Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Türk mucitler kendi elektriğini üreten motor icat etti.

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

Hatay’da 4 arkadaş, kendi atölyelerinde hiçbir yakıt kullanmadan çalışan kendi kullanacağı elektriği kendisi üreten motor yaptı.

İşçi emeklisi Mustafa Varlı adlı şahsın hayalinden yola çıkan Dörtyol küçük sanayi sitesinde tornacı Erdal Arıkan, bobinajcı Abdulgani Hatutoğlu, motor yenilemeci Ercan Yakut, eski araba motorunun birkaç parçasından yararlanarak neodyum mıknatıs ve bobin kabloları kullanarak hiçbir yakıt kullanmadan, aküyle çalışan aynı zamanda kendi elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayan motor yapmayı başardılar.

45 yıl Almanya’da kaldığını belirten işçi emeklisi Mustafa Varlı, "Yurt dışında işçi olarak çalışırken hep aklımda olan böyle bir yapmak düşüncem vardı. Emekli olup yeterli zamanda bulunca 2 yıl önce Türkiye’ye geldim. Aklımdaki fikir ve projeyi burada bulunan sanayi esnafı arkadaşlarımla paylaştım. Onların da büyük özveri ve yardımıyla 9 ay içerisinde yakıt kullanmadan bu motoru çalıştırmayı başardık" dedi.

Yaptıkları motor için Almanya’da patent başvurusunda bulunduğunu belirten Varlı, şöyle devam etti:

"Bir ay sonra patent başvurularımız sonuçlanacak böyle bir motor olmadığına dair başvuru kağıtlarımız geliyor. Ürettiğimiz bu motorun Almanya’dan patentini almak isteyenler oldu. Fakat bunu ben kendime yediremedim bir Türk vatandaşı olarak geri ülkeme gelip bu motoru buradaki halkıma sunmak istiyorum. İnşallah burada bir taliplisi çıkar ona veririz. Bu motoru bu sanayi esnafı arkadaşlarımızla birlikte ortak bir çalışmayla yaptık. “Böyle bir alet dünyada yok, ilk budur. Kendi kendine sınırsız cereyan üreten motordu”

Bobinaj ustası Adulgani Hatutoğlu, bu işe arkadaşının fikriyle başladıklarını anlatarak, şunları ifade etti:

"Bobinleri sardık sonradan da hesaplamaya başladık matematiksel, fiziksel elektriksel hesapları yaparak bu makineyi bu hale getirdik. Her elektrik makinesi kendini soğutma ihtiyacı duyar çünkü her elektrik makinesi bir miktar elektriği ısı enerjisine dönüştürür. Bu yapmış olduğumuz da ısı enerjisine dönüştürüyor. Yok denecek kadar çok az miktarda olduğu için kendini soğutmaya ihtiyaç duymuyor. Neodyum mıknatısın manyetik alanından enerjisinden faydalanarak kendi enerjisini de üretebilen bir makine oluşturduk. Şuan burada prototip olarak yaptığımız makine bobin ve mıknatıs sayıları arttırılarak otomobil, motosiklet, uçak ve gemilere takılabilir. Çok büyük bir güce de dönüştürülebilir, küçük boyutlarda da istediğimiz oranda üretimi yapılabilir"

Torna atölyesi sahibi Erdal Arıkan’da, mıknatıstan motor yapma fikrine ilk başta olmaz dediğini belirterek, şöyle konuştu:

"Yavaş yavaş uğraşmaya başladığımızda imkansız olan bir hareket aldık. Yani bir motor krank milinin ölü noktasından mıknatısın itmesini sağlayacaktık. 9 ay içerisinde bu makineyi çalıştırdık. Bu parçaların hepsini bu atölyede yaptık. Bu makineyi halkımıza faydalı olacağına inanıyor ve biliyorum. İnşallah büyüklerimiz, Cumhurbaşkanımız, Başbakanımız görürler ve tutarlar elimizden bu icat dünyaya faydalı olacak bir buluştur”

Prototip olarak yaptıkları motoru hiçbir yakıt kullanmadan çalıştıran dört arkadaş buluşlarının dünyada tek olduğunu belirterek devlet yetkilileri ve sanayi kuruluşların sahip çıkmasını istediler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    emremm - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Başlayacağım, termodinamiğin 1. ve 2. yasaları diye. Korkumdan başlayamıyorum.
    Kendimize niye güvenmiyoruz? Yok, engel oluyorsunuz. Falan filan.

Geri zekalılar deyip geçiyorum.
    mithrelios, drtayfun, Akias ve 10 diğerleri bunu beğendiler..

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Başlayacağım, termodinamiğin 1. ve 2. yasaları diye. Korkumdan başlayamıyorum.
    Kendimize niye güvenmiyoruz? Yok, engel oluyorsunuz. Falan filan.
    Daha dünya düz'deyiz. Ne termodinamiği :D
    Motora bakıyorum. Titreşimle enerjisinin %50'sini filan kaybediyor zannımca
    Amcalara bakıyorum V = I x R nedir desem öyle kalacaklar gibi. Ama kendi kendine yeten elektrikli motor yapmışlar. Bravo, kendini bu derece kandırabilmek de bir başarı.

Bobinlerin ateşleme sıralamasını da distribütör yapıyor. icat efsane.

Motosikleti
    Honda Cb500f & SYM Joymax Z+
    Her ay çıkıyor bu haberler. Kim çıkarıyor, niye çıkarıyor bilmiyorum.
    Hepsinde anahtar kelimeler aynı; "emekli", "ilkokul mezunu", "patent", "neodimyum"(hep de yanlış yazarlar), "sonsuz enerji", "prototip", "dış mihraklar", "inşallah"

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    İyi ki 8-12 silindir blok kullanmamışlar. Onu gemilere yaparlar artık.

Bunlar hep Erke'den sonra çıktı. Koca koca adamları bile kandırdılar.
    drtayfun, Kızıl pars ve Shrieker bunu beğendiler.

Dörtyol'lu kardeşimiz/forumun jönü/gönüllerimizin kuzey kutub temsilcisi Yunusus'tan doğruluğu hakkında röportaj isterik olur biter.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı Carbondioxid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Dörtyol'lu kardeşimiz/forumun jönü/gönüllerimizin kuzey kutub temsilcisi Yunusus'tan doğruluğu hakkında röportaj isterik olur biter.
    Yunusus'u kandıramazlar mı? Eğitimi, mesleği ne?

Alıntı emremm adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yunusus'u kandıramazlar mı? Eğitimi, mesleği ne?
    Yeter derecede teknikten anlar diyeyim , daha hususi bilgileri içün kendisine öm yollayabilirsiniz.

Stock Sever - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RS200
    Yaparken bize niye sormadınız diye ceza kesmesinler de amcacım. Boşver şu görür de bize yardımcı olur işini.
    HONDA

#BZ3082

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı pea adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her ay çıkıyor bu haberler. Kim çıkarıyor, niye çıkarıyor bilmiyorum.
    Hepsinde anahtar kelimeler aynı; "emekli", "ilkokul mezunu", "patent", "neodimyum"(hep de yanlış yazarlar), "sonsuz enerji", "prototip", "dış mihraklar", "inşallah"
    En önemli anahtar kelime: devlet büyüklerine teşvik için sesleniş...

Akademisyenler mal gibi sayfa sayfa proje yazsın TÜBİTAK'a AB'ye. Halbuki amcam nokta atışı yapıyo. Ballı bi teşvik alsa icad amacına fazlasıyla ulaştı demektir

Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesisindeki bi hoca da kansere çare bulduydu, "cumhurbaşkanımız desteklerse kanseri bitiririz" diyodu adam.

Hep büyük ülke olma yolunda olduğumuzun işaretleri bunlar.

Aklın yolu bir.
    Kızıl pars, espresso ve Shrieker bunu beğendiler.

ayetlervaray - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Superlight 200
    sey_47 ve crocodil bunu beğendiler.

polo34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RKS Cruiser 250
    akü'den güç alıyor, akülü bir sürü artık araç var, titreşimi olmasa menzili nedir? yoktan enerji var etmiyor heralde

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı polo34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    akü'den güç alıyor, akülü bir sürü artık araç var, titreşimi olmasa menzili nedir? yoktan enerji var etmiyor heralde
    Menzili sınırsız. Bunu daha önce bende düşündüm X kutupların birbirini itmesi ile oluşan güç enerji çoğaldıkça itme dahada güçleniyor vitesledeki güç kaybının önünede bu şekilde geçiyor. aslında düşünen için insan için kolay bir proje hayata geçirmekse zor bir proje.
    Menzil sınırsız demişken Aküler 5 yılda bir Mıknatıslar 25 yılda bir değişmesi lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:46 ----------

Şunu'da yazayım hak geçmesin bu işin yani Mıknatıs ile sınırsız güç üretmeyi ve bunu evlerde sanayilere otomobilden deniz araçlarına hatta uzay araçlarında bile kullanmayı öngören ve bu işi yapan bir Türk mucidimiz var. kendisi emekli bir emniyet amiri. Muammer Yıldız

http://hmsbturk.com/tr/

xealous bunu beğendi.

zekeriyaimam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    simson

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:33 ----------

Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Menzili sınırsız. Bunu daha önce bende düşündüm X kutupların birbirini itmesi ile oluşan güç enerji çoğaldıkça itme dahada güçleniyor vitesledeki güç kaybının önünede bu şekilde geçiyor. aslında düşünen için insan için kolay bir proje hayata geçirmekse zor bir proje.
    Menzil sınırsız demişken Aküler 5 yılda bir Mıknatıslar 25 yılda bir değişmesi lazım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:14 ---------- bir önceki mesaj zamanı 08:46 ----------

Şunu'da yazayım hak geçmesin bu işin yani Mıknatıs ile sınırsız güç üretmeyi ve bunu evlerde sanayilere otomobilden deniz araçlarına hatta uzay araçlarında bile kullanmayı öngören ve bu işi yapan bir Türk mucidimiz var. kendisi emekli bir emniyet amiri. Muammer Yıldız

http://hmsbturk.com/img/photos/fuar/fuar1.jpg
    https://www.youtube.com/watch?v=el9krMCR-xk
    https://www.youtube.com/watch?v=sk2s8fHSP9k
    Abi sabah sabah iyi güldürdün ya ARO
    pea, Shrieker ve sdirer bunu beğendiler.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Adamlar cern de trilyonlarca dolar harcarken, bu 5 oto sanayi kekosu zero point enerjiyi keşfetmiş. Aslında ne kadar da kolaymış. Bu icatların hemen üstü örtülüyor çünkü amerika ve israil istemiyor. Yoksa mahvolurlar dimi .....
    Green Arrow, espresso, birbilent ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Yolcu0, Kızıl pars, kurubuz ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

bektanist - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mz 301 2002- Mondial RX3i Evo 2015
    Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://i0.kym-cdn.com/photos/images/...11/206/de8.jpg

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:35 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:33 ----------

Abi sabah sabah iyi güldürdün ya ARO
    Sebebini anlatta beraber gülelim mahrum etme beni
    körlerin arasında tek gözlü adam kendini kral sanır

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Aslında ilk elektrikli araba Çorum Oto San. Sit. üretildi.
    Bunu kimse bilmez.
    İlk elektrikle çalışan arabanın sadece ve sadece 25 metre menzili vardı.

Ustanın parası yetmediği için 25 metrelik uzatma kablosu alabilmişti.

Motosikleti
    YBR125ESD(11)
    Alıntı bektanist adlı üyeden alıntı Mesajı göster

http://hmsbturk.com/img/photos/fuar/fuar1.jpg
    https://www.youtube.com/watch?v=el9krMCR-xk
    https://www.youtube.com/watch?v=sk2s8fHSP9k
    Patent nedir?

Parayı bastırırsın, iki saatte projesini çizersin istediğin her şeye patent alırsın.

Mesela; ben projesini çizdiğim bu araçla, İkitelli'den toprağı kazarak, Paris'ten trafiksiz çıkacağım diye araç patenti alabilirim.
    Saçma, ütopik, verimsiz olması önemli değil. İlk ben düşündüm, çizdim, 100 yıla kadar yapacağım.
    Para da burada, verin patenti mi diyebilirim.
    Shrieker bunu beğendi.

yusufkalaz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT 07
    Sezonluk haberler.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)