Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Bilgin Öztürk (bilginozi)

Motovento
    REKLAM ALANI

Üstünden epeyce zaman geçmiş ben de tesadüfen gördüm konuyu. Tam da yeniden motosiklet alacakken içim bir tuhaf okudum yazılanları. Abisinin uzunca Bilgin'i tanıttığı yazıyı gözlerim dolarak okudum. Çok zor bir şey, sabırlar diliyorum kendilerine. Abisi de belli ki düzgün birisi ve “konuyu sabitleyin” diye kendisi önermiş, yeni başlamak isteyenler okusun diye.

Özellikle büyük cc ile başlamak isteyen ve hiç sürüş deneyimi olmayan ya da çok az olan arkadaşlara bir kaç şey söylemek istiyorum, lütfen kimse gücenmesin forumlar biraz da bunun için var.
    2006'da cbf150 ile başlarken pideci motoru, alınmaz, tipsiz, bari 250 sini al, yok cbf 500'le başla, o yetmez sana v.s. diyenler olmuştu; üstüne iki motor daha aldım, biri 250cc, diğeri 125YBR idi, şimdi dördüncü motorumu almak üzereyim ve yine 150cc lere bakıyorum. Evet hem madden büyük cc'lere o paraları vermek istemiyorum, hem de açık söyliyim “kendimi o kadar iyi motorcu görmüyorum hala”, epeyce ara vermişim yetilerimi yeniden kazanmam lazım diye düşünüyorum. İlk motorumu aldıktan 1000km sonra Honda'dan sürüş eğitimi aldım, şimdi belki yeni motorla aynı eğitimi tekrar edeceğim. Ve o ilk eğitimde, 1000km boyunca peglere yanlış bastığımı fark etmiştim, eğitim sonrasında ve hala arabayla giderken diğer motosiklet sürücülerinde ayaklara bakarım, pege nasıl basıyor, ışıkta durunca hangi ayak yerde, yokuşta hangi frene basıyor, doğru noktaya mı bakıyor filan diye. Çokça hatalı büyük cc kullanıcısı görürüm, tebessüm ederim.

metehan bir video paylaşmış, rahmetli Bilgin videonun sonunda yere düşünce, bir ara ayağındaki bez spor ayakkabı görünüyor, bu noktada o videoyla ilgili daha fazla söze gerek yok bence. Keşke rahmetli genç kardeşimiz Bilgin uyarıları dikkate alsaymış, keşke burada kimse keşke demek zorunda kalmasaymış ve keşke onun yazdıklarını okumaya devam edebilseymişiz.
    Lütfen kimse yazılan bazı şeylere kızmasın çünkü forumlarda insanlar birbirini uyarmayacaksa 200km/hız la yanımızdan geçerken kimseyi uyarma şansımız yok. Azıcık mantıkla, sağduyu ile bakalım motosiklet mevzusuna da, hayattaki diğer konulara da.

Aynı kaza 150 cc ile de olurdu diyen arkadaşlara sadece şunu diyebilirim, olmayabilirdi, çünkü 150 cc nin gaz tepkisi, frenajı, hakimiyeti bambaşka olacaktı ve gazlayınca her yerden geçemeyeceğinizi bilecektiniz, size normalin üstünde bir güç ve dolayısıyla cesaret vermeyecekti.(Bunu yeni başlayan birini baz alarak söylüyorum)

Yakınlarına sabırlar dilerim, mekanı cennet olsun. Genç ölmenin ne demek olduğunu 2 kuzenimi trafik kazalarında kaybetmiş biri olarak çok iyi bilirim, onları düşününce on yıllar geçmesine rağmen hala gözlerim dolar. Bazı şeyleri sadece kader diye açıklamayı hiç bir zaman doğru bulmadım, bulmuyorum. Bir şeyleri başınıza gelmeden değiştirmenin yolu vardır, ben buna inanırım. "Önce tedbir, sonra tevekkül" diye güzel bir dini geleneğimiz vardır bizim. Gerekli tüm tedbirleri aldıktan sonra sizin dışınızda olabileceklere zaten yapılabilecek bir şey yok, ama bunca tehkilesi bol bir ulaşım/hobi aracında siz kendiniz eğitimle, giyim kuşamla v.s. ile önleminizi almadan sadece dua ile ya da özgüveninizle kazayı önleyemezsiniz, böyle de bir gerçek var. Ve ne acıdır ki hayat bunun örnekleriyle dolu.

Bir kez daha söylüyorum bunları vefat eden kardeşimizi arkasından eleştirmek için değil, yeni başlayacaklara naçizane bir abi, benden büyüklerse kardeş uyarısı olsun diye yazdım, sanırım sağduyuyla bakan herkes anlamıştır.
    Herkese kazasız belasız sağlıklı bir hayat dilerim.

Yakınlarına ise bir kez daha baş sağlığı ve sabır diliyorum.
    Riptalon, planet58, sey_47 ve 9 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    MT-25
    Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Üstünden epeyce zaman geçmiş ben de tesadüfen gördüm konuyu. Tam da yeniden motosiklet alacakken içim bir tuhaf okudum yazılanları. Abisinin uzunca Bilgin'i tanıttığı yazıyı gözlerim dolarak okudum. Çok zor bir şey, sabırlar diliyorum kendilerine. Abisi de belli ki düzgün birisi ve “konuyu sabitleyin” diye kendisi önermiş, yeni başlamak isteyenler okusun diye.

Özellikle büyük cc ile başlamak isteyen ve hiç sürüş deneyimi olmayan ya da çok az olan arkadaşlara bir kaç şey söylemek istiyorum, lütfen kimse gücenmesin forumlar biraz da bunun için var.
    2006'da cbf150 ile başlarken pideci motoru, alınmaz, tipsiz, bari 250 sini al, yok cbf 500'le başla, o yetmez sana v.s. diyenler olmuştu; üstüne iki motor daha aldım, biri 250cc, diğeri 125YBR idi, şimdi dördüncü motorumu almak üzereyim ve yine 150cc lere bakıyorum. Evet hem madden büyük cc'lere o paraları vermek istemiyorum, hem de açık söyliyim “kendimi o kadar iyi motorcu görmüyorum hala”, epeyce ara vermişim yetilerimi yeniden kazanmam lazım diye düşünüyorum. İlk motorumu aldıktan 1000km sonra Honda'dan sürüş eğitimi aldım, şimdi belki yeni motorla aynı eğitimi tekrar edeceğim. Ve o ilk eğitimde, 1000km boyunca peglere yanlış bastığımı fark etmiştim, eğitim sonrasında ve hala arabayla giderken diğer motosiklet sürücülerinde ayaklara bakarım, pege nasıl basıyor, ışıkta durunca hangi ayak yerde, yokuşta hangi frene basıyor, doğru noktaya mı bakıyor filan diye. Çokça hatalı büyük cc kullanıcısı görürüm, tebessüm ederim.

metehan bir video paylaşmış, rahmetli Bilgin videonun sonunda yere düşünce, bir ara ayağındaki bez spor ayakkabı görünüyor, bu noktada o videoyla ilgili daha fazla söze gerek yok bence. Keşke rahmetli genç kardeşimiz Bilgin uyarıları dikkate alsaymış, keşke burada kimse keşke demek zorunda kalmasaymış ve keşke onun yazdıklarını okumaya devam edebilseymişiz.
    Lütfen kimse yazılan bazı şeylere kızmasın çünkü forumlarda insanlar birbirini uyarmayacaksa 200km/hız la yanımızdan geçerken kimseyi uyarma şansımız yok. Azıcık mantıkla, sağduyu ile bakalım motosiklet mevzusuna da, hayattaki diğer konulara da.

Aynı kaza 150 cc ile de olurdu diyen arkadaşlara sadece şunu diyebilirim, olmayabilirdi, çünkü 150 cc nin gaz tepkisi, frenajı, hakimiyeti bambaşka olacaktı ve gazlayınca her yerden geçemeyeceğinizi bilecektiniz, size normalin üstünde bir güç ve dolayısıyla cesaret vermeyecekti.(Bunu yeni başlayan birini baz alarak söylüyorum)

Yakınlarına sabırlar dilerim, mekanı cennet olsun. Genç ölmenin ne demek olduğunu 2 kuzenimi trafik kazalarında kaybetmiş biri olarak çok iyi bilirim, onları düşününce on yıllar geçmesine rağmen hala gözlerim dolar. Bazı şeyleri sadece kader diye açıklamayı hiç bir zaman doğru bulmadım, bulmuyorum. Bir şeyleri başınıza gelmeden değiştirmenin yolu vardır, ben buna inanırım. "Önce tedbir, sonra tevekkül" diye güzel bir dini geleneğimiz vardır bizim. Gerekli tüm tedbirleri aldıktan sonra sizin dışınızda olabileceklere zaten yapılabilecek bir şey yok, ama bunca tehkilesi bol bir ulaşım/hobi aracında siz kendiniz eğitimle, giyim kuşamla v.s. ile önleminizi almadan sadece dua ile ya da özgüveninizle kazayı önleyemezsiniz, böyle de bir gerçek var. Ve ne acıdır ki hayat bunun örnekleriyle dolu.

Bir kez daha söylüyorum bunları vefat eden kardeşimizi arkasından eleştirmek için değil, yeni başlayacaklara naçizane bir abi, benden büyüklerse kardeş uyarısı olsun diye yazdım, sanırım sağduyuyla bakan herkes anlamıştır.
    Herkese kazasız belasız sağlıklı bir hayat dilerim.

Yakınlarına ise bir kez daha baş sağlığı ve sabır diliyorum.
    merhaba,

öncelikle çok iyi yazmıssınız, ağzınıza sağlık. Kesinlikle katılıyorum.

Vefat eden motorcu arkadaşımızın ailesinin bası sağolsun.

Maalesef en büyük hatamız, kendi sınırlarımızı sürüş-trafik-motosiklet hususunda yeteneklerimizi , öngörülerimizin ne derece kuvvetli oldugunun farkında olmadan motor cc si seçiminde ölümle sonuclanacak canımızı hiçe sayacak seçimler yapmak..
    Kadim odur ki evvelini bilir kimse olmaya

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    her üyenin altında mevkisini okur geçerdim ama ilk defa bu kadar takıldım. "Seni unutmayacağız Nur içinde yat" yazısını görünce birden tüylerim diken diken oldu. evet sonunda hepimiz hakkın rahmetine kavuşacağız ama işte insan hep ölmeyecekmiş gibi bir iç güdüye sahip :( hayatını kaybeden abiyi tanımıyorum ama yinede çok üzüldüm, racing motor ile yolculuğun rahatlığından bahsettiği bir mesajını okuyordum. "biraz göbeğiniz varsa(benim gibi) 1000 km bile gidersiniz. vücut yükü her yere dağılıyor" yazmış.

bende 150cc apache kullanıyorum ve 1000cc racing almayı düşünüyordum parayı denkleştirince gerçekten çok üzüldüm.

yakınlarını kaybetmenin acısını bilmiyorum ama çok zordur, Allah günahlarını affetsin ve yakınlarına da sabır versin.

Alıntı fatih.met adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    her üyenin altında mevkisini okur geçerdim ama ilk defa bu kadar takıldım. "Seni unutmayacağız Nur içinde yat" yazısını görünce birden tüylerim diken diken oldu. evet sonunda hepimiz hakkın rahmetine kavuşacağız ama işte insan hep ölmeyecekmiş gibi bir iç güdüye sahip :( hayatını kaybeden abiyi tanımıyorum ama yinede çok üzüldüm, racing motor ile yolculuğun rahatlığından bahsettiği bir mesajını okuyordum. "biraz göbeğiniz varsa(benim gibi) 1000 km bile gidersiniz. vücut yükü her yere dağılıyor" yazmış.

bende 150cc apache kullanıyorum ve 1000cc racing almayı düşünüyordum parayı denkleştirince gerçekten çok üzüldüm.

yakınlarını kaybetmenin acısını bilmiyorum ama çok zordur, Allah günahlarını affetsin ve yakınlarına da sabır versin.
    Benden sana abi tavsiyesi alma kardeşim o 1000(BİN) cc racing motosikleti. İlle racing tarzıysa derdin 250cc yığınla var piyasada, önce onlardan al, bir eğitimle birlikte. Hatta parayı denkleştirip önce sürüş eğitimi al, mesela mümkünse Honda GS'nin tamamını bitir racinge binmeden önce. Ben racing hayatım boyunca almayacağım bu net, ama racing almak isteseydim önce alabileceğim bütün sürüş eğitimlerini alır ondan sonra alırdım.

Alma o 1000cc racingi, önce 250cc'yi bi yaşa, ardından belki 500'ü. Belki de bu esnada onu almaktan vazgeçeceksin. Motosiklete uzun süre binmektir marifet, en hızlı gitmek değil. Acele etme, hazmede ede, kendini eğitip, yetiştirerek bin. Apache tecrübesi nedir ki, oradan 1000cc'ye sıçranır mı hem de racinge. Mesela hiç apache ile dizini yere değdirmeye yakın yattın mı, yatılmaz mı, emin misin? İş motorun büyüklüğünde değil senin sürüş deneyiminde ve bilgindedir kardeşim. Konumuz bu da değil zaten. Bak okumuşsun burayı kulağına küpe olsun güzel kardeşim. Acele etme.
    Bartas3010 bunu beğendi.

fatih.met - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tvs Apache, Gsr600
    Alıntı Cloud adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benden sana abi tavsiyesi alma kardeşim o 1000(BİN) cc racing motosikleti. İlle racing tarzıysa derdin 250cc yığınla var piyasada, önce onlardan al, bir eğitimle birlikte. Hatta parayı denkleştirip önce sürüş eğitimi al, mesela mümkünse Honda GS'nin tamamını bitir racinge binmeden önce. Ben racing hayatım boyunca almayacağım bu net, ama racing almak isteseydim önce alabileceğim bütün sürüş eğitimlerini alır ondan sonra alırdım.

Alma o 1000cc racingi, önce 250cc'yi bi yaşa, ardından belki 500'ü. Belki de bu esnada onu almaktan vazgeçeceksin. Motosiklete uzun süre binmektir marifet, en hızlı gitmek değil. Acele etme, hazmede ede, kendini eğitip, yetiştirerek bin. Apache tecrübesi nedir ki, oradan 1000cc'ye sıçranır mı hem de racinge. Mesela hiç apache ile dizini yere değdirmeye yakın yattın mı, yatılmaz mı, emin misin? İş motorun büyüklüğünde değil senin sürüş deneyiminde ve bilgindedir kardeşim. Konumuz bu da değil zaten. Bak okumuşsun burayı kulağına küpe olsun güzel kardeşim. Acele etme.
    soğuk kanlı olmak doğru karar verebilmeye yardımcı olur. ölümün nereden geleceği belli değil 600cc yada 1000cc alacağım. bence yetenek varsa insan bunu kendisi keşfeder. ama yetenek yoksa motorcuların en iyisi bile gelse bir şey öğretemez bence. 2014 ağustos ayında başladım motora ve bırak kazayı daha yere bile yatmışlığım yok, ben bunu gurur duyarak söylüyorum çünkü buda maharet :D 1 hafta içinde 2 farklı kuryenin kazasına şahit oldum ve bende bunların arkasından gidiyordum ama nereye çarpacaklar diye bakıyordum.

birinde transporter sağa kırdı direksiyonu ve cbf150 bir baktım yerde :D sonra kalktı küfürleştiler sonra herkes yoluna.

diğerinde okul dağılma saati ve çok kalabalık ama önümde honda fizy cambazlık yapıyor, bende insan ve araçlara yol vermekten debriyaj balatalarının yanı canını götürmüş durumdayım tabi. arkadan gelirken küçük çocuğa çarptı ve çocuk havada bir tur attı. yanlış anlama annesi elinden tuttuğı için çocuk kendi ekseni etrafında döndü ve düzeldi :D

trafikte başkalarını panik yapacak hareketlerden kaçınmak gerek. motorun önüne "çakar ampul" takmak lazım, sağı ve solu görünmeyen 4 yol ağzı yada benzeri yollarda kullanmak için. bir kaç gün önce şimşek çakıyor sandım meğersem "bmw" beni farketmiş motorumun ışığından ve oda çakarlarını yakıp söndürüyormuş şeridimde gidip kaza yapmayalım diye.

1000cc olsunda ben basmayayım, yeterki olsun sesi yeter

Moderatör Levent - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    soğuk kanlı olmak doğru karar verebilmeye yardımcı olur. ölümün nereden geleceği belli değil 600cc yada 1000cc alacağım. bence yetenek varsa insan bunu kendisi keşfeder. ama yetenek yoksa motorcuların en iyisi bile gelse bir şey öğretemez bence. 2014 ağustos ayında başladım motora ve bırak kazayı daha yere bile yatmışlığım yok, ben bunu gurur duyarak söylüyorum çünkü buda maharet :D 1 hafta içinde 2 farklı kuryenin kazasına şahit oldum ve bende bunların arkasından gidiyordum ama nereye çarpacaklar diye bakıyordum.

birinde transporter sağa kırdı direksiyonu ve cbf150 bir baktım yerde :D sonra kalktı küfürleştiler sonra herkes yoluna.

diğerinde okul dağılma saati ve çok kalabalık ama önümde honda fizy cambazlık yapıyor, bende insan ve araçlara yol vermekten debriyaj balatalarının yanı canını götürmüş durumdayım tabi. arkadan gelirken küçük çocuğa çarptı ve çocuk havada bir tur attı. yanlış anlama annesi elinden tuttuğı için çocuk kendi ekseni etrafında döndü ve düzeldi :D

trafikte başkalarını panik yapacak hareketlerden kaçınmak gerek. motorun önüne "çakar ampul" takmak lazım, sağı ve solu görünmeyen 4 yol ağzı yada benzeri yollarda kullanmak için. bir kaç gün önce şimşek çakıyor sandım meğersem "bmw" beni farketmiş motorumun ışığından ve oda çakarlarını yakıp söndürüyormuş şeridimde gidip kaza yapmayalım diye.

Arkadaşlar sohbeti başka konuda yapmanız daha uygun.
    Cloud ve fatih.met bunu beğendiler.

Sen benim sana bir şey demediğimi var say o zaman kardeş, zaten verdiğin cevap öyle görünüyor.
    Bildiğini zanneden insana bir şey öğretmek, anladığını zannedene anlatmak imkansızdır. Kal sağlıcakla, umarım uzun yıllar motosiklete binersin. 2014'den bu yana binmek değil tabii kastım. ;)

Konuyu kirlettiğim için özür dilerim ama bu da konuya dahil ve bu arkadaş hem de böyle bir başlıkta güzel örnek olmuş. Motosiklet kullanmanın büyük kısmının mental düzeyde olduğunu anlamak şart. Yoksa ben yetenekliyim de dur. Bak hangi başlıktayız ve neyi konuşuyoruz burada.

Tekrar özür dilerim herkesten. Başka mesaj yazmayacağım. Herkese saygılar.
    Bartas3010, fatih.met, retox70 ve 2 diğerleri bunu beğendiler..

Emreerol - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R 1250 GSA
    Youtube'da videolarına denk geldim yine. Yine tüm konuyu baştan aşağı okudum. Yine doldu gözlerim. Mekanın cennet olsun güzel kardeşim. Allah rahmet eylesin.
    zulu ve muwatallis bunu beğendiler.

rumelian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Herhaftasonu eve gidiyorum o güzergahtan. Az önce geçtim. çarptığı yer hala düzeltilmemiş. Belki mahkeme süreci vs den dolayıdır, ama her geçişimde dua okurum. Allah rahmet eylesin Bilgin, nur içinde yat...
    KYorulmaz ve muwatallis bunu beğendiler.

Tefoo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco People S200
    :'(

10 karakter
    Aşırı hız ve dikkatsizlik motorcunun en büyük düşmanıdır.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Allah mekanini cennet eyler insallah. Iyi kalpli temiz,saf,guzel insan.. Ruhun şad olsun.
    muwatallis bunu beğendi.

jimi_hendrix - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yohhh
    Tam bir yıl mı oldu şimdi? :(
    potasyum, Salurbey ve muwatallis bunu beğendiler.

Motosikleti
    R 1200 GS Adventure
    Zaman su gibi akıp gidiyor.. :(

enxdesign - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ducati 1198SP - "biradam binRR"
    Alıntı rumelian adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Herhaftasonu eve gidiyorum o güzergahtan. Az önce geçtim. çarptığı yer hala düzeltilmemiş. Belki mahkeme süreci vs den dolayıdır, ama her geçişimde dua okurum. Allah rahmet eylesin Bilgin, nur içinde yat...
    Geçen günlerde bende oradan geçtim. Aynen duruyordu. Nasıl bir ruh hali içine giriyorsa o an insan, bu kadar basit bir kaza yapabiliyor.

İlk defa gittiğiniz bir yolda hızlı gitmeyin, bildiğiniz yolu da sanki ilk defa gidiyormuş gibi gidin.
    Ducati 1198SP _ RedLove

Nikkfurie - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS / Piaggio Medley / Peugeot Tweet
    ............150cc apache kullanıyorum ve 1000cc racing almayı düşünüyordum parayı denkleştirince ...........

yazdığın kelimeye bak sonra bu başlığın asıl amacına bak

Rahmetlinin abisi bu konunun sabitlenmesini ve senin gibi cahillerin (kusura bakma) buradan ders çıkarıp ölmemesini istemişti..

umarım o parayı hiç denkleştiremezsin...
    jimi_hendrix bunu beğendi.

Zaman ne çabuk geçiyor be..

Motosikleti
    pulsar 200ns
    konuyu baştan sona tekrar okudum ogünk duyguların aynısını tekrar yaşadım allah rahmet eylesin ss motordan korkar olduk son zamanlarda olan kazalardan
    torun-h ve muwatallis bunu beğendiler.

Motosikleti
    honda pcx 125-ktm duke 200 - honda cbr 500 r
    Konuyu yeni okudum. Allah Rahmet eylesin. Fatihalarımızı esirgemeyelim. Allah ailesi ve yakınlarına sabır versin.
    muwatallis bunu beğendi.

AhmeT16 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Son Acı frende Korkmuş olsanda,Mutlu olarak göçtün bu diyardan Bilgin, Yatağın cennet olsun.
    Salurbey, Emron, zekeriyaimam ve 1 diğerleri bunu beğendiler..
    Kontrol edemediğiniz güç güç değildir

Hayati önem arz eden sırtlık giymeyi unutmayın

Metela - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 2019
    ailesine ve sevenlerine büyük sabır, çok üzücü bir olay, ben de kawasaki er-5 ile başlamıştım motora, 250'lik ararken çok cazip bir teklifle bir senelik bir motoru almıştım. aklımda hep acaba yanlış mı yapıyorum sorusu vardı, daha 2. haftası frenleme hatası yaparak motordan neyse ki düşük bir hızda uçmuştum, şanslıydım ki ucuz atlatmıştım, parça sebebiyle 1 ay motordan uzak kaldım, sonra çok dikkatli kullanmaya başlamıştım, 3 sene kullandım arada Bilgin arkadaşın ilk kazasına benzer sağdan bir aracın çıkması neticesi motoru yatırmıştım, yalnız bende araba sürücüsü cam filmden beni algılamayarak önüme anlamsızca çıkmıştı, yol benim hakkımdı tahmin edilmedik bir olay olduğundan tüm zararımı karşılamıştı ve yine ucuz atlatmıştım, bu olayın üstüne 2 sene kazasız belasız kullanmıştım. sonra sattım ve iyiki de satmışım diyorum, cc büyütmedim aksine 200cc scooter aldım sonra bi 250cc scooter'a geçtim, arada honda gs2 eğitimi aldım ve bunca yılda motor kullanmadığımı da anlamıştım. Şimdi 125cc bir motor almayı düşünüyorum, denediğim motorlar arasında 1000rr, zx-10r, versys, gs 600, er 6f, er 6n, z750 gibi yüksek cc'li motorlar oldu, 12 yılda anladım ki ister büyük ister küçük cc olsun motor kullanmayı bilmek temel motor algısı ve deneyimi olmadan olmuyor. Malesef bu arkadaş da yanlış başlamış, ucuz atlatamadan aramızdan ayrılmış. Bu sebepten yeni alacak arkadaşlar lütfen hem çok iyi bir eğitim alarak ve düşük cc'li düşük süratli motorlarla başlasınlar, iyi bir koruma ekipmanı ve sıkılmadan düşük cc ile yapabildikleri kadar uzun zaman motor üstünde deneyim kazanıp, kademe kademe cc arttırsınlar, ben cc arttırmanın bile karşısındayım, istesem rahatlıkla 600 veya 1000cc bir makina kullanabilirim ama bunca seneye ve deneyime rağmen kendime güvenmiyorum.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)