Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Araç Muayenesi için Geri Sayım Tescil Tarihinden itibaren Başlayacak

Motovento
    REKLAM ALANI
    Rakaful - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Mahkemeden milyonlarca aracı ilgilendiren emsal niteliğinde bir karar çıktı. Trafik polisleri araç muayene kontrollerinin bitip bitmediğini Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi (PolNet), üzerinden sorguluyor, aracın muayene bitiş tarihi PolNet sisteminde gecikme uyarısı veriyorsa, idari para cezası kesiliyordu. Ancak, bazı araçların ilk tescil tarihinin, fabrika çıkış tarihi olarak sisteme kaydedildiği ortaya çıktı. İstanbul'da sıfır kilometre alınan bir araca henüz muayene tarihi dolmadan idari para cezası düzenlendi. Polisin kestiği cezanın hukuka aykırı olduğuna karar veren mahkeme, ilk muayene tarihinin ilk tescil tarihi yani aracın trafiğe çıkış tarihine göre belirleneceğine karar verdi.

İstanbul’da bir şirket, bünyesine kattığı sıfır kilometre bir aracı 13 Nisan 2018’de tescil ettirdi. Cinsi ve kullanım şekline göre yılda bir kez muayenesi bulunan araç, 23 Mart 2019’da trafik polisi tarafından çevrildi. Aracın PolNet üzerinden yapılan sorgusunda muayene tarihinin geçtiği belirlendi. Ancak, sürücüsü aracın sıfır alındığı ilk tescil tarihine göre ilk muayenenin 13 Nisan 2019’da olduğunu söyledi. Ruhsatı kontrol eden polis memuru da ilk tescil tarihine göre ilk muayenenin henüz bitmediğini fark etti. Ancak, PolNet üzerindeki sorguda aracın muayene yapılması gerektiğinin yazılı olduğu için ceza yazmak zorunda olduğunu söyledi ve araca, ‘Muayenesi yapılmamış bir araçla trafiğe çıkma kuralına uymamaktan’ 235 TL, idari para cezası kesti.

AVUKAT İDARİ PARA CEZASINA İTİRAZ ETTİ

Durumu öğrenen şirket avukatı Fatih Al, düzenlenen trafik idari para cezasının haksız ve hukuka aykırı olarak düzenlendiğini tespit ederek iptali için Küçükçekmece Sulh Ceza Hakimliği’ne başvurdu.

MAHKEME: İLK MUAYENEDE, İLK TESCİL TARİHİ BAZ ALINMALI

Başvuruyu inceleyen mahkeme, trafiğe ilk çıkış tarihi ve ilk tescil tarihi 13 Nisan 2018 olan aracın cinsi ve kullanım şekline göre yılda 1 kere muayenesinin bulunduğunu, söz konusu aracın da ilk muayene bitim tarihinin ise ilk tescil tarihinden bir yıl sonra yani 13 Nisan 2019 olması gerektiğini vurguladı ve henüz bir yıllık muayene süresi dolmadan uygulanan idari para cezasının hukuka aykırı olduğunu tespit ederek, 23 Mart 2019 tarihli düzenlenen ceza tutanağının iptaline karar verdi.

“POLNET, İLK TESCİL TARİHİNİ DEĞİL, FABRİKA ÇIKIŞ TARİHİNİ BAZ ALIYOR”

Verilen kararın emsal niteliği taşıdığını belirten Avukat Fatih Al, son derece önemli bir tespitte bulunarak, Emniyet Genel Müdürlüğü Bilgi Sistemi (PolNet)’e kaydedilen araçların fabrika çıkış tarihlerinin baz aldığını karışıklığın da bundan kaynaklandığını tespit ettiklerini söyledi.

Avukat Fatih Al, “Son yıllarda araç ruhsatlarında muayenenin bitiş tarihi konusunda bir bilgi olmadığı gibi araçların muayene tarihinin bittim tarihi hususunda her hangi bir bilgilendirme de araç sahibine verilmemektedir. Anladığımız kadarıyla PolNet sisteminde aracın trafiğe tescil (ilk tescil kaydı) tarihi yerine aracın fabrikadan çıkış tarihi baz alınarak muayene bitiş tarihinin belirlendiğini öğrenmiş bulunmaktayız. Bu gerekçe ile idari trafik para cezasının iptali için yapmış olduğumuz başvuru, Sulh Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi” dedi.

EMSAL NİTELİĞİNDE KARAR

Birçok vatandaşın bu konudan habersiz olabileceğini ifade eden Avukat Fatih Al, verilen bu kararın emsal niteliği taşıdığını belirtti.

Sözcü

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    LynXMaSTeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 650F
    istese o polis cezayı yazmadan geçebilir, daha sonra sıkıntılı durumu amirine bildirebilirdi.
    ama yok, sistemde uyarı verince muhakkak işlemi yapacak, başına iş almayacak, vatandaşı uğraştıracak.

3RE3RA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    açıkçası bu habere pek inanasım gelmedi. detaylar kafamı kurcalıyor. aracın muayene çıktısı ruhsatın arasında duruyordur. polis o evraktaki kod numarasını sorgulattığı zaman bilgileri karşısına çıkar. araç plakasını girince fabrika çıkışından dolayı ceza yazması pek inandırıcı değil. ben şuan gidip 2017 model sıfır bir araba alsam aldığım gün gidip muayene sigorta şu bu yapsam ilk çevirmede bana "bu araba 2017 model, 2018 de muayenesi bitmiş" diyerek ceza mı yazacak?

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı 3RE3RA adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    açıkçası bu habere pek inanasım gelmedi. detaylar kafamı kurcalıyor. aracın muayene çıktısı ruhsatın arasında duruyordur. polis o evraktaki kod numarasını sorgulattığı zaman bilgileri karşısına çıkar. araç plakasını girince fabrika çıkışından dolayı ceza yazması pek inandırıcı değil. ben şuan gidip 2017 model sıfır bir araba alsam aldığım gün gidip muayene sigorta şu bu yapsam ilk çevirmede bana "bu araba 2017 model, 2018 de muayenesi bitmiş" diyerek ceza mı yazacak?
    Habere ilk basta ben de inanmadim ancak dogru gibi olanlar. Su an kontrol ettim, bayii tarafindan bana verilen "Uygunluk Belgesi" 'nin onay tarihi 22/05/2019. Ruhsatta da muayene gecerlilik tarihi 23/05/2022. Yani Muayene gecerliligi Uygunluk Belgesi'ne gore tanimlanmis ruhsatta. Ilk Tescil tarihi ise benim ruhsat icin notere basvurdugum tarih, 20/06/2019.

Bu durumda ben 1 ay kaybetmis oluyorum muayene gecerliliginden dolayi.

Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    ama senin ruhsatta muayene geçerlilik tarihi yazıyor ve o tarihi baz alıyor. ama habere göre ruhsattaki muayene tarihi ileri bir tarih olmasına rağmen ceza yazılıyor. 24.05.2022 de senin aracının muayenesi bitmiş oluyor bunu biliyorsun. muayene geçmiş diye 20.05.2022 de sana ceza yazamaz

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    ama senin ruhsatta muayene geçerlilik tarihi yazıyor ve o tarihi baz alıyor. ama habere göre ruhsattaki muayene tarihi ileri bir tarih olmasına rağmen ceza yazılıyor. 24.05.2022 de senin aracının muayenesi bitmiş oluyor bunu biliyorsun. muayene geçmiş diye 20.05.2022 de sana ceza yazamaz
    Hocam adam 13 Nisan 2018'de tescil ettirmis, ruhsat almis, ancak aracin uygunluk belgesi 22 Mart 2019'den once olmali ki ceza yazilmis olsun. Uygunluk belgesindeki tarihi bilmeden direkt yorum yapmamiz hatali olur gibi gorunuyor.

Su durumda benim aracim 20/06/2019'da trafige cikmasina ragmen ve muayene gecerliligim 20/06/2022 olmasi gerekirken, uygunluk belgesindeki tarihi baz aldiklarindan dolayi 01/06/2022 tarihinde ceza yiyebilirim, bunu anlatmaya calistim ki, haberin icerigiyle olmasa da ozuyle uyusuyor.

Motosikleti
    Dominar D400
    Anlamadığınız durum şu: Sıfır bir araç alacaksınız. Araç ülkeye 01.01.2016 da giriş yapmış olsun. Siz aracı 01.06.2016'da almış olun, yani 6 ay sonra. Bu aracın muayenesi 3 sene sonra yani 01.01.2019'da dolacak şekilde oluyor şu anda. Ama siz ülkeye giriş tarihinden 6 ay sonra almış ve o zaman tescil ettirmişsiniz, muayene de o tarihe göre 01.06.2019 olmalı, ama yok, şu anda düzen 01.01.2019'da muayeneye girmesini zorunlu kılıyor.

Aynı şekilde Araç galeride 2 sene beklese ve siz sıfır olarak alsanız aracı muayeneye 1yıl sonra sokmak zorunda kalıyorsunuz, halbuki araç sıfır ve yeni almışsınız, daha 3 yılınız olmalı. Bu olay motosikletlerde de böyle.
    Sorun bundan ibaret.

Düzenleme: gurcanozturk ben yazıp yollayana kadar yazmış zaten :D
    gurcanozturk bunu beğendi.

Motosikleti
    hyo250gt - cbf150-mt25
    peki şöyle bir senaryo olursa;
    sıfır km araba alacağım. ama araba 2015 model ve 3 yılda bir muayene yenilenecek. 2019 da alırken muayene geçerliliği dolmuş oluyor. arabanın satışı olmayacak mı yada 1 yıllık muayene gecikme bedeli mi ödeyeceğim?
    aslında hepimizin söylediği sistemin yanlış olduğu ama gidiş yollarımız farklı :D :D :D :D

watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    maktama'nın dediği doğru. 3re3ra'nın dediği senaryo mevcut mevzuata uygun (Tabii emsal karara kadar öyleydi).

Motosikleti
    Dominar D400
    peki şöyle bir senaryo olursa;
    sıfır km araba alacağım. ama araba 2015 model ve 3 yılda bir muayene yenilenecek. 2019 da alırken muayene geçerliliği dolmuş oluyor. arabanın satışı olmayacak mı yada 1 yıllık muayene gecikme bedeli mi ödeyeceğim?...
    Evet, aynen öyle oluyor. Ama otomobil satışlarında genelde bu işi galeri üstlenip fiyatını size satış bedelinde yansıttığı için "sanki böyle birşey yokmuş" gibi algılanıyor.
    Sıfır araçlarda ilk muayene 3yılsonra, daha sonrasında ise 2yılda 1'dir. Siz 2015 model sıfır arabayı 2019da aldınız, muayeneyi de aldığınız galeri yaptırdı diyelim, size masraf yüklemedi(yerseniz). Sıfır araç aldığınız için ilk muayeneniz 3 yıl sonra olması gerekirken sıfır araç da olsa zaten muayene yaptırıldığı için 3 yıl değil 2 yıl sonra muayeneye girmeniz gerekiyor, gitti 1 yılınız. Burası da ayrı bi sorun.

...
    aslında hepimizin söylediği sistemin yanlış olduğu ama gidiş yollarımız farklı :D :D :D :D
    Sistem yanlış zaten de, "açıkçası bu habere pek inanasım gelmedi. " dediğiniz için açıklama durumunda kaldık.

aggressive - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tgb X-Motion 250
    benim de daha önce ilk muaynede başıma gelen olay.

araç teknik uygunluk belgesi tarihi baz alınarak başlayan muayne tarihi sebebiyle; sıfır motorlarımda ilk muayne 3 yıl olmasına rağmen uygunluk belge tarihi ile muayne başlamış oluyor

ve belge tarihi eski olduğundan bir süre zamanınız uçup gitmiş oluyor muayne başlamış oluyor.

uygunluk belgesi tarihinden 1 yıl sonra aldıysanız ilk muayne 3 yıl olmasına rağmen 2 yıl sonra ilk muayneye sokuyorsunuz bir yıl havaya gitmiş oluyor.

haberde anlatılan durum daha farklı standart olarak bir karar çıkarsa iyi olur.

ama sıfır aracın bayide bekleyip uygunluk belgesi süresi dolunca; bayiden çıkıp muayneye gitmesi durumuda çok kötü.

Motosikleti
    xmax 400 momo abs 2014 peugeot django 150
    Şimdi bir lastiğin raf ömrü var bilmemneyi var.2 yıl yatan araca hop marşa basıp kullunmazsınız sanırım.Yağını suyunu vs değiştirir kontrol edersiniz.Devlet baba bize güvenmiyor demek ki fabrika çıkış tarihini baz alıyor.Şimdi tüm ruhsatlarda muayne bitiş tarihi yazıyor avukat arkadaş sallamış.Ayrıca bu karar emsal niteliğinde filan da değil sanki yargıtay kararı,yerel mahkemenin kararı sadece onu bağlar.Hakim tanıdığı demek ki iptal ettirmiş.

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    SIFIR ARAÇ ALDIM 2018 MODEL NE KADAR MUAYENEM KALDIĞINI NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM?

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı F54 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    SIFIR ARAÇ ALDIM 2018 MODEL NE KADAR MUAYENEM KALDIĞINI NERDEN ÖĞRENEBİLİRİM?
    Hayırlı olsun. Ruhsatın üzerinde yazmıyor mu?

F54 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    crf 1000L + dio
    YAZIYOR BAKTIM BAKMAZ OLAYDIM
    motor 05.09.2018 trafiğe çıkış
    ilk muayene 01.05.2021 yani 4 ay girdi bize

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Motosiklette üretim tarihinden itibaren de ondan...

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Yeni başlık açmak istemediğim için buraya yazmayı tercih ettim...

Sabah arabada CNNTÜRK radyo açıktı.

Bir ara TÜVTürk reklamı döndü radyoda.

"Motosikletçi dostu Tüvtürk motosiklet muayenesi ile hizmetinizde" gibisinden bir reklamdı.

Aklımda oluşan soru şu...

TüvTürk yerine başka bir kurumda motosiklet muayenesi yaptırabiliyormuyuz?

Eğer Tüvtürk tekel ve başka bir yerde muayene yaptırılamıyorsa bu kurum neden Cnntürke reklam veriyor.

Başka muayene yapılacak kurum yoksa ve TüvTürk bu konuda tekelse,
    örneğini birçok kez gördüğümüz üzere yine,

"medyaya örtülü kaynakmı aktarılıyor" ...
    Osm@n ve Cyan bunu beğendiler.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

"Motosikletçi dostu Tüvtürk motosiklet muayenesi ile hizmetinizde" gibisinden bir reklamdı.

Eğer Tüvtürk tekel ve başka bir yerde muayene yaptırılamıyorsa bu kurum neden Cnntürke reklam veriyor.

Anadolu yakasında sadece motosiklet muayene eden bir yer var, ondan bahsediyordur muhtemelen

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Kurum tekel. Özel şirket olduğu ve tekel olduğu için reklam vermesi çok saçma. Kim bilir ne hesaplar dönmüştür.

Motosikleti
    KTM DUKE 250 - 2016
    Alıntı LynXMaSTeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    istese o polis cezayı yazmadan geçebilir, daha sonra sıkıntılı durumu amirine bildirebilirdi.
    ama yok, sistemde uyarı verince muhakkak işlemi yapacak, başına iş almayacak, vatandaşı uğraştıracak.
    Sonra da birileri o polise sorardı:
    - İşkembe mi içtin? Kelle paça mı? Mercimek mi?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)