Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Trafik Müşavirliği

Motovento
    REKLAM ALANI
    leopaw - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    TVS RTR 150
    puma21 selam sana bi sorum olucak cevaplarsan sevinirim 2005 yılında 125 cc lik bi aldım.ancak bu motoru birisine sattım bu şahısta motosikletin ruhsatını 3 ay içinde alıcam diyerek aldı benden motoru fakat üstüne almadan oda gitmiş başkasına satmış.bu motorun ruhsatı benim üzerimde gözüküyo hala sattığım adamıda bulamıyorum acaba ne yapmalıyım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

slm puma kardes sen bu ısler anlıyosun anlasılan bırsey sorcam ben arkadasımdan motor aldım ruhsatı fılan onun uzerıne ılerde herhangı bı sorun cıkarmı ruhsatı almadan sorunu cozebılme ımkanım olurmu yanı bı satıs sozlesmesı fılan gibi vb..

tata - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı
    Alıntı leopaw adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    puma21 selam sana bi sorum olucak cevaplarsan sevinirim 2005 yılında 125 cc lik bi aldım.ancak bu motoru birisine sattım bu şahısta motosikletin ruhsatını 3 ay içinde alıcam diyerek aldı benden motoru fakat üstüne almadan oda gitmiş başkasına satmış.bu motorun ruhsatı benim üzerimde gözüküyo hala sattığım adamıda bulamıyorum acaba ne yapmalıyım.
    @leopaw, ben de benzer bir durumdayım ve bu sorunun cevabını çok merak ediyorum.

2918 no.lu Karayolları Trafik Kanunu'na göre satışı noter vasıtasıyla yapmalıyız. Alıcı, noter satışından sonraki 1 ay içinde trafik tescil işlemlerini bitirmek zorunda. Yani plakayı üzerine almalı.

Ben motorumu bir sözleşmeyle bayiye satmıştım. Ayrıca bayiye noterlikten satış vekaleti vermiştim. Ancak bayi noter satışını gerçekleştirmeden motoru üçüncü şahsa satmış. Bu şahıs ise beni 1 yıldır oyalayıp duruyor.

Bir trafik takipçisi ve bir avukat ile görüştüm. Yapabileceğim tek şey savcılığa suç duyurusunda bulunarak motorun trafikten men edilmesini talep etmek olarak gözüküyor. Bunun için ayrıca motorun şu andaki sahibinin adresini de savcılık dilekçesine eklemek iyi olur diyor avukat. Aksi halde ortada taraf olmadığı için savcılık böyle bir başvuruyu kabul etmeyebilirmiş. Tabi motorun şu andaki sahibinin adresi bende yok, sadece cep telefonu var.

Bir dilekçe hazırladım ve savcılığa taahütlü posta ile yollayacağım. Umarım savcılık durumumu dikkate alır ve işleme koyar. Sonucu bildiririm.

Bu sorunla ilgili olası çözümler konusunda tecrübesi olan arkadaşların da burada paylaşmaları dileğimle.

Sağlıcakla.

sayın hocam

hocam sanırım istanbuldasınız ben izmirden volkan
    sana çok acil işim düştü
    sana ulaşmak istiyorum
    mail adresim volkan_hicyilmaz@hotmail.com
    kolay gelsin cep telefonum
    5358112033

puma21 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Süper 52 RR :)

geri döndüm...

askerlik nedeniyle baya zamandır uzak kaldım özledim walla yaa e vatanın bana da ihtiyacı varmış siteye de giremedim dolayısıyla. bu süre içinde soruları olupta cevap yazamadığım arkadaşlardan özür dilerim. bundan sonra yine buralardayım ihtiyaç anında yazmanız yeterli. kazasız sürüşler dileğiyle hoşçakalın
    HİÇ BİR ŞEY ESKİSİ GİBİ OLMAYACAK
    <<<puma>>>

Motosikleti
    güncel...............
    <<<puma>>>

asalet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki an 125 mavi
    puma 21 sen geleli epey olmuş ama benim yeni haberim oldu hoş geldin diyorum ve soruma geçiyorum.

yakında sıfır suzuki an 125 alıcam nasipse. bayi anahtar teslim 2350 diyor plakasız olursa 250 ytl indirim yapıyor 2100 olur diyor, ben ıspartada oturuyorum ve motoru istanbuldan alıcam, yeni araç tescili için gereken belgelere baktım şöyle;

1. Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi.

2. Uygunluk belgesi

3. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası

4. ÖTV ödeme belgesi aslı vs.

1.maddeye göre motoru aldığım bayi suzukinin yetkili bayisi değilse bi sorun olur mu ? sigortayı ben yaptırıcam sanırım peki bu sigorta nerden yaptırılır ve ne kadara patlar? motoru teslim alırken bayinin bana teslim etmesi gereken belgeler tam olarak neler? bayi motorun ötv'sini benden parayı aldıktan sonra mı öder?
    farkındayım çok soru sordum ama cevaplarsan sevinirim, şimdiden teşekkürler
    bildiğim pek çok doğru var.. gittiğim bir tek yolum var..

Mikuni - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda pcx125
    kızıltoprakta stadın sırasında korlas var, orada geçen hafta cumartesi 2000 + plaka demişti adam..

Motosikleti
    mondi 150MC
    puma21..

askerlik bitmiş hoş geldin

bir sorum olacak;
    4 ay önce bi motor aldım vekalet süresi 6 aylıktı bu süre içinde motoru ustume almam gerek..

bende bu aralar almayı dusunuyorum fakat ..

ruhsatda aldıgım kişinin tC kimlik no'sunun bir numarası yanlıs yazılmıs..

üstüme alırken bir sorun cıkarmı acaba_?
    [B]Her beden üzerinde % 5o ölüm ihtimali ; % 5o yaşam ihtimali taşır... [/B][COLOR="Red"][b]!!!!!--HyO--!!!!!:queen:[/b][/COLOR]

Motosikleti
    Alıntı asalet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    puma 21 sen geleli epey olmuş ama benim yeni haberim oldu hoş geldin diyorum ve soruma geçiyorum.

yakında sıfır suzuki an 125 alıcam nasipse. bayi anahtar teslim 2350 diyor plakasız olursa 250 ytl indirim yapıyor 2100 olur diyor, ben ıspartada oturuyorum ve motoru istanbuldan alıcam, yeni araç tescili için gereken belgelere baktım şöyle;

1. Fatura ve faturayı düzenleyen bayiinin yetki belgesi.

2. Uygunluk belgesi

3. Zorunlu Mali Mesuliyet Sigortası

4. ÖTV ödeme belgesi aslı vs.

1.maddeye göre motoru aldığım bayi suzukinin yetkili bayisi değilse bi sorun olur mu ? sigortayı ben yaptırıcam sanırım peki bu sigorta nerden yaptırılır ve ne kadara patlar? motoru teslim alırken bayinin bana teslim etmesi gereken belgeler tam olarak neler? bayi motorun ötv'sini benden parayı aldıktan sonra mı öder?
    farkındayım çok soru sordum ama cevaplarsan sevinirim, şimdiden teşekkürler

hoş bulduk
    öncelikle hayırlısı olsun. kısaca şööle anlatayım 1.,2. ve 4. maddede yazdıklarının hepsini bayi motosikleti teslim ederken sana vericektir ötv side yatırılmış olarak zaten parayı vermeden bunlarıda sana teslim etmezler, hepsini onlar ayarlıyo kafanı yorma. sen sadece herhangi bi sigorta acentesinde 36 lira tutucak sigortasını yaptırıcaksın(illerin büyüklüğüne göre fiyatlandırmaya geçildi büyük veya küçük illerde fiyat farklılık gösterir.ama sanırım ıspartada da bu fiyat olması lazım)
    daha sonra motorlu araç trafik dosyasını ve ek-1 formlarını daktilo veya bilgisayardan faturaya göre hazırlayıp tescil şube müdürlüğüne başvuru yapıcaksın. yanlız evrakları hazırlarken bi bilene gitmeni tavsiye ederim.

Alıntı ozan150zc adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    puma21..

askerlik bitmiş hoş geldin

bir sorum olacak;
    4 ay önce bi motor aldım vekalet süresi 6 aylıktı bu süre içinde motoru ustume almam gerek..

bende bu aralar almayı dusunuyorum fakat ..

ruhsatda aldıgım kişinin tC kimlik no'sunun bir numarası yanlıs yazılmıs..

üstüme alırken bir sorun cıkarmı acaba_?
    hoş bulduk özlemişim walla
    tescil belgesi zaten değişecek senin adın ve kimlik numaran yazıcak bi sorun çıkmıcaktır. üzerinde kimlik numarası yazan ruhsatları polis memurları dolduruyo zaten bi sorun çıkarsa kendileri düzeltecektir. seni sıkıntıya sokucak bi durum olmaz.
    <<<puma>>>

Slm Puma 21. Bende hoşgeldinle başlayayım. Benim sorun biraz karışık. yardımların için şimdiden teşekkür...
    Ben 3 ay önce60 km 2. el Bianchi mach 150 aldım. Aldığım kişi motorun faturasını benim adıma kestirecekti. Kişi faturayı kestirmeden motoru aldığımız Afyon Bayisi battı. Motor elimizde. parasını da ödedik. ancak elimizde fatura yok. Bu arada bana satan adamda kayıplara karıştı. elim ayağım bağlı. Ben Manisadaki fabrikayı aradım ve mağduriyetimi anlattım. bana firmaya kestikleri faturanın fotokopisi ve batan firmanın yetki belgesinin fotokopilerini yolladı. bunlarla emniyete durumu anlatmamı söyledi. ama bana saçma geldi. Bu motorun ruhsatını çıkarmam için bir yol varmı? ÖTV ve kdv sini de ödemeye razıyım. (kafanı ağrıttım.) Güzel haberlerini bekliyorum.

Motosikleti
    BURGMAN UH 200
    bu soruyu bende çok merak ediyorum.

Alıntı amiş adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ben bi şey sorcam bilgin varmı ama motosiklet ehliyetim yok B sınıfı ehliyetim var kaç cc'ye kadar kullanabilirim bi ara 125cc'ye kadar çıkacak diye duymuştum acaba aslı varmı şimdiden teşşekkürler

2. olarak a2 ehliyet alanların ehliyet aldıktan sonra 2 yıl 150 cc motor kullandıktan sonra yüksek cc motor kullanabilmelerine yönelik bir kanun çıkarılmış diye duydum.Doğrumudur?

eğer doğru ise b sınıfı ehliyetimi 98 yılında almıştım. ehliyet yükseltip b+a2 yaparsam 2 yıl 150 cc kullanım kanunu beni bağlarmı?

slm. Puma 21 arkadaşım hoşgeldin. Darısı başıma inşallah. Sana bir sorum olacak acele cevaplarsan sevinirim. Ben 2. el 3500 km de asya 150 t1 motor alıcam kısmetse yarın görüşeceğiz. satan arkadaş (fiyatı baya uygun diğerlerine göre) istersem sadece bi kaıt verebileceğini satışı sonrada alabileceğimi noter dahil herhalde. sonra beğenmezsem geri verebileceğimide söyledi. bu biraz beni kıllandırdı açıkcası. ve motorun arkadaşının adına olduğunu satışı ondan alabileceğimiz söyledi müsait olduğu zaman. bende kendisine satışı almazsam olmaz dedim. oda ok dedi yarın buluşuyoruz motoru birine göstereceğim. ayrıca noterden satış alacağım.
    Şimdi noter satışından sonra motoru hemen alsammı Beşiktaş şubedeymiş kaydı. satıcıda o şubede bulunmak zorundamı. motorun plakasını ve şahsın ismini aldım netten plakayı soruşturdum çalıntı değil o konuda rahatım. başka bi sahtekarlık olabilirmi neden böyle konuştu ve neden ucuz. yada şansmı ne dersin.?

Motosikleti
    Alıntı makgun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Slm Puma 21. Bende hoşgeldinle başlayayım. Benim sorun biraz karışık. yardımların için şimdiden teşekkür...
    Ben 3 ay önce60 km 2. el Bianchi mach 150 aldım. Aldığım kişi motorun faturasını benim adıma kestirecekti. Kişi faturayı kestirmeden motoru aldığımız Afyon Bayisi battı. Motor elimizde. parasını da ödedik. ancak elimizde fatura yok. Bu arada bana satan adamda kayıplara karıştı. elim ayağım bağlı. Ben Manisadaki fabrikayı aradım ve mağduriyetimi anlattım. bana firmaya kestikleri faturanın fotokopisi ve batan firmanın yetki belgesinin fotokopilerini yolladı. bunlarla emniyete durumu anlatmamı söyledi. ama bana saçma geldi. Bu motorun ruhsatını çıkarmam için bir yol varmı? ÖTV ve kdv sini de ödemeye razıyım. (kafanı ağrıttım.) Güzel haberlerini bekliyorum.
    walla bende ilk defa böyle bi olayla karşılaşıyorum.ama satılan araç faturalandırılmak zorunda fabrika bunun için bişey yapamıyomu? neyse yarın trafik şubesinden tam olarak neler istiyolar tescil için öğreneyim ondan sonra sana haber veririm.

Alıntı sardokar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bu soruyu bende çok merak ediyorum.

2. olarak a2 ehliyet alanların ehliyet aldıktan sonra 2 yıl 150 cc motor kullandıktan sonra yüksek cc motor kullanabilmelerine yönelik bir kanun çıkarılmış diye duydum.Doğrumudur?

eğer doğru ise b sınıfı ehliyetimi 98 yılında almıştım. ehliyet yükseltip b+a2 yaparsam 2 yıl 150 cc kullanım kanunu beni bağlarmı?
    B sınıfı ehliyetle motosiklet kullanılmıyo, kanun kabul edilmedi.geçen senede bu mevzu kapandı zaten. stajer ehliyet yasasının ne tam olarak içeriği ne de hangi tarihte yürürlüğe gireceğini kimse bilmiyo. şu ana kadar duyduklarının hepsi söylenti. genelde sürücü kurslarının müşteri sayısını arttırmak için kullandıkları bi koz oldu bu ''bi an önce kayıt yapalım stajer ehliyete kalmayın'' gibisinden. trafikte denetleme yapan polislerin bile tam olarak bilgisi yok. ama sen yine de A2 ehliyet alırsan zarar etmezsin.

Alıntı vedathoca adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    slm. Puma 21 arkadaşım hoşgeldin. Darısı başıma inşallah. Sana bir sorum olacak acele cevaplarsan sevinirim. Ben 2. el 3500 km de asya 150 t1 motor alıcam kısmetse yarın görüşeceğiz. satan arkadaş (fiyatı baya uygun diğerlerine göre) istersem sadece bi kaıt verebileceğini satışı sonrada alabileceğimi noter dahil herhalde. sonra beğenmezsem geri verebileceğimide söyledi. bu biraz beni kıllandırdı açıkcası. ve motorun arkadaşının adına olduğunu satışı ondan alabileceğimiz söyledi müsait olduğu zaman. bende kendisine satışı almazsam olmaz dedim. oda ok dedi yarın buluşuyoruz motoru birine göstereceğim. ayrıca noterden satış alacağım.
    Şimdi noter satışından sonra motoru hemen alsammı Beşiktaş şubedeymiş kaydı. satıcıda o şubede bulunmak zorundamı. motorun plakasını ve şahsın ismini aldım netten plakayı soruşturdum çalıntı değil o konuda rahatım. başka bi sahtekarlık olabilirmi neden böyle konuştu ve neden ucuz. yada şansmı ne dersin.?
    hayırlı olsun diyelim o zaman. şu an notor satış sözleşmesinin dışında, taraflar arasında basit bi kağıt üzrinde yapılmış satışlar kanunen geçersiz. ileride doğacak sorunlarda hiç bi hak talep edemezsin. tam olarak konunun içinde olmadığımdan o arkadaşın neden o şekil bişey teklif ettiğini anlayamam.1 ağustos'ta noterlerin kalkması satış işlemlerinin trafik şubelerinde yapılması bekleniyo ama benim içim rahat olsun dersen noterden satışını yap 1 ay süre içinde de tescilini yaptırırsın.noter satışını yaptıktan sonra tescil işlemleri sırasında satıcının yanında bulunmasına gerek yok zaten satış yapıldıktan sonra onun araçla ilişiği kesiliyo.
    <<<puma>>>

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    slm kardeş benim sorum ama bir türlü cvp bulamadığım sorum 1 ağustosdan sonra devır nasıl olucak kac ytl masraf nerelere harcanacak bilgilendirirsen sevinirim

asalet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    suzuki an 125 mavi
    kardeş 1 ağustosta malesef değişen bişey olmayacak, kanunun uygulanması bir yıl daha ertelendi, 2009 ağustosa kadar noterler yapmaya devam edicek bu işi.
    bildiğim pek çok doğru var.. gittiğim bir tek yolum var..

teski - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    arkadaslar bir sorum olacak. suanda baska bir ilden motosiklet alirsam kendi ilimdeki plaka kodunu cikartabiliyormuyum? eger olursa ne kadara gelir maliyet olarak bana ? cevaplarsan sevinirim.

Motosikleti
    Honda Cbf 250
    Alıntı asalet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kardeş 1 ağustosta malesef değişen bişey olmayacak, kanunun uygulanması bir yıl daha ertelendi, 2009 ağustosa kadar noterler yapmaya devam edicek bu işi.
    bu noterlerin balı nereden geliyor anlamıyorum. bende noter olacağım nasıl olunur bilen varmı. neden ertelendi...

Motosikleti
    BURGMAN UH 200
    Alıntı puma21 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    walla bende ilk defa böyle bi olayla karşılaşıyorum.ama satılan araç faturalandırılmak zorunda fabrika bunun için bişey yapamıyomu? neyse yarın trafik şubesinden tam olarak neler istiyolar tescil için öğreneyim ondan sonra sana haber veririm.

B sınıfı ehliyetle motosiklet kullanılmıyo, kanun kabul edilmedi.geçen senede bu mevzu kapandı zaten. stajer ehliyet yasasının ne tam olarak içeriği ne de hangi tarihte yürürlüğe gireceğini kimse bilmiyo. şu ana kadar duyduklarının hepsi söylenti. genelde sürücü kurslarının müşteri sayısını arttırmak için kullandıkları bi koz oldu bu ''bi an önce kayıt yapalım stajer ehliyete kalmayın'' gibisinden. trafikte denetleme yapan polislerin bile tam olarak bilgisi yok. ama sen yine de A2 ehliyet alırsan zarar etmezsin.

hayırlı olsun diyelim o zaman. şu an notor satış sözleşmesinin dışında, taraflar arasında basit bi kağıt üzrinde yapılmış satışlar kanunen geçersiz. ileride doğacak sorunlarda hiç bi hak talep edemezsin. tam olarak konunun içinde olmadığımdan o arkadaşın neden o şekil bişey teklif ettiğini anlayamam.1 ağustos'ta noterlerin kalkması satış işlemlerinin trafik şubelerinde yapılması bekleniyo ama benim içim rahat olsun dersen noterden satışını yap 1 ay süre içinde de tescilini yaptırırsın.noter satışını yaptıktan sonra tescil işlemleri sırasında satıcının yanında bulunmasına gerek yok zaten satış yapıldıktan sonra onun araçla ilişiği kesiliyo.

cevapların için çok teşekkür ederim.

Motosikleti
    mondial 125 zn
    merhaba ben 2.el honda today 50 alıcam noter vs. masrafları
    nekadar tutar???

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler