Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

İkinci El Motosiklet Alımında Plaka Değişimi

Motovento
    REKLAM ALANI
    Doobly - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    GT250R
    Diyelim ki başka bir şehirden 2. el bir motosiklet aldım. Plakayı da değiştirmek istedim. Noter yanlış bilmiyorsan plaka değişimli satışlarda 140TL istiyor. Bu parayı da ödedim.

Sonrasında işler nasıl yürüyor? Böyle bir durumda motosikletimin üzerindeki plaka anında iptal mi oluyor. Binip yaşadığım şehre kadar getiremem mi?

Ya da getirsem bile yeni plakam çıkana kadar eski plakayı kullanabiliyormuyum?

Yeni plaka çıkarma işlemi için ekstra ne kadar ücret ödemem gerekiyor ve ne kadar sürede çıkar?

Çok soru sordum sanırım ama aynı durumu yaşamış ya da bilen arkadaşlar varsa tane tane sorularımı da cevaplayarak anlatırlar ise çok memnun olurum.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

O aldıgın yere ait plakayla geliyorsun sonada online şubenin ekranına düşüyo sen gidip o şubeden plaka makbuzu alıyorsun yeni plaka yani. O palakayı bastırıp şubeye yine gidiyorsun ve mühürletiyorsun..eski plakayı yanına almayı unutma..

hybrid - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 2003 Dakar ; Honda CRF 250 R 2009
    Doobly merhaba,

Bende henüz aynı yollardan geçtim Noter'de satış işlemini gerçekleştirince sana geçici bir belge veriyorlar. Bu belgenin altında baş vurman gereken emniyet müdürlüğü (ikametkahının olduğu) yazıyor. Bu belge ile birlikte 1 ay içinde müracat etmen gerekmekte plaka değişimi için.

Önemli noktalar:

motorun muyanesi bitmiş ise, yaptırman gerekli yeni ruhsat için gerekli (Malum plaka değişiyor ve ruhsatta değişecek)(Muayne için aracın herhangi bir ceza veya borcunun olmaması gerekmekte) Tüvtürk'ün sitesinden inceleyebilirsin.

Motorun trafik sigortasının yapılmış olması lazım, (eski plakaya veya şase numarasına sigorta yaptırıp sonra yeni plakana geçirebiliyorsun)

Emniyete gidince noterden verilen bu belgeler, noter satışı akabinde elinde kalan 1 adet ruhsat sayfası, nüfus cüzdanı fotokopisi ve trafik sigortasının fotokopisi gerekecek.
    Bununla birlikte EK1 formunu doldurtman gerekiyor, (en kolayı bunu muamelecilerde yaptırman).

Daha sonra sana bir plaka fişi verip, seni plaka bastırman için Söförler odası'na yönlendiriyorlar.9,5 TL plaka masrafın oluyor.

1 saat içinde plakan elinde emniyet müdürlüğüne dönüyorsun, tüm bunları öğlene kadar yetiştirirsen öğleden sonra ruhsatın ve yeni plakan onaylanmış oluyor.

Tabi bu arada eski plakanı da emniyete bırakman gerekmekte. Emniyete herhangi bir ödeme yapmıyorsun tüm masrafların fotokopi, EK1 düzenlemesi ve 1 adet dosya masrafı.

Benim de gözümde büyümüş olan bu süreç aslında tereyağında kıl çeker gibi sonuçlanıyor.

Şimdiden hayırlı olsun...

Motosikleti
    GT250R
    Alıntı hybrid adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doobly merhaba,

Bende henüz aynı yollardan geçtim Noter'de satış işlemini gerçekleştirince sana geçici bir belge veriyorlar. Bu belgenin altında baş vurman gereken emniyet müdürlüğü (ikametkahının olduğu) yazıyor. Bu belge ile birlikte 1 ay içinde müracat etmen gerekmekte plaka değişimi için.

Önemli noktalar:

motorun muyanesi bitmiş ise, yaptırman gerekli yeni ruhsat için gerekli (Malum plaka değişiyor ve ruhsatta değişecek)(Muayne için aracın herhangi bir ceza veya borcunun olmaması gerekmekte) Tüvtürk'ün sitesinden inceleyebilirsin.

Motorun trafik sigortasının yapılmış olması lazım, (eski plakaya veya şase numarasına sigorta yaptırıp sonra yeni plakana geçirebiliyorsun)

Emniyete gidince noterden verilen bu belgeler, noter satışı akabinde elinde kalan 1 adet ruhsat sayfası, nüfus cüzdanı fotokopisi ve trafik sigortasının fotokopisi gerekecek.
    Bununla birlikte EK1 formunu doldurtman gerekiyor, (en kolayı bunu muamelecilerde yaptırman).

Daha sonra sana bir plaka fişi verip, seni plaka bastırman için Söförler odası'na yönlendiriyorlar.9,5 TL plaka masrafın oluyor.

1 saat içinde plakan elinde emniyet müdürlüğüne dönüyorsun, tüm bunları öğlene kadar yetiştirirsen öğleden sonra ruhsatın ve yeni plakan onaylanmış oluyor.

Tabi bu arada eski plakanı da emniyete bırakman gerekmekte. Emniyete herhangi bir ödeme yapmıyorsun tüm masrafların fotokopi, EK1 düzenlemesi ve 1 adet dosya masrafı.

Benim de gözümde büyümüş olan bu süreç aslında tereyağında kıl çeker gibi sonuçlanıyor.

Şimdiden hayırlı olsun...
    Çok teşekkür ederim çok açıklayıcı bi metin olmuş. Tam bir yol gösterici. O zamanlar bi motor almaya niyetim vardı ama olmadı alamadık onu. Bu aralar da bakınıyorum olur da yine aynı şekilde bir durum olursa çok işime yarayacak bilgiler vermişsiniz. Elinize sağlık.

silentsorrow - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf 150
    Burada kafama takılan bir soru var arkadaşlar. Umarım bu soruma yardımcı olursunuz. Örneğin; İstanbuldan aracı aldık ve ikamet ettiğimiz şehir olan Ankaraya getireceğiz. Aracın 34 olan eski plakası İstanbulda mı 06 ya çevrilecek Ankarada mı? Bu işlem aracın satışının yapıldığı yada aracın gideceği şehirde olacaksa nasıl bir prosedür izleyeceğiz ?

Motosikleti
    GT250R
    Uzunca zaman sonra bu konuda bir sorum daha var. Alacağımız motosikletin plakası kırık veya kenarları (siyah çizgileri) kesikse değişim sırasında sorun olur mu?

eregun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150
    eksiklikleri fark edip şuan bu işlemlerden geçtiğim için tam olarak sıralamasını ve bursa fiyatlarını yazıyorum. aldığım motor istanbul ben bursa plaka olarak değiştirmek istedim.

1) plaka değişecekse noterde işklem yaptırırken söylüyorsunuz yaklaşık 75 tl olan işlem 165 liraya yapılıyor.

2) sigorta iptal oluyor ama yinede (saçmalık1 geliyor!!) değişecek olan plakaya gidip sigortanızı pahalı yada ucuz şekilde yaptırıyorsunuz. ruhsat çıkınca tekrar yeni plakaya işlem kaydıracağınız için fazlasını geri alabiliyormuşsunuz.
    ben 2008 model 150 cc motor için (yaşım 24 olduğu için miş sanırım) eski sigortasının bitmesine 5 ay varken aynı acenta dan 250 tl fiyat alıp başka bir acentaya 156tl ye yaptırttım.

3)muayenesi bitmiş ise (bi saçmalık daha) tüv den randevu alıp sigota eski ruhsat ve nopterin verdiği geçici ruhsat ile gidip muayenesini yaptırıyorsunuz. benimkisi geçik olduğu için burada takıldım ceza 46 tl muayne 76 tl olarak yaptırıcam.

4) şimdi önce ek-1 belgesi yada fomu doldurmamız lazım. şöförler odasından 50kr a alınan bu belgeyi doldurtmak isterseniz müşavirler 20 yada 30 tl civarı bi fiyata dolduruyor. ben uzak kaldığı için 20 tl ye doldurttum (haram olsun)

5) şimdi de bi tornavida yada anahtar ile plakayı söküyoruz ve yanımıza alıyoruz.

6)trafik şubeye gidip sıra alıyoruz. ve evraklarımız inceleniyor.

.satış sözleşmesi (noter)
    .araçö tesçiline ilişkingeçici belge(noter)
    .değişecek olan ruhsat
    .sigorta yeni ve sizin adınıza
    .muayene süresi bitmemiş olmalı
    .araç trafik tescil müraacat ve işlem formu yani meşhur (ek-1 belgesi )
    .eski plaka

herşey tamamsa şimdi muayneyi yeni plakaya kaydediyorlar ve memurun vereceği fiş ile gidip plakayı çıkartıcaksınız. ücreti yaklaşık 20 lira 1 saat sürüyor. müşavirin dediğine göre 5 lira fazla yerirseniz hemen çıkıyormuş (tam bir çakallık daha).

7) plakayı ve yeni ruhsatı aldığımıza göre işimiz bitti sayılır gidip sigortacının gırtlağına basıyoruz ve fark ücretimizi geri alıyoruz.

katil olmadan bu işlemleri yaparsanız ruhsatı zaten haketmişsinizdir. saygılar....
    googan bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda Cbr 125r
    Merhaba Arkadaşlar,
    Size bir sorum olacak. Ben Kocaeli'de ikametgah etmekteyim ve istanbul plakalı bir motor aldım. Bunun plakasını Kocaeli yapmam zorunlu mu? Ben alırkan bunu düşünmemiştim. Noterde hiç bişey demedi normal işlem yaptı plakayı değiştirmek zorundasın falan da demedi. Şimdi ruhsatı bekliyorum yarın 1 ay olacak elime ulaşmadı hala ondan açıkçası biraz kıllandım. Bu arada araç üzerimde görünüyor internetten....

Bilgisi olan varsa bir cevaplarsa sevinirim.

Motosikleti
    Honda CBR 125 R (Siyah)
    Alıntı Wilmort adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba Arkadaşlar,
    Size bir sorum olacak. Ben Kocaeli'de ikametgah etmekteyim ve istanbul plakalı bir motor aldım. Bunun plakasını Kocaeli yapmam zorunlu mu? Ben alırkan bunu düşünmemiştim. Noterde hiç bişey demedi normal işlem yaptı plakayı değiştirmek zorundasın falan da demedi. Şimdi ruhsatı bekliyorum yarın 1 ay olacak elime ulaşmadı hala ondan açıkçası biraz kıllandım. Bu arada araç üzerimde görünüyor internetten....

Bilgisi olan varsa bir cevaplarsa sevinirim.
    Bu sorunun cevabını bende merak ediyorum.

Ayrıca benim iki şehirde ikamet kaydım var. Birisi memleketim biri de öğrenci olduğum şehir. Herhangi birinden plaka çıkarılabiliyor mu?

Bu şekilde plaka değişimi için toplam masraf ne oluyor?
    Âlimleri irfan sahib eden, üç harf ile beş noktadır. (عشقْ)
    Mü'minleri duhûlü cennet eyleyen, beş harf ile üç noktadır. (ايمان)

sigortayı yaptırmadan plakayı değiştiremiyor muyuz? çünkü zaten sigorta az çıksın diye 41 plakayı 07 ye çeviricektim, zaten 10 günlük geçici belgeyle sigortam var

Alkan1905 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT - 25 Siyah
    Arkadaşlar 0 km bir pulsar alma niyetindeyim . İkametgah adresim İstanbul ancak motoru Çanakkale'den alacağım ve Çanakkale de kullanacağım bu yüzden 17 plaka istiyorum. Ancak sistemde adres neresi ise Oraya çıkıyor plakalar. Ancak nüfus kayıt sisteminde 2. Adres eklenebiliyor. O adresi eklesem sisteme. Satışta Çanakkale üzerine plaka çıkarabilir miyim yardım ve fikir için tesekkürler

Motosikleti
    Kawasasaki ZX-6R

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)