Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
6. sayfa BirinciBirinci ... 45678 SonuncuSonuncu

Köprü çıkışında feci kaza kamerada

Motovento
    REKLAM ALANI
    Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Yalnız iyi sallamışsınız kadın sürücülere ha.
    Bence daha fazla uzatmadan konuyu kapatın. Şimdi gelir bir tanesi trafik kaza istatistikleri sokar gözümüze mosmor oluruz.
    Videoda çok belli olmuyor ama benim aklıma motosiklet sürücüsünün o an yola çok konsantre olmadığı gibi bir şey geliyor.
    Bunu eleştirmek için yazmıyorum bir çok sebebi olabilir.
    Bir şeyin üzerinden geçersin bir an gözün kayar, yan tarafta biri işaret eder daha bir çok sebep gözümüzü yoldan ayırmamıza sebep olabilir.
    Önüne bir dönersin yol az önce bıraktığın gibi değil.
    Bu da öyle bir kazaya benziyor.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    TOTEMONS - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1991 MODEL MZ 251-YAMAHA MT-125-2014CBR500R-CBF150
    Arkadaşlar maalesef kuralları ne kadar iyi bilsek bile trafiğe çıktığımız anda hepimiz Dikkatsizliğimizin,hırsımızın,aceleciliğin ve bencilliğimizin kurbanı olup hatalar zincirine halka oluyoruz.

Kurallara gelir isek;

Karayolunda kaç tane şerit olursa olsun ;

1-En ağır ve yavaş araçlar sağdan gider.Zorunlu hallerde sollama yapıp tekrar sağ şeride dönmek zorundadır.
    2-Öndeki araçlardan hızlı giden taşıtlar soldan geçmek zorundadır,soldan geçemiyorsa fren denen aletle hızını azaltması gerekir
    3-Trafiğe çıkan tüm araç sürücüleri daima KAZA RİSKİ taşıdığından heran tetikte olmak,görüş açılarını devamlı değiştirerek kontrol sağlamak zorundadır
    4-Manevra yapılmadan önce mutlaka dikiz ve orta aynalar ile kontrol sağlandıktan sonra şerit değiştirilir.
    5-Sağ şeritte seyreden araçlar solundaki trafik hızına göre hızını korumalıdır.Sol şeritte seyreden araçların sol ön lastiği patlayabilir.Motoru kitlenebilir,sürücü kalp krizi geçirip rahatsızlanabilir,makas atan araçlardan kaçabilir,Hata yapabilir,İrade dışı hareket edebilir
    6-Araç takip mesafesi seyredilen hıza uygun olarak korunmalıdır

Kaza geçiren kazazedelere geçmiş olsun diyorum.

Lütfen devamlı sağ şeridi kullanırken hız kurallarına uyalım.
    Onur34 ve GezeGeze bunu beğendiler.

kadın tamamen haksız adam konsantre olamsa bile suç kadında böyle kaıdnın da adamında ta ben neyse ağzımı bozmuyorum olan biz motorculara oluyor

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı TOTEMONS adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar maalesef kuralları ne kadar iyi bilsek bile trafiğe çıktığımız anda hepimiz Dikkatsizliğimizin,hırsımızın,aceleciliğin ve bencilliğimizin kurbanı olup hatalar zincirine halka oluyoruz.

Kurallara gelir isek;

Karayolunda kaç tane şerit olursa olsun ;

1-En ağır ve yavaş araçlar sağdan gider.Zorunlu hallerde sollama yapıp tekrar sağ şeride dönmek zorundadır.
    2-Öndeki araçlardan hızlı giden taşıtlar soldan geçmek zorundadır,soldan geçemiyorsa fren denen aletle hızını azaltması gerekir
    3-Trafiğe çıkan tüm araç sürücüleri daima KAZA RİSKİ taşıdığından heran tetikte olmak,görüş açılarını devamlı değiştirerek kontrol sağlamak zorundadır
    4-Manevra yapılmadan önce mutlaka dikiz ve orta aynalar ile kontrol sağlandıktan sonra şerit değiştirilir.
    5-Sağ şeritte seyreden araçlar solundaki trafik hızına göre hızını korumalıdır.Sol şeritte seyreden araçların sol ön lastiği patlayabilir.Motoru kitlenebilir,sürücü kalp krizi geçirip rahatsızlanabilir,makas atan araçlardan kaçabilir,Hata yapabilir,İrade dışı hareket edebilir
    6-Araç takip mesafesi seyredilen hıza uygun olarak korunmalıdır

Kaza geçiren kazazedelere geçmiş olsun diyorum.

Lütfen devamlı sağ şeridi kullanırken hız kurallarına uyalım.
    ben iki şeritli yolda sağda gidiyorum ve solumda kapalı kasa kamyonet var ve arkada taksi var. taksi bana korna çalıyor ve yol istiyor. yani bu durum için ne yorum yapabilirsiniz?

soldakine mi küfür edeyim arkadakine mi küfür edeyim? sollamak için sağ şeritteki adamdan yol istenir mi hiç? peki ya yanımdaki namuzsuz kapalı kasa kamyonet ne yapıyor? madem yavaş gidecek niye yenımda sol şeriti işgal ediyor.

ben yine yol verdim ama ileride taksi durdu ve niye benden yol istiyorsun diye çıkıştım adama, biraz daha kızgın olsam ve işe yetişmek gibi bir durumum olmasa adama orada tekme tokat girişebilirdim ve hakediyorlar.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben iki şeritli yolda sağda gidiyorum ve solumda kapalı kasa kamyonet var ve arkada taksi var. taksi bana korna çalıyor ve yol istiyor. yani bu durum için ne yorum yapabilirsiniz?

soldakine mi küfür edeyim arkadakine mi küfür edeyim? sollamak için sağ şeritteki adamdan yol istenir mi hiç? peki ya yanımdaki namuzsuz kapalı kasa kamyonet ne yapıyor? madem yavaş gidecek niye yenımda sol şeriti işgal ediyor.

ben yine yol verdim ama ileride taksi durdu ve niye benden yol istiyorsun diye çıkıştım adama, biraz daha kızgın olsam ve işe yetişmek gibi bir durumum olmasa adama orada tekme tokat girişebilirdim ve hakediyorlar.
    Şoförlerin yüzde doksanı trafik kurallarından bihaber. Her şey ehliyeti alana kadar. Sonra yine bildiğini okurlar.

Motosikleti
    honda cb500f
    Sagdan yol isteyen adamla bu ayni olay degil. Kadin sacma bi hareket yapmis ama motorcuda sagdan geciyor kurallara gore solda kalmasi lazim mantiken de oyle bide hizi asiri yuksek.sol seritle bi yanindaki zerit tempolu zurus icin daha uygun. Sapaklarda bu tip ani kiranlar oluyor donus varsa ordan donus yapiliyor ona gore surelim. Hakli ama olu olmak bisry degistirmiyor. Basimiz zagolsun ne diyelim.

Motosikleti
    Tracer700
    Kaza yapanlara gecmis olsun acil sifalar dilerim.Cøzüm cok basit aslinda kaza aninda polis mudahalesinde butun kameralar karsisinda kazada suclu olan kisinin aninda ehliyetine el konulacak trafikten men edilecek.Hergün bütün tv kanallarinda gøsterilecek ve halk bakin nasil bilinclenerek arac kullanacak gørün.Tabiki ønce kocamanlarin kanun cikarmasi lazim polis kafasina gøre is yapamaz....Danimarkada ølümcül kazaya karisan kisi asla ve asla bir daha arac kullanamaz trafik hayati biter.....
    espresso bunu beğendi.

Alıntı Danmark16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kaza yapanlara gecmis olsun acil sifalar dilerim.Cøzüm cok basit aslinda kaza aninda polis mudahalesinde butun kameralar karsisinda kazada suclu olan kisinin aninda ehliyetine el konulacak trafikten men edilecek.Hergün bütün tv kanallarinda gøsterilecek ve halk bakin nasil bilinclenerek arac kullanacak gørün.Tabiki ønce kocamanlarin kanun cikarmasi lazim polis kafasina gøre is yapamaz....Danimarkada ølümcül kazaya karisan kisi asla ve asla bir daha arac kullanamaz trafik hayati biter.....
    Bizde salıveriyorlar.

Motosikleti
    Tracer700
    Alıntı hokahey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bizde salıveriyorlar.
    Benim gibi baska ülkede yasayan cok arkadas var burada istedigine sorabilirsiniz bakalim hangisi yasadigi ulkede trafik kurallarini ihlal ediyor?Edemeyiz cünkü adamlar øyle bir kanun getirmislerki ihlal eden kisiyi hem maddi hem manevi saglam canini yakiyorlar.Bugun arkadasin birisi baslik acmis motor kullanirken arkanizdan dibinize kadar gelen araclara karsi ønlemler?ya kardesim ne ønlemi o hatayi yapan kisinin zaten sorgusuz sualsiz ehliyetinin elinden alinmasi lazim Türkiyede de ayni kanun var fakat bilende yok uygulayanda yok.....
    espresso bunu beğendi.

The Dude - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sym joymax
    kazayı sürücünün cinsiyeti, kullanılan aracın "cinsiyeti" ile ölçmeye kalkarsanız kantar elinizde kalır.
    öyle de olmuş.
    yorumları okuduğunuzda kazanın sebepleri konusunda iyi kötü fikir sahibi oluyorsunuz.

kaza içerisinde tarafların eşit oranda kusurlu olmasına karşın otomobil sürücüsü bir adım daha önde hatalı görünüyor.
    elbet trafik kurallarına riayet etmek zorunluluğundayız,
    kendimiz kurallar icat ederek yaşamaya çalışırsak, icat ettiğimiz kuralların genel kabulü olmadığından etkileşimde olduğumuz diğer nesneler ile problem yaşarız.

kazada motosiklet sürücüsünün düştüğü durum da bundan ibaret,
    sağ şeritte yolun "boş görünmesi" yolun boş olduğu anlamına gelmiyor.
    reaksiyon verememiş,
    hız ve konsantrasyonu ölçülü olsa muhtemelen küfür edilerek atlatılmış bir kaza videosu izlemiş olacaktık.

otomobil sürücüsü ise motosikletin hareket kabiliyetine yenilmiş.
    zira ayna kontrolleri arasında geçen sürede motosikleti fark edebilecek bir konumda değil.
    bu şekilde hareket ederse fark edebilmesinin imkanı yok.
    sürücünün yapması gerektiği gibi araç ve yol ile ilgili olsa muhtemelen girişi kaçırmayacaktı.

konunun 3. tarafı olan istanbulu ve trafiğini de unutmamak lazım.

bu da burada dursun
    doghouse ve espresso bunu beğendiler.

mertcancbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Allah'ım ne kadar duyarlı insanlarımız varmış forumda.Şu görüntü üzerinden tüm kadınlara sallamak tabi ki saçmalık ve alakasız fakat %90 ihtimal elinde telefon,trafik kuralına ve düzenine uymaktan aciz akan trafiğin ortasında durup,birilerinin ölümüne neden olmak pahasına,bencilce ve düşüncesizce kaçırdığı sapağa girmeye çalışan birisini sırf cinsiyeti yüzünden neredeyse aklamaya çalışanları görmekte beni çok şaşırttı.Biran orada ki kadın imajını silip yerden bitme arabasıyla yolun ortasında trafiğin dikine durmuş bir Civic,Şahin vs. hayal edin ve tepkinizi düşünün ondan sonra şimdiki yaptığınız eleştiriyle bir karşılaştırın.Asıl cinsiyetçiliği yapanın kim olduğunu farkedeceksiniz eminim.Şu hareketi yapıp üstüne bir de "beni sıkıştırdılar ondan" diye yalan söyleyebilen bir "İNSAN"'ı sırf cinsiyeti dolayısıyla savunmaya kalkmanız çok saçma değil mi yahu?Tamam motor sağdan hızlı gidiyor da yani dünya üzerinde şu görüntüleri izleyen hemen herkes hem başkaları hem de kendisi için bu insanın trafikte olmaması gerektiğini söylecektir eminim.Kendisinin başına benzer bir olay gelse ki umarım gelmez , ortalığı yıkacak kişiler sırf karşıdaki "kadın" olduğu için güzelleme yapacak neredeyse.

Her neyse olaylar üzerinden genel bir kanıya varmak ve kadınlar araba kullanmamalıya getirmek dediğim gibi alakasız ve gereksiz, tabikide kadınlar bizler gibi trafikte olmalı ve her türlü aracı kullanmalı fakat işi saçma sapan bir boyuta getirip cinsiyetçiliği eleştireyim derken şu yaptığını normalleştirmeye çalışmak cinsiyetçiliğin ve lakayıtlığın dik alası.

Alıntı Danmark16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim gibi baska ülkede yasayan cok arkadas var burada istedigine sorabilirsiniz bakalim hangisi yasadigi ulkede trafik kurallarini ihlal ediyor?Edemeyiz cünkü adamlar øyle bir kanun getirmislerki ihlal eden kisiyi hem maddi hem manevi saglam canini yakiyorlar.Bugun arkadasin birisi baslik acmis motor kullanirken arkanizdan dibinize kadar gelen araclara karsi ønlemler?ya kardesim ne ønlemi o hatayi yapan kisinin zaten sorgusuz sualsiz ehliyetinin elinden alinmasi lazim Türkiyede de ayni kanun var fakat bilende yok uygulayanda yok.....
    panpa hangi biriyle ugrasicaksin? suruculerin yuzde doksani trafik kurallarından bihaber.

ayriyetten bizim gibi ulkelerde tanıdığın varsa saliveriyorlar. avrupalilarin bilmediği, bizim iliklerimize kadar işlemiş ahbap çavuş ilişkisi. asil sorun bu.
    Danmark16 bunu beğendi.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Motosiklet sürücüsünün hızı biraz fazla ama burada kadın sürücü çok bariz suçlu. Otoyolda o şeritte o hızla o çıkışı zorlaması büyük hata. Çıkışı kaçırdığını kabullenip yolunu uzatma kararı vermeliydi. İnsanların hayatına mal oldu.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    sym joymax
    sayın mertcancbr ,
    kantarı iyi tutmanızı rica ederim.
    ayrıca şahsımı göklere şikayet etmenizin sebebini anlayamadım ?

yorumum motosiklet görgüme istinaden yazılmıştır.
    motosiklet ile yolda giderken (60km civarı idi hızım) kafasına çıtalı uçurtma düşmüş bir sürücü olarak,
    yol üzerinde sürücünün karşılaşabileceği sorunların olasılık hesabını ince yaparım.
    otomobil sürücüsüne fazla söz söylemememin sebebi "saldım çayıra" mottosundan kaynaklanır.
    aynı trafik içerisinde bulunduğunuz diğer araçların kurallara uyan insanlar olduğunu düşünüyorsanız hayatta başarılar dilerim,
    ve fakat sürücülerin trafik içerisinde ve geride kalan hayatta kendi kuralları ile oynadıklarını düşünüyorsanız "temkinli" olmanız gerekir.
    temkinli olmadığınızda motosiklette arkanızda bulunan eşiniz komaya girer,
    siz de ciddi sağlık problemleri yaşarsınız. (manevi yıkıma değinmiyorum)
    bu kadarını kavrayacak görgünüz yok mu ?
    siz kendinizi korumadan karşınızdakine mi güveniyorsunuz ?

kazadan sonra otomobil sürücüsü sağlık sorunu yaşamamıştır,
    belki biraz hukuki ve maddi sorun yaşar o kadar.
    ne otomobil sürücüsü ne de bu kazayı seyreden diğer otomobil sürücüleri bu kazadan ders çıkarıp daha "insan" gibi araç kullanmayacaklar.
    şimdi "kadın sürücüyü" istediğiniz kadar eleştirebilirsiniz.
    komada olan artçıya da sağlığını geri verebilecek kudretiniz de vardır umarım.

mesele kazada suçlu aramak değil yeğen
    mesele bu kazayı yapmamak.
    coffe bunu beğendi.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Valla ben nedense erkeklerden hoşlanmıyorum.
    Ne o öyle kıllı kıllı iyyhhg!
    Ondan yaptım o yorumu.

Tey allaam kafanız mı güzel anlamıyorumki.☺
    Kaç bin defa yazdık.
    Aynaların kör noktaları var.
    Kendinizi gösterin
    Kendinizi gösterin
    Kendinizi gösterin

Yoksa haklı ve ölü olursunuz.
    mertcancbr bunu beğendi.

mertcancbr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Sevgili The Dude dostum neden direk olarak değerli şahsınıza yazmışım gibi üzerinize alınıp bir de "göklere şikayet ediyorsun" gibisinden bir yorum yaptınız anlam veremedim.Forum ortamındayız bildiğiniz üzere eğer ki direk olarak bir şey yazmak istesem ya mesajınızı alıntılar yada özel mesaj atardım.Her neyse yolda, sizin de söylediğiniz gibi, başınıza beklenmedik bir olay gelmeyeceğinin bir garantisi yok.Temkin ve önlemini alamayacağınız , yapılan büyük bir hata veya işgüzarlık sonucu sizi de etkisi altına alabilecek olaylar vardır.Bakın uçurtma düşmüş kafanıza benim de benzer olaylar geldi başıma yoksa açıkta ilerliyoruz şunun şurasında kuşta çarpar arı da sokar.

Trafikte herkes kurallara uyuyormuş gibi davrandığımı veya öyle olması gerektiğini düşündüğümü nereden çıkardınız acaba bu kadarcık yazımdan o da enteresan olmuş.Tabiki böyle bir davranışta bulunmak ülkemiz şartlarında sonunuzu getirir lakin ki trafikteki diğer dostlarımız da mümkün mertebe kurallara uymak zorundalardır, kim 4-4 lük bir sürüş sergileyebiliyor trafikte neredeyse hiç kimse fakat yapılacak hatanın da büyüğü var küçüğü var değil mi?
    Trafikte giderken belki farkında olmasanız bile hesaplamalarınızın çoğunu buna güvenerek yaparsınız zaten sapaklarda, kavşaklarda, dönüşlerde yol veyahut çevrenizdeki araçların hal ve hareketlerine göre tedbirler alabilirsiniz sadece.Fakat sizin de kavrayabileceğiniz üzere durum farklı bakın ne güzel anlatmışsınız gökten inecek uçurtmanın hesabını yapıp nasıl bir önlem alıyorsunuz yada alabilirsiniz acaba eğer ki çok özel,paylaşmak istemeyeceğiniz özel güçleriniz yoksa?

Konuyu tutup çekiştirip başka şekillere sokmanın lüzumu yok diye düşünüyorum olay gayet açık ve beklenmedik bir şekilde gerçekleşmiş.Normal bir trafik seyrinde sol şeritten trafiğin dikine çıkan bir araç sizin tahminleriniz veya yüce motosiklet görgünüzün dışında kalacaktır.Siz istediğiniz kadar temkinli davranın motosikletinizi en sağ şeritten saatte 50 km/h hız ile sürün arkadan gelip üstünüze çıkacak olan bir tırı veya aracı hesaba katamazsınız.Burada çok büyük bir suçlu var o da araç sürücüsü bunu eleştirmek veya eleştiriyor olmak gayet doğal.Olayı cinsiyetçilik boyutuna çekip saldırmak veya cinsiyetçilik ile savunmakta aynı derecede saçma tıpkı mesajımda belirttiğim gibi.
    Sevgilerimle...
    TimFx bunu beğendi.

Motosikleti
    SD 1290R
    İnsanlar çözüm bulmaya çalışıyor, anlıyorum, gerek görünürlüğü arttırma olsun, gerek daha ihtiyatlı kullanma olsun vs.

Ama burada kabullenilmesi gereken gerçek o ki siz ne yaparsanız yapın, bu veya benzeri olaylar, bu başlığı okuyan herkesin başına gelebilir. Amerika'da yaşayan benim için veya Fransa'da yaşayan COQ için belki biraz daha azdır, ama illa ki vardır. O an araba içinde olsanız kötü bir gün geçirmiş olursunuz. Ama motosiklet üzerindeyseniz hayatınızı yok etmeseniz bile ciddi oranda problemli hale getirmeniz kaçınılmaz...

Katledilen km başına ölümlü kazaya karışma riski, arabaya göre 25-35 kat daha fazla motosiklette... Ve bu AB ve ABD kaynaklı istatistiklere dayanıyor. Türkiye için belki 50 belki 100 bu oran, kim bilir... Ama şöyle ama böyle olsa diye zorlamaya bence çok gerek yok. İhtiyatlı olun, mutlaka, ama eninde sonunda araba içinde olma kadar güvenli olmanız mümkün değil. Ciddi risk alıyoruz trafikte motosiklet sürmekle. Bunu görmezden gelmenin, küçümsemenin zararı en çok bize olur.

Salurbey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Streettriple 765
    Kadın sürücüleri ile ilgili yorumumu kendi gözlemlerime dayanarak yapıyorum, 16 yıldır trafikteyim,kadın sürücüler bariz şekilde yavaş,şaşkın,panik,etrafla bağlantısı yok denecek kadar az. Erkek sürücülerin hataları kazaları yok mu ! Evet var ama aşırı özguven,ego,saygısızlığa bağlı sürüşlerinden ötürü oluyor. Sonuç önemli dediginizi duyar gibi oluyorum. Benim analiz ettiğim şey kadın sürücülerin sürüş stilleri. Belki üzerine egilmiyorlar belki yetenekleri yok belki belki diye liste uzar gider.

Sonuç,kadın şoförler trafikte beni erkeklere göre çok daha fazla sinir ediyor,kaza yapılmasa bile o hataları sürüş stilleri beni çıldırtıyor.

Motosikleti
    sym joymax
    yazdığım mesajın altında isim belirtmeden yorumuma karşı gelebilecek şekilde konumlanan bir mesaj yazınca üzerime alınma hissiyatı ağır bastı.

konuyu kişiselleştirmek gibi bir niyetim yok.
    sadece bir konuya açıklık getireyim,
    eklediğim fotoğraf satürnün halkalarında dolanan insan yapımı bir uydunun çektiği dünya fotoğrafı olarak servis edildi.
    ortadaki beyaz şey dünya imiş.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Salurbey adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kadın sürücüleri ile ilgili yorumumu kendi gözlemlerime dayanarak yapıyorum, 16 yıldır trafikteyim,kadın sürücüler bariz şekilde yavaş,şaşkın,panik,etrafla bağlantısı yok denecek kadar az. Erkek sürücülerin hataları kazaları yok mu ! Evet var ama aşırı özguven,ego,saygısızlığa bağlı sürüşlerinden ötürü oluyor. Sonuç önemli dediginizi duyar gibi oluyorum. Benim analiz ettiğim şey kadın sürücülerin sürüş stilleri. Belki üzerine egilmiyorlar belki yetenekleri yok belki belki diye liste uzar gider.

Sonuç,kadın şoförler trafikte beni erkeklere göre çok daha fazla sinir ediyor,kaza yapılmasa bile o hataları sürüş stilleri beni çıldırtıyor.
    Agresifligi, okuzlugu, yaratik gibi kullanmayi anliyorum ve kismen basedebiliyorum, ama mal gibi kullanmayi anlamiyorum, abuk subuk hareketleri cildirtiyor beni diyorsunuz...

Velhasil erkeklerin kotu ornekleri cok fazla ciddiye aliyor, kadinlarin kotu ornekleri de hic ciddiye almiyorlar. Namusunu trafikte ariyor gibi kullanmak ta yanlis, sanki yolda tek o varmis gibi kendini etraftan soyutlayarak kullanmak ta... Dogru olan arada bir yerlerde...
    Salurbey bunu beğendi.

REKLAM ALANI
6. sayfa BirinciBirinci ... 45678 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)