Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Motosikletinizle 90km/s radara yakalanırsanız ne olur?

Motovento
    REKLAM ALANI
    gümüş_pala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Birzamanlar MZ
    Merhaba arkadaşlar.Yeni kayıtlandım da.
    Forumları karıştırdım inceledim de bu başlıkta bir başlık bulamadım
    Eğer vardı ise (ben görmemişimdir.) özür dilerim.
    ama yararlı olacağını düşündüm.

2006 trafik cezaları değişti malüm her yılbaşında değişir. ( Türkiye de cezalar ile yönetiliyoruz acizane hayatımız korku üzerine kurulmuş ) aşağıdaki linkte yeni cezalar var haaaa.

http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/mev...etmelikler.asplinkinde 2006 yılı ceza maddeleri ve ceza tutarları

2005 Trafik Cezaları, Trafik Kanunu Ve Yönetmeliği daha önce Faydalı bilgiler köşesinde sayın skullhunter (admin) araştırma yapmış ve ilgimize sunmuş fakat bu radar a girme konusu olmamış. Zaten 2006 dayız skullhunter arkadaşımızın emeğine teşekkür ederim
    http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=2773

yine Motosikletli Yolculukta Dikkat Edilmesi Gerekenler. konulu başlıkta (yazan aythakan emeğine teşekkür ederim ) bu radar meselesine rast gelemedim. http://www.motosiklet.net/forum/showthread.php?t=5953

oturup ta bir de ben başlık atayım dedim ve direk konuya girdim

Abi Şehirler arası yolda kasılmışın motoruna etrafı seyreyleye seyreyleye koros koros (koltuk altı kabartısı şeklinde) motorunla bütünleşmişsin huzur ve ahenk içinde 90 km/s hızla gidiyorsun.

kamyon otobüs minübüs ve dahi maykıl türevi oto kullanan tacizleri aldımıyorsun ( çünkü polyanasın )
    tak radarı görüyorsun ibre 90 (burda ben gülümsedim ) ( biraz sonra ben görürüm )

trafik: 5 km uzakta çek kenara
    bu arada söylemeyi unuttum benim ehliyet var ruhsat var herşey tam mutluyum yanı no broplem

trafik: ehliyet + ruhsat
    ben: Bravo ilk kez ehliyeti siz sordunuz
    trafik: beyfendi radara girdiniz..... bu arada verdiğim evraklar inceleniyor Çamurda inci bulmuş edasıyla gözler gezdiriliyor. (Hani ehliyetsiz mişim gibi)
    ben: biliyorum naçiz radarınızı gördüm hızım 90 km/s
    trafik: bu yüzden ceza yazacağız......
    ben: şaka kamerası nerde?
    trafik: bu yüzden ceza....... bu araçlarda hız limiti 70 km/s dir.......
    ben: ama efendim. 90 şaka yapmayın.
    trafik: yeni yasa. 70 siz 90
    ve ben: motosiklet yolculuğumun ahengi kutsiyeti kayboldu..... suratım asıldı.... ne yapmalıyım? bilemedim ve boyun eğdim.... şeriatın kesdiği parmak acımaz.... olay kayıtlara görüntü olarak geçti... yapılacak birşey yok.... itiraz hakkın yok... bekledim bir uyarı alayım bir daha olmasın gibilerden; ama yargı kesindi...

ve sonuç:

http://www.trafik.gov.tr/mevzuat/mev...etmelikler.asp

linkinde 2006 yılı ceza maddeleri ve ceza tutarları

51/2-a Hız ölçen teknik cihaz veya çeşitli usullerle yapılan tespit sonucu hız sınırlarını

yüzde ondan yüzde otuza kadar aşmak, (yüzde otuz dahil) Uymayanlara
    toplam 101,00 YTL (bir yıl içinde ödemek şartuıyla)
    Peşin . 75.75 YTL (ilk 15 gün içinde)
    5 puan cezası ( ehliyetten düşülen )

51/2-b Hız sınırlarını yüzde otuzdan fazla aşmak Uymayanlara
    toplam 206,00 YTL (bir yıl içinde ödemek şartuıyla)
    Peşin 154.5 YTL. (ilk 15 gün içinde)
    15 puan cezası ( ehliyetten düşülen )

Geriye doğru 1 yıl içinde 5 defa ihlal edildiğinde;
    1 yıl süre ile, belgelerine el konulur
    sürücü belgesi geri alınanların süresi sonunda psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri

uzmanının muayenesi sonucunda sürücü belgesi almasına mani hali olmadığı anlaşılanların

belgeleri iade edilir...... DİYOR

bana uygulanan 52/ 2-a

burada birşey belirtmek isterim. Gerçek yasa ve yasa koruyucularına sonsuz saygımız var. tabiki bu olayda bir art niyet ve geçen diyaloglarda bir saldırı hakaret olmamıştır. Gayet seviyeli ve medeni konuşmalar yapıldı. Ama benim kanunları bilmemem beni bu komik duruma düşürdü.
    Burada bu konu başlığı altında biraz mizahi de olsa anlattım çünki bu formda bulunan ve formdan yararlanan motorcu kardeşlerimize ve arkadaşlarımıza bir mesaj bir bilgi verebilmek. Benim başıma geldi arkadaşlarımın başına gelmesin dikkatli olsunlar.
    Formun neresinde olursanız olun su sözleri daima görürsünüz. ( abi bu motor kaç basar.... 160 ı buldun mu?.... 200 yaptınmı? .... 350 oldumu... bende alcam bundan... aha da yarın alcam 150 bascam....)
    ne olursa olsun trafikte senin borun ötmez. Yasalar ötüyor.
    Motor kaç basarsa bassın yasa diyor 70 .......
    Şimdilik bu kadar. Sürç-ü lisan ettiysek affola daima mutlu kalın. yasalarla barışık olun. Gülen yüzler solmasın. Ben buralardayım

şimdi şeyi düşünüyorum???? O olayda ya ehliyetim de olmasaydı ne olurdu acaba????
    Doğruluk Dürüstlük En temel Hazinendir. Basit kişilikler insanlar üzerinde uğraşır; Gerçek kişilikler olaylar ve düşüncelerle uğraşır.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    macrol 500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '05 Kawasaki z750s maviş :)
    ıyı varmıs kotu seyler olabılırdı
    Kawasaki z750s O Bir Aşk

aliberkay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Z750S
    Gecen sene ben de radara yakalanmıştım. %50yi aşınca (70+35=105) 180ytl ödemiştim
    06 AB 3263
    0 Rh+
    Bugün kaç motorcuya selam verdin?

boy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2016 Aprilia RSV4 RF
    Geçen sene ben de radara yakalandım. Hem de balayına giderken Çok dikkat etmeme rağmen bir ara arabanın tekini sollarken 130 km/h sürate çıkmışım. Hemen ileride çevirdiler. Polis hız limitini %30 un üzerinde aştınız dedi. Ben de "yapma yaa, alt tarafı 120-130 km/h sürate çıktım, o da arabayı sollamak için" dedim. Polis de hız sınırının motosiklet için 70 km/h olduğunu söyledi ve 188 YTL ceza yazdı. 3 günlük otel masrafını bir anda polise verdiğimizden balayımız çok güzel geçti :(
    Hayatta en büyük eğlence başkasının yapamazsın dediğini yapmaktır.

İHTİYAR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SUZUKI GS-500 E
    Daha öncede yazmıştım,Medeni ülkeler HUKUK çerçevesindeki kanunlar ile yönetilir.Bu çerçevede oluşturulan yasalar kamu vicdanına ve ihtiyaçlarına cevap verir.Mantık ve Bilimsel temellere dayanır.Yani bu kanunlar size kamyon ve minibüsler arasında seyahati öneriyor.Onların altında kalıp sayılarımızın azalması için herşeyi yapıyor 70 km hız limiti yolun en sağı ve üzerinize açılan kapı demek,yapmayın arkadaşlar bu konuları eşelemeyin,kanuna karşı boynu kıldan ince bir milletiz biz,HUKUK'a uymasada...akşam akşam sinirden kalbim
    sıkışıyor

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    Radar+aramalarda durmayınca ne oluyor?Çevremde yapan insanlar var,hiçbirşey olmadığını belirtiyorlar???

gümüş_pala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Birzamanlar MZ
    Alıntı motocycleboyreigns adlı üyeden alıntı
    Radar+aramalarda durmayınca ne oluyor?Çevremde yapan insanlar var,hiçbirşey olmadığını belirtiyorlar???

şimdi bazı motorcu arkadaşlar (adrenalinciler) uç noktalarda yaşayanlar şöyle tabir ediyorlar. -"Motorumuz 150-250 veya daha fazla bastığımız oluyor. Böylece yol avcılarından kaçma şansımız oluyor" diyorlar.
    - burada Yol avcıları trafik gibi... tacizciler gibi.... etmenler oluyor

Diyelim radara yakalandınız en az 3-5 km uzakta ekip yolu kesmiş olarak sizi bekliyor. Trafik arabası kenarda içinde makbuzlu bir kişi En az iki kişi de yolun ortasında sana çek işareti yapıyor....

sen yavaşlayıp sağa çekmek için harakete geçmen lazım.......

Yukarda dediğin gibi yapanlar varsa yavaşlamadan trafik kontrolu filimlerdeki gibi yarıp geçmesi lazım ki bu mümkün değil (bunu önceden sezecekler)..... ona göre davranırlar....

bunu yaparsan kanundan kaçmış olursun işi daha karmaşık hale sokarsın....

Sonuç olarak ya sen kazanırsın kaçar gidersin.... ekip -" hadi yav bunlamı uğraşçaz bırak gitsin" deyip uğraşmıycaklar (kaçarken plakanı bir örtüyle ört)

yada beklenmedik bir şekilde durdurulursun veya takip başlar eşgaller bir sonraki trafik noktasına bildirilir ( aynen amerikan kovalamacası gibi haa... acaip havan olur ) vs vs vs...

bence biraz pahalı bir risk... bence yanlış olur...
    gel sen yasalara uy...

başın derde girmesin.... ben sayın İHTİYAR'ın yazdıklarına katılıyorum. Biz yasalarımıza sahip çıkan bir milletiz. Ben bilmeden yanlış yaptım cezamı ödedim. birdaha yapmam. Bana dokunmayan yılan bin yaşasın. Yılanın yoluna çıkmam. O mıntıkada dolaşmam olur biter...

benim ifadem.
    Doğruluk Dürüstlük En temel Hazinendir. Basit kişilikler insanlar üzerinde uğraşır; Gerçek kişilikler olaylar ve düşüncelerle uğraşır.

Motosikleti
    '16 Z-One S Mondial
    ben bunu unutmuştum iyi oldu hatırladığım
    Uzaklarda bir güneş doğuyor!..

Forumdan Uzaklaştırıldı solistalper - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial 150 Zat
    Türkiyede yasalarda uyulacak cinsten değilki kardeşim. Hız sınırlarına bende dikkat ederim ve uçmaya çalışanları kınarım ama bunun yanında sizi hız yapmaya zorlayan etklenlerde var ne yazikki bazı çevre yollarında otomobillerin otoban hızlarıyla gittikleri tamamen ortada sizde o canavarların içinde insan olarak ilerlemeye çalışırsanız gerçekleşecek olaya kaza denilebilir ah ah ! Trafik ve canavarları !

motocycleboyreigns - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R26-MZ 251-SRAD 750
    125 km hızla arabayla yakalandığınızda(hele araba pahalı bir modelse)paşa paşa rüşvetinizi veriyorsunuz.Aydınlattığınız için teşekürler ama öbür türlüsü aklıma daha yattı.

Forumdan Uzaklaştırıldı nevZAT150 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 ZAT Mondial
    jetsikiylen kayığı aynı güzergaha koyup ilerleyin bakalım dior bu adamlar.

yaf tamm da ozmn kimi 50 ile giderken kimi 130 la gidiyoo, ozmn 130 la gelen dura biliyorsa biz motorlularında duracağı akıllarına gelmiyor mu bu beyinsizlerin.. gerçi motoru hissetmeyen kişilerin motor hakkında kural koyması yanlış bişee.

ehliyet verirken bile direksiyon sınavına bir milli eğitim personeli hoca onay verioo ama adamın hayatında motor kullanmadığını duyduğumda şok geçirmiştim ben... birde adam bana "motorda çok yattın dönerken" dedi, e araba değil ki bu dedim direk... hızın artmasıyla yatış açısı önemli yani bunun farkındayım ona göre yatırdım döndüm ama neymiş çok yatmış hani tartışsam bittik yani bi sonraki direksion sınavına kalcaktım...

BIYIKLI - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Trafik cezalarının bir bütçe geliri olarak görüldüğünün ispatıdır. Kanun ve yönetmelikleri değiştiren bu milletin temsilcileri ! acaba yollarda mersolarıyla kaç km hızla gidiyorlar?
    Anadilini kaybedersen bağımsızlığını da tamamen kaybedeceksin. Dilini kaybeden toplumlar köle olmaya mahkumdurlar.
    Mustafa Kemal ATATÜRK

kurt_kapani_mos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    pegeout 103 simsek+honda cbr 125 r
    eğer 70 i geçemeyeceksem ne anlamı kaldı cbr600 f nin....
    yuh beee yuh.... başka bir şey demiyorum...
    en iyi sürücü en dikkatli olandır...
    ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    bu vatanın ekmeğini yiyip ihanet eden bir gün ekmeği yediği yerden kurşunu yer....
    kurt_kapani

fusur-35 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Aprilia Pegaso 650 ie
    Yaw kardeşim eğr ben 70 km yi geçemiyeceksem,bu makinelerin yurda girişine neden izin veriyolar yav yada,şu hız sınırlamalarını neden gözden geçirmezler,teknoloji gelişiyor ama bizim kurallar yerinde sayıyor allaha şükür.
    FUSUR-35

Forumdan Uzaklaştırıldı ozaktasi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HondaCB900F,HondaCBR125,Kymco Süper8,Sym Xs125
    Arkadaşlar hız sınırlaması bizlerin canı düşünülerek yapılmış bi olay değil.Biliyorlar ki kimse uymayacak onlarda ceza yazıp hırsızlar ve arsızlar gibi milleti soyacaklar.Bu ülkede hükümetlerin tek amacı olmuştur vatandaşı soyabildiğin kadar soymak..Bu gün bir CBR 600 koçun ürettiği boktan arabalardan dahamı kalitesizki ona 90 Km hız serbestte bir 600 lük makinaya yasak 70 le sınırlandırılıyor...Tek amaç cebinizdeki parayı çalmak.hırsızlamak..Zaten bu Kemal geldikten sonra hırsızlık soygunculuk diz boyu..Radara verilen ceza parası alanlara haram zift katıran olsun

blackhawk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA CBR 125-CBR 600 RR/Yamaha R1 (2007)AB RH (+)
    Evet bu iş bencede siyasi bir oyun.Bıktık bu geri kafalılıktan....
    AB RH (+) 506 357 7316
    http://www.facebook.com/vatandogukan
    https://www.facebook.com/Jand.komd.ozel.harekat

scorpi0 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hyo' GT650S
    70km/s limitini ilk defa burada duydum ve hayret icerisindeyim. Yukaridaki yorumlara kesinlikle katiliyorum, amac bizim vatandasin can guvenligi degil, milleti nasil biraz daha sogusleriz. Otomobillerin yasal limit olan 90'la vizir vizir gittigi yolda motosikletleri 70'le sinirlamak, kucukleri buyuklere yem etmekten baska nedir ki? Guvenlik acisinda gayet sakincali bir uygulama. Ama memleketimde normal boyle seyler.

entellektüel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Zat 150 Yakında Yamaha 1200 cc Chopper
    Valla biz kurallara uyuyoruz ama...Ülkede motorsiklet bilincini yaymak gerekiyor.Yani cahit Berkay'ın şarkısındaki gibi... Bi şey yapmalı ....Kamu oyu oluşturmak gerek...Evet özaktasi'ye katılıyorum... Mesela Adana'da yollar çok bozuk. Mahalle aralarında Aklına esen bariyer yapmış. Bir tarafta bariyer öte yanda yerden tahmini 15 20 cm yukarda kanalizasyon, ptt rogar kapağı vs. Yollarda oluşmuş öbek öbek çukurlar... Karataş yolu daha bi felaket... Hele karataş sahil boyunda motokross müsabakası bile yapabilirsin. Doğal bir pist gibi gerçi Adana'nın şehir merkezi ve mahalleleride aynı. Trafik Kuralları da aynen asfaltların ve yolların kaderini paylaşıyor. Olanda bize oluyor bu arada. Daha motoru alalı 1 ay oldu. Mafsalları değiştirdim. Çukurlar yüzünden Arabalaramı dikkat edeyim...Çukurlara mı yerden yukarıda olan Rogarlaramı Yoksa kapağı olmayan rogarlaramı yada çukurlaramı her önüne gelenin yaptığı bariyerleremi. Madem ki hız sınırı 70 biz de uyarız ama nasıl? Beş motor yanyana gitmez diye bir madde yok sanıyorum. Beş motor aralıklarla giderken hızıda 20 km yaparsın arkadaki birikenlere de allah sabırlar versin. Yada bu yasa koyuculara Dilekçe e-mail yağmuru biraz toparlar sanırım. eee ağlamayan çocuğa meme vermezler. dimi?

arkadaşlar cezalar can güvenliği için değil bütce açıklarını kapamak için konulur ve bu doğrultuda uygulanır,zaten kazada hiç kusurun olmasa bile cezaya muhatap oluyorsun.Bu hız lımıtı konusunda ses getiren eylem yapmalıyız ki sesimiz duyulsun.Bir ara Fatih Altaylı ciplerin hız limitlerinin düşük oldugundan bahsetti ve sanıyorumki bu sınır otomobillerle aynı düzeye yükseltildi.

f-ender - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    hyosung gv 250--haojin as150
    tamam iyi güzel motorsikletler için hız limiti 70 km/s tamamda kamyonlar ve otobüsler için bu sınır 90 km/s biz ne yapalım her an kamyon ve otobüs tacizi zaten var trafikte yanlışlama biraz kessen gazı arkandan kimbilir neler sövüyor hadi adama yol vereyim derken biraz açılmak filan gerekse yine 80 90 yapılacak illaki herkesede yol veremeyizki...neyse gelmek istediğim konu şu 70 km/s hız yasağı ne kanunla alakalıdır ne de güvenlikle alakalıdır bence.tamamen yıllık bütçelerle ilgili bir meseledir benim düşüncem...ya niye memleketim bu kadar nefret ediyor iki tekerden.avrupada bağırıyor adamlar trafik sorununun çözümü motorsiklet diye bizde hem ötv hem trafik saolsunlar daha çok engelleniriz ötvyi unuttuk bile...

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler