Merhaba abilerim kardeşlerim 20 temmuzda mondial 125znu aldım 2017model 5000kmde ve pek bilgim yok bi çok konuya baktım ama hala kafamda sorular var bilen kişiler olduğu için mtye sormak istedim ilk konum herhangi bi yanlışlık yaparsam affedin

1)İlk olarak motor pis sadece dışı değil iç tarafıda pislik içinde nasıl yıkıyacağım?
2)Yolda giderken gazı arttırınca motor tekliyor ve birden kendini ileri atıyor sebebi nedir
3)125 Znuların altı yere yakın evet biliyorum ama kardeşimle motora bindik markete gitmek için hafif bi viraj vardı dönerken biraz yatırdım motoru motorun orta sehpası yere sürttü bu kadarı olması normal mi amortisöründe sorun olabilir mi
4)Motoru aldığım kişi motora çok bakmamış açıkçası servise bakım için götürürsem masrafı ne olur?
5)asya nostajisi olan bir arkadaşım bindi bir kere motorun ön freni kitleniyor dedi yaptır dedi ne demek istediğini pek anlamadım açıklarsanız sevinirim
6)Arka freni sıktığımda cığğkk diye bir ses geliyor ve arka fren pek iyi tutmuyor sesin sebebi nedir?
7)ön frenden de tık tık tık diye bir ses geliyor sebebi nedir?