Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Hic bir evragi bulunmayan motosiklet icin ruhsat ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    jonturq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cosa 200
    Oncelikle merhaba , konuyu umarim dogru yere acmisimdir , sayet yalnis ise konu tasinirsa memnun olurum.

Fransadan cesitli araliklar ile parcalanarak ulkemize getirilmis , 2006 yilinda toplanmis ve yurdumun guzel bir ilinde o tarihten bu yana kullanilan bir motosiklet'e gonul verdim "off-road" , motosiklete ait herhangi bir kayit , evrak , belge bulunamakta , bulundugum il ve ilce konumunu goz onunde alirsak motosiklete evraksiz " ruhsat ve plakasiz " bir sekilde binmek istememekteyim , satici icten ve samimi. Kendisine inaniyorum , zaten motor sase kontrolu yapilmadan satin almak istemiyorum.

Konuyu cok fazla dagitmadan dallandirip budaklandirmadan bu sekilde bir is daha once basina gelmis yada bu islerden anlayan arkadaslarin yardimina ivedi bir sekilde ihtiyacim var , evraksiz oldugu icin motosiklet degerinin altinda bir rakama satiliyor , olucu degilim ama bu zamana kadar istedigim bir motosikleti uygun bir rakama yasal yoldan uzerime alabilirsem cok mutlu olacagim , sizlerden ricam sordugum suallerin disinda cikmadan cevap vermeniz olacakdir.

Simdiden ilgilenen arkadaslarin tumune saygilar.

Ugur.
    First Day Of My Life

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Bütün parçaları faturalı ve resmiyete uygun şekilde satın alıp motoru birleştirseydin biel ruhsat çıkarmak çok meşaketli ve zor bir iş olurdu.

Şu halde resmi olarak hiç bir şey yapamazsın, o motosikeltin yurtdışından çalınıp getirilmediğini yada parça parça yasadışı olarak getirilip birleştirilmediğini kimse ispat edemez.

Olmaz kısaca , bulaşma hiç.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Ancak şu şekilde olabilir : Aynı motorun şasesi sağlam bir hurdasını alırsın( trafikten çekilmemiş veya trafikte hurdaya çıkartılmamış ) . Bütün aksamı bu yeni ( aslında eski) şaseye monte edersin. Motor numarasına muayenede bile bakmıyorlar, benim motor numarası bulunmamıştı " motor numarası okunmuyor, hafif kusur" olara muayeneden geçmişti. Olabilecek tek yasal yöntem bu. Başka şekilde olacağını da sanmıyorum. Bu kadar uğraşa değer mi o da ayrı konu.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    kurubuz arkadaşın tarif ettiği yöntem direkt olarak çenç (change) muamelesi görür, hırsızlıktan bile yargılanabilirsin dikkat et.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

AzRaİL42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Scoo AngeL...
    Dostum Aynı Sorunla Bende Uğraştım...

Bende Kaza Yaptım Şaşenin Değişmesi Gerekiyordu Şaşeyi Aldım Motora Taktım Ama Ruhsata İşletmedim Sonra Trafik Kontrole Girdim Şaşeno Baktılar Tutmayınca Kelepçeleyip Karakola GÖtürdüler Bende Durumu İzah Ettim Saldılar Ama Sonuç Olarak Chenc Olmuş Oluyor Dikkat Et...
    Motosiklet bir özgürlük ve keyif aracıdır. Bu özgürlük ve keyfin en önemli ve öncelikli koşuluysa kask kullanımıdır.
    Kask, motosiklet sürüş güvenliğinin en önemli ve olmazsa olmaz koşuludur.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Eyong adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kurubuz arkadaşın tarif ettiği yöntem direkt olarak çenç (change) muamelesi görür, hırsızlıktan bile yargılanabilirsin dikkat et.
    Eğer elindeki motor çalıntı değilse neden hırsızlıktan yargılansın ? Her ikiside kendisine ait olan mal. Alır sıfır bir motor bloğu ruhsatına onu da işletir. Ruhsat üzerinde şase ve motor numarası tuttuktan sonra kim ne diyebilir, neyle suçlayabilir ?

Motosikleti
    Honda NC 750X
    kurubuz kardeş tamam ama sorunda zaten diğer motorun şasesinin ve motorunun resmi olarak evrağı yok. biri hurda biri sağlam iki motorda senin olsa bi yol yaparsın, ama diğer türlü çenç olur.

ha derseniz ki şase ve motor no çalınmamış, çalıntı araçlarda kaydı çıkmazsa problem olmaz diye. O zmanda yurt dışından turist gelen birinden çalmadığınızı yada yurt dışından çalıp getirmediğinizi nasıl ispatlıcaksınız?

jonturq - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Cosa 200
    Cevaplar icin tesekkurler , bu isden vazgecsem iyi olacak.
    First Day Of My Life

_UnReaL_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF250
    Kazalı bulup bir tane, aktarmak mantıklı olacaktır, ama şase ve motor numaralı biraz sıkıntılı
    Tvs Apache '09 , Piaggio X9 250 '05 , Yamaha XT600 '94 , Honda CBF150 '11

Alıntı jonturq adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    cevaplar icin tesekkurler , bu isden vazgecsem iyi olacak.
    eger dagda bayırda bineceksen bi fatura bulman yeterli of road larda plaka vs istenmiyo ama trafige çıkamıyorsun..

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler