Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kenan Sofuoğlu Supersport Şampiyonası’na 6. Sırada Başladı

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Milli sporcumuz Kenan Sofuoğlu Dünya Supersport Şampiyonası’na şanssız bir başlangıç yaparak Avustralya yarışını 6. sırada tamamladı.

Kenan Sofuoğlu’nun Kawasaki Puccetti Racing takımıyla yarıştığı Dünya Supersport Şampiyonası’nın ilk ayağı, Avustralya’nın Phillip Island Pisti’nde koşuldu. Üç kez dünya şampiyonluğuna uzanarak Supersport rekorlarını elinde bulunduran milli motosikletçimiz, yarışa iyi başlamasına rağmen altıncı turda pist dışına çıkarak 19. sıraya geriledi. Motosikletini ayakta tutmayı başaran Sofuoğlu, kalan turlarda atağa geçerek sezonun ilk yarışını liderin 18,608 saniye gerisinde 6. sırada tamamladı. Sofuoğlu’nun 1'33 "409 ile en iyi tur zamanına imza attığı Avustralya yarışını Fransız pilot Jules Cluzel kazandı.

Genel klasmanda Jules Cluzel 25 puanla lider olurken, Kenan Sofuoğlu 10 puanla 6. sırada yer aldı.

Dünya Supersport Şampiyonası’nda 10. sezonunu yaşayan Sofuoğlu, 94. yarışına 22 Mart’ta Tayland’ın Cang Pistinde çıkacak.

AVUSTRALYA YARIŞ SONUCU

01- Jules Cluzel – MV Agusta Reparto Corse – MV Agusta F3 675 – (18 Tur) 28’19.638
    02- Lorenzo Zanetti – MV Agusta Reparto Corse – MV Agusta F3 675 – + 3.494
    03- Gin Rea – CIA Landlords Insurance Honda – Honda CBR 600RR – + 8.636
    04- Kyle Smith – Pata Honda World Supersport Team – Honda CBR 600RR – + 8.668
    05- Ratthapark Wilairot – CORE” Motorsport Thailand – Honda CBR 600RR – + 10.613
    06- KENAN SOFUOĞLU – Kawasaki Puccetti Racing – Kawasaki ZX-6R – + 18.608
    07- Alex Baldolini – Race Department ATK#25 – MV Agusta F3 675 – + 18.701
    08- Roberto Rolfo – Team Lorini – Honda CBR 600RR – + 18.741
    09- Dominic Schmitter – Team Go Eleven – Kawasaki ZX-6R – + 21.333
    10- PJ Jacobsen – Kawasaki Intermoto Ponyexpres – Kawasaki ZX-6R – + 26.448
    11- Christian Gamarino – Team Go Eleven – Kawasaki ZX-6R – + 26.979
    12- Marco Faccani – San Carlo Puccetti Racing – Kawasaki ZX-6R – + 26.992
    13- Aiden Wagner – Oz Wildcard Racing – Yamaha YZF R6 – + 34.058
    14- Glenn Scott – AARK Racing – Honda CBR 600RR – + 36.066
    15- Fabio Menghi – VFT Racing – Yamaha YZF R6 – + 36.624
    16- Kevin Wahr – SMS Racing – Honda CBR 600RR – + 37.284
    17- Alex Phillis – Team Lorini – Honda CBR 600RR – + 42.091
    18- Kieran Clarke – CIA Landlords Insurance Honda – Honda CBR 600RR – + 1’07.842
    19- Marcos Ramirez – CATBIKE/exit – Kawasaki ZX-6R – + 1’07.976

PUAN DURUMU

1 Jules Cluzel 25 p FRA
    2 Lorenzo Zanetti 20 p ITA
    3 Gino Rea 16 pts HONDA
    4 Kyle Smith 13 p GBR HONDA
    5 Ratthapark Wilairot 11 p THA HONDA
    6 KENAN SOFUOĞLU 10 p TUR KAWASAKI
    7 Alex Baldolini 9 p ITA MV AGUSTA
    8 Roberto Rolfo 8 p ITA HONDA
    9 Dominic Schmitter 7 p SUI KAWASAKI
    10 Patrick Jacobsen 6 p KAWASAKI

Kaynak: Türkiye Motosiklet Federasyonu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Korurken ?! Yahu daha sezonun ilk yarışıyıdı. Neyse. Dünya Supersport'a çaylak gelen Kyle Smith 6. turda ~270'le gelinen ilk virajın girişinde Kenan'a sağ taraftan çarptı. Çarpışma sırasında Kenan'ın fren maneti korumasının kırıldığını okudum bi yerde. Darbenin etkisiyle Kenan viraja giremedi doğal olarak. Baya yüksek bi hızda pistten çıktı, önce asfalt kaçış alanına sonra çakıl havuzuna girdi. Piste dönene kadar bi 14-15 saniye zamanı gitti. Yarışın geri kalanında iyi toparladı bence. Motor sporlarında böyle şeyler olağan dışı değil, 11 yarış daha koşulacak sezon bitene kadar.

Bu arada superbike yarışları da bayağı bir heyecanlıydı. Kural değişiklikleri markaların birbirlerine yaklaşmasını sağlamış. İki yarışta da ilk üçe giren motorlar farklı markaydı.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Saati Kenan'ın yarışa kurdum.
    Kalktım yarışı seyredip yattım.
    Sbk'yı seyredecek saat değildi maalesef.
    Yarın tekrarını seyredeceğim.

Kenan yarışa 2. sıradan başladı ve iyi bir atakla liderliği ele geçirdi.
    Fakat koruyamadı ve önce Cluzel'e arkasından da Zanetti'ye geçildi.

6. tura kadar sanıyorum Smith Kenan'ı bir an olsun rahat bırakmadı.

Ben teması fark etmedim tekrarında daha iyi bakarım ama 6. turda Kenan büyük bir hızla pist dışına savruldu.
    Orada enteresan bir şey yaptı Kenan.
    Çok hızlı bir viraj olduğundan adamlar pistin dış tarafına geniş bir asfalt yapmışlar.
    Kenan motoru düzeltmek yerine o asfalta güvenip yatmaya devam ederek virajı almaya çalıştı.
    Fakat çok hızlıydı ve alamayacağını anlayınca toparlayıp motoru doğrulttu.

Yarışa 18 ya da 19. Sırada dönen Kenan sonrasında müthiş bir performans gösterdi ve yarışı 6. sırada tamamlamayı başardı.

Gördüğüm kadarıyla Kenan'ın motorda eksik yok yani motosiklet bu sezon iyi iş çıkaracağa benziyor.

Mv Agusta'lar da resmen çağ atlamışlar.
    Önceki topicte Kenan'ın başına bela olacaklarını söylemiştim.
    Daha ilk yarışta ilk iki sırayı alarak beni yanıltmadılar.

Geçen yıl Mv Agusta'nın bu sezon işi ciddiye aldığını ve fabrika takımı kuracaklarını yazmıştım.
    Dedikoducu kuşlar ilk teklifin Kenan'a geldiğini haber vermişlerdi.
    Benim gönlüm kabul etmesinden yanaydı fakat Kenan kawasaki ile devam etmeyi tercih etti.

Bu sezon Rea ve Smith de oldukça rekabetçi olacaklarını bu yarışta gösterdiler.
    İkisi arasındaki mücadelenin finişe kadar sürmesi ve yarış içerisindeki cesaretleri benden tam not aldı.

Avustralya pisti çok enteresan bir pist.
    Orada 600 ve 1000 cc motorların karışık yarıştığı bir kupa düzenlensin isterim.
    Parmak ısırtacak geçişler ve heyecanlı anlarla dolu bir yarış olurdu ve ilk onda en az 3 tane 600 cc görürdük.
    Shrieker bunu beğendi.
    Küçük hırsız el feneri, büyük hırsız deniz feneri kullanır.
    Ancak her ikisininde çalışması için ampul gerekir.(Cosinus)

Shrieker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    var bi şeyler
    Agustalar hakikaten dediğin gibi fenalar. Kawasaki'nin de Kenan'dan başka doğru düzgün pilotu yok. Markaları kesin Agusta alır gibi duruyor. O 15 puan farkı kapaması da bayağı bir uğraştıracak Kenan'ı. Neyse ki düşmedi, sıfır çekse 25 puan olacaktı fark.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)