Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

Manuel Zincir Yağlama mı ? Otomatik Zincir Yağlama mı ?

Motovento
    REKLAM ALANI

Tenere'de 2. senem , km 55.000 , günde bazen 100 , bazen 400 km yapıyorum , an oluyor 800 km ,(çalışmıyorum , keyfi birazda mecburi) her iki gün demem bu yüzden ve gerçekten 300 km'de bir zinciri yağlıyorum geceden , çünkü 300 km geçince psikolojik değil sesi'de çekişi'de değişiyor aletin.

3. lastik takımım ,stock metzeller tourance > continental tkc 70 > metzeller enduro sahara 3 .

3. Zincir dişli setim , orjinal stock > D.i.d set > Rk set

Tükettiğim sprey sayısını unuttum , yamahadan bilimumuna , şuan 20-25 tl lik olanını kullanıyorum , yamaha sprey değil tabii rezalet..

Hasılı kelam , gerçekten usandırıyor , ohhh be amma dolmuşum biraz deşarj oldum yazınca.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    2022 Suzuki V-Strom 650A
    Benim yağlama temizlik parası yılda 200TL tutuyor. (Günlük 40km - sadece haftaiçi...) O yüzden sprey yağ işi beni bozmuyor, ayda 100-200 tutsaydı bir çaresine bakardık elbet

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Otomatik yağlama temizlik yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor mu? Eğer kaldırıyor ise güzel.

Kaldırmıyor ise ne gerek var, yağlama işlemi 30 saniye sürüyor.

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Şu zincir yağlama işi sanki biraz abartılıyor. Würth drylube ile her 1000 km de yağlarım. Kuru yağ olduğu için zaten bulaşmaz ( elime sıksam bile bulaşmıyor). Şimdiye kadar hiç zincir temizliği yapmadım. Zincirim 35 bine yaklaşıyor. Daha da gideri var.

Motosikleti
    Ktm duke 250
    Motosiklete ilk başladığım zamanlar çok takılıyordum bu konuya 1 senede 2 zincir spreyi ve 1 sprey zincir temizleme 1 lt gaz yağı masrafım oldu sadece. Çanakkaleye gittim geldim 2 kere zinciri hiç yağlamadan ve 10.800 km de zincir bozuldu. O zaman anladım ki zincire bu kadar ilgi göstermek pek mantıklı değil yeni zincir dişliyi taktım 4.5 bin km oldu takalı 2-3 kere gaz yağıyla silmişimdir maksimum oda beyaz yapışkan yağ çıksın diye. Valvoline renksiz spreyle 500 kö de bir fln yağlayıp geçiyorum hala gerdirmeye gerek yok. Islak ve yağsız kalmadığı sürece fazla ilgi ters tepiyor yaşayarak gördüm.

oktay33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW 1600 GTL
    Zinciri yağsız bırakırsaniz kilometreye bakmadan kopma riski artar..
    Kitaba göre her benzin deposunu doldururken yağlamak gereksede ,haftada bir iki kere yağlarsanız kafi gelecektir.

yamtareroglu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Satıldı :(
    Zincir sürekli yağlandığı zaman sürüş esnasında şıkır şıkır ses yapabiliyor. Ben motoru yıkadıktan veya zincir yol şartları nedeniyle ıslandıktan sonra yağlarım. Azı karar çoğu zarar her şeyde olduğu gibi.

Motosikleti
    Lifan Traveller 150 - Xmax 250 - NC 750 X DCT
    Alıntı kurubuz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu zincir yağlama işi sanki biraz abartılıyor. Würth drylube ile her 1000 km de yağlarım. Kuru yağ olduğu için zaten bulaşmaz ( elime sıksam bile bulaşmıyor). Şimdiye kadar hiç zincir temizliği yapmadım. Zincirim 35 bine yaklaşıyor. Daha da gideri var.
    kullandığınız üründe yapışkan özelliği var mı var ise yoldaki tozu topragı zincire yapıştırıp kirletmiyor mu ?
    Sürüş eğitimleri alın. Kendinizi asla yeterli görmeyin. Her zaman Ham'ız ve pişmeye ihtiyacımız olacaktır.

Ahmet Turan Peker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    honda nc 750 x dct vstrom dl 650 xmax 250
    Beyler bir motoru 50 bin km üzeri kullanmış ve zincir değişmemiş arkadaşlar nasıl yapıyor ise öyle yapın ..
    Senede 5-10 bin km yol yapan biri yada aynı motoru en çok 15-20 bin kullanan biri bu konuda tecrübeli değildir. Ben şöyle yapıyorum demesi de bir şey ifade etmiyor..

Aynı motirda 3 sene de 4 defa zincir seti değişmiş biri olarak edindiğim tecrübeyi tavsiye ediyorum. Hala birileri yok 10 bin oldu şöyle yaptım su kadar okdu şöyle yapıyorum diyor...

Toplamda değişik motorları 100-200 bin km kullanmış olmak ayrı aynı motoru 50 bin km üzeri kullanmak ayrı şeylerdir.....

Akıllı insanlar başkasının tecrübesini kullanır. Diğerleri kendi tecrübe eder...

Akıllı olun daaaaaa

Motosikleti
    Alıntı Ahmet Turan Peker adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Akü ye zararı olmaz çok düşük güç çeker ve zaten motor çalışınca devreye girer( bütün sistemler)
    Özel yağ kullanan. Sistemler nasıl bilmiyorum ama 90-140 ni yağ kullanıyorsanız akışkanlık yaz- kış biraz değişir. Ama ayar yapmak kaç sn ki. Sorun değil...

Dediğim gibi kendinizde elle bunu yapabilirsiniz. Bu uğraşmayı sevmekle yada sevmemekle alakalı
    Peki otomatik sistemlerde yüksek süratlerde zincire geçen yağ sıçratma yapmaz mı lastiğe ? Sonuçta yeni yağlanmış olacak sürekli yağ çektiği için . Bir de bu sistemlerde zincir temizlemeye gerek var mı
    Sürüş eğitimleri alın. Kendinizi asla yeterli görmeyin. Her zaman Ham'ız ve pişmeye ihtiyacımız olacaktır.

Motosikleti
    Alıntı Ogretmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki otomatik sistemlerde yüksek süratlerde zincire geçen yağ sıçratma yapmaz mı lastiğe ? Sonuçta yeni yağlanmış olacak sürekli yağ çektiği için . Bir de bu sistemlerde zincir temizlemeye gerek var mı
    Ben bir sorun yaşamıyorum. İllaki lekeler oluyor ama bana göre kabul edilebilir. Çok titiz tabiri caiz ise temizlik takıntısı olan adam için sorun olabilir. Sprey yağdan daha fazla olmuyor sonuçta

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Ben 3000 km önce otomatik zincir yağlama sistemi taktırdım Ahmet abide. 3000 km.dir yağmur,çamur her yolda kullandım. 1 kere bile ne temizlik yaptım ne de yağladım. Motoru mok götürse bile zincirim tertemiz. Ben çok memnunum.

Motosikleti
    Yorumlara bakılırsa galiba bende otomatik sisteme geçerim gibi geliyor. Yaz gelince uzun yolda sürekli zincir yağla temizle ile uğraşılmaz hele ki yetkili servisin zincir masrafları ile sürekli asla uğraşılmaz

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Alıntı Ogretmen adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kullandığınız üründe yapışkan özelliği var mı var ise yoldaki tozu topragı zincire yapıştırıp kirletmiyor mu ?
    Fiyatına takılmadan yağın özelliklerinin en iyi anlatıldığı bu ilanı inceleyebilirsiniz.
    Bende cbr da bu yağı 3 yıl kullandım motosiklet ve zincir pırıl pırıl ve problemsiz zincir ile.
    Şimdi otomatik bilindik marka sct... yağlayıcı kullanıyorum. Zincir temiz motosikletin kıçı başı jantı yağ içinde. Kafaya kirliliği takmazsan zahmetsiz ve yağlama fiyatı uygun. İlk alım maliyeti mantıksız pahalı. (Motosikletle geldi yoksa ben almazdım.)
    Not:Şahsi fikrim düzenek basit; herhangi bir elektrik sistemi kullanmadan mantıklı malzemeleri bir araya getirip otomatik cycle ayarlı bir yağlama yapılıp kullanılabilir.
    Bencede varsa imkan shaft olan bir motosiklet en iyisidir.

arndiol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı arndiol adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Otomatik yağlama temizlik yapma ihtiyacını ortadan kaldırıyor mu? Eğer kaldırıyor ise güzel.

ben cevap alamadım da bu durumu merak ediyorum.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Havadan tamamıyla izole olmadığı için zincir temizleme ihtiyacı ortadan kalkmıyor sadece zincir sürekli yağlı olduğundan dönme hızıyla sıçrayan yağ ile birlikte toz vs de gidiyor motor hareket etmezken toz vs topluyor yine. Benim şampuan şişesi ve serum kitiyle yaptığım sistemde yağ fazla geldiğinden zincir sürekli yağlı toz vs kalmıyor yağ ile beraber atıyor.

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008

Benim kullandığım sistemde zincirin iç kısmına değen bir yumuşak fırça var, zaten yağ da o fırça içinden geçerek zincire temas ediyor.Bu fırça zincire değdiği sürece zinciri de aynı zamanda temizliyor.

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Alıntı tommygun adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim kullandığım sistemde zincirin iç kısmına değen bir yumuşak fırça var, zaten yağ da o fırça içinden geçerek zincire temas ediyor.Bu fırça zincire değdiği sürece zinciri de aynı zamanda temizliyor.
    Motoru değiştirmişsin hayırlı olsun :D Malum siteye baktım güzel motormuş :D
    tommygun bunu beğendi.

Motosikleti
    Temizlik ölçüsü değişken biraz. Çok titiz biri için yeterince olmayabilir. Yani gazyağı ile temizlenmiş gibi olmaz. Ama ben 43 bin km sır kullanıyorum hiç zincir temizlemedim. Motoru yıkarken ne kadar oldu ise..
    Bu arada zincirin hala orijinal zincir ve daha ayar yapmadım hala gayet stabil çalışıyor...

https://youtu.be/fMTnmuZACok

Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Alıntı oldcockroach adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Motoru değiştirmişsin hayırlı olsun :D Malum siteye baktım güzel motormuş :D
    Allah daha da iyilerini sana nasip etsin. Evet 1,5 ay oldu, aldık eski model birşey

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)