 TL olması bir bana normal gelmedi herhalde. Bir saatliği 48 TL dersek kazık miktarı daha anlaşılır olur. Böyle bir oyuncağın yolculuk bedelini taksi tarifesi ile kıyaslamak gibi bir salaklık yapılmıyordur umarım. Gerçi burası Türkiye, biz yaparız. Ederi nedir derseniz, saatine 15 TL veririm.

Eğer tutulursa (ki bu fiyata mümkün değil), bizim taksiciler bunları imha etmek için her türlü pisliği yapacaktır.
    Fiyatına bakmamıştım.
    Bu fiyataysa ben para vermem. Yürürüm daha iyi. Zaten yürümenin bir benzeri bir şey.

Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bunları çalarlar..

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+

Ne yazık ki tutuldu. Caddebostan sahilde her merak eden deniyor, boşta scooter kalmıyor.
    Ulaşım amaçlı kullanan var mı bilmiyorum, olacağını da sanmam. Heves ve eğlence için kullanılıyor.

Alıntı Tundzhay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bunları çalarlar..
    Çalınsa ne olacak. Zaten 2 günde maliyetini çıkarıyor alet. Üstüne bir de kasko filan yapmışlarsa oh ne ala.

Bu Martı konusunda fiyattan ziyade görüntü kirliliği rahatsız ediyor beni. Her direğe, ağaca 2-3 tane scooter kilitlenmiş oluyor. Çirkin, rezil bir görüntü. Belediyenin de izin vermemesi gerekir normalde böyle bir şeye.

Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax 2019
    10 dakikası 10.5TL neresi ucuz bunun. Kabaca hesaplarsak, scooter ile 30 dakikada gittiğim mesafede 3-3.5TL lık benzin yakıyorum. bununla 45-50dk sürer herhalde yani 50TL taksi ile kafa kafaya bir fiyat. Güvenlik riskini kenara bırak bir de ayakta gidiyorsun.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    xmax250
    bostancı da oturuyorum sahil yolu bunlardan dolu.. ulaşım aracından ziyade eglence aracı aslında.. bayaga da tutuluyor ve kullanan var..

tyrung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Monster 696, Vespa Primavera
    Bağdat caddesi ve sahilde başladı. Sonra mesafeleri uzattılar kadıköy ve maltepe yönüne doğru. Şimdi Beşiktaşa gelmiş. Akşamları vızır vızır biliyor valla.

Ucuz değil fakat herkes 1 2 sefer biniyor heves edip. Kullanım sıklığından dolayı hızlıca kar ettiklerini düşünüyorum.

Ulaşım kolaylığı açısından mükemmel, bu şekil çalışan benzinli scooterlara ihtiyaç var, tabi makul fiyatlarla, diğer şirketlere örnek olur umarım. Ne o öyle fiyat yok birşey yok, arayıp fiyat soracakmışım, ayağına gidip evrak imzalayacakmışım , sonrada bir dünya para verip 125 cc skuterine talip olacakmışım hangi zamanda yaşıyoruz yav.
    Adamlar çok akıllı bir sistem yapmış, örnek alınacak çok yönü var fiyatı hariç 😀

atillatopal9 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki V-Strom DL650
    işte caddebostanda sevgilisine artistlik amaçlı " aşkım hadi martıya binelim" diye bir sefere mahsus binilebilecek alet. güzel sistem ama fahiş fiyatlar.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    amaç hizmet ve yaşam kalitesinden ziyade para kazanmak. işte bunlar hep kapitalizm.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)