Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Scooterinde kışın 5w(x) motor yağı kullanan var mı?

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Alıntı piaggioman adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    işte bu açıklama,aynı açıklama ve boş laflar 3 günüme mal oldu. Benim emektar 160bine dayanınca elden çıkardım,gönderdim gitti. Pekte üzülmedim açıkçası romantizme gerek yok, Japon denemek istediğim için km'si aşırı yüksek olmayan (160 bin gibi!) bir burgman arayışına girdim, aynı sizin gibi satır satır yaptığı şeyleri yazıp telefonda da kendi motorunu ve yaptığı bakımları saatlerce anlatan bir denyo ile alışveriş teşebbüsüm oldu, yaptığım yola mı yanayım giden zamana mı bilmiyorum.

Motor geldi;
    resimdekilerden soluk- cilasını ben atarım neyse dedim
    motor çok gürültülü çalışıyor - bunlar hep böyle dedi, sanki hayatımızda ilk defa burgman görüyoruz
    bagajı bi açtık içinden opet araba yağı çıktı- arada bir ekisilirse diye taşıyormuş haspam- kutunun yarısı boş.

Zaten araba yağını görünce tümden vazgeçtim, ilan açıklamasında uzun uzun kafa ütüleyenlerin motoru alınmazmış dedim, bir adam istediği kadar konuşsun gidip araba yağını yağ diye motoruna koyuyorsa hiç uzatmasın bence, motula bakıyorum adam scootera ayrı yağ yapmış maxi scootera ayrı yağ yapmış ama gel görki bizim 'süper zeka' dediğimiz pinti tayfa 'aynı yağ yaa' diyip araba yağını basıyor,en merdiven altı servis bile kebapçı pizzacı motorlarına varilden araba yağı basmak yerine üzerinde motosiklet resmi olan hatta scooter resmi olan castrol koyuyorsa kimse gelip 'aynı yağ yaww' demesin burda da çok matah bir şey yapıyormuş gibi anlatmasın.

Ben kendimi motosiklet konusunda cins olarak kabul ederim ancak görüyorumki ar-ge'ye muhalefet eden at gözlüklü ayrı bir cins var, bu tayfaya göre motosiklet ürünleri üreten firmalar hep yalancı, hep düzenbaz hep kandırıyorlar bunları.

Internet ortamında yazılan bir yazı 10 sene sonra bile birilerinin işine yarayacak durumda iken saçma sapan pintiliklerinizi millete tavsiye edip bunlarla övünmeyin, satır satır araba yağını motosiklete koymak ile övüneceğine gidin 5tl fazla verip scooter yağı koyun, yok illa ucuz araba yağı koymak istiyorsanız paşa gönlünüz bilir ama milletin motorunu mundar etmeyin, kendi turşuya çevirdğiniz motora istediğiniz kadar binin.

Antin kuntin kelimeler deyimler kullanan adamların kendi heder ettiği motoruna koyduğu yağı, ilk okul mezunu kebap salonu işletmecisi, elemanının altına verdiği motora koymuyor. Sorsan kebapçıya cahil derler.

2.el motosiklet alacak arkadaşlara da buradan tavsiye veriyorum, ilan açıklaması ne kadar uzunsa, telefonda motorunun bakımını ne kadar övüyorsa o motora gitmeyin.
    Başınıza gelen talihsiz olaya çok üzüldüm. Yalnız beni ve motorumu hiç tanımadan satıcınız ile aynı kefeye koyup bir de "denyo" şeklinde nitelendirmeniz son derece uygunsuz, yakışıksız ve ilgisiz olmuş.

Bir tarafınız ağrıyor diye ilgisiz insanlara öfke yöneltmeniz çocukça. Sizi ben mi kazıkladım?

Burada bir denyo varsa, o da açıkçası sizsiniz. Üstelik de cahilsiniz ve/veya okuma özürlüsünüz; konuyu anlamadan dalmışsınız.
    espresso bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Bundan sonra ilan açıklamasına sadece "Ciğerli motor" yazıp beklemek istiyorum. Belli bir kitle bunu çok seviyor biliyorum çünkü ilanda, telefonda tek tek anlatmakla uğraşmamak için yazdıklarımı "okumadan direk aradım" diyebilecek insanlarla muhattap oluyorum. Daha iki gün önceki telefonlardan birinde aynen olan şey işte tam olarak buydu. Bizim insanımıza bu lazım.

İlan Açıklaması:

Ciğerli

ymg - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero Dash Vx
    Arkadaşlar selam.
    KIŞIN KÜÇÜK CC SCOOTERDE ÇOK DAHA DÜŞÜK VİSKOZİTEDE MOTOR YAĞININ KİŞİSEL DENEME SONUÇLARI ŞÖYLE:
    5w(x) motor yağını dün 110 cc el-jikleli (yani karbüratörlü) scooterime koydum. eksi10 civarı havada marş verdim ve 10 km sürdüm.
    YORUM:
    (özetle hiç memnun kalmadım)
    Ayrıntılar: Enteresan şekilde Motorun marş alma karakteri bozuldu, eskisine göre tolere edilemeyecek kadar kötü idi. 10 km sürdükten 12 saat sonra tekrar marş verdim, yine çalışmada sorun oldu.
    Zorla da olsa çalıştırdıktan sonra motorun ilk 15 dakikadaki performansına gelecek olursak : Bu iyiydi. Yani ısınması süresi ve gaz tepkimesi 10w(x) yağa göre daha iyiydi, süre daha kısa. Ama 15 dakika sonrasında iki viskozite arasında pek fark hissedilmiyor.
    SONUÇ:
    Bendeki hintli küçük scooter için konuşuyorum ki; fabrika önermediği halde sırf eksi 10-20 derecelerde 5w(x) kullanmayı denemek tavsiye edilmeyecek bir tutummuş. Hava çok çok soğuk bile olsa küçük hacimli hintli scooterlerde 10w30 yağ genel olarak performans anlamında daha başarılı.
    not: düşük viskozitenin Cold-start ta neden zorlandığını anlayamadım. Oysa asil o konuda performansının artmasını beklerdim. Beni yağdan vazgeçiren nokta bu oldu. Viskozite kadar yağin markasi da surece etki etmis olabilir.
    Degerlendirmelerim subjektif olup genelleme cikartmak dogru olmayabilir.
    Saygi ve sevgilerimle.
    Cyan bunu beğendi.

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)