Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

X MAX 250 ARKA FRENDEN GELEN SES

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 ABS
    bir kaç gündür, motorumda özellikle yokuş aşağı inerken arka freni sıktığımda hafif ve ritmik bir sesle tak tak tak diye ses geliyor.

Ses, hıza ve fren sıkma şiddetine göre ritim değiştiriyor.

freni iyice sıkınca kesiliyor.

ön frende o ses yok.

(makine 2015 model x max 250 abs / 1800 km.de. üzerinde orijinal balata var. )

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    IRau - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xmax
    video filan olsaydı iyiydi

fren kaliperinde sac var acaba onlaramı bişey oldu
    lazianke bunu beğendi.

BurakSNCK - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İronmax 250
    Pek teknik bilgim yok ama diskte bi çatlak iz vs gibi bir şey oluşmuş olabilir mi?
    lazianke bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 ABS
    corona nedeniyle servise trabzona gidemiyorum. buradaki bir usta baktı, sürdü o sürerken denk gelmedi. sorunu bulamadı. artık yolun açılmasını bekleyeceğim.

Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 ABS
    başka bir ustaya götürdüm. sürüşe aldı. düşük başınçta o sesi yapıyor, nedeni balataların sertleşmesi dedi. bana da mantıklı geldi. çünkü motosikletim 2015 model ama henüz 2000 km olmadı.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Arka kaliperi elinle salla eğer fazla sallanıyorsa gevşeyen yeri var mı kontrol et. Az miktarda sallanması normaldir. Bende de aynı sorun vardı. Ön absde sorun olduğu için bir süre arka frene çok yüklenmiştim ve bu şekilde ses yapmaya başlamıştı. Kaliper olması gerekenden fazla sallanıyordu. Sonra freni normal şekilde ön ağırlıklı kullanınca yavaş yavaş düzeldi. Farkında olmadan benim gibi arka frene çok fazla yüklenip kaliperin contalarını kastırarak oynak hale getiriyor olabilir misin?
    lazianke bunu beğendi.

Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 ABS
    kontrol edeceğim tekrar. iki usta kontrol etti. o yüzden ihtimal vermedim ama beelki farkedemediler

Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 ABS
    arka fren balarası aldım ve değiştirdik. ( brenta 72 TL). ses gitti. üzerindeki balata neredeyse aşınmamıştı ama üzerinden 5 sene zaman geçtiği için sertleşmiş demek ki. ses ondan geliyormuş. balata değişimiyle ile beraber şimdi hem fren tepkisi değişti hem ses gitti.

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    İnce bir zımpara ile balatanın yüzeyini silseydiniz o ses keserdi , yağmurda sürünce suyla birlikte yoldan kalkan minik taş parçacıkları diskle balatanın arasına girer siz freni sıktığınızda da balataya gömülür , belli bir kilometre sonra aşınır ses üretmez , Brenta güzel balatadır ama çok çabuk biter , eskilere zımpara uygulayıp saklayın derim..

Motosikleti
    YAMAHA X MAX 250 ABS
    eskileri saklıyorum zaten. içinde yüzeyde herhangi bir yabancı cisim görünmüyordu. dümdüzdü. dediğinizi yaparım teşekkürler.

Selam arkadaşlar, 2015 model abs siz bir xmax sahibiyim. Bu akşam arka balataları değiştirmek için kaliperisöktüm. Balataları çıkarırken bir saç parçası düştü yere fakat tam olarak kakiperin neresinden çıktığını göremedim. Balataları sağlama olan tarafı değilde diğer taraftan biryerden düştü. Bu parça nedir, ne işe yarar bilgisi olan varmıdır? Ve Yerine nasıl takabilirim acaba?

---------- Mesajlar birleştirildi - 00:53 ---------- bir önceki mesaj zamanı 00:51 ----------

*Saplama olan taraf değil diğer taraf. Otomatik klawye düzeltmesi olmuş sağlama yazmış🙂

Motosikleti
    Balatalara baskı uygulayan yaylı sac olabilir , kaliperin içinde pistonları geri itince geçtiği yeri görebilirsin , normalde çıkmaması lazımdı balataları çıkarırken baya bi kanıttırmış olmalısın , yay yerine sıkı geçer onu orda tutan balatadır..

Teşekkür ederim. Yarın pistonları iterek deneyeceğim. Balataların durumu ise oluk yeni kaybolmuş fakat oluktan sonraki ufak kalınlık duruyor. Bu şekilde biraz daha kullanmam uygunmudur acaba, yoksa oluk kaybolduğunda hertürlü değiştirmelimiyim

Motosikleti
    Oluk kaybolduysa kullanmanı tavsiye etmem diski çizebilirsin , çizik diske en kaliteli balatayıda taksan frenleme kabiliyeti çok azalır..

Alıntı Nikkfurie adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Oluk kaybolduysa kullanmanı tavsiye etmem diski çizebilirsin , çizik diske en kaliteli balatayıda taksan frenleme kabiliyeti çok azalır..
    Ön Balatada oluk biraz daha var,buyüzden sadece arka balatayı değiştirdim.Ön balatayı da temizleyip yerine geri taktım. Frenler çok iyi tutuyor şu an fakat ön tekerleğin her tutunda ufak bir sürtme sesi gelmeye başladı. Balatayı çıkarırken kaliperde saplamanın olduğu tarafta ki sac çıkmıştı ve yamuk yumuk birşeydi,sanırım pistonun biri ezmiş biraz ve yerne geri oturtabilmek için biraz düzeltip taktım ama acaba işlevini tam yerine getiremiyor mu, balatalar o sacın üzerine basıyor. Aşağıda ki linkte arka kaliper sacı var ama ön kaliperde ki ile neredeyse aynı. Taktığım sac böyle birşeydi ve balataların yere bakan kısmının yarısı bu saca oturuyor şu an. Yanlış takmış olabilir miyim acaba?

https://www.albaymotor.com/urun/yama...ci-yay-orjinal

Birde ön kaliperde ki 2 pistondan 1 tanesi frene basınca diğerine göre daha az çıkıyor ve yarıda kalıyor daha fazla çıkmıyor.Pistonları gaz yağı ve balata spreyi ile temizledim ama yinede durum bu. Gelen sürtme sesi bu dengesizlikten olabilir mi acaba?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler