Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Motordan ne zaman düşülür

Motovento
    REKLAM ALANI
    admin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER...
    1 - Yan çatalı açık zannedip inerseniz, düşersiniz.
    2 - Duruş anında bir çukura denk gelirseniz, düşersiniz.
    3 - Durduğunuz yerde kayganlık varsa, düşersiniz.
    4 - Sıcak asfalt, ıslak toprak veya gevşek zeminde, yan çatalın altına sert bir cisim koymazsanız, motosikleti düşürürsünüz.
    5 - Kick Starter motorlarda, motoru viteste unutursanız, marşlama anında düşersiniz.
    6 - Kum veya kaygan zeminde, yüksek devirde dönüş yaparsanız, düşersiniz.
    7 - Blok ön fren yaparsanız, düşersiniz.
    8 - Dönüşlerde yoldan çıkıp çimen veya gevşek zemine ön tekeri denk getirirseniz, düşersiniz.
    9 - Motosiklet tecrübesi olmayan heyecanlı bir yolcuyu arkanıza alırsanız, düşersiniz.
    10- Trafik ışıklarında geçiş anında vitesi boşta unutup ayakları pedala koyarak kalkış yaparsanız, düşersiniz.
    11- Dönüşlerde motosikleti ağırlık merkezinden kaçırırsanız, düşersiniz.

12- Serin havalarda eldivensiz uzun kullanımda, elin hassasiyetini kaybetmesi sonucu düşersiniz.
    13- Araçların asfalta döktüğü yağlara denk gelirseniz, düşersiniz.
    14- Yazın yol kenarındaki tozların, kışın tuzlanmış yolların, rüzgarın etkisiyle asfaltın üzerine yaydığı toz ve kum tanecikleri kaygan zemin yaratır ve bu zeminlerde düşersiniz.
    15- Motordan inerken çalışır vaziyette viteste unutursanız, düşersiniz.
    16- Botunuzun bağcıklarına dikkat edin. En iyisi bağcıksız bot giymektir.
    17- Duruş anında bağcıklarınız pedala takılırsa, düşersiniz.
    18- Ekstra emniyet için taktığınız disk kilidini takılı unutup, hareket ederseniz, düşersiniz.
    19- Gidon klilidi boyunda olan motosikletlerde, gidonu kilitli unutup hareket ederseniz, düşersiniz.
    20- Duruş anında pantolonunuzun paçası pedal ve çubuklara takılırsa, düşersiniz.
    21- Köşeli dönüşlerde limitlerdeyken, yandaki aracı geçmek için biraz daha gaz verirseniz, düşersiniz.
    22- Sürüş esnasında selenin arkasına kayıp, motosikletin yanlarına veya yerdeki bir cisme bakarsanız, düşersiniz.
    23- Motordan inerken sürücünün veya arka yolcunun ayağının motosiklet çantalarına takılması halinde, düşersiniz.
    24- Durma noktasına geç frenaj yaptığınız takdirde, düşersiniz.
    25- Kabak lastik ve yağış bir arada olursa, düşersiniz.
    26- Yokuştaki virajın görünmeyen bölümünde, kum, çakıl gibi sürprizler varsa düşersiniz.
    27- Uzun cisim taşıyan tedbir alınmamış aracı takip ederseniz, dokunup düşersiniz.
    28- Tek teker yapmaya özenirseniz, düşersiniz.
    29- Oto parklarda motosikletinizi otomobillerin arkasına yakın park ederseniz, motosikletinize çarpıp, düşürebilirler.
    30- Sağ virajlarda sert arka frenle spin atarsanız, karşıdan gelen araçla çarpışırsınız.
    31- Çimen üzerine cadde lastiği ile gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
    32- Islak asfaltta çamurlu lastikle gitmek, buzlu zeminde gitmekle aynıdır, düşersiniz.
    33- Yüksek seleli motosikletlerle yokuş aşağı inerken ayağınızı yere koyma anında boşlukta kalırsa, düşersiniz.
    34- Uzun yolda sık sık dinlenin. Çok uzun sürüşlerde durma esnasında denge unsuru zayıflar, düşersiniz.
    35- Grup seyahatleri disipline edilmezse, karambol olur. Sağdan geçiş yaparsanız çarpışırsınız.
    36- Yeni başlayan yağış asfaltı buzlu zemin gibi yapar, düşersiniz.
    37- Her zaman kullandığınız, bildiğiniz yolda sizi kum, çakıl yağ gibi sürprizler bekleyebilir. Güvenmeyin, düşersiniz.
    38- Limit giderken viraj içinde vites düşürür veya fren yaparsanız, düşersiniz.
    39- Kask yada korumalı giysileriniz sadece bir kere lazımdır. Düşerseniz hem hasarı hem de haklı olduğumu görürsünüz.
    40- Yeni lastiklerin yola alışma kilometresi vardır. En az 100 km. dikkatli sürün. Aksi halde kayıp düşersiniz.
    41- Sele yüksekliği bacak boyunuzu aşıyorsa, özellikle duruşlarda düşersiniz.
    42- Arka yolcuyu ikaz etmeden hareket etmeyin. Ani kalkışta arka yolcuyu düşürebilirsiniz.
    43- Yanında yürüyerek motorunuzu garaja sokarken, ağırlık merkezini kaçırmayın, motosikletinizi düşürürsünüz.
    44- Daha önce tecrübesi olmayan birine motosikletinizle deneme sürüşü yaptırmayınız, Düşerler. Ayrıca motosiklet düşürenindir.
    45- Yoldaki cisimlere dikkat ediniz. Erimiş çikolata, meyva kabuğu gibi şeyler sizi düşürebillir.
    46- Motorunuzun bakımı esnasında, arka tekerleğin yağlanması hareken halinde iken sizi düşürebilir.
    47- 120 mil hızla bir otobüsün arkasına yaklaştığınızda türbülasyona girersiniz, akşam haberlerine konu olursunuz.
    48- Devamlı limit giderseniz, sonunda düşersiniz.
    49- Açık ve rüzgarlı alanda, motosiklet örtünüz yelken gibidir, motorunuz devrilebilir.
    50- Yeni motosikletinize alışmadan arka yolcu alırsanız, beraber düşebilirsiniz.
    51- Sert kumaşlı dar pantolon giyerseniz, ayağınızı atarken motora çarpıp beraber düşebilirsiniz.
    52- Hareket ettikten sonra, kaskınızın kilidini veya giysinizin düğmelerini kapatmaya kalkarsanız düşebilirsiniz.
    53- Kısa mesafeyi, iki ayak solda seleye yan oturup sürerseniz, düşebilirsiniz.
    54- Alkollü motosiklete binerseniz, sonunda düşersiniz.
    55- Hareket halinde gözlük, eldiven takmak gibi çabalarda bulunursanız, düşersiniz.
    56- Gösterge paneline devamlı bakarsanız, önden bihaber olur, kaza yaparsınız.
    57- Çamlık alandan geçerken, yola serpilen çam yaprakları buz gibi kaygandır. Dikkat ediniz, düşebilirsiniz.
    58- Dar alanda Motoru yatırarak dönerseniz, düşersiniz.
    59- Motosikletinizi rampa ile bir yere çıkarırken, yardım aldığınız kişiye ön bilgi vermezseniz, rampa ortasında motoru düşürebilirsiniz.
    60- Uzun yolda kaska veya ceketin içine arı girdiğinde debelinirseniz, düşebilirsiniz.
    61- Arka yolcuya hareket halinde gidonu emanet ederseniz, düşersiniz.
    62- Uzun yolda mola vermeden giderseniz, uyuklama halinde yoldan çıkablilirsiniz.
    63- Kaza geçirmiş bir motosiklete onarım yapmadan binerseniz, düşersiniz.

Tolga Büyüköner

Copyright © Motosiklet.Net Tüm hakları saklıdır.
    Antimodes, EverHarD*, Ziya10 ve 24 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

eyvallah hocam bir bilen bin bilmeyenden iyidir hepsi tecrube.

saygılar...

Motosikleti
    YAMAHA XT 660R - HONDA PS 150i - VESPA ET 4
    teşekkürler...

kemikliet - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Keeway Superlight 150 (Krem)
    Çok önemli bilgiler. Özellikle benim gibi tecrübesi olmayanlar için paha bişilmez bilgiler.

Çok teşekkürler

longlove - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    teşekkürler..........

FasterPussyCat - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Piaggio Fly
    öyle veya böyle hepimiz düşeceğiz anlağım kadarıyla sakatlık olmasa bari...
    brigantes bunu beğendi.
    faster than the speed of life...

maylo87 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    dusmemenın tek yolu kalıyor hocam motora hıc bınmemek
    seymen

erkin_125mt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mondial 125MT
    abi sen baya düştün galiba yaw
    htmetin bunu beğendi.

Bir ekte benden dik bir yokuşa yüksek viteste çıkmaya kalkarsınız ve bir anda devir düşerse direk yere yapışırsınız. (Tecrübe ile sabit)

Gnusher - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    06 Fz6 Fazer 98hp
    zaman zaman

hunterock - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kanuni seyhan 250 cc
    yani sürsek hep düşecek miyiz?
    boşver GÜLÜP geçmeli HAYAT bin KERE başlamaz Kİ....

macrol 500 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    '05 Kawasaki z750s maviş :)
    saol kardes verdıgın bılgıler ıcın
    Kawasaki z750s O Bir Aşk

Motosikleti
    f650
    arkadaşım anlatıyor ve benim aracılığımla forumdaki deneyimli arkadaşlara soruyor:izmir yolunda saatte 120 km ile giderken düz yolda ve hiçbir neden yokken motor aniden sağa yattı ve sürüklenmeye başladım.yaklaşık 10 metre motorla beraber gittim.oturur vaziyette sürüklenmeye devam ettim ve yaklaşık 15 metre sonrada durdum.üzerimde kask dışında koruyucu malzeme yoktu.yaralarım avuç içi dirsek, bel ve popo bölgesinde yoğunlaştı.sonuç olarak bana koruyucu malzemenin önemini anlatan bir olay.eldiven ve kıyafetim olsa idi hiç bir şey olmayacaktı.bunu iyice anladım ve sizlerle paylaşmak istedim.havanın çok sıcak olmasına bakmadan koruyucu malzemelerimizi kullanmalıyız.benim anlamadığım ise şu neden düştüm.yolda yağ veya çakıl veya başka bir cisim yoktu.frenaj veya vites değişimi yoktu.sadece o gün zincir temizliği ve yağlaması yaptım ve gerginleştirdim.kazaya bu neden olmuş olabilir mi?görüşlerinizi bekliyorum

NearMiss - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125R & haojin(asya) 125cc
    Bilgileri bizimle paylaştığın için teşekkür ederim. Ellerine gözlerine sağlık.

dr.vedat arkadaşına geçmiş olsun dileklerimizi ilet
    Bende ona benzer bişi yaşadım ama nedenini biliyorum, neyseki ucuz atlattım 125cc hoajin(asya) ile arkadaşım ve ben kadıköyden e-5 yoluna çıktık koşuyolunu biraz geçtik, orta şeritte yaklasık 110-120km hızla giderken kendimizi bi anda sağ şeritte buluverdik sol tarafımda hızla bizi sollamaya çalışan kocaman bi şehirler arası otobüsü gördüm ve aynı hızla uzaklaştı, bizede olayın dumurunu yaşamak kaldı ama anlamadım ben bi anda nasıl geçtik o şeride bide sağımda bi araç olsaydı diye düşündüm herhalde adamın camına yapışırdık

silves - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SKYGO 200
    arkadaş kırmızı ışıkta durunca ayağını yere koymassanda düşersin

ümmet perkitan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    bajaj boxer 150
    yerler mıcırlı ise,ıslak ve kaygansa,buzlu ise.çünkü ben,karsta,merzifonda,susurlukta bu sebeblerden düştüm.her düşüşümde hız limitim 15 veya 20 idi.
    -geç gitmek HİÇ GİTMEMEKTEN iyidir-
    www.perkitan.com
    BİRKISIM İNSANLARA KIZIP TÜM İNSANLARA DÜŞMAN OLMAYA DEĞMEZ BUHAYAT

alp_tunay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    cbf1000-cygnus
    Bilhasassa benzinliklere girdiğinizde mutlaka yavaş girin...Mutlaka kaygan bir zemin bulunur....Bazen depo doldururken bile ayağınız kayar düşersiniz....
    azizsele bunu beğendi.
    T Ü R K İ Y E. . . .T Ü R K L E R İ N D İ R

N E ... M U T L U... T Ü R K Ü M... D İ Y E N E

çare yok napsak düşücez galiba. esprisi bi yana motoru sürmeyi öğrenmekle bitmiyor galiba bu iş. çok çalışmak lazım çok. tşk bilgilerini paylaşan herkese
    Özden Gül bunu beğendi.

HAYALBUYSA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YZF - R6
    Sürüş sırasında düşerseniz ,mutlaka motorun arkasında kalmaya dikkat edin , sürüklenirken motorun önünde kalırsanız sizin yuvarlanmanız bittiğinde bir de üzerinizden motor geçer tam olur.....

2001 Yılında Fethiye de katana lı bi arkadaşımın başına aynen yukarıdaki durum geldi , bize sadece seyredip gülmek kaldı....
    FAZER FZ-1 OLACAK YAKINDA......

Atlas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM Joyride 200
    en azından ayağımızın kaymaması için bir çözüm varmı acaba? altı kauçuk motosiklet çizmesi kullanıyorum ama gene ilk yağmur yağdığı andaki kaygan çamurda feci bi şekilde kayıyor.

REKLAM ALANI
1. sayfa 123 ... SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler