Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

5W40 vs 10W50 vs 10W40

Motovento
    REKLAM ALANI

Yetkili serviste işçilik fiyatları insani düzeyin üstüne çıkmış. yağ boşalt, yağ doldur işlemine 3000 lira vermek istemediğimden kendim yıllık bakım yapacağım ama Yamaha kullanım kılavuzunda tavsiye edilen yağ 10W40 olarak gözüküyor. Castrolün de tam sentetik olarak 5W40 ve 10W50 yağları var. İnternetten motul al vs demeyin sahte yağ olaylarından dolayı güvenmiyorum castrolü direk BP istasyonundan alacağım. Antalya sıcağına hangi viskozite gider? Eskiden Yamaha kullanım kılavuzlarında ortam sıcaklığı-viskozite tablosu olurdu ama artık direk önerilene 10W40 yazmışlar. Normalde 5W40 alacaktım ama bu durum kafamı karıştırdı

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:26 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:04 ----------

Asıl soruyu sormayı unutmuşum; mt-09’a 10W40 harici bir yağ koyarsam motora zarar verir miyim?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Dominar D400
    Kullanım kitapçığında detay yazmıyor ise Antalya sıcağı için 10w50 alın derim.
    Yalnız sadece 10w40 ya da 10w50 olması yeterli değil, motorun istediği API ve JASO değerlerini de karşılamasına dikkat edin.

Motosikleti
    CRF 250
    W winter, öncesindeki sayı örnek 5w40 dersek, 5 kışın yağın viskoziteni gösterir ne kadar küçükse kışın o kadar akışkan olur. 40 yazın ki aynı değeri gösterir. Kışın soğuk yazın çok sıcak yerler için 5w40 tavsiye ederim, 10w40 da genel ülkenin heryerinde kullanılan yağdır. Ayrıca bu sahte yağ olayından dolayı ben hepsiburada'nin Castrol yetkili satıcısı var ordan alıyorum. Geçen Metro marketlerde liqui moly gördüm ordan da gönül rahatlığı ile alınabilir.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:32 ----------

Tam sentetik motosiklet yağı genel itibari ile sizin tüm değerleri karşılar diye tahmin ediyorum

5W40 Power 1 Racing alacağım o halde işimi görür muhtemelen. Kitapçık 10W40 önerdiği için 40 numara yağın üstüne çıkmayayım teşekkürler.

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Castrol den emin değil iseniz motulun yada farklı markanın direkt bayisinden temin etmeye ne dersiniz?

BP her ne kadar castrol'un bayiliğini yürütse de işgüzar franchise işletmeler sahte yağ ile donatabilir
    Yine bu bahsettiğim marketler içinde geçerli, motosiklete zarar gelse emin olun Türkiye gibi bir yerde kimse sorumlulukta almaz. "Ben yeterli denetleyemedim vb"

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Castrol'ün de sahtesi çokmuş piyasada. Resmi distribütörlerden direkt alabildiğiniz sürece sıkıntı olmaz herhalde. E-Ticaret platformlarında ne idüğü belirsiz bazı yerlerden (özellikle fiyatlarda kayda değer bir fark varsa) uzak durmak lazım herhalde?

Orijinal soruya gelirsek, kullanıcı kitabında opsiyon belirtmeden 10w40 denmiş ise başka viskozitede yağ koymayın.

Alıntı f0cus adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Castrol den emin değil iseniz motulun yada farklı markanın direkt bayisinden temin etmeye ne dersiniz?

BP her ne kadar castrol'un bayiliğini yürütse de işgüzar franchise işletmeler sahte yağ ile donatabilir
    Yine bu bahsettiğim marketler içinde geçerli, motosiklete zarar gelse emin olun Türkiye gibi bir yerde kimse sorumlulukta almaz. "Ben yeterli denetleyemedim vb"
    Büyük bir şehirde yaşamıyorum hocam ufak bir ilçedeyim orijinal olarak temin edebileceğim Castrol satan iki yer var. Başka yağ satıcısı yok. Çok arada kaldım en sonunda servise 3000 öpülücem

f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    Alıntı degerk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Büyük bir şehirde yaşamıyorum hocam ufak bir ilçedeyim orijinal olarak temin edebileceğim Castrol satan iki yer var. Başka yağ satıcısı yok. Çok arada kaldım en sonunda servise 3000 öpülücem
    Servisten sadece yağı temin edin, yine kendiniz değiştirin bence

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Liqui Moly nin özel bir şişesi var, sahtesini yapmak için uğraşılacak gibi değil Kaliye olarak da çok üst düzey Alman malı bir yağdır.

Mt-09 dahil birkaç motorun farklı dillerdeki kullanım kılavuzlarına bakıp önerilen yağ kısmına baktım hepsinde 10W40 yazıyor. Yamaha motorları 10W40 yağ ile çalışacak şekilde yapıyor galiba o yüzden Castrol den vazgeçtim 10W40 tam sentetik yağları yok. Castrol Yabancı sitesinde de 10W40 öneriyor ama önerdiği yağ bizim ülkede satılmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:37 ----------

Alıntı yamtareroglu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Liqui Moly nin özel bir şişesi var, sahtesini yapmak için uğraşılacak gibi değil Kaliye olarak da çok üst düzey Alman malı bir yağdır.
    Denemeyi çok istediğim bir yağ ama internette satan yer bulamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:38 ----------

Yağı servisten temin edince fiyat avantajı kayboluyor hocam büyük ihtimalle yağ filtresi değiştirmeden 2 bin liraya serviste yaptırıcam bakımı. Yağ filtresi değişimi + tam sentetik yağ isteyince fiyat 3 bin oluyor.

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Castrol ürün gamında esasen 5w-40 tam sentetik 4 zamanlı motosiklet yağı mevcut. Ancak şu anda piyasada satışta değil. 10w-40 yerine bu da kullanılabilir sanki? 5w'nin soğuk viskozitesi 40'a 10w'nin soğuk viskozitesinden daha yakın. Ben de 12.000'e geldiğimde piyasada bulabilirsem Castrol Power 1 Racing 4T 5w-40 kullanmayı planlıyorum.

Alıntı Cyan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Castrol ürün gamında esasen 5w-40 tam sentetik 4 zamanlı motosiklet yağı mevcut. Ancak şu anda piyasada satışta değil. 10w-40 yerine bu da kullanılabilir sanki? 5w'nin soğuk viskozitesi 40'a 10w'nin soğuk viskozitesinden daha yakın. Ben de 12.000'e geldiğimde piyasada bulabilirsem Castrol Power 1 Racing 4T 5w-40 kullanmayı planlıyorum.
    BP İstasyonunda 5w40 görmüştüm numunelik getirmişler o zaman. Bana da kullanılabilir gibi geliyor ama bu ekonomide motosiklet değiştirmek hayal oldu, eldekinin de yanlış yağ kullanımı ile uzun vadede sıkıntı çıkartma riskini göze alamıyorum. Bu konularda biraz takıntılıyım 5w40 koyarsam acaba mı diye aklımın bir köşesinde kalacak

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    Her sene bitmeyen yağ konusu motosikletin servis kitapçığını bulursanız kullanım kılavuzlarında hep aynı yazılar vardır.

Thracian ve ryangt bunu beğendiler.

Alıntı MrJ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Her sene bitmeyen yağ konusu motosikletin servis kitapçığını bulursanız kullanım kılavuzlarında hep aynı yazılar vardır.

https://i.im.ge/2023/06/11/FMfFor.png
    Normal kullanım kılavuzlarında böyle bir tablo ve detaylı viskozite öneren kısımlar yok hocam teşekkürler. servis kitapçığını nereden buldunuz?

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Mt-09 dahil birkaç motorun farklı dillerdeki kullanım kılavuzlarına bakıp önerilen yağ kısmına baktım hepsinde 10W40 yazıyor. Yamaha motorları 10W40 yağ ile çalışacak şekilde yapıyor galiba o yüzden Castrol den vazgeçtim 10W40 tam sentetik yağları yok. Castrol Yabancı sitesinde de 10W40 öneriyor ama önerdiği yağ bizim ülkede satılmıyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:38 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:37 ----------

Denemeyi çok istediğim bir yağ ama internette satan yer bulamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:38 ----------

Yağı servisten temin edince fiyat avantajı kayboluyor hocam büyük ihtimalle yağ filtresi değiştirmeden 2 bin liraya serviste yaptırıcam bakımı. Yağ filtresi değişimi + tam sentetik yağ isteyince fiyat 3 bin oluyor.
    Geçmişte motul, ipone ve castrol kullandım ama liqui moly bunların hepsinden daha iyi bence. N11 den gkn motors dan alabilirsin yetkili distribütörü liqui'nin. Şişe tasarımı da bayağı kolaylaştırıyor yağ değişimini huni ile de uğraştırmıyor. Viskoziteye gelince de 10w40 dan şaşmayın kitapçıkta onu tavsiye ediyorsa. Maceraya gerek yok.
    yamtareroglu bunu beğendi.

Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Geçmişte motul, ipone ve castrol kullandım ama liqui moly bunların hepsinden daha iyi bence. N11 den gkn motors dan alabilirsin yetkili distribütörü liqui'nin. Şişe tasarımı da bayağı kolaylaştırıyor yağ değişimini huni ile de uğraştırmıyor. Viskoziteye gelince de 10w40 dan şaşmayın kitapçıkta onu tavsiye ediyorsa. Maceraya gerek yok.
    Gkn motors satıcısından 10W40 street race aldım tavsiyeniz için çok teşekkürler. Benim bulduğum servis kitapçığı da direk 10W40 önermiş detaylı tablo, önerilen viskoziteler vb. İbareler bulunmuyor, dediğiniz gibi maceraya gerek yok. Yağ Filtresi olarak da Hiflo HF204RC tercih ettim umarım pişman etmez

Motosikleti
    1970 Triumph Tr6
    ufak aramalarda varsa çıkıyor MT forumlarında gördüm servis-tamir kitapçığı.

https://yamahamtforum.com/threads/yamaha-mt-07-service-manual.541/

https://yamahamtforum.com/threads/2021-mt09-2021-mt09-sp-service-manual-workshop-manual.465/

Beto87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CB 650F
    Gkn motors satıcısından 10W40 street race aldım tavsiyeniz için çok teşekkürler. Benim bulduğum servis kitapçığı da direk 10W40 önermiş detaylı tablo, önerilen viskoziteler vb. İbareler bulunmuyor, dediğiniz gibi maceraya gerek yok. Yağ Filtresi olarak da Hiflo HF204RC tercih ettim umarım pişman etmez
    Rica ederim. Hiflo filtreyi kullanıyorum sürekli, herhangi bir sorun yaşatmadı.

Alıntı Beto87 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Rica ederim. Hiflo filtreyi kullanıyorum sürekli, herhangi bir sorun yaşatmadı.
    Orijinal hiflo nereden temin edebilirim yetkili satıcısını biliyor musunuz hocam? İnternetten bir tane aldım ama hiflonun sitesindeki fotoğraflarından Farklı gözüküyor orijinal mi sahte mi emin olamadım. Gerçi hiflonun sahtesi var mı onu da bilmiyorum

Motosikleti
    RS 660, Tuareg 660
    10W-40 yağ isteyen bir motorda 5W-40 da kullanabilirsin sorun olmaz.
    Motul'un sahtesinden korkuyorsan en çok sahtesi olan yağ esas Castrol. Bu muhabbetleri Castrol Türkiye'nin çıkardığına inanmaya başlayacağım =)

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)