Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Motosiklet kadar taş büyük olur aman ha

Motovento
    REKLAM ALANI
    hachiko - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio X9 500

“Altın Elbiseli Adam” Barkın Bayoğlu’nun olabilecek en açıklanamaz kazada hayatını kaybetmesi üzerine memlekette ciddi bir motosiklet karşıtlığı kendini gösteri verdi. Özellikle İstanbul’daki trafiğin tek kabahati motosikletlerinmiş gibi saçma bir hava var.

Bu konu Barkın’ın hayatını kaybetmesi üzerine açıldığı için onun her zaman savunduğu bir görüşü yazarak başlayayım: Altın Elbiseli Adam, trafikteki “Motosikletleri fark edin” kampanyalarına hiç katılmadı ve hep motosiklet kullanıcılarına “Uyanık olun, otomobilleri fark edin” dedi. Ama eminim bölünmüş yola yaya çıkacağını o da hiç aklına getirmemişti.

Motosiklet bir ulaşım aracıdır. Üstelik İstanbul gibi devasa şehirlerde yılın 10 ayı rahatlıkla kullanılabilecek, akıllı ve doğru bir eğitim alındıktan sonra da güvenli bir ulaşım aracıdır.

Bir kere burada anlaşalım. Aralıklarla da olsa, 20 yılı aşkın bir süredir İstanbul trafiğinde motosiklet kullanan biri olarak yazıyorum bu satırları.

Peki, özellikle İstanbul’da trafikte cambazlık yapan motosikletli magandalara laf etmemize engel mi? Elbette değil, ama önce şu soruların cevabını dürüstçe vermemiz gerekiyor:

- Soru 1: Türkiye’de motosiklet ehliyeti veren sürücü kursları işlerini layıkıyla yapıyor mu?

Lütfen “Motosiklet sürücü belgemi şu kurstan aldım ve belgemi alır almaz trafiğe çıkacak kadar güvenli motosiklet kullanabiliyordum” diyen bir kişi varsa yazsın, herkesten özür dileyeceğim.

Çünkü bizim memleketimizde bu iş şu şekilde olur: Önce bir motosiklet edinilir ya da eşten dosttan ödünç alınır, düşe kalka yürütmesi öğrenilir. Polise yakalanma riski yoksa yani küçük şehirde ya da köyde yaşanıyorsa hiç ehliyet almadan kullanılır. Hatta motosiklet trafiğe bile kaydedilmez. Polis yakalarsa gidip ehliyet alınır.

Ya da tam tersi önce ehliyet alınır, ardından motosiklet yine düşe kalka trafikte öğrenilir.

Gerçekten bu işi adam gibi yapanlar ise markaların verdiği eğitimlere katılır ya da özel hocalar tutarak trafikte nasıl daha güvenli gidileceğini öğrenirler.

- Soru 2: İstanbul trafiğinde sağından solundan paketler sarkarak araçların arasından kargo yetiştirmeye çalışan delikanlıların, kaldırımlara çıkarak pizzayı, kebabı soğutmadan götürmeye çalışan çocukların motosikletlerinin üzerinde yazan şirket isimlerinden hiç söz etmeden motosikleti suçlamak doğru mudur?

Bu çocuklar işe alınırken tek kriter motosiklet üzerinde durabilmeleri ve sürücü belgesine sahip olmalarıdır. Hatta çoğu iş ilanında “motosikleti olan eleman” arandığı yazar. Yani bu kargonun lideri, pizzanın şampiyonu, kebabın ağası şirketler, gecikmeden, soğutmadan ürün gönderir ama, elemanın altındaki motosikletin ne kadar bakımlı olduğuyla ilgilenmez.

- Soru 3: Polis bu kurallara aykırı hareket eden “elemanları” zaman zaman çevirip ceza yazar, trafikten men eder; peki çalıştıkları firmalara bir yaptırım uygular mı?

Hayır, hem de kocaman bir hayır. Aksini söyleyen bir iki göstermelik uyarıyı gösterebilir sadece. Asıl sorun budur. Yoksa caddede “teker” yapan maganda sayısı, babasının arabasıyla drift yapan maganda sayısından çok değildir. Kask takmayan, güvenli giyinmeyen salak sayısı ise, emniyet kemerini arkasından bağlayan, çocuğunu direksiyona oturtan salak sayısından inanın daha azdır.

Mesele, denetim meselesidir. Sürücü okulları, trafik, motosikletli eleman çalıştıran şirketler adam gibi denetlenirse sıkıntı azalır. Motosiklet kazaları gene olur, insanlar hayatlarını kaybedebilir, çünkü motosiklet kullanan herkes risklerini bilir, ama hiç olmazsa cahil birileri çıkıp “Motosikletlerin trafiğe çıkması yasaklansın” demez.

Kaynak: Hakan Özenen / Habertürk

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    K121L - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İnsanlar Mars da koloni kurma peşinde veya kıtalar arası nükleer bomba fırlatıp birbirini patlamaya çalışıyor.
    Biz ne yapıyoruz ?
    Motosiklet yasaklanmalı , deve sidiği yararlıdır gibi bağnaz fikirler içerisindeyiz.

5-10 sene önce her yerde karşıma çıkan bir tümce vardı "böyle devam edersek İran gibi olacağız"
    Ha gayret az kaldı
    espresso ve essegesse bunu beğendiler.

RedCBR125 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    z-ones180 CBR125 CBR250 CBF150 YZFR125 YZFR25
    Alıntı K121L adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsanlar Mars da koloni kurma peşinde veya kıtalar arası nükleer bomba fırlatıp birbirini patlamaya çalışıyor.
    Biz ne yapıyoruz ?
    Motosiklet yasaklanmalı , deve sidiği yararlıdır gibi bağnaz fikirler içerisindeyiz.

5-10 sene önce her yerde karşıma çıkan bir tümce vardı "böyle devam edersek İran gibi olacağız"
    Ha gayret az kaldı

Bu konuyla söylediklerinizin ilgisi ne?

Cevap: İnternetim vardı bir yere bir şeyler yazmak istedim karşıma çıkan ilk konuya saçmaladım.

Adam konuyla ve başlıkla alakasız konuşmakta mastır yapmış. Ultra saçmalamış.

Hala gülüyorum İran gibi olacağız demiş sonunda da. Hay sen çok yaşa gündüz vakti iyi güldürdün.
    fatih.met bunu beğendi.

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Bazılarının elinden cidden motosiklet alınmalı. Dün gordum sacma sapan yaptiklari cglere binmisler 6-7 motor her motorda iki kisi, sifir ekipman, atlet terlik dolaniyorlar. Bunlari durdurcaksin alicaksin ehliyetini tabi varsa... Böyleleri binmesin, trafige cikmasin ya ama mumkun mu?

Ha simdi demeyin cg degilde r1 olsa ayni seyi mi soylerdin. O motorlara binenlerin ekipmansiz dolaşmalarina 2 kat anlam veremiyorum. Ekipman ve motosiklet butundur. Yarim yamalak giyinince veya hic giymeyince daha şekil olmuyorlar aksine motorun ustunde emanet gibi duruyorlar.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazılarının elinden cidden motosiklet alınmalı. Dün gordum sacma sapan yaptiklari cglere binmisler 6-7 motor her motorda iki kisi, sifir ekipman, atlet terlik dolaniyorlar. Bunlari durdurcaksin alicaksin ehliyetini tabi varsa... Böyleleri binmesin, trafige cikmasin ya ama mumkun mu?

Ha simdi demeyin cg degilde r1 olsa ayni seyi mi soylerdin. O motorlara binenlerin ekipmansiz dolaşmalarina 2 kat anlam veremiyorum. Ekipman ve motosiklet butundur. Yarim yamalak giyinince veya hic giymeyince daha şekil olmuyorlar aksine motorun ustunde emanet gibi duruyorlar.
    Yooo hiçte bilem ! Bence kızlar kaskı koluna takan motorculardan çok hoslaniyo...
    Kızıl pars bunu beğendi.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

EldekiDebryj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    DUKE 200
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yooo hiçte bilem ! Bence kızlar kaskı koluna takan motorculardan çok hoslaniyo...
    Bencede hoşlanıyorlar. Kendileride babet, topuklu ayakkabiyla filan artci oluyorlar. :D
    Kızıl pars ve MrMud bunu beğendiler.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı MrMud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Du bide onu deneyim.
    Kızıl pars bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı Ekarademir adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Du bide onu deneyim.
    sonuc alırsan yaz

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı RedCBR125 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuyla söylediklerinizin ilgisi ne?

Cevap: İnternetim vardı bir yere bir şeyler yazmak istedim karşıma çıkan ilk konuya saçmaladım.

Adam konuyla ve başlıkla alakasız konuşmakta mastır yapmış. Ultra saçmalamış.

Hala gülüyorum İran gibi olacağız demiş sonunda da. Hay sen çok yaşa gündüz vakti iyi güldürdün.
    başka bir konuda da saçmalamak için benim bir mesajımı hedef almış fakat işin komik yanı ise bir çok kişinin o mesajımı desteklediği halde bu arkadaşın kendini beğenmiş tavır takınmasıydı, açıkçası bende pek umursamadım onu

...................ülkede öyle bir toplum var ki aşırı bilinçsiz; afedersiniz adam eline hapşırıyor ve iki dakika sonra başka biriyle tokalaşıyor. ne ülkeyi kuran adamı tanıyor nede ülke nüfusundan haberi var. başbakan, cumhurbaşkanı, millet vekilleri, polis v.s. halkın hizmetkarıdır ama bunu bile unutmuşlar ve onlar padişah.

yani aşırı alakasız konulara değindim ve tek amacım halkın aşırı denle her konuda bilinçsiz olduğunu vurgulamak, ya abi allah aşkına adam elhamdülillah müslümanım diyor ama daha kuranı açıp anlamıyla bir kaç tane ayet okudun diye sorsan verecek tek bir cevabı yok. kimileri hatim indirmiş ama kuranda ayetlerden bir haber kendileri. insanımızın aşırı bilinçsizliği anlat anlat bitmez. her konuda örnekleri var.

ne doğruyu-yanlışı ayırdedebiliyor vatandaş nede doğru düzgün çocuk büyütebiliyor. bir çok konuda rezilliğimiz var ve motosiklet camiasında da rezillikler oluyor bu bilinçsiz toplumda.

.....adama diyorum herkes motor kullansa istanbulda böyle trafik olur mu? adamın cevaba bak çay demle -otobüste 100 kişi var hepsi motor kullansa ne olur sen biliyor musun? (gelen cevap buydu )

abicim otobüstekiler bırak otobüse devam etsin ben binek araçlarda olan bir kişi iki kişiden bahsediyorum(dedim ve sonra sustu adam, aptal adam.)

yok efendim motorcular şöyle motorcular böyle, be hayvan herif arabacılar çok mu düzgün kullanıyor? motorlar hiç değilse araba kadar zarar verebilecek güçte değil ve her durumda trafikte az yer kaplıyor ve yolu az aşındırıyor.

her durumda motosiklet daha çevreci bir makine.

mesut hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XT660 r-honda CBF - SUZUKİ GW 250 İNazuma
    vay be, güzel yazı dizisi olmuş,ben burada rahmetli altın elbiseli adama katılıyorum ve kendisini rahmetle, saygıyla anı yorum,hepimiz motosiklet kullanıyoruz,hepimiz trafiğe çıkıyoruz ,trafikdeki araçlar arasında her hangi bir kazada motosiklet kullanan kişinin diğer araçlara göre riski daha fazla, rahmetli BARKIN BAYOĞLU'nun dediği gibi ,biz araçlara dikkat edeceğiz,otomobilide göreceğiz, otobüsüde göreceğiz,tırlarıda göreceğiz,yolun sağ tarafında duran park etmiş aracın bakmadan kapısını açacağınıda düşüneceğiz ve aynı zamanda kendimizide görünür kılacağız,ne kadar reflektölü ışığı yansıtan ne varsa onları kullanacağız, her şeyden önemlisi sağlam ekipmanla motora bineceğiz , işin özü tedbiri biz alacağız, takdiri ALLAH'a bırakacağız,tüm iki teker dostlarına ALLAH kaza bela göstermesin,tekerinize taşdeğmesin eskişehirden selam olsun...
    espresso, TimFx ve hachiko bunu beğendiler.
    - HAYAT GEZİNCE GÜZEL -

Motosikleti
    nc750x
    motosiklet yasaklansın kampanyası

yürekten isteyerek başlattığım kampanya.

sivrisinek gibi her yerden karşımıza çıkan, otobüsten inerken sağdan çılgınca gelip hayatımızı tehlikeye atan, ne yaya ne araç olduğu belli; bazen kaldırımda insanlarla giden, bazen yolda araçlarla takılan, hız yapmayı marifet sanan sürücülerin kullandığı bu tekerlekli facialar artık yasaklansın.

bu nedir ya? her yerdeler amk. duran otobüsle durak arasından bızıldayarak geçmek de ne demek oluyor?

bir de amip gibi çoğaldılar son yıllarda.

yeter! 1 motosiklet daha görecek sabrım kalmadı.
    Kaynak: https://eksisozluk.com/motosiklet-ya...nyasi--5374977

Böyle kampanya başlatanlarda var demek ki!!

Gerçi böyle süren malesef çok sayıda motosiklet sürücüsü var.

Bence bir motosiklet sürücü için bile en büyük tehlike hava atayım derken sizin yanınızdan sıyırarak geçen diğer cahil sürücüler.

Pisman - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar 200NS
    Alıntı hachiko adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ...Lütfen “Motosiklet sürücü belgemi şu kurstan aldım ve belgemi alır almaz trafiğe çıkacak kadar güvenli motosiklet kullanabiliyordum” diyen bir kişi varsa yazsın, herkesten özür dileyeceğim....

Kaynak: Hakan Özenen / Habertürk
    motorlu taşıtlar sürücü kursu direksiyon eğitmeni olarak ehliyet alanlarla birlikte daha da önemlisi ehliyet verenlerin de eğitimi tam değil, teorik bir kaç sınavdan ibaret eğitimleri, hatta eğitmenlerin bir kısmı öğrencileri hazırladıkları sınavdan kendileri geçebilecek seviyede bile değil.

MrMud - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Husqvarna TE250
    Alıntı EldekiDebryj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bencede hoşlanıyorlar. Kendileride babet, topuklu ayakkabiyla filan artci oluyorlar. :D
    Bi söz vardı yenge ya...
    Katranı karıştırsan olur mu şeker , cinsini sevdiğim cinsine çeker, gibi bi söz.
    Cuk
    EldekiDebryj bunu beğendi.
    +299 Gitmek cesaret ister, Enduro yapmak yetenek.
    Cesaret aptalda da var, ama yetenek herkeste yok...
    -MrMud

Motosiklet yasaklansın!

Otomobil de yasaklansın. Kamyon otobüs vs. de yasaklansın.
    Ata eşeğe geri dönelim ne doğru düzgün yol lazım ne de yakıt. Ha bu sefer de yayaların üstünden atlayan apaçiler çıkar meydana. yok yok. At eşek de yasaklansın tabanvayla görürüz işimizi alimallah.

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Binmeyin abicim motora..
    Öleceksek biz ölecez...
    Tasası bunlara düştü...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)