Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Kawasaki Er6-F / Er6-N Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Kawasaki ER6-F ABS (2007)
    Merhabalar,
    2007 ER&-F kullanıyorum çok da keyif alarak, geçtiğimiz ay bi kaza yaşadım yaya ile, yaya iyi ben de iyiyim fakat motorda doğal olarak grenaj hasarı var. Motor şimdiye kadar önceki sahibinde de bende de sürekli yetkili servis bakımlı her şeyi orjinal şekilde geldi, bozulmasın bu durum diye yine orjinal parçalarla tamir ettireyim dedim ama maliyet uçuk tahmin edeceğiniz üzere. 50-60bin gibi bir fiyata mal oluyor. Dava daha sürüyor, kusurlu yaya ama bu paranın oradan alınıp alınamayacağı belirsiz.

Bu bahaneyle motoru eski haline getirmektense naked bi alete çevireyim dedim, hem daha ucuz olur hem de hiç naked deneyimlemedim görürüm diyerek. Bu konuda aklımdaki düşünce bir tane yuvarlak far, yine çatala takılan sinyaller, gösterge panelini monte etmek bir şekilde, çok zor olursa da er6n gösterge paneli alıp takmak.

Konuyla ilgili bu makinelerde deneyimi olanlar fikirlerini söylerlerse çok sevinirim. Bir de belki bu konularda iş yapmış güzel işi olan İzmir'de bir usta.
    BlackBaron bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı chengri adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar,
    2007 ER&-F kullanıyorum çok da keyif alarak, geçtiğimiz ay bi kaza yaşadım yaya ile, yaya iyi ben de iyiyim fakat motorda doğal olarak grenaj hasarı var. Motor şimdiye kadar önceki sahibinde de bende de sürekli yetkili servis bakımlı her şeyi orjinal şekilde geldi, bozulmasın bu durum diye yine orjinal parçalarla tamir ettireyim dedim ama maliyet uçuk tahmin edeceğiniz üzere. 50-60bin gibi bir fiyata mal oluyor. Dava daha sürüyor, kusurlu yaya ama bu paranın oradan alınıp alınamayacağı belirsiz.

Bu bahaneyle motoru eski haline getirmektense naked bi alete çevireyim dedim, hem daha ucuz olur hem de hiç naked deneyimlemedim görürüm diyerek. Bu konuda aklımdaki düşünce bir tane yuvarlak far, yine çatala takılan sinyaller, gösterge panelini monte etmek bir şekilde, çok zor olursa da er6n gösterge paneli alıp takmak.

Konuyla ilgili bu makinelerde deneyimi olanlar fikirlerini söylerlerse çok sevinirim. Bir de belki bu konularda iş yapmış güzel işi olan İzmir'de bir usta.
    Merhaba, sizinle aynı kasa motoru kullanıyorum. Şahsi görüşüm; bizim motorların şasi yapısı azıcık tipsiz o nedenle cafe racer modeli benim zevkime göre çok hoş olmuyor. Geçmişte uygulayan 1-2 arkadaş oldu ama her ne kadar iyi niyetli çalışmalar da olsa motorun tüm güzelliği gitti. Karenajlarınız tamir olamayacak durumda mı? Çıkma parça aradınız mı? Bir de yetkili serviste orijinal parçalarla değişim yapan bilinçli ve hassas bir kullanıcıysanız cafe racer görünümü çok hoşunuza gitmeyebilir. Size fikir vermesi açısından bir cafe racer örneği veriyorum, gerçi bu N kasa ama şasi yapımız aynı.

Motosikleti
    Artık Yok...
    AliExpress de grenaj setleri var er6 f için eski ve yeni kasanın grenaj setleri var ister tane tane ister komple kit olarak satılıyor . Komple kit limiti aşar ama ihtiyaç olan parçaları tek tek sipariş edebilirsiniz .. er6f fairing kit olarak aratırsanız çıkar

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ne kadar çirkin şasimiz var yahu, bakıyorum bakıyorum uyuz oluyorum.

Motosikleti
    250r
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne kadar çirkin şasimiz var yahu, bakıyorum bakıyorum uyuz oluyorum.
    Biraz yapılma şekline de bağlı sanırım.

link
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı yec adlı üyeden alıntı Mesajı göster

https://s1.cdn.autoevolution.com/ima...s-177271_1.jpg

link
    Adamlar çok güzel bir çalışma çıkarmış.

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    ER6-N 2 kere test sürüşü yaptığım ve hep aklımda kalan bir motor. Gsr 600'ü alırken vaktinde (2009 civarı.) temizini çok aradım kawanın ama denk gelmemişti.
    Şimdi hepsi heder olmuştur ya da Z Moto efsanesi yüzünden olacaktır herhalde..
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı praetorian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    ER6-N 2 kere test sürüşü yaptığım ve hep aklımda kalan bir motor. Gsr 600'ü alırken vaktinde (2009 civarı.) temizini çok aradım kawanın ama denk gelmemişti.
    Şimdi hepsi heder olmuştur ya da Z Moto efsanesi yüzünden olacaktır herhalde..
    Gsr 600 çok güzel motordur ve bizim Er6'dan da epeyce kuvvetli Sizin araştırdığınız dönemde muhtemelen 2006-2008 model gri bloklu kasalara denk gelmişsinizdir, benim de kullanmakta olduğum 2006-2008 kasalarda yağsızlıktan motoru kilitlemeyen çok azdır. 2009 sonrası siyah bloklarda yapılan 1-2 değişiklikle o yağ eksiltme sorununu giderdiler. Ben 3 sene önce 49000 km.de aldığım motorla 96000 km.yi geçtim ve tabiri caizse ayı gibi geziyorum. Benim aldığım motor da benden önce 2-3 defa blok kilitlemiş, yani benimki de aslında hiç temiz makine değil ama bir şekil direniyor motor ölmemek için.
    espresso ve praetorian bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Gsr 600 çok güzel motordur ve bizim Er6'dan da epeyce kuvvetli Sizin araştırdığınız dönemde muhtemelen 2006-2008 model gri bloklu kasalara denk gelmişsinizdir, benim de kullanmakta olduğum 2006-2008 kasalarda yağsızlıktan motoru kilitlemeyen çok azdır. 2009 sonrası siyah bloklarda yapılan 1-2 değişiklikle o yağ eksiltme sorununu giderdiler. Ben 3 sene önce 49000 km.de aldığım motorla 96000 km.yi geçtim ve tabiri caizse ayı gibi geziyorum. Benim aldığım motor da benden önce 2-3 defa blok kilitlemiş, yani benimki de aslında hiç temiz makine değil ama bir şekil direniyor motor ölmemek için.
    Kawasaki'nin sana reklam parası vermesi lazım. Bu kadar eskimiş, başından bir sürü şey geçmiş hali bile hala gidiyor hem de bu kadar keyifle gezdiriyor diye reklam filmi çeksinler seninle.
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kawasaki'nin sana reklam parası vermesi lazım. Bu kadar eskimiş, başından bir sürü şey geçmiş hali bile hala gidiyor hem de bu kadar keyifle gezdiriyor diye reklam filmi çeksinler seninle.
    Kawasaki Türkiye reklamı meklamı boşversin de ülkeye motosiklet getirsin, bu bize yeter.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki ER-6F (2011) - Yamaha Cygnus L (2015)
    Vakit ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. Geçenlerde söylediğim gibi ustama bıraktım ve sonrasında aldığımda bahsettiğim soğutma sıvısı akışı ve debriyaj kapağı tarafından olan nokta nokta motor yağı atışı bitmişti. Ne yapıldığını bilmiyorum kendisi yoğun olduğu için sağ olsun konuşamadık. Ama motoru güzelce yıkadıktan sonra şimdi de silindir kapağı tarafından sızıntı fark ettim... Suya benziyor. Bu kez bir başka tanıdığım ustama götüreceğim. En azından contaları orijinali ile değişecek ve inşallah ek bir ikiden fazla masraf çıkarmaz diyorum.

Kazasız sürüşler,
    tommygun ve espresso bunu beğendiler.

praetorian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yok
    Siyah grenaj altın renkli (sarımtrak da denebilir) şasi olan model, blok aklımda değil ama o zaman aralığındaydı baktığım.
    Honda NX4 Falcon'dan geçmiştim gsr'a. aslında o kadar güçlü bir motor istemiyordum ve absli bir model istiyordum o zaman bile ama olduramadık.
    Sonra annem kandırdı, yüksek lisans yap motoru sat araba al vs. bi anda paketlendik.
    13 sene olmuş.
    Evet bu blok belli ki bir hayli sorunluymuş ilk dönemde o zaman o kmler yoktu, ehonomi de coh iyiydi yeni işe başlayıp az biraz birikimle (ünide çalışıp) alabilmiştim gsr'ı. zaten 20 bin kmde motor ölüyordu o ekonomi döneminde ahahah.
    Şimdi bajaj majaj bişiler bakayım diyorum, fiyata bakıyorum elim gitmiyor.

satmayın, olana sahip çıkın
    tommygun, espresso ve BlackBaron bunu beğendiler.
    asya as 125t, honda cbr125, honda nx4 falcon, suzuki gsr 600, sırada?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı yec adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Mutlaka farkediyor ama sasenin bukumleri ve cirkin kaynaklari aynen ortada...

Bir Ducati muhendisi roportajda bahsettiydi, modern naked yapmak acaip zor diye. Radyatorunden borularina, kablolara, tellere, hidrolik sistemine, saseye, motora, egzosa kadar bir suru parcayi saklamadan, ortalikta ve estetik bir pakette sunma acaip zor dediydi... Dusununce hak veriyor insan.

Mesela Harley'in VROD serisinde de sase ortada. Lakin herifler sase guzel gozuksun diye "hydroforming" denen bir teknik kullaniyorlar. Sase uretildikten sonra bir kaliba sokup asiri yuksek basincta su veriyorlar icine (santimetre kare basina 2.5 ton!) Asagidaki video da 6:30'a bakin:

https://www.veoh.com/watch/v198949022F6aZHz4

Elektrik kablolari da sasenin icinden geciyor.

Bu noktada CF-moto dahil bir cok Cinlinin kullandigi "plastikle gizleme" metoduna dikkat edin. Cinliler kadar bariz olmasa da Kawasaki de malesef uyguluyor bu metodu bazi modellerinde. Honda da "backbone" tarzi sase kullaniyor bazi modellerinde, cunku sase depo ve selenin altinda kaldigi icin disaridan gozukmuyor; ama tipik "double cradle"dan daha agir ve oynak bir sase tipi bu. Ideal olan gidon basi ve arka salincak mafsalinin en kisa ve direk sekilde baglanmasi.

Velhasil tipi duzgun ve fonksiyonel naked yapmak kolay ve ucuz bir sey degilmis. Plastigin arkasina gizlemek coook daha kolay.

Motosikleti
    Merhaba,

36000 km'deki 2011 model motorumun bakımı için orijinal yağ filtresi aldım. Kılavuzunda NGK CR9EIA-9 yazıyor bundan da iki tane alacağım. Yağ için Motul 7100'ün 10w-40'ı mı tavsiyenizdir? Bu arada daha önce yazdığım bir mesajda soğutma sıvısı kaçağından bahsetmiştim. Şimdi yine benzer bir durum var ama bu kez yağ olabilir yani söktüreceğim. Son bir aydır ortalama 1000 km'dir, çoğunlukla gazı kapatacak olduğum zamanlarda arada bir tekleme yapıyor ama bu nedenle stop etme ile de karşılaşmadım. Conta yanmış olacağından şüpheleniyorum doğal olarak. Gidişinde, motor kompresyonunda anormallik şu an yok. Durum hakkında fikirleriniz olursa beklerim.

Kazasız sürüşler herkese.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Conta harici,bujin yenimi ve subap ayarina baktirdinmi.bunlar rolanti yada gaz ayarlarini bozabilir
    BlackBaron bunu beğendi.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Motul 7100 10-40 kullanan çok arkadaşımız var, memnunlar. Buji ve yağ filtresi seçiminiz de uygun. Yağ kaçağı varsa ve nereden geldiği belli değilse en iyi yöntem bence karenajları söküp bloğu komple yıkamak ve de 10-15 km sürüp yeniden karenajları söküp kaçak var mı yok mu diye bakmak. Ben de devirdaim keçesinin orada nokta kadar conta çatlağından dolayı 30 küsür bin km yere yağ damlata damlata sürdüm. Keçeyi yenileyince yağ kaçağı bitmişti. Belki sizin durum da öyle basit bir sıkıntıdan kaynaklıdır.
    BlackBaron bunu beğendi.

Motosikleti
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Conta harici,bujin yenimi ve subap ayarina baktirdinmi.bunlar rolanti yada gaz ayarlarini bozabilir
    Başkan buji benim de aklıma gelmişti... Biraz da aklım kalmasın zaten 36000'e gelmiş, değişeyim sağlam olsun mantığı ile buji alacağım ama sorduğun kalan ayrıntı hakkında bilgim yok. 34500'de satın aldım. Ustama götüreyim durumu anlatırım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:06 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:04 ----------

Motul 7100 10-40 kullanan çok arkadaşımız var, memnunlar. Buji ve yağ filtresi seçiminiz de uygun. Yağ kaçağı varsa ve nereden geldiği belli değilse en iyi yöntem bence karenajları söküp bloğu komple yıkamak ve de 10-15 km sürüp yeniden karenajları söküp kaçak var mı yok mu diye bakmak. Ben de devirdaim keçesinin orada nokta kadar conta çatlağından dolayı 30 küsür bin km yere yağ damlata damlata sürdüm. Keçeyi yenileyince yağ kaçağı bitmişti. Belki sizin durum da öyle basit bir sıkıntıdan kaynaklıdır.

Teşekkür ederim zaman ayırıp cevap yazdın; sendekinin çözümünün basit olmasına sevindim hocam. İnşallah bu da öyledir.
    tommygun bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    42binde yapiliyo senin subap ayari zamani gelmis ama bilen birine yaptir
    BlackBaron bunu beğendi.

Motosikleti
    Merhaba,

Öncelikle bahsettiğim yağ kaçağının silindir kapağından değil de alternatör kapağından olduğu söylendi ve tabi onun contası değişilmiş; su serpilmiş oldu yani. 10-15 km takılmadan etmeden, yani titreşimi azalmış şekilde çok pürüzsüz bir gidişi vardı motorun. Sonra yağ sızıntısının dar bir alandan tekrarlamaya başladığını fark ettim ve arada yaptığı tekleme de geri gelmeye başladı. Kullanılan conta kesme conta. Sizce bundan mı kaynaklanıyordur? İşten vakit bulduğum bir iki gün daha kısa-orta mesafe kullanıp motorun durumuna bakacağım ve devam ederse orijinal yedek parça olan alternatör kapak contasını alıp takayım diyorum, nasıl olur...

Haricen bahsettiğim conta değişim zamanı 2L Motul 7100 10w 40, orijinal yağ filtresi ve 2 ad. NGK CR9EIA-9 ile bakımı da yapıldı motorun. Bir de önceki sahibinden motorun yanında aldığım ER-6 için üretilmiş Akrapovic tüpü taktık. Sesi bana en azından vitesli bir motosikletin egzozunun bu gibi olması gerektiğini kabul ettirdi diyeyim. Skuterde durum bence farklı olabilir. Egzozun ucunda sökülebilir susturucusu yok. Bu haliyle şehirdışında kulak tıkacı kullanmak sağlık açısından zorunlu. Özellikle yüksek devirli ve sert kullanılırsa, trafik memurları da konuya duyarsız kalmayacaktır.

Kazasız sürüşler,

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:10 ----------

@Atincozkan hocam subap ayarı konusunu sormamıştım. Onu da sorarım bir sonraki gittiğimde çünkü sızan yağ pıhtılaşıp da yeri zaten kapatmayacak... Motorun 10-15 km kadar dediğim gibi çok güzelleşmiş pürüzsüz titreşimsiz bir gidişi vardı. Tabi sızıntının tekrarlayıp tekrarlamadığına 2 km yol gitsem de durunca bakıyordum sonuç 15 km sonra hafifinden ama aynı sızıntı.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alternatör kapağınızda kılcal çatlak ya da kaynak gibi işlem var mı? Conta değişiminde kapak uygun torkla sıkılmamış da olabilir, conta değişiminde kapak kenarlarını da mutlaka temizlemek gerekiyor. Benim ustam kesme conta altına bir de sıvı conta sürmüştü, ne derece sağlıklı bilemem. Tekleme konusunun çözümünü bilmiyorum, benden daha tecrübeliler daha doğrusunu söyleyecektir. Sabit gaz esnasında tekleme gibi mi yaşadığınız?

Bizim motorlar şimli subap kullanıyor, öyle zart zurt ayar gerektiren bir durum değil.
    BlackBaron bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler