Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosiklet Felsefesi

Motovento
    REKLAM ALANI
    alfawings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE

Motosiklet sahibi olmak sizi motorcu yapmaz aynen piyano sahibi olmanın sizi müzisyen yapmayacağı gibi. Motorcular vardır, ulaşımlarını motosikletle sağlayanlar vardır. Bir hedefe ulaşmak için motosiklet kullananlar vardır hedef seçmeden nereye olursa olsun yeter ki motora binsin şeklinde kullananlar vardır.

Elbette motoru bir ekonomik ulaşım vasıtası olduğu için kullananları küçümsemiyoruz. Esasen bunların çoğu da mikrobu kapar ve sonunda gerçek motorcu olup çıkarlar. Burada benim söylemek istediğim gerçek bir motorcu olmak için bu tavrın tamamen kendisi olarak sizin bir parçanız haline gelmesidir. Bu birçoğunun düşünmediği bir konudur.

Tabi birde motosiklet camiası vardır ve içinde rekabet edebileceğiniz birçok ikame cinsler olur. Hızlı geçinenler, alkol müptelaları, dövme hastaları, deri meraklıları, gözü pek olanlar, stereo müzik meraklıları, ayaklıkları yere sürme düşkünleri, interkomla görüşmeyi sevenler, motor sürerken kahve içenler… Vs. gider böyle. Değişik grupların birbirine takılması hayli fazladır. Bu mizaçlardan birine uyum gösteremeyenler de susar ve sürer.

Yani motosiklet felsefesi denince belli bir tanım koymak aslında kolay değildir. Çok değişik zevkler ve beklentiler vardır.

Özgürlükten bahsedilir. Saf, tavizsiz bireysellikten bahsedilir ama çoğu bir sürüyü takip etmektedir. Olsun herkese yer var… Mevlana’nın dediği gibi gel, gel ne olursan ol yine gel.

Bazıları grupla gezmeyi tercih eder, bazıları yalnız. Bazıları ekonomik olduğundan motora biner bazıları hız için. Diğerleri chopperler üzerinde yavaş hızlarda ve relaks sürüşlerdeki serinlemeyi severler. Bazıları en pahalı ve en yeni güvenlik donanımları içinde mücadele verirken bunları kullanmayanlar plastik bir kask içindeki kafalarına aldıkları darbe ile yaşamlarından olurlar.

Motosiklet felsefeniz ne olursa olsun, ondan beklentileriniz ve size verdikleri ne olursa olsun, size uygun bir yol mutlaka bulursunuz. Üzerinde motorunuzu sürecek.

Arabanın penceresinden kafasını dışarı çıkarmaya çalışan köpeği ancak bir motorcu gerçek olarak anlayabilir. Sadece dönemeçli yollarda bir yatın, gün doğumunda ufku kovalayın, rüzgârın taze kokusunu sisli bir yağmurdan hemen önce yâda sonra koklayın. İşte o zaman bir ışık çakar gözlerimizde ve bir klik sesi duyarız… Motorcunun meditasyonu başlamıştır. Yine o zaman bir köpeğin arabanın penceresinden başını niye dışarı çıkarmağa çalıştığını anlayabiliriz. Eğer motor kullanmadıysanız bunu bilemezsiniz.

Ruh doktorlarının ofislerinin önünde park etmiş motor görmek mümkün değildir. Sadece motorunuzun üzerine oturun ve ileriye bakın, uzak mesafelere doğru çünkü insan ruhunun buna ihtiyacı vardır. Ruh sağlığınız iyi olur.

Benim yerime de bakın. Kimsenin olmadığı bir adada kimsenin gelmeyeceğini bile bile beklemekteyim. Belki yine olabilir bile diyemiyorum artık ama bekliyorum. Bir kaybedişe gülümsüyorum, kalbim hüzünlü ama yine de şükrediyorum çünkü dünya da açlıktan insanların ölmekte olduğunu biliyorum.

Alpaslan Kuzucan
    Kübra006, profx, Ali Bircan ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.
    alfamotosiklet.blogspot.com

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Yine değinilmeyen yine çok keyifli ancak hüzünlü sonuca bağlanmış.

Alparslan Abi, şimdiye kadar burada bu kadar hüzün dolu bir yazı görmedim, eline sağlık.

Kendi fikrim motosikleti hisseden her türlü kontrolünü öğrenmeye çalışan insan gerçek motorcudur.

En kısa sürede sağlığına kavuşman dileğimle,Allah hayat enerjini arttırsın Abi.

serdar23_Bilgem - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1200 GS Adventure
    "Motosiklet sahibi olmak sizi motorcu yapmaz aynen piyano sahibi olmanın sizi müzisyen yapmayacağı gibi." Güzel bir cümle.

Motorcu grup adamıdır, sosyaldir, hayata pozitif bakar, arkadaşlıklara önem verir.
    Gönül ne gezi ister, ne dernek şahane;

Gönül iki kalıcı dost ister, motosiklet bahane.

ziya27 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Custom Caracal
    Çok güzel ve etkileyici bir yazı teşekkür ederiz.
    Ziya CANSEVER
    Custom CARACAL

Özer - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    V STROM DL 650 Esmeralda
    Merakla okudum ve genel olarak da beğendim. Her ruh haline uygun bir senkron var.Ellerinize sağlık.
    Ancak kafam biraz kalın olduğundan her halde, şurayı pek öğütemedim '' Motosiklet sahibi olmak sizi motorcu yapmaz aynen piyano sahibi olmanın sizi müzisyen yapmayacağı gibi.
    '' Elbette motoru bir ekonomik ulaşım vasıtası olduğu için kullananları küçümsemiyoruz. Esasen bunların çoğu da mikrobu kapar ve sonunda gerçek motorcu olup çıkarlar '' Şimdi; Piyanuso olupta calan / çalabilen müzisyen olmaz mı? yıllardır motosiklet kullanan neden motorcu olmuyor? mikrobu kapmanın bir süresi var mı? 16 yaşından buyana motosiklet kullanan bir kişi motorcu olmuş mudur?
    Tarzım çok basittir.....
    Her zaman en kalitelisi ile memnun olurum

extrem_015 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    EŞŞİZ TR'DE TEK CBR600F PC35 4 CİĞERLİ EŞEK ARISI
    güzel tşk

THE_LANCET - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Peugeot Trekker & Asya AS200GY2 Süpermoto niyetine
    Alıntı alfawings adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim yerime de bakın. Kimsenin olmadığı bir adada kimsenin gelmeyeceğini bile bile beklemekteyim. Belki yine olabilir bile diyemiyorum artık ama bekliyorum. Bir kaybedişe gülümsüyorum, kalbim hüzünlü ama yine de şükrediyorum çünkü dünya da açlıktan insanların ölmekte olduğunu biliyorum.

Alpaslan Kuzucan
    Benimde takıldığım kısım burası. Amacım kimseyi üzmek,acısını depreştirmek değil. Özür dileyerek soruyorum; Kendisinin bir engeli mi var ?
    Bir 4 silindirlilere, Birde 2 zamanlılara hastayım.

alfawings - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph Tiger 1050 SE
    Alıntı Özer adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merakla okudum ve genel olarak da beğendim. Her ruh haline uygun bir senkron var.Ellerinize sağlık.
    Ancak kafam biraz kalın olduğundan her halde, şurayı pek öğütemedim '' Motosiklet sahibi olmak sizi motorcu yapmaz aynen piyano sahibi olmanın sizi müzisyen yapmayacağı gibi.
    '' Elbette motoru bir ekonomik ulaşım vasıtası olduğu için kullananları küçümsemiyoruz. Esasen bunların çoğu da mikrobu kapar ve sonunda gerçek motorcu olup çıkarlar '' Şimdi; Piyanuso olupta calan / çalabilen müzisyen olmaz mı? yıllardır motosiklet kullanan neden motorcu olmuyor? mikrobu kapmanın bir süresi var mı? 16 yaşından buyana motosiklet kullanan bir kişi motorcu olmuş mudur?
    Buna siz karar vereceksiniz. Motorcu tarifide verildi kendimce diyelim.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:02 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:00 ----------

Alıntı THE_LANCET adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benimde takıldığım kısım burası. Amacım kimseyi üzmek,acısını depreştirmek değil. Özür dileyerek soruyorum; Kendisinin bir engeli mi var ?
    Geçen yılbaşı geçirdiğim kalp krizi ve acil bypass ameliyatı çok problemli geçti. Pıhtı atmasını önlemek için kan sulandırıcı ilaç alıyorum. Bu durumda motora bimmen risk açısından yönetilebilir olmanın çok ötesinde olduğundan aklen binemiyorum. Herhalde de bu böyle gidecek.

---------- Mesaj ekleme zamanı: 23:06 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 23:02 ----------

Elbette kumandaları iyi kullanmak, motora her türlü hareketi yaptırmak, sosyal insan olmak ama kendi bireyselliğinin de kendine gerektiğinde yetecek insan olmak da motorcu olmanın vasıflarındandır. Benim tarifimde şöyle: Gerçek bir motorcu olmak için bu tavrın, sürmek için motora binmek, binmek fiilinin kendisinden zevk almak, bu meşguliyetin tamamen kendisi olarak sizin bir parçanız haline gelmesidir.

Cevap yazanlar öncelikli olarak yazımı okuyan tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum.

Kaynak: http://www.motosiklet.net/forum/alpa...#ixzz18UXnLd9Q
    jimi_hendrix bunu beğendi.
    Karanlığa küfür edeceğinize kalkıp bir mum yakın. Konfiçyüs.
    alfamotosiklet.blogspot.com

MkD - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    92 301 98 vstar
    güzel yazı teşekkürler

mevlüttttt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    RAMZEYQM250 2010
    abicim eline yüreğine sağlık.çok geçmiş olsun.harika bir yazı.sözün bittiği yer.diyorum sadece.

izm35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İJ 350''''''CBF 150
    abi büyük geçmiş olsun umarım özlem duyduğun her şeye kavuşursun
    güzel satırlar

Deryali - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-09
    Bu ne muhteşem duygu yüklü bir yazı. paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.
    "Özgür yaşayanların bakış açısı" Motojektif

Motosikleti
    cbr 600 rr
    1.Ne kadar güzel yazmışsınız, keyifle okudum.
    2.Allah sağlık, sıhhat nasip etsin.

gurkantosun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha MT-07
    çok keyifli bir yazı olmuş.
    Ölmek için degil, Ölene kadar...

Şeyh Şamil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alpaslan bey yazınız/yazılarınız için teşekkür ederim.

Motosiklet kullananlara ışık tutan faydalı yazılarınızı okuyoruz.

Zaman zaman'da kaynak göstermek suretiyle yazılarınızı diğer

motorcuların bilgisine sunuyoruz.

En kısa zamanda eski sağlığınıza kavuşmanızı dilerim.

Sevgi ve saygılarımla..
    Ne insanlar gördüm üzerinde elbise yok..Ne elbiseler gördüm içinde insan yok..

Greenut - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yeni yeni okuyorum bunları açıkcası ama geri döndüğümde ilk olarak Alpaslan hocamızın yazılarını seri şeklinde okumuşumdur. Zamanında bu kadar öğretici yazılar yazılmıyordu, sadece konu mesaj aralığında tavsiyelerde bulunuluyordu, 2 sene öncesinden bahsediyorum. Umarım devamı gelir bu yazıların hocam, soluksuz okuduğum nadir yazılardan biri oldu bu da. Elinize yüreğinize sağlık. Son olarak geçmiş olsun demek istemiyorum çünkü sevmem bu klişe cümleyi. Bu pozitifliğiniz ve mutluluğunuz daim olsun, olsun ki bizler de sizi görüp mutlu olalım, gerek motor gerekse hayat bilgisinde birşeyler kapalım.
    ''hatırlamak üzere yola koyulmadan önce sahip olmadıkları bir anının izini sürmek..''

W.S.Merwin

anil89tas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sıfırdan
    http://alfamotosiklet.blogspot.com/

Alpaslan hocamın çok değerli sayfası.tüm birikimlerini bizimle paylaşıyor.Teşekkürü bir borç bilirim kendisine

Motosikleti
    .
    aynen katılıyorum hocamıza..birde yağmurlu havada arabadan kafayı çıkarmak var o ayrı bir çılgınlık

Motosikleti
    Yamaha MT-25
    Motosiklete binerken, kibirin şerrinden Allah'a sığınıyorum. Çünkü mazallah insana müthiş bir ego ve üstünlük hissi yüklüyor. 300-500 bin tl lik arabalar sıra sıra ve düzensizce dizilmişken, çoğu zaman yalnızca gitmek, biraz daha hızlı gitmek, biraz daha önde olabilmek, 1 arabacık daha önde olabilmek için adeta birbirlerini yer ve hayatlarını tehlikeye atarlarken, ben Road Runner çizgi filmindeki devekuşu gibi mik miik diye kornaya basarak 10 bin liralık motosikletimle yanlarından durmaksızın ilerliyorum. O anda yanından tır tırr geçtiğim arçların her biri benim gittiğim süratte gidebilmek için nelerini vermezler. 100 bin lira arabaya vermiş. Gidemiyor ki! Range olsan ne olur, Passat olsan ne olur, Megané, Linea, Egea, Altea, veya Renault 19 Europa. Hiç bir yere kıpırdayamıyorsun ki yeeeaa.

Yüksek sesle müzik dinleyen, makyaj yapan, vun vu vu vuunn diye durduğu yerde boşu boşuna gaz verip, 25 kuruşluk yakıtı rölantide yakanlar, daha kimler kimler. Mik miik yapmamla benim için bir enstantane olarak aynamda kayboluyorlar. Müthiş bir zevk bu. Herkesten daha ucuza basıp gidiyorum.

Zaman zaman trafik öyle bir yoğun oluyor ki ben de geçecek yer bulamayıp duruyorum. Kimsenin önüne geçmeye kırmaya çalışmıyorum. Kimse de beni önüne almamak için ekstra çaba harcamıyor. Çok saygılıyım. Çünkü ne olursa olsun mutlaka o an çevremdeki herkesten daha hızlı gideceğim birazdan.

Sapağa girecekken, herkes sağda kuyruk olmuş. İlerleyip, ilerleyip son anda sapağa girmek isteyenler var. Kimileri bunlara uyuz oluyor, kimileri tepki için kornaya basıyor, el-kol yapıyor. Ben o son anda girmek isteyenin de daha ilerisinden sapağa giriyorum. 1-2 korna, vız vıız yapıp basıp giriyorum. Önüne girdiğim araçların bana bir tepkisi yok. Çünkü 1-2 saniye önlerinde beni görüp, sonra unutacaklar. Kendini unutturmak bu durumda önemli. Sapağa son anda girenler gibi adamın önünde kazık gibi durmayacağım. Uzayıp gideceğim.

Motorculuk evden daha geç çıkmak, daha çok uyumak, daha dinç kalkmak, performanslı çalışmaktır. Motorculuk eve daha erken gelip çocuğunla oynamaktır.

Metrobüs gibi bir ortama girip, "hehhe, şu trafiğe bak. Ama neyse ki metrobüsteyiz. Herkesi geçip gidiyoruz, gibi bir düşünceye sahip olanlar, motora binseler ne hissederler acaba.

Motorculuk sabah olsa da motorla işe gitsem, akşam olsa da motorla eve dönsem demektir. Önemli olan işe gitmek değildir. Eve dönmek değildir. İşe gitmek trafikte zaman kaybı değil, işe gitmek motora binmektir. Yaptığın iş her ne ise.
    Metehan07-70 ve CB650F bunu beğendiler.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ''Motosiklet sahibi olmak sizi motorcu yapmaz aynen piyano sahibi olmanın sizi müzisyen yapmayacağı gibi.''
    Bu sözü tuttum, ve şöyle destekleyebilirim, ''motosikletliler'' ile ''motosikletçiler'' kavramı aynı değildir.
    Ben yazının içinden şu kısma değinmek istiyorum, eğer gideceğiniz yolun sonunda toplu bir etkinlik yoksa(sadece yol yapılıcaksa), veya bir tören, merasim haricinde toplu sürüşlere kesinlikle katılmam. Ben motorla yolda iken kimseye uymak zorunda değilim, şeridimi,hızımı,davranışlarımı kendim belirlemeliyim.
    Öz_Musti;
    Evet en önemli avantajlarından biri de bu, bize kalan ekstra zaman.
    CB650F bunu beğendi.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler