Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

%90 Engelli ÖTV'siz Motosiklet Almak Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    banno1957 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Motoran Xv 250(Satıldı) - Yamaha R25
    Merhabalar, Amcam Böbrek Hastası Sürekli Diyalize Giriyor, %90 Engelli Belgesi Mevcut , Amcamın Üzerine Yamaha Mt 07 alsak ÖTV'den muaf olur muyuz ? Otomobiller'de sorun yok alınıyor fakat maddi gücümüz yetmiyor, ve 20bin tl'lik motosiklet'te ne kadar indirim olur yani sadece ötv mi (%37) yoksa daha fazla mı kdv falan'da düşülüyor mu ?
    mehmetenis bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    bikerboi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    23' Piaggio Beverly S 400
    Ben bu tip araçları ruhsat sahibinden başka bir kişi kullanamıyor diye biliyorum.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Öncelikle devleti " %90 engelliyim ama motor kullanıyorum" a ikna etmek gerekli. Ayrıca engele göre aracın modifiye edilmiş olması gerekli. Yani motora diyaliz makinesi monte etmezsen alabileceğini sanmıyorum.
    solmyr, sdirer, Osm@n ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Memory42 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ninja 300 , CBR 650F, Rc 390
    Bende motosiklet vericeklerini hiç sanmıyorum...

solmyr - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Öncelikle devleti " %90 engelliyim ama motor kullanıyorum" a ikna etmek gerekli. Ayrıca engele göre aracın modifiye edilmiş olması gerekli. Yani motora diyaliz makinesi monte etmezsen alabileceğini sanmıyorum.
    bu doğru

sağ eli zayıf olması sebebiyle soldan gazlı özel yapım motosiklet kullanan arkadaşım var. bu tür özel araçlar sadece ruhsat sahibi için kullanılır. yani ya o kullanır, ya da onun şoförü kullanır. yani motosikleti, o kullanmayacaksa alamazsın.
    motogünlüğüm: youtube.com/c/Bereñârı

sadece ruhsat sahibi kullanacak diye bir şey yok
    engelli vatandaşın hiç bir şekilde kullanamayacağı durumlarda eşi ve çocukları dışında babası dahil kullanamıyor
    kullanabiliyor fakat ilk çevirmede araba yada taşıt ne ise bağlanır amcan üzerine alabileceğin arabayı yada motoru senin kullanma ihtimalin yok
    ikinci olarak ötv dışında bir indirim olmuyor ham fiyat üzerine kdv eklenerek satışı yapılıyor taşıtın

linkinpark20 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XJ6
    engelli üzerine araç alımında eğer h sınıfı ehliyeti yoksa kendisinin kullanması şart değil. 3. derece akrabalarına kadar kullanılıyor. benim de amcamlar kızlarının üzerine 0 araç aldılar bu şekilde. aracı diyaliz hastası olan yeğenim değil, onun babası ve kardeşi kullanıyor. çevirmelerde de bir sıkıntı olmuyor. eğer %40'a kadar engelli, h sınıfı ehliyeti var ve araca kendi kullanımına özel aparatlar yaptırdıysa kendisinden başkası kullanamaz diye biliyorum.

Motosikleti
    2017 Suzuki V-Strom DL 650
    Benim bir arkadasim zihinsel engelli kardeşinin üzerine araba alarak ÖTV odememisti. Ama mantık şuydu.
    Kardeşinin ulaşım sartlari daha kolaylasacak kardeşi araba suremeyecegi için arabanın şoförü abisi olacaktı. Ve araba 5 yıl satilmayacakti.
    Bu durumun motosiklette geçerli olacağını sanmıyorum.

FakirCustom - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    sibirya 250r namı diğer cıbır.
    öncelikle plaka engelli çıkıyor ve 1.derece akrabaları kullanabiliyor sadece. bu böyle. oğlu gibi. + arkadaşın dediği gibi engel çeşidine göre aracın çeşitli modifikasyonlara uğramış olması gerekiyor. dayım engelli araçta koldan gaz ve fren var bacakları işlevsiz. tek eliyle direksiyonu tutup sağ eliyle kolu tutup saat yönüne cevirdiğinde gaz,ileri düz ittiğinde fren yapıyor. motora verseler dahi sen kullanamazsın. ha kullanırsın ama ilk çevirmede kurban bindirir gibi atarlar çekiciye

Motosikleti
    anladım arkadaşlar , amcamın araç kullanmasında bir sıkıntı yok
    http://www.sosyalyardimlar.net/motor...alinabilir-mi/
    http://engelliler.gen.tr/f18/ozurlul...ilir-mi-11018/

bu iki adres'te yazanlara bakabilir misiniz ? tam olarak emin olamadım ben

Motosikleti
    inceledim engellilik durumuna göre araca özel tertibat yaptıranlar diyor. yani sistem kurulması gerekli. diyaliz cihazı veya benzeri gibi. eli yoksa farklı bir mekanizma gibi.

MazhaRR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ybr200 ESD->R25
    Bende ybr125'imi vergisiz aldım deli raporum var, eeee ne de olsa manisalıyız
    Osm@n bunu beğendi.

LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F | Honda CB750 Hornet
    hocam dediğin gibi bi olay olsa, bir çok insan, özellikle de galericiler özürlü insanları bulup bulup üzerine araç alıp satarlar.
    alınan aracın özürlü kişi tarafından kullanılıyor olması gerekli, ona göre tasarlanmış olması gerekli.
    hele ki motosiklette bu iş daha da zor.

Motosikleti
    tabi lynxmasterın dediğinin üzerine artı olarak 5 yıl satamama gibi bi durumuda var aracın. cok zor dostum cok.

Motosikleti
    5 yıl satamamak problem değil , alırsak kullanırız , diğer forumlar'da problem olmaz falan denilince sevinmiştim fakat olmayacak sanırım , hepinize çok teşekkürler.

Motosikleti
    Satıldı...(
    3. kuşaktan akrabaya kadar araç kullanılabiliyor..

harung - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    Eğer gerçekten amcaniz için almiyorsaniz herseyden ote ahlaki değil..

Kanun engellinin yaşamını kolaylaştırmak amacı taşıyor.

Daha önce de KOSGEB kredisiyle evine oyun bilgisayarı almaya çalışan bir arkadaş vardı ...

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)