Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Yamaha Neos 100cc hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    Mucit23 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer 900 & KTM450EXC & BWS100
    Bir arkadaşımda yanlışım yoksa 2001 model yamaha neos var. Daha 25000KM de. Motoru uzun zamandır yatırıyor. Geçen gün bana satması için teklif verdim. Motoru uygun fiyata satın alabilirim. Günlük olarak kullanmak için almayı düşünüyorum. Fakat motoru hiç tanımıyorum. 2 zamanlı 100cc motora sahip. Motorunun temiz olduğuna eminim. Sağını solunu biraz toparlamak gerekiyor.

Motor hakkında bilgisi olan varmı?

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Motosikleti
    Fikri olan varmı?

essegesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco New Grand Dink 250--Honda CB 900F Hornet
    Bence çok güzel bir motordur neos. İki zamanlı olduğu için motorun bakımı vs.kolaydır.Kalkışı çok seridir,ama fazla sürat yapmasını beklemeyin.Kısa mesafe için ideal.Uygun fiyata alıyorsanız kaçırmayın derim.

İyi pazarlar.

Motosikleti
    Konu başında bahsettiğim scooteri Aldım. Scooter'in genel olarak durumu iyi. İkinci motorum olduğu için daha rahat bir şekilde kullanıyorum. Yalnız sağını solunu biraz toparlamak gerekiyor(Benim içinde uğraş oldu iyi oldu)

Bendekinin neo's un hava filtresi yok. Benden önceki sahibi yolda düşürmüş.
    Hava filtresi olmayınca motor boğuluyor gaz yemiyor. Ancak motoru biraz devirlendirdikten sonra jikle yani hava kelebeğini kapatınca motor normal olarak çalışmaya başlıyor. Ciddi bir şekilde ivmeleniyor. Türkiyede bakmadığım internet sitesi kalmadı. Türkiyede BWS ler daha çok bulunduğu için BWS nin birçok parçasını bulabiliyorum.
    Örneğin BWS nin hava filtresi budur.
    http://denizmotortr.com/urunler/bws-...i-komple/4986/

Uyarmı emin değilim. Aslında uymasa bile bir şekilde uydururum.

Birde kavrama ile ilgili sormak istediğim birşey var. Kavrama balatası ve kayışın olduğu kısmın ön tarafında ufak bir boru var. Tam olarak hava filtresinin olacağı yerde. Kayış koruma kapağının ön tarafındaki borunun ucu boşta. Acaba buradan hava filtresine bir bağlantımı var? Daha önce dikkat eden oldumu?

Son olarak dikkatimi çeken bir konuda parçalar ile ilgili. Yamahanın 2 zamanlı scooterleri arasında Aerox, BWS ve Neo's olmak üzere birkaç tane motoru var. Dediğim gibi Neo's un parçalarını bulmakta sıkıntı çekiyorum. Yurtdışında parça arayışlarımda Örneğin Piton, Silindir sekman vs baktığımda "Yamaha standart 100CC Cylinder kit" Şeklinde bir ürün sınıfı görüyorum.

Örneğin aşağıdaki ürüne baktım
    http://www.pedparts.co.uk/product/16...der-kit-mitaka

Açıklama kısmında Yanlış anlamadıysam Yamaha Aerox/ Neos/ BWS ile uyumlu olduğu yazıyor. Acaba Motor konusunda diğer parçalardada uyumluluk varmıdır? Bu motorların tamiri ile uğraşan varmı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 09:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 23:14 ----------

Konu güncel

---------- Mesajlar birleştirildi - 14:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:16 ----------

BWS nin hava filtresini sipariş ettim. Uyacak diye tahmin ediyorum. Uymasada uyduracağız artık.

Motosikleti
    Bajaj boxer (Cafe racer) sym jet 14 200i
    Benim bildiğim bws 100le parçaları aynı diyordu forumdaki arkadaşlar

Motosikleti
    Ins. Öyledir. Benim birde anlamadigim nokta neden hava filtresine debriyaj kısmından hava gonderilmesi ? Hava filtresine dogru bir baglanti var orda.

Yamaha Neos 100cc ( 2 Zamanlı ) yorum/inceleme

Ben de (2000 model 100cc) Yamaha Neos100 sahibiyim. Yaklaşık 4 yıl önce satın aldım.

Artı-Eksi yönlerini nacizane yazarak faydalı olmak isterim :

+ARTI YÖNLERİ / OLUMLU YORUMUM

• Motor kısmı, yürüyeni çok sağlam. Benzin ve yağı koyunca gidiyor, başka bir derdi yok, bakım yapma derdi yok gibi.
      (Kayışı eskiyince değiştirmek gerekiyor, ben 4 yılda 2 defa değiştirdim. Fiyatı 100 TL civarı)
    • Kalkış, ilk hızlanma gücü çok iyi. Gaza kökleyince çok seri kalkışa geçiyor. Lambada kalkışta köklerseniz herkes arkada kalıyor.
    • Tekerlerinin kalın olması güven verici, motor dengeli. Kabiliyetinize göre motor virajda yatıyor. (Scooter tipi honda spacy vb. scooterlara göre kıyas yaptım, deneyerek)
    • Frenler çok iyi.
    • Arbayla giderken önünüzü göremediğiniz şekilde dik yokuşlar var ya ; işte onları pıtır pıtır çıkıyor yolda bırakmıyor.
    • 2 kişi binebilirsiniz. 100cc motorlara göre gücü iyi.
    • Ayak koyma yeri düz ve geniş, çok işe yarıyor.
    • Şehir içi çok keyifli, gezmek için çok keyifli, İstanbul çevresi pek çok köy gezdim.
    • Fiziksel aksamı yerli yerinde ise, benzini yağı varsa, basıp gider, yarı yolda komaz.
    • Karda, toprakta cross yapabilirsiniz biraz uğraşınca. Lastik önemli*
    • Yıllarca kenarda yatsa ve akü bitse (mesala), ateşleme pedalı var, çalıştırabilirsiniz.
    • İç mekan parçaların birçoğu Bws ve aerox ile ortak.
    • Motor döner aksam kısmı bws ve aerox ile tamamen aynı.
    • Dış ve iç parçaları %95 ihtimal bulunuyor. Yamaha servisleri getirtiyor.
    • Vergisi çok düşük.

-EKSİ YÖNLERİ / OLUMSUZ YORUMUM
    • Benzin çok yakıyor. Yaklaşık km'de 30 kr. Bir de 2T yağ koymanız gerekiyor, litresi 10-13 TL değişiyor. 1lt yağ 4-5 depo benzinle gidiyor.
    • Parçaları honda vb. motorlara kıyaslarsanız pahalı.
    • Piyasası çok az.
    • Sesi eski tıp "bım bım bım" diye çıkar (Bkz. Hızar testere, kar kızağı, çim biçme makinesi) 2 zamanlı motor olduğu için , duman atar, dumanı koku saçar.
    • Küçük cüsseli kişiler için iyi, ancak uzun boylu birinde minicik kalıyor.
    • Şeklini çoğu kişi basit buluyor.

NOT : İlk aldığımda üzerinde performans eksoz vardı. Bu eksoz varken kalkış ve genel çekiş de daha güçlü oluyor.
    110km/hızı geçtim, sonradan ibreyi farkettiğimde korkup yavaşlattım.
    Epey zaman sonra eksozu tümsekte yere vurup zedeledim ve zaten eski püsküydü, çıkartıp orjinal tip eksoz koydum. Artık en fazla 90'a çıkıyor. En fazla inişte zorla 100 görüyor zarzor.

SORU : "Neos 100cc (2 zamanlı) araştırıyorum, alayım mı?"
    CEVAP :
    Gezmek için kullanacaksan, şehir içi sağa sola kullanacaksan al. Kırsal,kasaba,köy,sahil beldesinde kiralamak veya keyfiyen insanlara sunmak vb. amaçla kullanmak için al.
    Güçlü olsun, seri olsun, eski ucuz olsa da işimi görsün diyorsan al.
    Nakliye-Kargo-Servis motoru vb. iş motoru olarak alma.
    Az yaksın, modern yeni bir motor olsun diyorsan alma.
    Bws dağ keçisinine, şehirli elbisesi giydirmişler, bu motor özetle budur.

Umarım faydalı olur. Ben halen kullanmaktayım yadigar motoru.

arkadaşlar merhama, yamaha neos 50cc hakkında bilginiz var mı? Alınır mı?

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)