Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

EYT

Motovento
    REKLAM ALANI
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu işler için sgk müşavirleri de var cüzzi bir para karşılığı sizin için her işinizi hesaplamayı nasıl yapmanız gerektiği nasıl bir yol takip etmeniz konusunda yardımcı oluyor benim arkadaş bin tl karşılığı müşavir hesapladı dilekçeleri nasıl doldurması gerektiğini söyledi yol gösterdi biraz daha yüksek para verirseniz sizin için a dan z ye her şeyi kendileri yapıyor sgk ya gidiyor askerlik borçlanması diğer işler falan her işi sizin adınıza yapıyor ek bilgi olarak bende yazıyım çok yoğun vakti olmayan yada evrak işlerinden anlamam diyene alternatif çözüm olabilir ..
    O müşavirlerin en meşhur, en medyatik olanına gittim.
    Bir b.k yapmadılar. Habire her konu için ayrı para istediler ve işimi uzattılar.
    Vermedim istedikleri parayı ve işimi kendim hallettim aslında.
    O müşavirin asistanından öğrendiğim tek şey,
    Yukarıda yazdığım gibi dilekçenin doğru yazılması gerektiğiydi.

Benim kendi durumumu düzeltmem için çok kez sgk ya gidip gelmem gerekti.
    Çünkü o aralar sgk affı başvuruları vardı ve çok kalabalıktı.
    Otoparkçılar artık beni sgk müfettişi sanıyorlardı

Özetle : O müşavirlere fazla güvenmeyin. İlla müşavirle çalışacaksanız ilk danışma ücretini ödedikten sonra (ilk ücret sadece 1 saatlik danışmanlık ücreti oluyor çoğu yerde) o müşavirle devam edecekseniz mukavele yapın ve herşeyi yazın.

Adamın elemanı şehir dışına çıkıyor. Bir evrağa imza atılacak. Evrakta başvuru dilekçesi. O yüzden beni görüşmeye merkeze çağırıyor. Gidiyorum. Asistanı 5-6 sene öncenin parasıyla 1.000 lira istiyor. Ne parası bu diyorum.
    Pek bir meşhur müşavirle görüşeceğim içinmiş.
    Tabi ödemeyip, tüm evraklarımı alıp çıkmıştım.
    Kalan işlerimi kendim hallettim.
    Birazda şehir dışına çıkıp dönen elemanından destek aldım. Kadın mahcup olmuştu yaşanan durumdan dolayı.
    espresso ve DickName bunu beğendiler.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    şimdi benim sgk girişim 1992 yılı. 5600 gün tamamlamam gerek ama 4800küsür günüm var arada eksikler olduğu için. Bu eyt şeyi çıkarsa emekli olursam ne faydası olacak bana? zaten daha çocuklar okuyor, onların okulu da bitmeden çaışmayı bırakamam, en az 15 yıl daha çalışmam gerekiyor, emekli maaşı ile geçinemem ki. emekli olup çalışmaya devam etmenin bir avantaj olacak mı yoksa hiç uğraşmayayım, ne kadar geç emekli olursam o kadar yüksek maaş alma olayı mı var?
    ufoz bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı espresso adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şimdi benim sgk girişim 1992 yılı. 5600 gün tamamlamam gerek ama 4800küsür günüm var arada eksikler olduğu için. Bu eyt şeyi çıkarsa emekli olursam ne faydası olacak bana? zaten daha çocuklar okuyor, onların okulu da bitmeden çaışmayı bırakamam, en az 15 yıl daha çalışmam gerekiyor, emekli maaşı ile geçinemem ki. emekli olup çalışmaya devam etmenin bir avantaj olacak mı yoksa hiç uğraşmayayım, ne kadar geç emekli olursam o kadar yüksek maaş alma olayı mı var?
    Normal şekilde emekli olman için 5600 günü doldurman gerek.
    5600 günü doldurup emekli olmak daha iyi. Emekli maaşın daha yüksek olacak.
    Emekli olduktan sonra çalışmak iyi. Hem emekli maaşı alacaksın hem de normal maaş.
    5600 günden sonra emekli olmayıp sigortalı çalışmaya devam edildiğinde eğer maaş düşükse (asgari ücret) ilginç bir şekilde emekli maaşıda düşüyordu. Asgari ücretten yüksek maaş alıyorsan alacağın emekli maaşıda artıyordu. Sanırım hala böyle bir durum var.
    espresso bunu beğendi.

Motosikleti
    Artık Yok...
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir b.k yapmadılar. Habire her konu için ayrı para istediler ve işimi uzattılar.
    Vermedim istedikleri parayı ve işimi kendim hallettim aslında.
    O müşavirin asistanından öğrendiğim tek şey,
    Yukarıda yazdığım gibi dilekçenin doğru yazılması gerektiğiydi.

Benim kendi durumumu düzeltmem için çok kez sgk ya gidip gelmem gerekti.
    Çünkü o aralar sgk affı başvuruları vardı ve çok kalabalıktı.
    Otoparkçılar artık beni sgk müfettişi sanıyorlardı

Özetle : O müşavirlere fazla güvenmeyin. İlla müşavirle çalışacaksanız ilk danışma ücretini ödedikten sonra (ilk ücret sadece 1 saatlik danışmanlık ücreti oluyor çoğu yerde) o müşavirle devam edecekseniz mukavele yapın ve herşeyi yazın.

Adamın elemanı şehir dışına çıkıyor. Bir evrağa imza atılacak. Evrakta başvuru dilekçesi. O yüzden beni görüşmeye merkeze çağırıyor. Gidiyorum. Asistanı 5-6 sene öncenin parasıyla 1.000 lira istiyor. Ne parası bu diyorum.
    Pek bir meşhur müşavirle görüşeceğim içinmiş.
    Tabi ödemeyip, tüm evraklarımı alıp çıkmıştım.
    Kalan işlerimi kendim hallettim.
    Birazda şehir dışına çıkıp dönen elemanından destek aldım. Kadın mahcup olmuştu yaşanan durumdan dolayı.
    İnsandan insana değişir benim arkadaşım Bursa’da çok yoğun biri hiç vakti yoktu orda bu işi yapan bir müşavirden a dan z ye her tür yardımı aldı yardım derken adam tam primlerini alıp birleştirme yapıp askerlik borçlanması nı yapıp üstüne dilekçe evrak şablonlarında yardım etti gerisi arkadaşın bir sgk ya gitmesine kaldı ..
    ufoz bunu beğendi.

DickName - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    ...
    Özetle : O müşavirlere fazla güvenmeyin. İlla müşavirle çalışacaksanız ilk danışma ücretini ödedikten sonra (ilk ücret sadece 1 saatlik danışmanlık ücreti oluyor çoğu yerde) o müşavirle devam edecekseniz mukavele yapın ve her şeyi yazın..
    + SGK'dan emekli biri olarak "o tiplere hiç güvenmeseniz de olur" diyorum.
    Bir kağıda "ben emekli olmak istiyorum" diye yazıp imzalayıp, dilekçenizi kuruma elden teslim etmeniz yeterli. TC kimlik numaranız ve telefon numaranız hatasız olsun yeter.

Alıntı logaritma adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İnsandan insana değişir benim arkadaşım Bursa’da çok yoğun biri hiç vakti yoktu orda bu işi yapan bir müşavirden a dan z ye her tür yardımı aldı yardım derken adam tam primlerini alıp birleştirme yapıp askerlik borçlanması nı yapıp üstüne dilekçe evrak şablonlarında yardım etti gerisi arkadaşın bir sgk ya gitmesine kaldı ..
    Müşavir emmi de zaten dilekçe evrak şablonlarını buradan araklamıştır.
    espresso, retox70 ve dundanbiri bunu beğendiler.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Normal şekilde emekli olman için 5600 günü doldurman gerek.
    5600 günü doldurup emekli olmak daha iyi. Emekli maaşın daha yüksek olacak.
    Emekli olduktan sonra çalışmak iyi. Hem emekli maaşı alacaksın hem de normal maaş.
    5600 günden sonra emekli olmayıp sigortalı çalışmaya devam edildiğinde eğer maaş düşükse (asgari ücret) ilginç bir şekilde emekli maaşıda düşüyordu. Asgari ücretten yüksek maaş alıyorsan alacağın emekli maaşıda artıyordu. Sanırım hala böyle bir durum var.
    O zaman ben her türlü 5600 günü doldurayım, az kaldı zaten.
    5600 günden sonra çalışınca sonrasında emekli maaşın durumunu sorarım, daha en az 2 yıl var dolmasına zaten. Maaşım asgari ücretten yüksek ve işyeri tam gösteriyor, yani yüksekten yatıyor, yani her türlü EYT bana farketmeyecek, zaten günü doldurmayı bekleyeceğim.
    ufoz bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı DickName adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    + SGK'dan emekli biri olarak "o tiplere hiç güvenmeseniz de olur" diyorum.
    Bir kağıda "ben emekli olmak istiyorum" diye yazıp imzalayıp, dilekçenizi kuruma elden teslim etmeniz yeterli. TC kimlik numaranız ve telefon numaranız hatasız olsun yeter.
    İşte bu küllüm yanlış.
    Asla bunu yapmayın.
    2-3 mesaj yukarıda uzun uzun başvurunuzu nasıl yapmanız gerektiğini anlatmıştım.

Sakın bunu yapmayın.
    SGK'ya "Ben emekli olmak istiyorum" şeklinde dilekçe verdiğinizde,
    sistemde yaş ve gün sayınız tutuyorsa 2-3 ay içinde emekli olursunuz ve ilk maaşınız toplu olarak yatar.
    Sgk emekli ederken sadece gün, yaş ve yıla bakar.
    Listenizde başkasına ait günler varmış, yazılmayan günleriniz varmış,
    bunları dikkate almaz.

Eğer eksik gün, yaş veya yılla emekli edildiyseniz günün birinde illa ortaya çıkar.
    Artık sgk bunun için yapay zeka benzeri tarama yazılımları kullanmaya başlayacaktı diye hatırlıyorum.

Öte yandan günleriniz veya primleriniz eksik yazıldıysa, düşük emekli maaaşı alırsınız.
    Sonradan bunları düzelttirmek oldukça güç.
    Düzelttirseniz bile, geçmiş yıllara ilişkin maaş farkı alamazsınız.
    Başvurduğunuz tarihten sonra, yüksek maaş alabilirsiniz (böyle bir durum varsa).

Müşavire başvurmakta kötü bir şey değil.
    En azından ilk başvuru öncesinde danışılmasında fayda var.
    Ama eğer konunun tüm takibini bir müşavire bırakacaksanız,
    baştan her şeyi konuşup kağıda dökerek, ödeyeceğiniz bedelleri ve yapılması beklenen
    hizmetleri zapta bağlamakta fayda var.
    Aksi halde her işlem için ayrı bedeller istenmesi işten bile değil.

Benim durumumdan örnek vermek gerekirse,
    O yıl ülke çapında benim durumumda olan sadece 2 kişi çıkmış.
    Diğer kişide, bende, dilekçelerimize "ben emekli olmak istiyorum" değil,
    ne istediğimizi açık şekilde belirtmişiz.
    Benim dilekçem mesela elle yazılmış beyaz kağıtta bir dilekçe.
    Ama her şeyi açık açık yazmışım başvurumda.
    Bunu nasıl yaptığıma gelince, müşavirden öğrendiğim tek şey bu dilekçenin doğru olması
    gerektiği mevzusuydu.
    Aradaki teknik detayların çoğunu kendim, az bir kısmınıda müşavirin bana mahçup olan,
    iş yerinin yan binasındaki müşavir acentasında çalışan asistanının yardımıyla buldum.
    Benim konudaki dilekçeyi yazabilmek için bir kaç genelge, birkaç kanun ve mevzuatın birkaç
    maddesini iyice incelemek gerekiyordu...

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:53 ----------

5600 günden sonra çalışınca sonrasında emekli maaşın durumunu sorarım, daha en az 2 yıl var dolmasına zaten. Maaşım asgari ücretten yüksek ve işyeri tam gösteriyor, yani yüksekten yatıyor, yani her türlü EYT bana farketmeyecek, zaten günü doldurmayı bekleyeceğim.
    Maaş asgari ücretten yüksekse ve elbette gerçek değerden gösteriliyorsa, her halukarda 5600 veya kaç gün gerekiyorsa doldurmak daha iyi.
    Çünkü emekli olduğunda alacağın maaş artacak.
    Tabi bu şu anki durum için geçerli.

Habire kanunlar değişiyor. Bir ara emeklilikteki maaş için son üç yıl ödenen prime bakılarak hesap yapılıyordu.
    Sonradan bunu kaldırdılar. Şimdi tüm prim dönemindeki ödenen rakkamlara bakılıyor.
    Galiba farklı dönemlerin primlerinin farklı katsayılarıyla emekli maaşı bulunuyor.

Ama şunu kesin söyleyebilirim.
    Şu anki mevzuata göre,
    Eğer maaşınız asgari ücretse veya sgk ya asgari ücretten prim yatırılıyorsa,
    gününüz/yaşınız dolduğu anda emekli olun.

Bir arkadaşım asgari ücretin 1000 lira seviyesinde olduğu dönemde, emekliliğe hem yaş hemde prim günü olarak,
    hak kazanmıştı. Çalışmaya devam ediyordu. Sonra birden emeklilik başvurusu yapıverdi.
    Yanlış hatırlamıyorsam,
    Asgari ücretten çalıştığı her 6 ayda bir, alacağı emekli maaşının 10 lira düştüğünü hesapladığını anlatmıştı.
    espresso bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlk başta kulağa çok hoş geliyor değil mi; 50 veya daha önce bir yaşta emekli olmak. Ama bu işin bir maaliyeti de var, hem de bu eyt çıkarsa az buz değil. 6 milyona yakın deniyor, bu da en iyi ihtimalle ortalama 4 bin maaştan yılda 300 milyara yakın bir para demek.
    Peki devlet durup dururken bu parayı nereden karşılayacak? Hani atm den emekli maaşını çekip bir cebine koydun ya, hah öbür cebinden de bunun bedelini alacak senden. Çünkü üretim ve katma değer namına bişey yok memlekette. Yani kaynak yine sensin, benim, biziz.
    Bana kalırsa mühim olan, çalışırken, çalışana değer vermek. İnsanlar bir mal mülk sahibi olmak için, bir tatil yapabilmek için emekliliği beklememeli, öyle bir standart sunacaksın ki çalışana, zaten gençliğinde alacağını alabilmeli, gezeceğini gezebilmeli, emekli olunca da dinlenmeli.
    ufoz bunu beğendi.

Motosikleti
    Xpulse 200t
    Diğer yandan KIDEM TAZMİNATI ile alakalı şöyle bir hakkın var.

8.9.1999 dan önce sigortalı olduysan, 15 yıl sigortalılığın ve 3600 gün prim ödemen varsa,
    veya
    1.1.2000 den sonra sigortalı olduysan, 25 yıl sigortalılığın ve 4500 gün prim ödemen varsa,

emeklilik için ne prim günün yeterli nede yaşın yeterli.

Fakat SGK ya gidip bu şartları sağladığına dair yazı alıyorsun.
    SGK "yaş şartı dışında emekliliğe hak kaznmıştır. Kıdem tazminatı ödenebilir" diye yazı veriyor.

Bu yazıyı işyerine veriyorsun.

Bunun manası şu,
    sigorta başlangıcıma göre en düşük seviyedende olsa emekliliğe hak kazandım.
    Ben bundan sonra çalışmak yerine, emekli olmak için yaşımın gelmesini bekleyeceğim" demek.

İş yeri size kıdem tazminatınızı öder/ödemek zorundadır.
    Normal şartlarda bu andan itibaren tekrar sigortalı veya sigortasız çalışamazsınız.
    Çünkü bu talebi "ben çalışmayacağım, emeklilik günümü bekleyeceğim" diye yapıyorsunuz.

Ama Türkiyede bu işler öyle yürümüyor.

Diyelimki birisi bir şirkette 5 yıldır çalışıyor.
    Başka şirketlerdeki çalışmasıyla beraber 15 yıl sigortalılık ve 3600 prim gününü doldurmuş.
    Bu durumda sgk dan bu yazıyı alıp işyerine başvurur.
    o işyerindeki 5 yıllık çalışmasına ilişkin kıdem tazminatını alır.
    İş ilişkisi feshedilir.
    İş yerinin bu kıdem tazminatını ödememek gibi bir hakkı yoktur.

Sonra nemi olur...
    İşte EYT olur. Bu arkadaşın çalışması lazım. Emekliliğine daha 5-10 yıl varken,
    oturup çalışmadan emeklilik bekleme şansı yok.
    Bu durumda son işyerinde 1-2 ay sigortasız çalışır. 2 ay sonra tekrardan işe/sigortaya girişi yapılır.
    Yada gider başka bir işyerinde yine sigortalı çalışır.
    Diyelim 3 yıl sonra paraya ihtiyacı oldu.
    Tekrar sgk ya gidip yazısını alır ve o işyerinde çalıştığı 3 yılın kıdem tazminatını alır.

Bu çarpık durumu devlette, sgk da bilir ama ne yazıkki göz yumar.

Ne yazıkki göz yumar dedim, çünkü bu durum işveren açısından tam bir kaos.
    Kıdem tazminatının işveren üzerindeki kamburu konusuna daha önce değindiğim için burada tekrardan bahsetmeyeceğim.
    espresso bunu beğendi.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Aynı durumda olduğum için bunu epey araştırmıştım.
    Brüt maaşın asgari ücret brütünün iki katını geçiyorsa çalışmaya devam etmek avantajlı diye sgk uzmanı bi yazarın yazısında okumuştum.
    ufoz bunu beğendi.

dundanbiri - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS 200
    Prim gün 4689
    hizmete başlama - 17.10.2007
    4a tescil başlangıç - 08.09.2000
    yaş 37 - 15 yıl sigorta süresi

60 yaş emeklilik, kalan 22 yıl
    25 yıl sigorta için kalan 9 yıl

2000'de çıraklık ile başlangıç yapıldı, bir fiil çalıştık haftada 1 gün işe gittik, sigorta neymiş maaş neymiş mesai neymiş, hak kukuk haberimiz yoktu kimse de uyandırmadı, sabah 8 gece belirsiz mal gibi çalıştım toplamda 4 sene sigortasız geçmiştir, hep zarar hep zarar...
    Italian bunu beğendi.
    Aşklar biter yollar bitmez dedim, ne aşk bitti ne de yollar..

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Yaş 48 prim gün sayısı 9865 (son 9000 tavandan ödeniyor) 1990 sigorta başlangıcı ama staj oladuğumdan sayılmayacak dolayısıyla 1994 olarak geçecek,onda da 10 gün ile 1995 kategorisine girecek,normalde 2030 da emekli olmam gerekirken 2023 şubatta olursam normale göre zaten 4 yıl geç olmuş olacağım.
    Ben emekli olmayayım da kim olsun? ;)
    espresso ve erensel bunu beğendiler.

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    Sigorta hizmet tespit davası hakkında bilgisi olan arkadaş yazsin.
    1997 yılında Kasım ayında iki aylık çalişanken iş kazası geçirip kolu kırdım. O zaman sigortam yapılmamış. 2002 de sigorta aldım. Devlet 8.9.1999 olanlara da emeklilik yaşını 58 çekti 9.9.1999 sonra sigorta alanlarda 60 yaşında emekli olursun diye ben 1997 yılında sigortamı başlatmak için hizmet tespit davası açmadım arada iki sene var diye şimdi Devlet eyt çıkartıyor ve benim gibi mağduriyetler çok olacak. Benim o dönemden çalışan şahitlerim var ,iş yeri işe giriş bildirgesi vermemiş bu durum hakkında dava açsam kazanırmıyım

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Arçil
    O tür davalarında geriye dönük zaman aşımı 10 yıl diye biliyorum.

Birde şöyle bir durumda olanlar var.İlk girişleri 8-9-1999 dan sonra olan ama askerlik borçlanmasını ödeyip.(Daha yeni ödedi 2 arkadaşım 37 bin tl civarı)Sigorta giriş tarihini öne çekenler var.Hatta haber yapıldı bu durumda olanlar sgk da yoğunluk oluşturuyor diye.
    Bakan askerlik ve hamilelik borçlanması EYT li olmak için kullanılamıyacak dedi ama son durum ne olacak bakalım.

Motosikleti
    HERO HUNK 150
    o yılda çalışmışsanız sgk gidip düzeltirin sadece gidip e devlette bu aylarda ki sgk primlerimde başka birinin ismi yazıyor sicil numaram bu düzeltilmesini istiyorum diyeceksiniz,orada matbu dilekçeler var dolduruyorsunuz düzeltiyorlar silme diye bir şey olmaz.hata varsa düzeltmek durumundalar
    SUZUKİ BURMAN UH 200

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Bana söylediysen o yıllarda çalışıyordum tabiki.Muhtemelen o pirimler benim olsa bile düzeltilmesi için o firmanın ödeme makbuzlarını istiyorlar.
    30 sene öncesi için ne o firma kaldı ne o firma sahipleri.Bir başka yöntemde memurun arşive girip bu ödeme belgelerini kontrol etmesi.Onunda arşive girip araştıran memur olmuyormuş.Bir iki ay sonra yok diye dönüş yapıyorlar deniyor.
    Hatta şöyle bir olay okudum adam düzeltilmesi için başvuru yapıyor.Ödeme yoktur diye dönüş yapıyorlar.Ama o arada adam çalıştığı firmadan bu ödeme bilgilerini temin ediyor.SGK nın yok dediği ödemeler aslında var adam bakmamış bile.Sonra düzelttirmiş.

Ercument - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF150
    Alıntı okanbagiscan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arçil
    O tür davalarında geriye dönük zaman aşımı 10 yıl diye biliyorum.
    Tam zaman aşımı yılını bilmiyorum fakat 6-7 ay kadar önce bir yakınım 17 yıl önce çalıştığını şahitlerle mahkemede ispat etti.
    Emekli oldu.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ercument adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam zaman aşımı yılını bilmiyorum fakat 6-7 ay kadar önce bir yakınım 17 yıl önce çalıştığını şahitlerle mahkemede ispat etti.
    Emekli oldu.
    benzer bir durumu biz yaptık.

15 yıl calıstıgı yerden cıktıktan 3 sene sonra 18 yıl öncesi itibari ile sigorta tutarını ödettik.
    Anger clouds judgement and it makes us do things that we end up regretting. Things we can never take back.

ARçİL - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha crypton/Honda cbf150
    Askerliği yatırımda eyt giremiyorum.bugünde sgk bir müdürle görüştüm işe giriş bildirgesi verilmemiş 5 yıl hak düşürücü yüzünden olmuyor dedi. Bu duruma benzer bir mahkeme vakası araştırıyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 22:18 ---------- bir önceki mesaj zamanı 22:14 ----------

İşe giriş bildirgesi varsa zaman aşımı olmuyor.o yakının işini tam öğrenip yazabilirseniz sevinirim. Benim sigortadan 1997 yılında sigortadan hiç kaydım çıkmadı. Sadece o yıllardan çalıştığım arkadaşlarım var.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 123412 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)