Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Trafik sigortasında indirimler başladı

Motovento
    REKLAM ALANI
    Tundzhay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Trafik sigortasında yasal düzenleme yapıldıktan sonra gözler astronomik artan primlere çevrilmiş durumda. Sektör yetkililerinin verdiği bilgiye göre yüzde 5 gibi cüzi indirimler yapılmaya başlandı.

Habertürk gazetesinin haberine göre, trafik sigortası bu yıl araç sahiplerini çok üzdü. Sigorta Bilgi Merkezi’nin (SBM) rakamlarına göre geçen yılın mayıs ayına göre ortalama prim tutarı yüzde 132 artarak 286 liradan 689 liraya çıktı. Sigortacıların fiyat belirsizliği yarattığını ifade ettikleri ve bu nedenle son 10 yılda 7 milyar liralık zarara yol açan iki düzenleme ise bu astronomik fiyat artışlarının ardından geldi. Bu düzenlemelerden ilki kusurlu sürücüye kendi kusuru dolayısıyla yol açtığı kaza nedeniyle tazminat ödenmemesi. İkincisi tazminatlar ödenirken Hazine’nin yaş tablosunun kullanılması ve böylece şirketlerin de ne kadar tazminat ödeyeceğinin hesabını yapabilmesi. Şimdi bu iki sorun da halledilmiş durumda. Şirketlerin gelecek yıllardaki giderleri böylece bir belirsizlikten de kurtulmuş oldu. Gerçi sektörün istediği 2 nokta daha vardı ama her iki konu da Anayasa’ya aykırı olacağı gerekçesiyle Hazine Müsteşarlığı tarafından torba yasaya konulmadı. Diğer yandan sigorta şirketleri yaptıkları zamlarla yılın ilk 4 ayında trafik sigortasından 2.2 milyar lira kâr etmiş durumdalar. Toplanan 3.8 milyarlık prime karşılık 1.6 milyar liralık hasar ödemesi gerçekleşmiş durumda. Eğer çok önemli hasarlar çıkmaz ise bu rakam yıl genelinde şirketlerin 6.8 milyar liralık bir kazançları olduğunu ortaya koyuyor.

BAŞLADI ARTARAK SÜRECEK

Artan kârlar bir yandan da şirketlerin kardan daha fazla pay alma mücadelesini başlatmak üzere. Sektör yetkilileri yüzde 5 veya 10’luk küçük indirimlerin başladığını belirtiyor. Gerçi bu indirim rakamları şimdilik ortalama prim tutarlarının yansıdığı SBM rakamlarına girmiş değil. Bu rakamlara göre mayıs 2016’da prim artışı nisana göre çok az artarak 681 liradan 689 liraya çıktı. Ancak şirket bazında başlayan indirimlerin genele yayılması beklentiler arasında. Sektör yetkilileri şirketlerin pay almak için kısa süre içinde bu pazarda olma rekabetine gireceğini belirtiyor. Şirketler şu anda pazara hızlı girip pay kapmanın planlarını yapıyor. Bu rekabet ise her zamanki gibi fiyatları aşağı çekecek. İlk durak olarak primlerin yüzde 20 düşmesi beklentisi hâkim.

300 LİRANIN ALTINA SİGORTA YAPILDI

Sigorta Bilgi Merkezi internet sitesinde bulunan ve son 1 ayda şirketlerin yaptığı en düşük, en yüksek ve ortalama primlere sahip sigorta poliçleri de fiyatların gevşediğini gösteriyor. Sitede aracınız ve sizinle ilgili bilgileri girerek hangi sigorta şirketinin sizin aracınıza benzer araçlara ne kadar prim kestiği görülüyor. Buna göre son 1 ay içinde sürücüsü 7’nci basamak yani 4 yıl ve daha fazla süredir kaza yapmayan 5 yaşındaki bir araç için sigorta priminin 300 liranın altına düştüğü görülüyor. Aynı araç için farklı bir sigorta şirketinin 1.269 lira prim aldığı da görülüyor. Bu nedenle sigorta primini düşürmek isteyenlerin SBM’nin internet sitesine girip oradan kişisel bilgileri ve araç bilgileri ile hangi şirketin o araca daha ucuz prim istediğini öğrenmesi gerekiyor.

SİGORTA HAFTASI BAŞLIYOR

Her yıl mayıs ayının son haftası kutlanan Sigorta Haftası, bu sene de bugün V. Ulusal Sigorta Sempozyumu ile başlıyor. Bostancı Dedeman İstanbul Hotel’de düzenlenecek sempozyumda, yabancı sermayenin Türk sigorta sektörüne etkileri, yerli sermaye, acente ve broker perspektifiyle değerlendirilecek. Sempozyumda ayrıca zorunlu trafik sigortasına ilişkin yeni düzenlemeler, yasal çerçeveler, sorunlar ve çözüm önerileri, düzenleyici kurum, sigorta şirketi, acente broker, eksper ve sigortalı perspektifiyle ele alınacak. Sempozyuma Hazine Müsteşar Yardımcısı ve Sigortacılık Eğitim Merkezi Yönetim Komitesi Başkanı Dr. Ahmet Genç, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkan Yardımcısı Ender Yorgancılar ile Türkiye Sigorta Birliği Başkanı Ramazan Ülger de katılacak.

Kaynak: Hürriyet
    yns0707 ve Levent bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Mersin İl Temsilcisi yürekçe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende sığar iki cihan, ben bu cihana sığmazam
    Motosikleti
    Cân ile hem cahan, dehr ile hem zaman
    emeğine sağlık, güzel paylaşım..
    lakin içimden geçen o kadar çok küfür ve beddua var kı...
    1000 tl kik motora 1000 tl sigorta hangi anayasal hakka uygun?
    motor mu ucuz, sigorta mı pahalı?
    sigorta mı ucuz motor mu pahalı?
    yoksa insan mı ucuz, hak mı pahalı?
    paha nedir?
    yns0707, Karalı, AurorAbeam ve 4 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Mondial cup, Pulsar 200 NS, Dominar, Honda NC750 S
    Benimkinin acısı daha taze, gelmeyin böyle haberlerle. Geçen sene 90 tlye yaptırdığım 2014 model pulsara üç gün önce 350 kağıt geçirdiler. O paraya 2300 km yapabileceğimi düşündükçe dahada acıtıyor haram olsun
    bektanist bunu beğendi.
    Sonuçta hepimiz ölecez...!

A.Volkan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 HONDA CBF 150
    Genelde yaptığın sigorta ile ilgili haberleri takip ediyorum kardeşim emeğine sağlık.
    Euzü billahi mine'ş-Şeytani'r-racîm Bismillahirrahmanirrahim

Zama gelince %500 %1000 aralığı indirime gelince %5 %10 aralığı )
    sheriff87 ve Mengu16 bunu beğendiler.

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    Ülkenin her kesiminde mi dolandırıcılar olur arkadaş?

Adam kaza yapıyor, kazayla alakası olmayan parçalar da değiştiriliyor. nasıl olsa sigorta ödeyecek diye servisler tüm parçalara iki katı fiyat çekiyor. pasta yapılıp iz kalmayacak parça, 10 TL'lik işlem yerine 1000 TL'ye değiştiriliyor. adam mondial 100 mg prince ile arabaya çarpmış, motorda hasar yok, arabaya 10.000 TL hasar çıkarmışlar. mantıken mümkün değil.

perte çıkarmak da ayrı bir mesele. 3000 TL'ye tamir olacak araç perte çıkarılıyor. daha sonra uyanık sigortacılar bu aracı galerilere satıyorlar. galeriler de hasarlı şekilde satıyorlar. biz de bu şekilde araç aldık. ford fiestayı perte çıkarmışlar. sadece radyatör ve ön tampon hasarlı. galeriye hasarlı şekilde 11.000 TL'ye satmışlar. 13.500 TL'ye de biz aldık. 2500 TL masrafı tuttu. 2 sene bindik araca, hiçbir problem çıkarmadı. daha sonra 21.750 TL'ye sattık. şuanki sahibi de çok memnun. sahibinden'de pazar oto, tanay oto vs yazarak hasarlı araç satanları görebilirsiniz. gerçekten çok büyük işler dönüyor bu olaylarda.
    sheriff87, Ertugyigit ve shizofren bunu beğendiler.

sagat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    tvs rtr 150 apache
    Bu sigortacılar bir de sigorta haftası kutluyorlarmış vay be
    Üstlerinde röpteşambır ellerde viski bardakları, bu sene de millete iyi döşedik yav diye kutlama yapıyorlar herhalde.
    Kutlayın kutlayın zorunlu olmasa kimse size selam bile vermez milletin iliğini sömürdünüz.
    Mengu16 ve sheriff87 bunu beğendiler.

Draconian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Boxer
    İndirimler başlasa ne olacak? Sen 1000 liralık motora 1500 lira sigorta veren adamın parasını iade edecek misin onu söyle?
    bektanist bunu beğendi.

thegreatest - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBF 250 , Honda MSX 125
    Alıntı linkinpark20 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ülkenin her kesiminde mi dolandırıcılar olur arkadaş?

Adam kaza yapıyor, kazayla alakası olmayan parçalar da değiştiriliyor. nasıl olsa sigorta ödeyecek diye servisler tüm parçalara iki katı fiyat çekiyor. pasta yapılıp iz kalmayacak parça, 10 TL'lik işlem yerine 1000 TL'ye değiştiriliyor. adam mondial 100 mg prince ile arabaya çarpmış, motorda hasar yok, arabaya 10.000 TL hasar çıkarmışlar. mantıken mümkün değil.

perte çıkarmak da ayrı bir mesele. 3000 TL'ye tamir olacak araç perte çıkarılıyor. daha sonra uyanık sigortacılar bu aracı galerilere satıyorlar. galeriler de hasarlı şekilde satıyorlar. biz de bu şekilde araç aldık. ford fiestayı perte çıkarmışlar. sadece radyatör ve ön tampon hasarlı. galeriye hasarlı şekilde 11.000 TL'ye satmışlar. 13.500 TL'ye de biz aldık. 2500 TL masrafı tuttu. 2 sene bindik araca, hiçbir problem çıkarmadı. daha sonra 21.750 TL'ye sattık. şuanki sahibi de çok memnun. sahibinden'de pazar oto, tanay oto vs yazarak hasarlı araç satanları görebilirsiniz. gerçekten çok büyük işler dönüyor bu olaylarda.
    sanayideki kaportacılar experlerle ortak çalışarak bu yöntemlerle şu an trilyoner oldular.

mrt20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Draconian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İndirimler başlasa ne olacak? Sen 1000 liralık motora 1500 lira sigorta veren adamın parasını iade edecek misin onu söyle?
    Evet sorun orda.
    Daha geçen hafta 400tl haraç yatırdım. Kanuni ismi sigortaydı pardon.
    300e düştüyse benim 100 liramı vereceklermi?
    Cevap veriyorum burası Türkiye. Mümkün değil yani..
    sheriff87 bunu beğendi.

RiDeR_2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MCX RoadraceR
    Yüzde beşi ben onlara veriyim de onlar benim çocuğu bulsunlar
    YERUÇAĞI ve bikerboi bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    Alıntı RiDeR_2 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yüzde beşi ben onlara veriyim de onlar benim çocuğu bulsunlar

nerden geldi aklına :D
    likewhat bunu beğendi.

zileliorhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İkamet Ardahan, yaşım 55. Bugün 2015 Drift'e sigorta sordum. Sigorta acentası 900 liradan aşağı fiyat bulamadı. Garanti bankasına gittim ve sigorta 524 lira tuttu.
    A bove ante, ab asino retro, a stulto undique caveto - Latince Atasözü
    (Öküzün önünde, eşeğin arkasında, aptalın hiç bir tarafında durma)

Jemand - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-10 SP
    bkz. "indirirken bindirmek"

Motosikleti
    nc750x
    fatih.met, just4techno, atik216 ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Hyosung GV650
    Alıntı sheriff87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimkinin acısı daha taze, gelmeyin böyle haberlerle. Geçen sene 90 tlye yaptırdığım 2014 model pulsara üç gün önce 350 kağıt geçirdiler. O paraya 2300 km yapabileceğimi düşündükçe dahada acıtıyor haram olsun
    abi ben 700 lira verdim. muhabbeti uzatırdım ama iş siyasete kayar gerek yok. dediğin gibi haram zıkkım olsun.

Blindfire - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha R25
    Arkadaşım için 15-20 gün önce aldığım teklif hala duruyor, Geçen yıl 90 lira ödediğimiz kawasaki klx250 (2011 model) için, şuan 370 lira isteniyor. %1 bile indirim yansımamış bu ay sonuna kadar süremiz var bakalım ne olacak. Muhtemelen indirim olmayacak bu durumda bizde sigortasızlar kervanına katılacaz, sırf zorunlu diye böyle oluyor. Devletimizin bu konuda bir şeyler yapması lazım. Sigorta şirketlerini kendi haline bırakıp aranızda çözün, sadece bana poliçenin vergisini ödeyin demek olmaz.

Motosikleti
    İNTEGRA gitti şuan 50cc (150cc)arora vesta scooter
    bence devletinde bu piyasaya girip belirleyici olması lazım,,mesela milli sigorta diye bir devlet sigorta şirketi kursun piyasanın yarı fiyatına sigorta yapsın,bak bakalım bu kan emicilere kimse bidaha sigorta yaptırıyormu,,batmamak için mecburen fiyatı indirecekler

eskiden oldugu gibi trafik sigortası zorunlu olduğundan fiyatı devletin belirlemesi lazım

Crixa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha 1100 dragstar
    indirim yok bence 1 ay bekledim en sonunda dün yaptırdım ışık sigorta 496 tl tuttu yapacak birşey yok ama şimdi kafam rahat

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    930 lira çıkıyor. s...m yapacakları işi. iki buçuk aydır sigortasız dolaşıyorum. iki senedir hiç kaza yapmamış bir motor sürücüsüyüm. adalet nerde? sigorta migorta yaptırmıyorum.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)