Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Scooter tavsiyesi

Motovento
    REKLAM ALANI

Herkese merhabalar. Foruma yeni oldum. 1000TL civarında bir scooter almayı düşünüyorum ve önce size danışmak istedim. İnternette genel olarak okuduğum yorumlarda Çin malı motosikletlerden uzak durulması tavsiye edilmiş. Ben de tabiki bu motorlardan bir Honda, Yamaha, Vespa gibi kaliteli motorların kalitesini beklemiyorum. Asıl sormak istediğim soru bu motorların benim şartlarıma ne kadar uyum sağlayabileceği.

Biraz bulunduğum şartlardan bahsedeyim.
    - Ankara'da üniversite öğrencisiyim ve okula arabayla gidip geliyorum.
    - Scooter'ı sadece kampüs içinde biraz scooter keyfini çıkarmak,
    - biraz da dar alanlarda araba yerine scooter kullanarak hayatımı kolaylaştırmak için istiyorum. Yani
    - hem scooterı havanın yağışsız olduğu günlerde kullanacağım için kullanacağım gün pek fazla değil,
    - hem kullanacağım mesafeler çok kısa,
    - hem de ihtiyaç olarak bakıldığında aslında bu araca ihtiyacım yok. Bu nedenlerle ve
    - motosikletin hırsızlığa karşı çok riskli bir araç olması dolayısıyla bu araca fazla bir bütçe ayırmak istemiyorum.
    - Scooter'ı kampüs dışına çıkarmayı da pek düşünmüyorum.

Devamlı kullanacak olsam 3000-4000TL'ye sıfır bir Japon malı scooter almak daha keyifli ve uzun vadede daha karlı olabilirdi. Ama bir yandan pek kullanmayacağım bir araca bu kadar para vermem mantıklı olmaz, diğer yandan da en büyük çekincem hırsızlık olayları. Alacağım scooterın bazen aylarca okulda kalması gerekiyor. Böyle pahalı sıfır bir scooter alsam, motoru okula bırakıp gelirken aklım okulda kalır. Yani çalınsa bile pek umursamayacağım bir scooter olmalı. Tabi bir de scooterdan erken sıkılıp daha iyi bir motosiklete geçmek isteme ihtimalim var.

1000TL civarında 125-150cc'lik Mondial, Asya gibi scooterlar görüyorum. Vespa'ya benzer klasik olanları daha çok hoşuma gidiyor. Esas sorularım bu scooterlarla ilgili.

- Bunlar haftada 20-30km yol yapan biri için sıkıntı çıkarır mı?
    - Motoru alırken nelere dikkat etmem gerekir?
    - Ne kadar yakarlar? Yakıt tüketimi çok önemli değil ama yine 100km'de 3 litreden fazla yakmasını istemem.
    - Bir arıza durumunda çıkarabilecekleri masraf en kötü ihtimal ne kadar yüksek olur?(Bu konu hakkında neredeyse hiçbir şey bulamadım.)
    - Parça bulunurluğu nasıldır? Çin malı motorların parçaları genelde birbirine uyumlu olur mu?
    - Bu fiyat civarındaki scooterlardan hangisini tavsiye edersiniz. Herkese teşekkür ederim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    kanuni hussar
    Ben kendi kullandığım scooteri tavsiye edeyim, 2yıl önce kanuni hussar. 2700km de aldım 0 gibiydi 1450 tl ye beya pahalıya almışım ben. Siz düşük km li hussar bulursanız bi bakın derim. Şu an 6800 km deyim. Hayvan gibi kullanıyorum. Bildiğiniz enduro yapıyorum scooterla. Günde 200 km yol yaptığımi da biliyorum. Mesela ben güveniyorum uzun yolda motoruma, türkiye turuna çıkanlar dahi var. Ama 2006 modeli tercih edin çift amortisör beni şimdiye kadar yolda bırakmadı. Sorun olarak bakım dışında 1 tl lik sigorta parçası değişti
    mtmn bunu beğendi.

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Hussar tawian malı olduğu için sağlamdır. Aynı şekilde bobcat 150-popcorn 90da tawian malıdır. Kanuninin kaliteli serilerindendir.

Ehliyet varmı bu arada konu sahibi arkadaş ?
    mtmn bunu beğendi.

Alıntı Emre ÖZCAN adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben kendi kullandığım scooteri tavsiye edeyim, 2yıl önce kanuni hussar. 2700km de aldım 0 gibiydi 1450 tl ye beya pahalıya almışım ben. Siz düşük km li hussar bulursanız bi bakın derim. Şu an 6800 km deyim. Hayvan gibi kullanıyorum. Bildiğiniz enduro yapıyorum scooterla. Günde 200 km yol yaptığımi da biliyorum. Mesela ben güveniyorum uzun yolda motoruma, türkiye turuna çıkanlar dahi var. Ama 2006 modeli tercih edin çift amortisör beni şimdiye kadar yolda bırakmadı. Sorun olarak bakım dışında 1 tl lik sigorta parçası değişti
    Alıntı tr_select adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hussar tawian malı olduğu için sağlamdır. Aynı şekilde bobcat 150-popcorn 90da tawian malıdır. Kanuninin kaliteli serilerindendir.

Ehliyet varmı bu arada konu sahibi arkadaş ?
    Cevaplarınız için teşekkür ederim. Sayenizde Kanuni'nin bu motorlarının Çin malı olmadığını öğrendim. Hussar ve Pop-Corn'u beğendim. Bana uyacak gibi duruyorlar. Bobcat'i de beğendim ama fiyatı epey yüksek.

Bunların parça fiyatları nasıldır?
    Ne gibi bir arızayla bana ne kadar masraf çıkarabilirler?
    Komple motor-şanzıman revizyonu ne kadara mal olur?
    İki lastiğin değişimi ne kadar olur?
    Motosikletten anlamayan biri olarak alabileceğim en kötü motoru adam etmek ne kadara mal olur? Bunlara önceden hazır olayım ki, sonradan şoke olmayayım.
    Çift amortisör olması nasıl bir fark yaratır? Asıl fark iki kişi binerken mi ortaya çıkar?

Bugüne kadar sadece Yamaha BW's 100 ve YBR 125 kullandım. Sürüş olarak BW's 100'e benzerler mi? A2 ehliyet için teorik sınavı geçtim, 4 Ağustos'ta direksiyon sınavına giriyorum. Aksilik olmazsa üç hafta sonra A2'yi alıyorum.

yargan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Boxer 150
    Merhaba...İlk motorum mondial 150zc idi. İnanırmısın mondila çinliler arasında en cok sıkıntı cıkaran markadır fakat bn her 15 günder bir vidalarını sıktım,kaldırımlara çıkmadım ,kasislerden geçerken frene bastım yada çukurlara girerken.Ayrıca makina 80 km hıza ulasıyo die sürekli 80 ile gitmedim.

Eger bu dediklerimi uygularsan asyada mondialde çelik motorda v.s hepsi seni uzun yıllar götürür.
    mtmn bunu beğendi.
    İyi gelişmiş Refleksler Şanstan daha hızlıdır

tr_select - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    uǝq ɯıɯɐpɐ sɹǝt
    Kardeş ben ikinci motor olarak kanunui ronny s 150 aldım. 110 kilometre hızı (gps) rahatlıkla görebiliyorum. 1.250'e bulabilirsiniz. Arıza çıkarmaz kolay kolay rutin bakımları yapın yeter. Popcort 90 önermem iki zamanlı olduğu için ve yaşlı olduğu için sıkıntı çıkarması yüksek ve temizini bulmakda sıkıntı olabilir. Hussar 125 bakabilirsiniz. Parça fiyatları abesk değil. Karbüratör 40-50 lira- Lastik takıcağınız markaya göre değişir çift 100-300 arası. Kayış 20 lira bando-Komple krank piston cart curt 200 lira anca eder 100 de ustaya verirsiniz herşeyiyle size 300-350 liraya sıfır motor olur. Ne gibi arıza çıkartır? Rutin bakımları yaptığınız sürece pek bi arıza cıkartmaz. Yağını, kayışını belli aralıklarla değiştirirsiniz periyodik bakım yaptırırsanız ek bir masraf çıkartmaz kolay kolay. Önemli olan kurcalanmamış, düşük kilometrelerde düzgün bir motor bulmak.

Not: Kafana göre, tipi hoşuma gitti şunu aliyim vs gibi sakın motor alma. Soğursun iki tekerden. Zc vs vs sakın alma. Forumda motoru ikiye ayıranlar var, lastiği sökülenler var

Ronny 150 bakabilirsin 2012 temiz bir şey bul, kafan huzurlu olsun. 200 km hiç durmadan gitmişliğim var ronny ile. Yakıt 6litre-250 km şehir içi sakin kullanım.
    mtmn bunu beğendi.

Scooterın tamir masrafları makulmüş. Servis masrafı diyince aklımda otomobiller canlandığı için yüksek olacağını sanıyordum.

Yıpranmış bir motor alıp, full grenaj setini, selesini falan değiştirsem, bir de detaylı bakımdan geçirsem bu motor işe yarar, güzel görünen hale gelir mi? Yoksa astarı yüzünü geçtiği halde, işe yaramaz bir motorum mu olur?

Motosikleti
    kanuni hussar
    Ilk motorum bws 100du benim, sonra hussara geçtim. Asfaltta patinaj etmiyor hussar bws gibi. Hussar da gaza basınca bırak zorlama ben giderim diyor, her rakıpı gibi. Ama alınabilecek motordur. Sesi çinlilere benzemez. Daha toktur. Mesela hiç vida sıktığımi hatırlamıyorum. Sadece 1 kere fren manetini sıktım 2-3bin km dir arazide sorun yaşatmadi. yakıt 80 km hızdan sonra rahat 3lt üzerine çıkıyor

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:30 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:27 ----------

Parça fiyatlarını bilmem proplem çıkartmadıgi için ama japon dan ucuz çinciden biraz pahalı dir diye umuyorum. yamaha servisinde bws de hussar da arka fren değişimi 25 tl
    mtmn bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)