Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
21. sayfa BirinciBirinci ... 11192021222331 ... SonuncuSonuncu

MT Scooter / Atom Karıncalar - Tanışma ve Bilgi Paylaşım Başlığı

Motovento
    REKLAM ALANI
    kdzli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Bw's100'den X-max 250 & Suzuki TR50
    Alıntı novalgine adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bws de 97 oktan kullanmanın bi sakıncası olurmu?
    arasıra koyuyorum,bi sakıncasını görmedim,97 oktan koydum waw motor iyi gidiyor gibi bi psikoloji içinde oluyo insanboş ver 97 yi ereğli nasıl oralarda bws var mı çokAkçakoca ya uğruyor musun?
    ·sevgi eylem ister·

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    kanuni hussar 2004
    arkadaşlar motorun rektefe zamanın gelmesi?ve rektefenin ne olduğunu geniş bir açıklama yapacak arkadaşımız var mı?
    [COLOR="black"][COLOR="Red"]facebook-mt antalya sizde katılın----group317122@hotmail.com[/COLOR][/COLOR]:cat:

Motosikleti
    150 ZC
    dediğün gibi gezgin arlardan kaçarken yol vermemek için
    kırıyolar ama ben seri bir halde önlerinde bitiyrm
    bu arada dün gece de tura çıktık TÜRKİYE için taksim
    çok fenaydı burdan tüm TÜRK leri kutluyorum TEK yürek TEK bilek. .
    inşallah finale. .

Motosikleti
    kanuni hussar 2004
    Alıntı showdownKing adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    dediğün gibi gezgin arlardan kaçarken yol vermemek için
    kırıyolar ama ben seri bir halde önlerinde bitiyrm
    bu arada dün gece de tura çıktık TÜRKİYE için taksim
    çok fenaydı burdan tüm TÜRK leri kutluyorum TEK yürek TEK bilek. .
    inşallah finale. .
    bak ben dün öss den çıktım...hatunla eve doğru gidiyorudk..kavşakta durdum ışıkta...sağda durdum en ödeyim....dedim arabalar sağ dönene kadar ben uzarım dedim...soldada bir bayan sürücü sağa dönecek(hangi akla hizmetse)tamam bendede hata var madem düz gidicen ortada dur...ama kaçırdım giremedim ortaya sağdan en öne girdim işte...neyse ıışık yandı ben tam uzıcam pat yanımdan bir girdi...bende direk sağa kırdım arbanın gidiş yönüne ALLAH yan yatmadık indim motordan sen napıon ya dedim kadına kapıyı pencereyi kitledi uzadı ama çok sinirlendim...adamlar geldi boşver cana gelmediya dedi...tmm abi dedim...kız arkadaşımın ayağını teker sıyırmış ben sinirli olunca sölemedi...motora binerken gördüm bu ne ya dedim bişi yok dedi...
    baktım siyah lastik sürtmüş belli...binersin motora bi uzarsın kadının yanından ayağımla aynasına bi kapanırsın ayna uçtu....durdu palkanı aldım dedi...istersen ev adresmim verimde çaya gel dedim...motorcuya saygı duyacaksın dedim...bundan sonra böle dedim aynası olmayan arabalara dikkat et benim eserimdir dedim..bastım...arkamdan bağırdı çığırdı...takmadım bile....abi ben onu bilmem motora saygı duyacaklar..oda bir vasıta, onun üsünedekide insan.....

arkadaşlar bazı bulduğum bilgileri sizinle paylaşmak istedim,belki önce biliyorsunuzdur veya bilmeyenlerimiz vardır tazelmek ve bilgilendirmek istedim....

Motosiklet hakkında bilinmesi gereken 17 nokta

1.) Motorumu zorlamadan önce ısıtmama gerek var mı?Kesinlikle evet. Motorlar
    belli sıcaklıkta çalışmak üzere tasarlanmışlardır. İdeal çalışma sıcaklığına
    erişmeden zorlanan motorlar uzun vadede kesinlikle zarar görecektir.
    2.) Yani, motosikletimi çalıştırdıktan sonra birkaç dakika ısınmasını beklemeli
    miyim yoksa hemen yola çıkabilir miyim?
    Tartışmaya açık bir konu. Bazıları motoru çalıştırdıktan sonra 1 dakika kadar
    bekleyip sonra yola koyuluyor. Buradaki amaç, motorun rölantide bir süre
    çalışarak az yağlanan parçalara minimum yük bindirmek ve yağın motorda tamamen
    dolaşmasına, parçaları koruma altına almasına olanak sağlamak.
    Diğer kanı ise, motoru çalıştırdıktan hemen sonra nazik kullanarak yola çıkmak,
    böylece ilk çalıştırmada kullanılan zengin karışım yüzünden silindir içinde
    oluşabilecek benzin yoğuşmasının önüne geçmek. Tüm motorlar ilk çalıştırmada
    karışımlarında fazla benzine ihtiyaç duyar. Karbüratörlü motorlarda bu işi jikle
    (manuel veya otomatik) yapar. Enjektörlüler kendi kendine ayarlar. Ancak, benzin
    çok etkili bir yağ çözücüdür ve eğer herhangi yanmamış benzin silindir içinde
    kalırsa silindir çeperindeki yağ tabakasını yıkayabilir, pistonlar da silindir
    duvarını kazımaya başlar. Bu anlatılanlar sadece ilk çalıştırmadaki zengin
    karışım durumu için geçerlidir. Çalışma sıcaklığına ulaşan ve jiklesi kapatılan
    motor ihtiyacı olan karışımı kendi doğru şekilde ayarlayacaktır.
    Ayrıca ısıtma sırasında kaybedilen yakıt da gerçek anlamda kullanılamayan
    yakıttır. Genel tüketime bakıldığında cebinizde ciddi yara açabilir.
    Son olarak, düşük devirde ısıtılan motor ideal çalışma sıcaklığına 10 dakikada
    ulaşıyorsa, düşük devir çevrilerek yol alan motor 3-4 dakika içinde ısınacaktır.
    Yani rolantide kalarak uzun surede ama az aşınma mı, yoksa yola çıkarak kısa
    surede ama bağıl olarak biraz daha fazla aşınma mı? Seçim sizin.
    3.) Bazen motorumu hakikaten zorluyorum, acaba zarar veriyor muyum?
    Motor yapısal olarak iyi durumda ve düzgün bakımlı ise, hayır. Aslına
    bakarsanız, motora yüksek devir çevirtmek ona iyilik etmek şeklinde bile
    yorumlanabilir. Pistonlar ile silindir çeperi arasında segman adı verilen
    çemberler bulunur. Bunlar sayesinde silindirdeki yanma odası yağlama yapılan
    kısımdan ayrılır. Piston yukarı çıkarken yağlanan silindir çeperi, piston aşağı
    inerken segmanlar tarafından süzülür. Böylece yağ ile yakıt birbirine karışmaz.
    Ayrıca segmanlar olmasa silindire alınan hava yakıt karışımı da sıkıştırılamaz.
    Bu segman denen çemberler piston kafasının içinde kendileri için ayrılmış
    yarıklarda oturur ve kapalı çember şeklinde değildirler. Isındıklarında
    genleşebilmeleri için bir tarafları açıktır.
    Segmanların silindir duvarına tam olarak yapışması için motorda üretilen basınca
    da ihtiyacı vardır. Kendi yarığı içinde oturan metal çemberin arkasına dolan
    basınç sayesinde piston kafasından silindir çeperine doğru zorlanır. Böylece
    yanma odasında basınç kaybı oluşmaz.
    Sürekli düşük devirlerde kullanılan motorlarda bahsi geçen segman yarığında
    artık madde (kurum) birikimi olabilir. Tıkanan segman yatağı yüzünden basınçlı
    hava segmanı silindir duvarına itemez, silindir basınç kaybeder. Üretilen güç
    düşer, motor yağ yakmaya başlar. Bunu önlemek için sıcak motoru zaman zaman
    yüksek devirlerde kısa süre kullanmak yeterlidir. Yanan kurum segmanların normal
    çalışmasını sağlayacaktır.
    4.) Motorumu ısıtmazsam ne olur?
    Zorlanan soğuk motorda aşınma daha hızlı gerçekleşir. Motor çalıştığında, yağın
    her tarafa ulaşması birkaç saniye alacaktır. Bu yüzden
    “Motor en çok marş anında aşınır”
    denilir. Bu ilk birkaç saniye boyunca metal parçaların koruması, üzerlerine bir
    önceki çalışmadan yapışıp kalmış yağın sorumluluğundadır. Motorlar ve yağlar bu
    çalışma koşulları göz önüne alınarak tasarlanırlar ancak sadece yüksüz veya
    düşük yükle çalışma durumunda. Yağ motorun tepesine en son ulaşır yani en
    hareketli parçalardan olan egzantrik mili, subaplar, subap yayları (nispeten)
    uzun süre minimum yağlanma ile idare etmek durumundadırlar.
    Bir diğer etken de metalin genleşme özelliğidir. Isınan metal genişler bu yüzden
    motor toleransları ve parçalar arası boşluklar ısınıp çalışma sıcaklığına
    erişmiş motor göz önüne alınarak tasarlanır. Örneğin debriyaj balatası ile krank
    mili arasındaki dişliler soğukta birbirlerine neredeyse yapışık haldedirler.
    Motor ısındıkça bunların arası açılır. Ancak ısınmış motorda bunların arası
    amaçlandığı kadar açılmıştır.

5.) Tork ve güç arasındaki fark nedir?Bunu anlatmanın en iyi yolu, tork
    silindirdeki patmalanın büyüklüğü, güç ise dakikada kaç patlama
    gerçekleştiğidir. Daha teknik açıklamak gerekirse, güç birim zamanda yapılan
    toplam iş miktarı tork ise çevirme/burma kuvvetidir (krank miline bağlı belli
    uzunlukta çubuğun ne kadar kuvvetli döndürüldüğü).
    6.) Motorumun devir bandında neden bir tatlı çalışma noktası var?
    Çevirebileceğim daha çok devir var halbuki.Hissettiğiniz noktanın adı tepe tork
    devir noktası. Motor şu anda en canlı karakterini sergiliyor çünkü burası
    motorun en verimli çalıştığı nokta. Olay tamamen hacimsel verim ile alakalı.
    Maksimum hacimsel verimin olduğu an, silindir içine mümkün olan en fazla hava
    yakıt karışımının alındığı andır. Bu devrin yeri emme subaplarının boyu, havanın
    eylemsizliği ve subapların açılma fazlarına bağlı olarak değişir. Egzoz
    subabından çıkan atık gazlar egzoz sisteminde basınç dalgaları yaratırlar. Bu
    dalgalar, motor devrine bağlı olarak egzoz sisteminde yukarı-aşağı dolaşırlar.
    Elde edilmek istenen, düşük basıncı tam egzoz valflarının arkasında oluşturarak
    yakılmış karışımın silindirden en hızlı şekilde tahliyesini sağlamaktır.
    Tüm bu şartlar sadece bir devirde gerçekleşir o da teknik özellik tablosunda
    gördüğünüz max torkun üretildiği devirdir. Aşırı beslemeli motorlarda bu devrin
    belli aralikta (örneğin 2300d/d - 5000d/d arasında sabit gibi) verildiğini
    görürsünüz, ama konumuz atmosferik beslemeli motorlar. Oraya girmeyelim.
    7.) Yağ motorumu tam olarak nasıl korur?Temel olarak hareketli metal parçaların
    birbiri ile sürtünmesini engeller. Aynı zamanda motorun soğutulmasına da
    yardımcı olur. Yağ filtresi sayesinde motor içinde oluşan zararlı parçacıkları
    süzer, sistemin temiz kalmasını sağlar.
    Yağın en büyük yararı kuşkusuz parçaların sürtünmesini azaltmaktır. Bunun en
    aşırı yaşandığı yer piston kollarının kranka bağlandığı noktalardır. Patlamanın
    şiddetiyle aşağı itilen kolu krank miline çok yüksek basınç uygular. Normal
    şartlarda hiçbir yağ pompası bu sıkıştırmaya dayanacak yükseklikte basınç
    üretemez. İki metalin birbirine değmesini engelleyen, sıvı-metal arasındaki
    kaydırma etkisidir. Hızlı şekilde su üzerinden geçen araba nasıl suya batmadan
    yüzey üzerinde kızaklama yaparak gidebiliyorsa, iki metal arasina sıkışan yağ da
    yüzeyler arasında bir film oluşturarak birbirlerine değmelerini önler. Ancak
    anlatılan yağ filminin oluşması için iki metal yüzey arasındaki mesafe
    kritiktir. Zaman içinde oluşan aşınma sonucunda bu mesafe artarsa, yağ filmi
    kendini koruyamaz ve basınç altında yirtilir. O zaman da motor çalışırken devir
    arttıkça yükselen bir vurma sesi duyarsınız.
    8.) Bu hafta sonu motor yağımı değiştireceğim. Bulabileceğim en pahalı yağı mı
    almalıyım?
    Alabilirsiniz, ayrıca motora zararı da olmaz ama boşuna para harcamış
    olabilirsiniz. Asıl önemli olan, motorunuzda kullanacağınız yağı doğru şekilde
    belirlemektir.
    Üretilen tüm yağlar American Petroleum Institute (API) tarafından test edilir,
    derecelendirilir ve belli standartlara olan uygunluklarına bakılır. Buji
    ateşlemeli motorlar için (yani benzinli motorlar) bu derece S harfi ve yanına
    gelen ikinci bir harfle ifade edilir. S’den Z’ye doğru gidildikçe, yağın
    kalitesi de artar. Örneğin, Suzuki GSX-R600 SG derecesinde yağ ister. Fiyatı ne
    olursa olsun, SG onayına sahip her yağ gerekli testlerin tümünden geçer not
    almıştır, ister Castrol olsun, ister Türk Petrol.
    Ancak, API’nin (American Petrol İnstuy) yaptığı testlerde arabalar için ayrı,
    motosikletler için ayrı kategori bulunmaz. Motosiklet yağlarını tek başına test
    eden kuruluş Japanese Automotive Standards Organisation’dur (JASO). Ne yazık ki,
    neredeyse tüm motor kullanım kılavuzlarında yazan yağ derecesi JASO değil API
    olarak verilmiştir. Dikkat edilmesi gereken nokta, motorunuza uygun API
    derecesinde aldığınız yağın kutusu üzerinde JASO derecesinin de bulunması
    gerektiğidir. Arabalara özel üretilen yağ kutularının üzerinde hiçbir JASO
    derecesi yazmaz.
    Son olarak, motorunuzu uzun süredir kullanan insanların ve motor servislerinin
    de fikrini almakta fayda vardır. Kimi motorların belli yağlardan daha çok
    hoşlandıkları bilinmektedir. Örneğin BMW boxer’ları sadece mineral bazlı
    yağlarla mutlu olurlar.
    9.) Motorumu otomobiller için üretilmiş yağla doldurabilir miyim?
    Allah aşkına HAYIR! Otomobil yağları, motosikletlerdeki gibi vites kutusunu da
    yağılacak şekilde tasarlanmamıştır. Vites dişlileri ve balataların arasına giren
    otomobil yağı zamanla özelliğini kaybedip çözülür. Ayrıca otomobil yağında
    bulunan kaydırma önleyici katkılar ıslak kavramalı debriyaj balatanızda hasara
    sebep olurlar.
    10.) Babam diyor ki debriyaj kavramasını uzun tutmak kötü bir şeymiş. Uyduruyor
    mu yoksa doğru mu söylüyor?
    Babanız haklı. Uzun süreli kavramalar debriyaj balatanızın ömrünü azaltacaktır.
    Belki bundan da önemlisi,(motosiklet) yağlama sisteminde vites kutusu ve motor
    aynı yağı kullandıklarından, balatanızdan kopan ufak parçalar yağınızı
    kirletecek, filtre tarafından yakalanıncaya kadar sisteminize zarar verecektir.
    Yarış takımlarının kuru debriyaj (vites kutusunun dışında) kullanmasının ana
    sebeplerinden biri budur.11.) Bazen vites kaçırdığımda kendimi boşta buluyorum.
    Vitese geçsin diye abanınca sert bir şekilde yerine oturuyor? Alete zarar mı
    veriyorum?
    Belki biraz ama arada sırada olan vites kaçırma çok fazla zarar vermez. Vites
    kutusundaki bazı dişliler şafta kilitli halde dönerken diğerleri boşta durur. Bu
    dişliler sadece gerektiğinde şafta yapışırlar. Hem dişli hem şaft üzerinde
    birbirlerine uyan girinti-çıkıntı profilleri bulunur. Siz vites değiştirmek için
    başparmağınızla hareket verdiğinizde, dişli üzerindeki boşluklar şaft boyunca
    birbirini bularak kilitlenir. Yanlış nötr vitese düşmeler, bu profillerin tam
    olarak birbirine oturmadığı durumlarda yaşanır. Durumu önlemenin kesin bir yolu
    yoktur. Sadece vitesi atarken pedalın tüm boşluğunun kullanıldığından emin
    olmalı, buna rağmen boş vitese düşülürse debriyaj sıkılarak daima bir üstteki
    vitese geçmesi sağlanmalıdır (atılan vitesin numarası büyüdükçe şatfa
    kilitlenecek olan dişlinin çapı da azalır. Kilitlenme noktasını yakalamak daha
    rahat hale gelir. Bu yüzden arabada da motorda da üst vitese atmak daha
    kolaydır.)
    12.) Debriyajı sıkmadan vites değiştirmem vites kutusunu bozar mı?
    Eğer doğru şekilde yapılırsa hayır. Arabaların aksine, motosiklet vites
    kutularında senkromeç bulunmaz. Gaz ayarını motoru ne hızlanacak ne de
    yavaşlayacak şekilde ayarlayın. Bu durumda vites kutusu üzerinde yük oluşumu
    engellenecek, dişliler zorlanmadan şafta bağlanıp ayrılacaktır. Ama ayarı
    tutturamazsanız, vites kutusundaki çarkların dişlileri aşınacağından bir süre
    sonra yeni vites kutusu aramaya başlayabilirsiniz.
    13.) Motoru sürerken yığınla sarsılma, vurma sesi duyuyorum. Acayip
    endişeleniyorum. Paranoyak mıyım?
    Muhtemelen. Vuruntulu çalışan motor, eğitimsiz kulak için bile rahatça
    anlaşılacak kadar kötü ses çıkartır. Eğer vuruntu var mı yok mu diye
    endişeleniyorsanız, büyük ihtimalle yoktur. Örnek olarak; enjektörler açılıp
    kapanırken parmaklarınızla tempo tutuyormuş gibi klik-klik sesi çıkartırlar;
    benzin pompası kontak açıldığı andan itibaren tıslar, bazı egsoz sistemleri
    (Suzuki’nin PAIR valfi mesela) karakteristik garip bir ses çıkartır. Bunların
    haricinde, motorda yapısal bir arıza sonucu oluşacak sert darbe ve vuruntu
    sesleri, kendini kullanıcısına belli ettirecek şiddettedir.
    14.) Motosiklet motorlarının ömrü ne kadardır?
    300.000 km. e kadar ömür biçilen motorlar bugün sıradan kabul ediliyor. Ancak
    bakımları düzenli yapılmalı. Motorun ömrü uzun olsa da egzantrik mil zinciri
    değişimi 60.000 ile 150.000km arasında bir yerde yapılmalı ki bu başlı başına
    büyük bir iş.
    15.) Motosiklet motorları çok karmaşık ve sübap açıklığı ayarlaması gibi bazı
    işler fazla vakit gerektiriyor. Motorum bakım için servise gittiğinde, bu
    ayarların doğru yapıldığından nasıl emin olabilirim?
    “Kesinlikle yapılmıştır” demenin bir yolu yok ne yazık ki. Yapabileceğiniz tek
    şey güvendiğiniz bir servise gitmek veya motor ayarlanırken yanında durup ustayı
    kontrol etmek. Bunun yanında sübaplara ulaşmak için sökülmesi gereken parçaların
    durumuna bakılıp hakikaten gereken yere kadar inilmiş mi anlaşılabilir. Veya
    sübap açıklığını kendiniz de ayarlayabilirsiniz. Ama modern motorlarda sübap
    ayarlarını yapmak oldukça özen gerektiren hassas bir iştir. Egzantrik milini
    sökme, ölçüm, hesaplama ve motoru tekrar toplama gerektirir. Elinize hakim
    olmadan bulaşmamanızı öneririz.16.) Diyelim ki sübap açıklık ayarını kendim
    yaptım ve ayar yanlış oldu. Başıma ne gelebilir?
    Ducati’leri bir kenara koyarsak, sübaplar üstlerinde duran egzantrik mili ile
    aşağı itilerek açılır, altlarında duran yayların geri itmesiyle de kapanırlar.
    Eğer subap tepesi ile egzantrik mili arasındaki mesafe çok fazla ise, subap
    olması gerekenden daha geç ve az açılır. Bu da motorun daha az hava-yakıt
    karışımı ile beslenmesine neden olur. Verim düşer ama motora yapısal zararı
    olmaz. Tersi durumunda, yani subaplar egzantrik miline fazla yakın ise o zaman
    sorununuz var demektir. Subaplar tam olarak kapanamadığından silindir içinde
    basınç kaybı yaşarsınız. Hatta ekstrem durumlarda yukarı çıkan piston kafası,
    kaçacak yeri olmayan emme sübabına çarpar ve sübabı eğer veya kapanamayan egzoz
    sübabı üzerindeki fazla ısıyı motor bloğuna aktaramayacağından erime yapar.
    17.) Egzozumdan çıkan değişik renkteki gazların anlamı nedir?
    Beyaz duman su buharıdır. Motor soğuk iken bununla karşılaşabilirsiniz. Soğuk
    günlerde ise motor ısınana kadar beyaz duman atarsınız. Telaşlanmanıza gerek
    yok, normaldir.
    Siyah duman, gereğinden daha zengin hava-yakıt karışımı yaktığınıza işarettir.
    Karbüratör ayarına baktırmanın vaktinin geldiğini söyler. Veya kirlenmiş hava
    filtresi, sıkışmış gaz teli de aynı tepkiyi verir. Enjektörlü motorlarda
    kesinlikle görülmemelidir.
    Mavi duman yağ yaktığınızı söyler. Eğer marş sırasında atıyor sonra geçiyorsa,
    muhtemelen eskimiş sübap contasının eseridir. Eğer sürekli geliyorsa, eskimiş
    segman veya silindir duvarındandır. İki zamanlı motorlar, yapıları gereği
    sürekli yağ yaktıklarından hep mavi duman atarlar.
    [COLOR="black"][COLOR="Red"]facebook-mt antalya sizde katılın----group317122@hotmail.com[/COLOR][/COLOR]:cat:

Motosikleti
    150 ZC
    geçmiş olsun gezgin sürekli başımıza gelebilecek şeyler aslında bunlar
    yanlız ben ehliyetsınavını bekliyorum B sınıfı benim A2 için önümüzdeki
    sınava giricem ama her trafik polisi gördüğümde ya yolu değiştiriyorum
    ya da başaka bi aracın yanından yan yan topuk
    bide ehliyetsiz yakalatırsak yandı gülüm keten helva demektir. .
    bide resim ekleyemedim nasıl yapıcam? bi bilen anlatırsa
    bende motorun resimlerini ekleyim bari

Bursa Hobi Paket Büfe

Slm
    Ismim Fatih
    Bursadanım
    20 Yaşındayım
    Motorlu Kuryeyim
    Yamaha Bws Kullanıyorum
    Elimden Geldiği Kadar Yardım Edebilirim..
    Diğer Marka Scooter Bilgilerim Vardır

bence her zaman için oktan 97 kullanmanızı tavsiye ederim.2 zamanlı motorlar icinde motor yağını mobil tavsiye ederim.97 oktan cok güzel..ve benzin katkıları var ondanda kullanın.cok faydasını görürsünüz

bence her zaman için oktan 97 kullanmanızı tavsiye ederim.2 zamanlı motorlar icinde motor yağını mobil tavsiye ederim.97 oktan cok güzel..ve benzin katkıları var ondanda kullanın.cok faydasını görürsünüz

Motosikleti
    kanuni hussar 2004
    Alıntı showdownKing adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    geçmiş olsun gezgin sürekli başımıza gelebilecek şeyler aslında bunlar
    yanlız ben ehliyetsınavını bekliyorum B sınıfı benim A2 için önümüzdeki
    sınava giricem ama her trafik polisi gördüğümde ya yolu değiştiriyorum
    ya da başaka bi aracın yanından yan yan topuk
    bide ehliyetsiz yakalatırsak yandı gülüm keten helva demektir. .
    bide resim ekleyemedim nasıl yapıcam? bi bilen anlatırsa
    bende motorun resimlerini ekleyim bari
    king inşallah hayırlısı ile alırsın şu ehliyetide rahat rahat gezersin caddelerde..bekliyoruz...

[QUOTE=bursa_hobi;1133068]Slm
    Ismim Fatih
    Bursadanım
    20 Yaşındayım
    Motorlu Kuryeyim
    Yamaha Bws Kullanıyorum
    Elimden Geldiği Kadar Yardım Edebilirim..
    Diğer Marka Scooter Bilgilerim Vardır

adaşım hoşgeldin aramıza kalıcı olman dileğiyle bildiklerini ve bilgilerini paylaşman dileği ile

Motosikleti
    150 ZC
    ben 95 oktan kullanıyorum ama bu tavsiyeden sonra
    bi denicem 97 oktanı oktan farkına pek takılmayın diyodu
    arkadaşlar ama belkide dediğin gibidir. .

Motosikleti
    kanuni hussar 2004
    arkadaşlar size birşey sormak istiyorum...haftada bir bujime bakıyorum ama islenme(kararma oluyo normalinden aşırı)bunun sebebi nedir?

birde egsozumdan siyah duman geliyor,buda sadece motoru orta ayaklığa alıp dip gaz yaparsam çıkıyor normal yolda giderken siyah çıkmıyor peki bunun sebebi nedir? bu siyah duman ile buji islenmesinin ortak bir noktası var mıdır? acil yardım ederseniz sevinirm...motoru biliyorusunuz kanuni hussar 2004 model (NOT:motoru 20000 de bakıma verdim ayarları yapıldı.şimdi ise 23000 de daha açtırmadım motoru bakım zmanı gelmiş olabilirmi?)

gokayugur - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200

Arızam var yardım pls...

Arkadaşlar aha önce kimsenin başına geldimi acaba benim motorda bir sorun var.
    2 kişi ile uzun yolculuk sonrası rölanti düşük gelmeye başladı. Alt taraftan rölanti vidasını ayarladım bu seferde motor iki teker üzerindeyken rölantide problem yok. Ama çalışır vaziyette orta sehpaya aldığımda arka teker deli gibi dönüyor ve motor bağırıyor. (Bu seferde rölanti yüksek geliyor yani...) nedendir daha önce başına gelen varmı ?
    Suzuki AN 125 - 2008 / 0 - 24500 km
    SYM Joyride 200 - 2008 / 4500 - 20000+ km (Halen Devam)

Motosikleti
    Honda Dylan 150
    Arkadaşlar Bws ile Aerox'un yakıt tüketimleri aynımı ?

Bws kullananlar motorunuz 100km'de kaç lt benzin harcamaktadır ?

Motosikleti
    kanuni hussar 2004
    Alıntı gokayugur adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar aha önce kimsenin başına geldimi acaba benim motorda bir sorun var.
    2 kişi ile uzun yolculuk sonrası rölanti düşük gelmeye başladı. Alt taraftan rölanti vidasını ayarladım bu seferde motor iki teker üzerindeyken rölantide problem yok. Ama çalışır vaziyette orta sehpaya aldığımda arka teker deli gibi dönüyor ve motor bağırıyor. (Bu seferde rölanti yüksek geliyor yani...) nedendir daha önce başına gelen varmı ?
    gökay orta sehpada rölanti ayarı yaptın mı? madem orta ayağa aldığında teker dönüyor sende orta ayakta rölantisini ayarla. otomatik ciklemi var motorunda belki ısınma esnasında otomatik cikle devreye giriyosa rölanti yükselir..buda tekeri döndürebilir...

Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Alıntı gezgin290 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gökay orta sehpada rölanti ayarı yaptın mı? madem orta ayağa aldığında teker dönüyor sende orta ayakta rölantisini ayarla. otomatik ciklemi var motorunda belki ısınma esnasında otomatik cikle devreye giriyosa rölanti yükselir..buda tekeri döndürebilir...
    Teknik bilgilerim sıfırdır. Otomatik cikleyi falan bilmem. Rolanti ayar vidasınıda kitapçıktan kırk saat bakarak buldum. Motor Suzuki AN 125. Orta sehpada ayarlamayıda bir deneyeyim diyeceğim ama en iyisi bakım zamanı geldi sayılır, ilk fırsatta bi baktırayım. Kullanırken problem yapmıyor ama nedendir diyede merak ettim.

Motosikleti
    kanuni hussar 2004
    Teknik bilgilerim sıfırdır. Otomatik cikleyi falan bilmem. Rolanti ayar vidasınıda kitapçıktan kırk saat bakarak buldum. Motor Suzuki AN 125. Orta sehpada ayarlamayıda bir deneyeyim diyeceğim ama en iyisi bakım zamanı geldi sayılır, ilk fırsatta bi baktırayım. Kullanırken problem yapmıyor ama nedendir diyede merak ettim.
    şu an bende bişi diyemem hiç binmedim ve yakından incelemedim sadece bir varsayım olarak bilgi veriyorum gökay yinede bir ustaya sormanda garanti var diyorum....

Motosikleti
    SYM Joyride 200
    Alıntı gezgin290 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu an bende bişi diyemem hiç binmedim ve yakından incelemedim sadece bir varsayım olarak bilgi veriyorum gökay yinede bir ustaya sormanda garanti var diyorum....
    Saolasın ilgin için.....................................

Motosikleti
    kanuni hussar 2004
    Saolasın ilgin için.....................................
    sende sağol gökay nedemek, ne yazıkki bişi yapamadık....

Motosikleti
    Mondial 151Rs

arkadaslar bu kayis sizce nasil bugun aldim...

motorumun ustundede bundan var motorumdakı kayıs 1 seneden berı takılı kopar dıye cıkardım 2 tane kayıs koptu ustune daha halen bu kopmadı yanı saglam gerı taktım hemen sizlerin dusuncelerınızı alayım 6 aydır arıyordum bu kayısı en son 1 yag fitresi alamya gıtmıstım magza sahibine sordum kayış varmı ama orjianl dedim oda tabi dedi bu üstünde gelen orjinal kopmayanlardan dedi görüşlerinize bakalım hadi...

Motosikleti
    italjet dragster 180. gilera runner
    bence hiç ii degil. bando veya dayco marka kayışları tercih et hem onlarda aynı ölçülerde bulma ihtimalin daha çok.

bende italjet dragster 180 cc ve gilera runner 180 sp. ikiside birbirinden güzel. atom karıca gibiler.

Motosikleti
    Mondial 151Rs
    evet bando da vardı ama adam dedi istersen bando vereyım ama bu orjinal içinden çıkan kayışları dedi hemde bandodan daha saglam...

Motosikleti
    italjet dragster 180. gilera runner
    Alıntı mondi.playturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    evet bando da vardı ama adam dedi istersen bando vereyım ama bu orjinal içinden çıkan kayışları dedi hemde bandodan daha saglam...
    bandodan daha saglam gözükmüyor. artı benim dedigim markalar tanınmış ve yıllardır bu işin içinde. mesela gilera runner orjinal kayışı 130 ytl o kayışın dayco modeli 35 ytl ve performansındanda fazla bi düşüş olmuyo. bilmem anlata bildimmi. o marka kayışıda ilk defa görüyorum. o kadar motor söküp takıyorum. iyi bişey olsaydı kesin bilirdim..

REKLAM ALANI
21. sayfa BirinciBirinci ... 11192021222331 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler