Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha MT-09 Kullanıcıları / Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    10000km’de bir. O manuel’deki 6000mil. Mil uzaklığı kullanan ülkelerde yuvarlak hesap olsun die öyle yazılıyor.
    yok vallahi. öyle değil benimde kafamı karıştıran kısım o. baya km olarak yazılmış.

bu service manuel

bu da yamahanın kendi sitesinden indirdiğim 2018 model manueli

eklemişken türkçe olanı da ekliyeyim buda türkçe kılavuz

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-07
    Walla bendeki dökümanlar ile elimde servis kitapçığı öyle. Yamaha mototaş’ta 10000km’de bir olduğunu vurguladı. O çok enteresan olmuş. Zaten bizim motorlarda yağ filtre olduğu için 10000km yapıyorlar. Bilemedim. Zaten 10000’de bir iyi düsüklüyorlar. 20000bakımını düşündükçe uykularım kaçıyor.

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Ülke bazında hava ve yol koşullarına göre bakim aralıklarının değiştiğini okumuştum bir yerde. Ne kadar doğru bilmiyorum ama attığınız servis aralıkları hangi ülkeye ait ?

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Arkadaşlar bende bunu yada mt 07 yi almayı düşünüyorum ancak bunda TCS olması daha guvenli hissettiriyor. Debriyajı kaçırsam TCS kafa kaldırmadan kurtarır mı? örneğin

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı plectrum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar bende bunu yada mt 07 yi almayı düşünüyorum ancak bunda TCS olması daha guvenli hissettiriyor. Debriyajı kaçırsam TCS kafa kaldırmadan kurtarır mı? örneğin
    Sağ elciğe fazla abanirsan tcs mcs hikaye,kafaya geçirirsin makinayı.hele asfalt islaksa yan yan gidersin..

Şakaya gelmez
    plectrum bunu beğendi.

Motosikleti
    09
    Alıntı plectrum adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Birinci viteste kalkarken bir kere gazı kökledim ön havalanmak istese de tcs açıkken hiç bir şekilde tekere gelmiyor.
    Aynı şekilde ıslakta kaydığı an tcs tutuyor. Tcs açıkken santimlik kaymalar haricinde yanlamaya da izin vermiyor. Ama kademesini düşürürsen kafa kaldırmaya biraz daha meyilli olur.
    Kapatırsanda biraz kontrolsüz güç gibi oluyor çünkü ani gaz açmada ya tekeri sarıyor olduğun yerde hızlanamıyorsun ya da yanlıyor. Ayrıca arka lastiğin ömrü içinde önermem 2000 km'de bir arka lastik yenilersin

Alacaksan kesinlikle tcs li ve absli modeli al.
    Motorun hayvanlığını ehlileştiriyor ve çok daha kullanması kolay hale getiriyor.
    plectrum bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Alıntı Angrypower adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Walla bendeki dökümanlar ile elimde servis kitapçığı öyle. Yamaha mototaş’ta 10000km’de bir olduğunu vurguladı. O çok enteresan olmuş. Zaten bizim motorlarda yağ filtre olduğu için 10000km yapıyorlar. Bilemedim. Zaten 10000’de bir iyi düsüklüyorlar. 20000bakımını düşündükçe uykularım kaçıyor.
    MT07' de (standart kullanım için) 5.000' de bir motor yağını, 10.000' de bir yağ filtresini değiştirmeyi tercih ediyorum. Çok tartışılacak bir konu esasen ama yağ için bütçe hesabı yapmamaya gayret ediyorum, standartta kullandığım motor yağı MOTUL 7100. Diğerinde ise yaklaşık 2.000 km' de bir yağ filtresi ile birlikte değiştiriyorum, K&N filtre ile MOTUL 300V kullanıyorum.

Kendimce yaptığım testlerde(santrifuj testi, görsel testler, kabaca yapılan viskozite testi, elektrik direnç testi karşılaştırması) MT-07 MOTUL7100 serisini yaklaşık 8.000/10.000 aralığında bozmaya başlıyor. Zorlanırsa (ki denemedim) belki 15.000 km' ye kadar dayanır bilemem. Benimki biraz müsriflik kabul ediyorum ama motor yağı, antifriz, hidrolikler gibi sarf malzemeleri konusunda hassas ve bonkör davranmayı tercih ediyorum.
    ...

Motosikleti
    09
    İnternette mt09 ile alakalı birkaç video izledim alt devirlerde quickshifter ile sorunsuz vites değiştiren var ama benim motorda düşük devirlerde pek randımanlı çalışmıyor. 4-5 bin devir üstünü istiyor bazende ateşlemeyi kesmesine rağmen vites geçmemiş oluyor birkaç kez daha pedalı yukarı çekmem gerekiyor bilgisi olan var mı?

Motosikleti
    MT-07
    Mt serisinde, hayvan biraz fazla tepme istiyor. Sen nazikçe olşuyorsun ama alet mazoşist.

Motosikleti
    MT - 09 Tracer 2016
    herkese iyi akşamlar; 2 gün önce tracer 900 aldım. yetkili serviste konrolleri yapıldı ve bir sorun olmadığı söylendi. Fakat ani hızlanmalarda ve yokuş yukarı gaz açıp çıktığımda nadir olarak yağ lambası yanıp hemen sönüyor. servis kitapçığında bu konudan bahsetmiş, fakat ben sizinde yorumlarınızı almak istiyorum. sizde böyle bir durama rastladınız mı? mt 09 olduğu için burada da sormak istedim. herkese tekrardan iyi akşamlar.

levend84 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ......
    Alıntı cagdas. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    herkese iyi akşamlar; 2 gün önce tracer 900 aldım. yetkili serviste konrolleri yapıldı ve bir sorun olmadığı söylendi. Fakat ani hızlanmalarda ve yokuş yukarı gaz açıp çıktığımda nadir olarak yağ lambası yanıp hemen sönüyor. servis kitapçığında bu konudan bahsetmiş, fakat ben sizinde yorumlarınızı almak istiyorum. sizde böyle bir durama rastladınız mı? mt 09 olduğu için burada da sormak istedim. herkese tekrardan iyi akşamlar.

https://i.hizliresim.com/lQ6Gvb.jpg
    Normal,

Yag karter içerisinde,motor yokuş yukari pozisyonda iken geriye suzuldugu için müşür yagi az seviyede gibi algiliyor ondan lamba yakiyor.

Yag seviyesi tam ise sorun yok.

Endişelenmeye gerek yok.
    cagdas. bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha Mt 07 2018
    Yamaha mt 09 2020 modellerde acaba nighr flou rengi tekrardan gelecek mi yabancı sitelerde görmüştüm yanlış hatırlamıyorsam bilgisi olan var Mı ?

Eagle7 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT
    Alıntı Kural [ Z ] adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    MT07' de (standart kullanım için) 5.000' de bir motor yağını, 10.000' de bir yağ filtresini değiştirmeyi tercih ediyorum. Çok tartışılacak bir konu esasen ama yağ için bütçe hesabı yapmamaya gayret ediyorum, standartta kullandığım motor yağı MOTUL 7100. Diğerinde ise yaklaşık 2.000 km' de bir yağ filtresi ile birlikte değiştiriyorum, K&N filtre ile MOTUL 300V kullanıyorum.

Kendimce yaptığım testlerde(santrifuj testi, görsel testler, kabaca yapılan viskozite testi, elektrik direnç testi karşılaştırması) MT-07 MOTUL7100 serisini yaklaşık 8.000/10.000 aralığında bozmaya başlıyor. Zorlanırsa (ki denemedim) belki 15.000 km' ye kadar dayanır bilemem. Benimki biraz müsriflik kabul ediyorum ama motor yağı, antifriz, hidrolikler gibi sarf malzemeleri konusunda hassas ve bonkör davranmayı tercih ediyorum.
    Açıkçası bende aynı periyotlarda değişim yapıyorum ve hiç müsriflik olarak görmüyorum. Sonuçta binlerce liralık makinelerde önem düzeyi yüksek bir sarf malzemenin ömrünü tamamlamasını beklemeden, yüksek verim alınabilecek düzeyde değiştirilmesi gayet makul geliyor bana.

Motosikleti
    Yamaha Mt 07 2018
    Bilgisi olan var mı acaba ?

Alıntı zekeriyaimam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru bilgi.Bir arkadaş göstergeden gizli kombinasyonla ayarlanıyor normsl güç demişti ama emin değilim

Bu konu hakkında bi bilgisi olan var mı ? Daha önce serviste ücretsiz yaptırdığını yazanları okudum. Bugün servisi aradım durumdan haberleri yok.

Motosikleti
    MT - 09 Tracer 2016
    herkese iyi akşamlar, gaz kolu tepkisini ayarlayabiliyor muyuz? arkadaşımda da tracer 900 var. STD mod'da onun motorunun gaz tepkisi biraz daha sert benimkine göre. Bunu ayarlamanın bir yolu var mı? Bu arada bende full akrapovic egzoz var. arkadaşta ise stock egzoz.

drejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax
    herkese iyi akşamlar, gaz kolu tepkisini ayarlayabiliyor muyuz? arkadaşımda da tracer 900 var. STD mod'da onun motorunun gaz tepkisi biraz daha sert benimkine göre. Bunu ayarlamanın bir yolu var mı? Bu arada bende full akrapovic egzoz var. arkadaşta ise stock egzoz.
    Saçma sapan bilgilendirme yapmayalım.Yok gizli kombinasyon var gösterge de falan Gösterge de sadece carbon ayarları ile her pistona bakabiliyorsunuz ordaki değerler de motorun gücünü 1 hp bile oynatmaz.Ecu ya göstergeden müdale edemezsiniz.Haa o full akropovic var onda stock egzoz falan bu da 1 hp belki oynatır oynatmaz,sizin motosikletinize o taktığınız egzoz dan ecu nun haberi yok,yine stock egzoz varmış gibi davranır,hatta oksijen müşüründen gelen veriler yüzünden alt devirler de hafif dengesizlik,senkronun bozulması da ilerleyen zamanlar da kaçınılmazdır.
    Motosikletinize full egzoz,spor filtre takarsın yeni yakıt haritası da yükletirsin dyno ya çıkarıp,bak artık yeni yakıt haritan bu,daha fazla yakıt hava karışımı,daha hızlı egzoz çıkış süreleri hepsini dyno da yüklersin işte o zaman 10-15 hp hatta artı 20-30 hp bile alabilirsin ama o fazla güce piston silindir,üst kapak,krank ne kadar dayanır bilinmez.
    cagdas. bunu beğendi.

Motosikleti
    MT - 09 Tracer 2016
    Alıntı drejj adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Saçma sapan bilgilendirme yapmayalım.Yok gizli kombinasyon var gösterge de falan Gösterge de sadece carbon ayarları ile her pistona bakabiliyorsunuz ordaki değerler de motorun gücünü 1 hp bile oynatmaz.Ecu ya göstergeden müdale edemezsiniz.Haa o full akropovic var onda stock egzoz falan bu da 1 hp belki oynatır oynatmaz,sizin motosikletinize o taktığınız egzoz dan ecu nun haberi yok,yine stock egzoz varmış gibi davranır,hatta oksijen müşüründen gelen veriler yüzünden alt devirler de hafif dengesizlik,senkronun bozulması da ilerleyen zamanlar da kaçınılmazdır.
    Motosikletinize full egzoz,spor filtre takarsın yeni yakıt haritası da yükletirsin dyno ya çıkarıp,bak artık yeni yakıt haritan bu,daha fazla yakıt hava karışımı,daha hızlı egzoz çıkış süreleri hepsini dyno da yüklersin işte o zaman 10-15 hp hatta artı 20-30 hp bile alabilirsin ama o fazla güce piston silindir,üst kapak,krank ne kadar dayanır bilinmez.
    sanırım tune ayarı yapılıyor dyno da. istanbuldan yapan biri varmış ismi cengiz mise, ben izmirde oturuyorum. bakalım burada dedeğin gibi yapabilecek birini bulabilir miyim. bu arada egzozsun yakıt harita ayarı yapılmaması motora uzun vadede bir zararı olur mu?

drejj - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Nmax
    sanırım tune ayarı yapılıyor dyno da. istanbuldan yapan biri varmış ismi cengiz mise, ben izmirde oturuyorum. bakalım burada dedeğin gibi yapabilecek birini bulabilir miyim. bu arada egzozsun yakıt harita ayarı yapılmaması motora uzun vadede bir zararı olur mu?
    Cengiz mise'ın yaptığı mt09 u gördüm,130 hp ye çıkartılmış.Evet yakıt-hava karışımı ile bunu başarabilir,hatta 140 hp ye bile çıkarabilirsin dereceli egzantrik ve üst kapağı taşlama ile falan amaaaa 130 hp ile 3-5 bin km olmadan bir bakmışın kol çıkarmış yada subap yakalamış.Motor bloğunu bir noktadan güçlendirirsen bulduğu en zayıf yerden patlak verir.Soruna gelecek olursak,ciddi anlamda bir zararı olmaz ama zamanla senkron ayarın bozulur,çünkü katalizör yok.İstediğin kadar gidip servis de senkron ayarı yaptır katalizör yoksa biraz km yaptıktan sonra yine bozulur.

tanermavi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900
    Ekrandan yapılan co ayarları tam olarak ne işe yarıyor.
    Mesela 0 olan CO değerini 14 yaparsak ne değişmiş olur?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)