Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Biraz Moral Bozmaca

Motovento
    REKLAM ALANI
    Macabre - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Ya şu yaş tertipçiliğini bıraksanız? Eskiye bakıp " siz eskileri bilmezsiniz" söyleminin altında gizli bir intikam duygusu da yatıyor bence. Yani: Ben çektim ses etmedim, şimdi sıra sende. Sen de çekeceksin. Çünkü yaşın küçük, sen bilemezsin

Eski ile kıyas etmekten ziyade biraz insanımızı tanırsak mental olarak daha sağlıklı olacağımızı düşünüyorum. Senin 1 TL paran olmuş 23 küsüratlı abd doları? Hangi kafa ile hala gelişmekten bahsediyorsunuz? Bu arada abd özentiliğinden değil, yediğimiz içtiğimiz sebze meyvenin parasına kadar dolar yansıdığı için bunu kıstas alıyoruz. Ölmüyoruz yani abd için. Ayrıca eleştirdiğimiz de ülkemiz ve devletimiz değil Şahsen ergenliği 90 lı yıllara denk gelen birisi olarak ben de diyorum ki: Asıl o yıllar cennet gibiydi. Ülkemizde dünyaca ünlü gruplar gelirdi, konserler verirdi. Bahar şenlikleri olurdu. Ve en önemlisi gençler siyasetten neredeyse hiç konuşmazdı (bakın genç diyorum buraya dikkat). Cebimizde 5 lira ile neler neler yapılırdı. Ayrıca ilk sinemaya 92 yılında gitmiştim, ilk uçağa 99 yılında binmiştim mesela. Bir koca aile (memur aile) kıştan hesabını kitabını yapıp yazın Ege'de 5 yıldız otelde tatilini yapabiliyordu. İnsanlar araç alacağı zaman bayiye gittiğinde güler yüzle karşılanır, hatta özel indirimler ile aracını alabilirdi. İnsanlar daha güzel besleniyordu çünkü et ucuzdu. Kömür yemiyorduk yani. Şimdi ben de bu dönemle kıyaslarsam işin içinden çıkamayız.

O yüzden eğer gelişmekte olan ülke isek, gelişmiş olan ülkelere ve yönetimlere bakmalıyız. 50-60 yıl öncesine değil.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    watercolours - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    speederbike
    En sevdiğim kafa.
    Avrupa Almanya bizi kıskanıyor. + Şu an iyi değiliz tabii ama eskiye göre çok iyiyiz.
    İkisi ayrı ayrı olur, ama bir arada söyleyene saçmalama derim.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bence adam size olta attı beyler. Şimdi yazdıklarınızı okuyup kıs kıs gülüyordur.

Hemen gaza gelmeyin, görmezden gelin gitsin.
    iptaluyelik02 bunu beğendi.

Motosikleti
    speederbike
    Ya da CİMER'e yazıyordur
    Cyan ve Alpbatur bunu beğendiler.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Amerika dünyanın süper gücü. Dünyayı parmağında oynatan bir devlet. Kıyaslamak mümkün değil. 15. Asırda nasıl Osmanlı refah içinde idi ise yada Roma imparatorluğu döneminde yada asurlar....vs

Türkiye nın daha çok yolu var. Ama hiçbir şeyin sonsuz olmadığı bir gerçek. Belki 50 sene sonra da senin torunun ""Somali'de""Ucan araba çok ucuz diyecek...

Umutsuzluk bir insanın düşebileceği en kötü durumdur. Yaşam kalitesi bazı şeylerin ucuz olması ile ölçülmemeli..

Motosikleti
    CB125R
    Alıntı 0M42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı konulardan bende çok rahatsız olsam da gelişmekte olan ülkenin hali böyle olur bunu inkar edemezsin son 20 yılda yapılanları hepimiz görüyoruz.. Ondan önce imf den para dilenmeler, emekliye maaş ödeyememeler, tüp için saatler süren kuyruklar, hastanedeki cenazeni parasını ödemeden alamamalar vs. vs. vs. gibi bir sürü şey.. Çoğunuz bunları bilmediği için ve sürekli avrupa ülkeleri ile mukayese ettiğiniz için ülkenin ilerleyişini yavaş yavaş büyüyüşünü göremiyorsunuz bazılarınızın da işine gelmiyor.. İşi siyasete dökmek istemiyorum yoksa buraya sayfalarca yazı yazarım ama bakış açısını genişletmek lazım sonrayı belirleyen öncesidir. Amerikaya özenen orada yaşasın iki arkadaşım sizler gibi düşünüyordu topladı tasını tarağını oraya yerleşti hatta bir tanesi 7 sene bunun için yatırım yaptı bu işe çalıştı bende helal olsun delikanlı adamlar kuru gürültü değilmiş dediler yaptılar dedim.

Atladığınız nokta amerika bir asır önce araba üretiyordu o zamanlar bizimkiler içki masasında gününü gece, gecesini gün ediyordu (çok daha fazlası da var). Ne ekersen onu biçersin kimse kendini kandırmasın. Biliyorum şu yazdıklarımı bile hazmedemeyeceksiniz ama gerçekler acıdır ve gözardı edilemez. Her fırsatta ülkenize kin ve nefret kusmanın size hiç bir getirisi olmayacak aksine mutsuzluğunuza mutsuzluk katacak.
    geldi yine bi kuyrukçu 🥴

berkeusta01 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial Vulture 125i
    Artık gözümüzde her şey o kadar normalleşti ki, motor fiyatları artıyor 'dolar arttı normal', dolar artıyor 'ameriga'nın oyunları', Rize'den çıkan çay yurtdışında daha ucuz satılıyor, Soma'da yaşıyorum kömür fiyatları almış başını gidiyor ve daha bunlar gibi nice örnek... Başka ülkelerde olsa halkın isyan edeceği şeylere normal gözüyle bakıyoruz. Uzun lafın kısası hiçbir zammın dur durağı yok böyle devam.

Motosikleti
    speederbike
    Alıntı Merdo adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ülkeyi kim yönetirse yönetsin, sosyalistler hariç, abd veya bir avrupalı ülkenin refahında yaşamamızın bir imkanı yok. bu bizim için de böyle, Sırbistan için de Yunanistan için de. 500 yıldır dünyanın en ücra yerlerini bile sömürmüş, bütün piyasa ve ekonomik ilişkileri kendi çıkarlarına göre planlamış ülkelerde yaşayan insanlar şimdi de insan kaynaklarını gönüllü bir şekilde sömürüyorlar ki bu da iyice pekiştiriyor bu durumu. bu çarka somak sokmadıkça 20 yıl çalışıp bu motorlara sahip olma hakkına anca sahip oluruz.
    Katılmamak elde değil. Mesela emperyalist Avrupa ve ABD, savaşta vura vura sıfırladıkları Almanya'yı "Bu da bizden" deyip , Japonya'yı da kiraz çiçeklerinin hatrına hemen ayağa kaldırdılar. Keza Çin. Avrupa ve Amerika dedi ki, bu adamlar fakirliğin dibini yaşıyor ama bunlarda da emperyalist zihniyet var. Sömürü düzenimizden biraz feda edelim de bunlar da nemalansın. Daha az kazanacağız ama hak ediyorlar. Ve son olarak Kore. Avrupa ve Amerika dedi ki, zenginlikten boğuluyoruz, biraz kaynaklarımızdan feragat edip bir ülkenin daha zenginler kulübüne girmesini sağlamalıyız. Kore olsun, hem bunlar Türk de değil, Müslüman da değil. İşte böyle, Avrupa ve Amerika istemezse kimse zenginleşip refah içinde yaşayamıyor dünyada.

Yunanistan da ayrı sefalet içinde cidden. Yunanistan'da kişi başı ortalama gelir 19 bin dolar, aynı dönemde Türkiye'de durum 6500 dolar. Bir de İran var. Emperyalizmin en sevdiği şımarık oğlanı, orada bile kişi başı milli gelir 12 bin dolar.
    espresso ve Alpbatur bunu beğendiler.
    May the Force be with McLaren Mercedes

eALP - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250
    O Atatürk'e laf eden insan müsveddesine cevaben Can Yücel'in "Bana şiirlerimde küfür etme" diye başlayan şiirini armağan ediyorum. En büyük isteğim bu yobazların Atatürk'ü koruma kanunu kaldırılsın o zaman gerçek tarihi yazalım diyenlere hodri meydan 5816 kaldırılsın tek şart TCK m. 216/3'de kaldırılsın. Bak bakalım ülkede Atatürkçülerin mi sayısı azalıyor yoksa sizin zihniyetin mi?
    Classy, tommygun, DickName ve 1 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    speederbike
    40 yıl önce açılmış kurumlar için "Biz açtık" deniyorsa e resmi tarih yalan olur tabii. Gerçek Bakanlığı ne zaman açılacak, onu merak ediyorum ben.

Merdo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı watercolours adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Katılmamak elde değil. Mesela emperyalist Avrupa ve ABD, savaşta vura vura sıfırladıkları Almanya'yı "Bu da bizden" deyip , Japonya'yı da kiraz çiçeklerinin hatrına hemen ayağa kaldırdılar. Keza Çin. Avrupa ve Amerika dedi ki, bu adamlar fakirliğin dibini yaşıyor ama bunlarda da emperyalist zihniyet var. Sömürü düzenimizden biraz feda edelim de bunlar da nemalansın. Daha az kazanacağız ama hak ediyorlar. Ve son olarak Kore. Avrupa ve Amerika dedi ki, zenginlikten boğuluyoruz, biraz kaynaklarımızdan feragat edip bir ülkenin daha zenginler kulübüne girmesini sağlamalıyız. Kore olsun, hem bunlar Türk de değil, Müslüman da değil. İşte böyle, Avrupa ve Amerika istemezse kimse zenginleşip refah içinde yaşayamıyor dünyada.

Yunanistan da ayrı sefalet içinde cidden. Yunanistan'da kişi başı ortalama gelir 19 bin dolar, aynı dönemde Türkiye'de durum 6500 dolar. Bir de İran var. Emperyalizmin en sevdiği şımarık oğlanı, orada bile kişi başı milli gelir 12 bin dolar.
    Almanya, Japonya ve G. Kore ABD tarafından ıslah edilmiş koloniler. Islah etmeyi iki anlamıyla da kullanıyorum. Almanya Afrika'da sömürgeleri olan bir ülke. Keza Japonya da Çin'i ve Kore'yi, Filipinleri işgal altında tutmuş, sömürmüş.
    Zaten bir parantez açıp sosyalistler hariç demişim sen bana Çin örneği veriyorsun.

Bir Yunan, bir Hollandalı veya Amerikalı gibi yaşayamaz. Yunanistan'da VW Gold almak için iki sene boyunca çalışmak gerekli. Hollanda'da ise senelik ortalama maaşın yarısı yeterli oluyor.

Kişi başına düşen gelir herhangi bir şeyin göstergesi değil zatenn. servetin nasıl dağıtıldığı benim için değerli. Ayrıca Türkiye'nin en yüksek kişi başına düşen gelirini de AKP sağladı, AKP seçmeni değilsin anladığım kadarıyla.

Motosikleti
    speederbike
    Yazdım yazdım sildim. Haklısınız.

hasmet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SD 1290R
    Ufak bir yanlış anlaşılma... "Sürünmekte olan ülkeler böyle olur" yerine "Gelişmekte olan ülkeler olur" yazmış arkadaş. Yoksa son on beş yılın TRY USD grafiği durumu ortaya koymakta.

otopsici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha tracer 900 - Yamaha tracer 700
    Alıntı Nasate adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün Karşıma şu video çıktı. Reklam amaçlı değildir. Amerikada ki motor fiyatlarını güncel olarak çekmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=cBeK...C4%B0lkayZAMAN

Moralim çok bozuluyor. Bir scooterı nasıl alırım planı yaparken adamlar yaklaşık 2-3 maaşa(ne kazanıyorlar bilmiyorum belki daha azdır) r3 alabiliyor. Bu fiyatlara alışmamız lazım ama alışamıyorum çünkü kendimi güncel fiyata alıştırırken bir anda 2-3 zam daha yiyor Eskiden zevkle yeni çıkan motorlara bakıp forum da gezinirken, son zamanlarda yeni üye ve motor bilgisi paylaşımı çok azaldı farkındaysanız..

Sizce nezaman stabil duruma geçeriz? Dolar 25tl-26tl olup, 50cclik motorlar 70bin-80bin tl olunca mı? Yoksa daha da mı artar acaba..
    arkadaşım o zaman git amerikaya senin yerine afganistandan bir kamyon adam getiririz anında
    Doğru yüz kişi yalanlasa da DOĞRUDUR.
    Yanlış yüz kişi doğrulasa da YANLIŞTIR.
    Dürüst olun DANSÖZLERİ kimse sevmez

Motosikleti
    SD 1290R
    Git Amerika'ya iyi fikir de burası Türkiye değil ki elini kolunu sallayan girsin

Thracian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerika dünyanın süper gücü. Dünyayı parmağında oynatan bir devlet. Kıyaslamak mümkün değil. 15. Asırda nasıl Osmanlı refah içinde idi ise yada Roma imparatorluğu döneminde yada asurlar....vs

Türkiye nın daha çok yolu var. Ama hiçbir şeyin sonsuz olmadığı bir gerçek. Belki 50 sene sonra da senin torunun ""Somali'de""Ucan araba çok ucuz diyecek...

Umutsuzluk bir insanın düşebileceği en kötü durumdur. Yaşam kalitesi bazı şeylerin ucuz olması ile ölçülmemeli..
    Osmanlı yönetici kesimi hep refah içinde yaşadı,Osmanlı himayesindeki Türk halkı hiç bir zaman refah içinde yaşamadı.Osmanlı için halk vergi toplanacak,askerlik yapıp savaştırılacak köleden başka bir şey değildi.Atatürk geldi bu impartorluk zulmünden kurtardı halkı.Ama bazı zeka özürlülülerin genlerine kölelik öyle bir işlemiş ki gene gittiler kendilerine kul köle olacak bir padişah buldular.Başkalarının verdiği aptalca kararları, kölelik fetişmini hiç bir suçumuz olmadığı halde biz çekiyoruz.

Verdiğiniz oylar ile bir neslin gençliği cehenneme çevirdiniz, geleceğini çaldınız en önemlisi umutlarını yerle bir ettiniz.Şimdi gelip umut hakkında konuşma yapmanızı bir katilin cinayet yerine geri dönmesine benzetiyorum.Umut bu toprakları terkedeli çok oldu.Sizin yüzünüzden.Siz umudun katilisiniz.
    iptaluyelik02, Classy, espresso ve 5 diğerleri bunu beğendiler..
    Özgürlüğün en büyük düşmanı halinden memnun kölelerdir.

Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı Nasate adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bugün Karşıma şu video çıktı. Reklam amaçlı değildir. Amerikada ki motor fiyatlarını güncel olarak çekmiş.

https://www.youtube.com/watch?v=cBeK...C4%B0lkayZAMAN
    Esas ikinci el motosiklet fiyatları acaip düşük. Craigslist'e girip VTX1800 diye aratabilirsiniz.

yenividivici - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    piyasa çok kötü gerçekten.

Motosikleti
    cb250r
    Alıntı 0M42 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bazı konulardan bende çok rahatsız olsam da gelişmekte olan ülkenin hali böyle olur bunu inkar edemezsin son 20 yılda yapılanları hepimiz görüyoruz.. Ondan önce imf den para dilenmeler, emekliye maaş ödeyememeler, tüp için saatler süren kuyruklar, hastanedeki cenazeni parasını ödemeden alamamalar vs. vs. vs. gibi bir sürü şey.. Çoğunuz bunları bilmediği için ve sürekli avrupa ülkeleri ile mukayese ettiğiniz için ülkenin ilerleyişini yavaş yavaş büyüyüşünü göremiyorsunuz bazılarınızın da işine gelmiyor.. İşi siyasete dökmek istemiyorum yoksa buraya sayfalarca yazı yazarım ama bakış açısını genişletmek lazım sonrayı belirleyen öncesidir. Amerikaya özenen orada yaşasın iki arkadaşım sizler gibi düşünüyordu topladı tasını tarağını oraya yerleşti hatta bir tanesi 7 sene bunun için yatırım yaptı bu işe çalıştı bende helal olsun delikanlı adamlar kuru gürültü değilmiş dediler yaptılar dedim.

Atladığınız nokta amerika bir asır önce araba üretiyordu o zamanlar bizimkiler içki masasında gününü gece, gecesini gün ediyordu (çok daha fazlası da var). Ne ekersen onu biçersin kimse kendini kandırmasın. Biliyorum şu yazdıklarımı bile hazmedemeyeceksiniz ama gerçekler acıdır ve gözardı edilemez. Her fırsatta ülkenize kin ve nefret kusmanın size hiç bir getirisi olmayacak aksine mutsuzluğunuza mutsuzluk katacak.
    Siz ya zir cahilsiniz, yada gercekleri saptirip insanlara hatali bilgi veriyorsunuz.

Son 20 yilda dunya zenginlesirken biz fakirlestik. Afedersin de sizin gibiler yuzunden biz bu boktan hayati yasiyoruz.
    espresso bunu beğendi.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Alıntı Thracian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Osmanlı yönetici kesimi hep refah içinde yaşadı,Osmanlı himayesindeki Türk halkı hiç bir zaman refah içinde yaşamadı.Osmanlı için halk vergi toplanacak,askerlik yapıp savaştırılacak köleden başka bir şey değildi.Atatürk geldi bu impartorluk zulmünden kurtardı halkı.Ama bazı zeka özürlülülerin genlerine kölelik öyle bir işlemiş ki gene gittiler kendilerine kul köle olacak bir padişah buldular.Başkalarının verdiği aptalca kararları, kölelik fetişmini hiç bir suçumuz olmadığı halde biz çekiyoruz.

Verdiğiniz oylar ile bir neslin gençliği cehenneme çevirdiniz, geleceğini çaldınız en önemlisi umutlarını yerle bir ettiniz.Şimdi gelip umut hakkında konuşma yapmanızı bir katilin cinayet yerine geri dönmesine benzetiyorum.Umut bu toprakları terkedeli çok oldu.Sizin yüzünüzden.Siz umudun katilisiniz.
    İşte budur derin tarih bilginiz karşısında eğiliyorum. Geçmişine bu kadar kin besleyen zihniyetini de kınıyorum. Yatağında ölen kaç padişah var bir bak istersen

Neyse ki hiç bir zaman çoğunluk olmayacaksınız. Rüyanızda bile güç sizin elinize geçmeyecek.

Bizim umudumuz asla bitmeyecek. Ama dediğim gibi umudunuzu kaybetmek sizin için doğal.... Sizi ayakta tutan tek şey milli ve manevi herşeye olan kininiz. Üzülmüyorum ama acıyorum

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler