Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

KTM Duke 390.

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Alıntı Atincozkan adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Jamesjay basima geleni anlatayim.2020 haziran ayi ikinci el duke 390 aldim.eskisehirden kocaeli geldim.sakaryada low oil pressure yazisi cikti.yol kenari cektim motoru.dedimki olm atinc sana patlak motor sattilar gecmis olsun.sakarya pamukova servisi ariyorum baska bisey diyo,istanbul servisi ariyorum baska bisey diyo.gidecegim yer de zonguldak.basim catladi sikinti stresden.saticiyi ariyorum bende bisey yoktu diyor.masrafina ortak olurum diyor.kabus gibi.kocaeline geri dondum.yamahaya ugradim.yag filte deistiler.zonguldaga yola ciktim.yolda 3-4 kez yandi isik ama hararet falam yok.geldim eve 2 hafta kullanmadim motoru.forumlari gezdim yag basinc sensoru diyolar.aldim 90 lira deistirdim uyari gitti ucuz kurtuldum...
    1 ay sonra devirdaim kecesi patladi
    Onuda tamir ettik.simdi nazar degmesin 1 yildir biniyorum.ama bu surecte forumlarda geze geze tamirati,yedek parcalari falam ogrendim.elim aalet edavat tutmaya basladi
    Gecmisler olsun dostum. Nasil can sikintisi yasamissindir tahmin edebiliyorum Hadi ben sorununu bilerek aldim (gerci sorun daha buyuk cikti ama...) sen bir de sikintisiz alip surmeye baslamissin da oyle karsilasmissin kronik sorunlariyla aletin. Kotu tesaduf diyelim. Allahtan cozulmus hepsi, Allah saglikla kullanmayi nasip etsin insallah hepimize.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Arkası yarın kuşağı devam ediyor arkadaşlar

Motoru bayram öncesi getirdiğim parçalar ile ustaya teslim etmiştim. Motoru yapmaya başlamış ustamız. Bugün bir ziyaret ettim, haftasonuna teslim edebileceğini, motorun blokta, piston veya herhangi bir yerinde bir problem görmediğini temizleye temizleye topladığını söyledi. Safkan naked olmuştu motor; kendi bir yerde makinesi bir yerde, çırılçıplak

Silindir üst kapağı contasında da yıpranma görülüyor:

Ben içeri girmiş, bayideki diğer tanıdıklarla sohbet ederken, ustamız da bir süre sonra içeri girdi ve "Gardaş, e bunun silindir contası getirdiğinden farklı. Alt conta tamam ancak üst conta uymuyor" dedi ve başımdan aşağı kaynar sular döküldü. Dönüp parçaları aldığım yeri aradım ve başka Dominar 400 conta modeli olup olmadığını sordum, yok dediler. Parça kodunu internette sorgulattığımda da hep aynı contayı gösteriyordu. Kime sorduysam Türkiye'den, Dominar 400 ile birebir uyumlu demişlerdi bu motor için fakat biraz araştırma ile anladık ki Duke 390 ile uyumlu olan conta Dominar 400 değil Dominar 400 UG'nin, yani 2019 sonrasının contasıymış. Eski Dominar SOHC karakterli tek egzantrik, yeni Dominar UG ise DOHC karakterli çift egzantrikli imiş. Dolayısıyla tek egzantrikli contanın zincir geçen bölümü daha dar ama bizim istediğimizinki daha geniş. Bu hayati önemdeki minik bilgiyi kimse bana vermedi tabi. Tecrübe ederek öğrenmiş olduk. Bunun üzerine internette arayışa girdim hemen, birçok yeri aradım Spormoto ve Motopit ile de görüştüm; UG uyumlu conta sadece Motopitte görünüyordu. Onlar da 3-4 güne fabrikadan getirir size yollarız dediler. Eğer aksilik olmaz ise sanırım 2 haftaya gelmiş olur en geç bu parça.

Aralarındaki fark da şöyle:

Anlayacağınız arkadaşlar, daha yolu var bu işin. Umarım zafer tatlı olur ve yıllarca sağlıkla binmek nasip olur.
    mattiadestro ve maktama bunu beğendiler.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Keske en bastan ktm spormotodan ust kapak contasini alsaydiniz.yillarca binilecek motor zaten duke 390.kimsenin dedigine inanmayin

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:44 ----------

Ust kapagi kapatan 4 vidanin altinda contalari var.degistirmek isterseniz kodu...
    https://store.spormoto.com/urun/decoupling-element

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Keske en bastan ktm spormotodan ust kapak contasini alsaydiniz.yillarca binilecek motor zaten duke 390.kimsenin dedigine inanmayin

---------- Mesajlar birleştirildi - 01:46 ---------- bir önceki mesaj zamanı 01:44 ----------

Ust kapagi kapatan 4 vidanin altinda contalari var.degistirmek isterseniz kodu...
    https://store.spormoto.com/urun/decoupling-element
    Spormoto ile gorustum, sitelerine de baktim o parca yok su an gorunurde ellerinde. Umarim bu aldigim yerden sorunsuz temin edilir ve gelir artik.

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Guncelleme:

Dogru conta geldi ve teslim ettim ustaya. Dun temizleye temizleye toplamis. Bugun birkac kez calistirmis 15-20'ser dakika. Su karisma olayi cozulmus ancak elektrik tesisatinda bir problem var diyor. Ara sira stop etmeye devam ediyormus, bazi marslarda calismiyormus. Daha evvel de elektrik tesisati bir islem gormus dedigine gore. Is yogunlugundan ugrayamadigim icin detayli bilgiyi henuz edinemedim. En azindan bir yol alindi gozuyle bakiyorum su an.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Vay be, buyuk degisiklik tek egzantrikten cift egzantrige gecmek. Dominar KTM'in 390 motorunu oldugu gibi almayip gelistirmis demek ki. Bak sen su Hintlilere. Bir yere not ettim bunu.

Benim motosikletin de motoru acilip toplandi, garantiden. Siz "temizleyip temizleyip topluyorum" yazinca aklima geldi. Garantiden yapildigi icin parayi servise KTM oduyor. KTM demis ki motoru toplamadan once tum parcalari Ultrason banyosunda temizleyeceksiniz. Ugrasip yaptilardi... Motor sorunsuz calisiyor. Hatta yenisinden daha iyi... Sonucta bu motorlari da fabrikada birileri topluyor.

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Alıntı hasmet adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Vay be, buyuk degisiklik tek egzantrikten cift egzantrige gecmek. Dominar KTM'in 390 motorunu oldugu gibi almayip gelistirmis demek ki. Bak sen su Hintlilere. Bir yere not ettim bunu.

Benim motosikletin de motoru acilip toplandi, garantiden. Siz "temizleyip temizleyip topluyorum" yazinca aklima geldi. Garantiden yapildigi icin parayi servise KTM oduyor. KTM demis ki motoru toplamadan once tum parcalari Ultrason banyosunda temizleyeceksiniz. Ugrasip yaptilardi... Motor sorunsuz calisiyor. Hatta yenisinden daha iyi... Sonucta bu motorlari da fabrikada birileri topluyor.
    SOHC'tan DOHC'a gecis onemli bir degisim evet. Parca uyumu konusunda cok kisinin, saticilarin dahil pek bir sey bilemiyor olmasi da onemli bir detay ayrica Yalniz yasi bu denli yeni motorlarin az kilometrelerde motorlarinin yeniden toplanmasi, conta yakmasi, keçe patlatmasi pek hos seyler degil gercekten. Yurtdisi ve Turkiye'de de bircok kisi benzer durumlardan muzdarip RC ve Duke serisinde. Malzeme kaliteli ama bir yerlerde bazi muhendislik hatalari var belli ki. Size de gecmis olsun. Insallah artik sorun cikmaz saglikla binersiniz.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Alıntı jamesjay adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yurtdisi ve Turkiye'de de bircok kisi benzer durumlardan muzdarip RC ve Duke serisinde. Malzeme kaliteli ama bir yerlerde bazi muhendislik hatalari var belli ki. Size de gecmis olsun. Insallah artik sorun cikmaz saglikla binersiniz.
    Duke 390'da kronik bir sorun mevcut. Ama LC8'de kronik bir durum söz konusu değil. 6 yıldır LC8'in uluslararası forumuna üyeyim (KTM super twins, http://www.ktmsmt.com). Benim başıma gelen kimsenin başına gelmemiş daha.

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Duke 390'da kronik bir sorun mevcut. Ama LC8'de kronik bir durum söz konusu değil. 6 yıldır LC8'in uluslararası forumuna üyeyim (KTM super twins, http://www.ktmsmt.com). Benim başıma gelen kimsenin başına gelmemiş daha.
    Ben sizde de Duke390 var zannettim. Lc8'ler de guzeldir. Size denk geldi demek. Lc4 icin de cok saglamlar derler. Bir ara niyetlenmistim Lc4 640 supermoto almaya.

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Arkadaslar yardim lazim;

Bugun usta ile birlikteydik. Bir kez surmus motoru. Cekisi gidisi saglam ancak yolda da stop etti dedi. Stop ettikten sonra bir sure de calismamis. Ayni sekilde calistirdiktan sonra rolantide de birakirsak bir sure sonra kendisini sonduruyor (10-15 dakika icinde) Sorun tam olarak bastaki ile ayni yani aslinda. Gecmiste paylastigim videoalardaki ile ayni sekilde durum. O zamandan beri bu sorun varmis ben motora su aldigi icin saniyordum. Simdi tek fark mekanik olarak sorun cozuldu artik su alma yok kece ve conta tamam. Velhasil motor stop ediyor ve atesleme bobinine bir sure elektrik gelmiyor. Sanki beyin guvenlik onlemi ile kapatiyor gibi. Aku , konjektor, filtreler, buji her sey tamam. Sorun nedir bir turlu cozemedik arkadaslar. Niye kendisini kapatiyor bu sekilde fikri olan var mi? Nereye bakmamiz gerek?

xawa - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Ktm Duke 690
    motor yan yatınca algılayan sensör var diye biliyorum motoru stop ettiren.

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Alıntı xawa adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motor yan yatınca algılayan sensör var diye biliyorum motoru stop ettiren.
    Selamlar, motor paddock üzerinde, ayakça kapalı ve dik bir şekilde test edildi. Belirttiğim gibi, sadece o şekilde değil sürüş esnasında da stop ediyor.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    KTM'in elektronik zamazingosunu takıp hangi hata kodunu (ya da kodlarını) veriyor baktınız mı?

RideForLife. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dominar 400 UG
    KTM'in elektronik zamazingosunu takıp hangi hata kodunu (ya da kodlarını) veriyor baktınız mı?
    Aynen hata kodu kontrolü yapıldı mı acaba? O alet yoksa internetten oba dönüştürücü alıp kendiniz de bakabilirsiniz telefondan oba cihazı ile birlikte. Ayrca denge sensöründe bi temassızlık vs olabilir. Dik dursa bile ateşleme kesemesinin sebebi o olabilir.
    jamesjay bunu beğendi.

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    KKTC'de KTM tanı cihazı yalnızca iki yerde var maalesef. Getirtemedik onları da, motoru götürmemiz gerek araçla. Bende bir bluetooth obd cihazı vardı. İnternette gördüğüm kadarıyla onu modlayıp çalıştırıyorlar Duke'lerde ve hata kodlarını okutup silebiliyorlar. Bugün onu diagrama uygun şekilde modladım ancak nasıl bir şanssızlık ki senelerdir çalışan cihaz bugün bozuldu. Ancak şöyle bir durum var; yeniden start aldığında herhangi bir hata kodu vermiyor, "check engine" ışığı yanmıyor. Stop ettiğinde check engine yanıyor, veriyorsa belki o ara veriyordur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:19 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:09 ----------

Alıntı RideForLife. adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Aynen hata kodu kontrolü yapıldı mı acaba? O alet yoksa internetten oba dönüştürücü alıp kendiniz de bakabilirsiniz telefondan oba cihazı ile birlikte. Ayrca denge sensöründe bi temassızlık vs olabilir. Dik dursa bile ateşleme kesemesinin sebebi o olabilir.
    Denge sensörü problemli olsaydı ya hiç çalışmayacak ya da çok sık söndürmeyecek miydi motoru acaba? Şu an bir süre çalışmasına izin veriyor motorun.

---------- Mesajlar birleştirildi - 21:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 21:19 ----------

Bu arada söylemeyi unuttuğum bir nokta var; rölantide çalışırken gaz verildikten sonra gazı bıraktığınızda da stop etme eğilimi gösteriyor motor. Devir aşağılara düşüyor duracakmış gibi olup toparlıyor ya da toparlayamıyor stop ediyor. Orada da bir dengesizlik var sanki.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Stop etme sibop ayari da oluyor,hava filtreniz temizmi,benzin filtresi? Cogu kisi onemsemiyor ama tikanmis bile olabilir.aklima gelenler bunlar stop ile ilgili

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Stop etme sibop ayari da oluyor,hava filtreniz temizmi,benzin filtresi? Cogu kisi onemsemiyor ama tikanmis bile olabilir.aklima gelenler bunlar stop ile ilgili
    üst conta takıldıktan sonra sibop ayarları yapıldı. hava filtresi, benzin filtresi temiz. Spormoto ile görüştüm az önce. Onlara anlattım durumu. Sağolsunlar yardımcı oldular. Eğer motor lambası yakmıyorsa %90 ateşleme bobininin değişmesi gerek, motor ısındıkça bobin işlevsizleşir ve elektrik keser. soğuyuncaya kadar da çalışmaz dediler. Daha evvel çok kez karşılaşmışlar bu sorun ile. Sanıyorum şimdi de ateşleme bobini bulup sipariş etmem, ve gelmesini beklemem gerekecek :\

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    duke 390
    Hahahha james.sanq cok sorun cikmis.hadi hayirlisi.bobini de degistir bin artik kafan rahat

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    Ülker.halley davidson
    KTM ne dandik motormuş valla

Motosikleti
    Ktm Duke 390
    Hahahha james.sanq cok sorun cikmis.hadi hayirlisi.bobini de degistir bin artik kafan rahat
    Sorma dostum vallahi. Bir keçesini değiştiririm binerim diye uyguna bulup aldığım motorun değişmedik yeri kalmadı. İleride çıkabilecek potansiyel sorunların hepsini daha binmeden elden geçirdik neredeyse. Bu motoru sıfır alan ve motorun ilk sahibi olan arkadaşa rica ettim yarın ustaya bir gidecek yeni kasa Duke390'ı ile. Bendeki bobini onda ondakini bende deneyecekler. Umarım kesin sonuç alırız yarın ve bu mesele çözülür sağlıkla binmek nasip olur.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:55 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:52 ----------

Alıntı Gofretcocuk5 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    KTM ne dandik motormuş valla
    Malzeme kalitesi çok iyi aslında, sağlamlık ve teknoloji yönünden de üst düzey bence ama görünen o ki mühendislik hataları var motorda. Tabi bir de benim sorunların peş peşe gelmiş olması dandik olduğunu düşündüren etmen. Senelerce ve 10 Binlerce kilometre sürüp herhangi bir ciddi problem ile karşılaşmayan KTM kullanıcıları da var. Bu iş de aslında biraz şans işi sanırım. Japonlarda da benzer sıkıntılar yaşıyor bazı kullanıcılar çünkü.

REKLAM ALANI
4. sayfa BirinciBirinci ... 23456 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler