Adı Soyad : MEHMET KUTLU AYDION
Tarih (şikayetin meydana geldiği zaman) : 22.05.20018
Firma Adı (sorun yaşadığınız firma ve ürün bilgisi) : Yamaha İstanbul bayii- Beylikdüzü
Şikayetiniz Olumlu - Olumsuz (Detaylı bilgi verilmesi zorunludur) :

2017 yaz döneminde Yamaha İstanbul bayiinden Yamaha yzf r25 marka model motosikleti sıfır olarak aldım. Düzenli bakımlarını 1000-5000 18.05.2018 tarihinde ise 9100 km de iken 10000 bakımını yine aynı bayiiden yaptırdım. Rutin bakımlar yapıldı ve herhangi farklı bir kusurdan bahsedilmedi. Akabinde cc yükseltmek maksadı ile hali hazırda ilanda olan ve satmak istediğim motoruma 21.05.18 tarihinde alıcı çıktı ve motoru görmek istedi. 22.05.18 tarihinde alıcı ile görüşüp motorumu gösterdim. Bildiğim yaşadığım tüm olumsuzlukları açık bir şekilde alıcıya anlattım. Motorda oluşan kozmetik sıkıntıların hepsini kabul ederek motor ve mekanik konusunda detaylı bilgiyi almak için ise yani gözlemlenemeyecek kusurların tespiti için ise ekspertiz yaptırmayı teklif ettim. Alıcı kabul etti ve düzenli müşterisi olduğum Yamaha İstanbul bayisine giderek motoru ekspertize aldırdım.
Tam olarak ne oldu ise bundan sonra oldu.
Detaylı ekspertiz raporunda motorun kozmetik kusurları, çizik benzeri kusurlarının yanında motorun yatma hatası verdiğini tespit ettiler. Motorumu kullanan tek kişi olarak ben böyle bir tecrübe yaşamadığımı yine de bilgisayar ortamında alınan veriyi referans alarak olası bir boşlukta görmediğim bir zamanda motorumun park halinde iken başkası tarafından düşürüldüğünü ve kaldırıldığına varsayımda bulunarak kabul ettim. Çünkü en nihayetinde motorumun başına geldiğimde yatmış olduğunu gözlemlemem gerekirdi ya da buna ilişkin bir düşme emaresi göstermesi gerekirdi. Ben bunların hiç birisinin izine rastlamadığım gibi dolayısı ile de motorumun yatma arızasına sebep verebilecek bir olumsuzluk olduğundan bir haberdim.
Bunun ile ilgili usta ve servis yetkilisi arkadaş motorda ki diğer kozmetik kusurlara bakarak ekspertiz mantığından tamamen uzaklaşıp olası kaza senaryoları üretmeye ve sağ tarafta ki çiziklere bakarak motorun sağ tarafa yatarak sürüklendiğine, kaza yaptığına dair alıcının yanında yorumlarda bulundular. Bunu yaparken de beni anlattıklarımın dışında bir şeyler gizlediğimden ve saklamaya çalıştığımdan dolayı alenen sahketarlık ile suçladılar. Bunu da '' Bu motor kaza yapmış ve düzeltilmeye çalışılmış, işlem görmüş'' diyerek aksini savunmama rağmen sözlü olarak alıcıya motorun durumu bu şekilde diye bilgi aktardılar.

Alıcı ustadan daha detaylı bilgi almak için servis yetkilisinden ricada bulundu ve usta olan arkadaş motoru bilgisayara bağlayarak bize elinde diognasis cihazından anlamadığımız bazı değerler gösterdi ve bu değerlerin motorun sağ tarafa yattığının göstergesidir diyerek kesin bir ifade kullandı. FArklı bir bayiyi arayarak aynı günün akşamı bilgi aldım ve cihazın sadece motorun yattığına dair hata verebileceğini ama hangi tarafa ne ölçüde nasıl yattığına dair bir bilgi veremeyeceğini bizzat söyledi ve kendi ifadesi ile konu hakkında ki bilgisizliğinizden faydalanarak size yalan-yanlış bilgi aktarılmış denildi.

Müteakiben bir diğer hususta; motorun ön amortislerinden sağ tarafta olanın standartlar dışında olduğuna ve kaza sonrası işlem gördüğüne ve ayarsız bir şekilde tamir edilmeye çalışıldığına kanaat getirdiler. Ben motoru kullanan kişi olarak böyle bir kazaya ne karıştım ne de böyle bir usulsüz düzeltme-tamir yoluna gittim. Eğer yaşasaydım yine gidip yetkili bir servis gözetiminde bunu yaptırırdım. Buna ilişkin tüm ısrarlarıma rağmen beni alıcı yanında küçük düşürücü eylemlerine ve olasılıklar üzerinden (çeşitli yerdeki çizik ve arka ayaklıkta ki kırıktan dolayı) olası bir senaryo yaratarak olmayan bir kazayı yaşanmayan bir olayı ve oluşan hatalardan dolayı da tamir yapıldığını belirttiler.
Ben bu noktada bizzat sürücü olarak yaşanmayan şeylerin olasılıklar üzerinden konuşulan-kurgulanan ve aslında amaçları '' Derdiğimiz motoru kötülemek değil, gördüğümüzü söylemek'' diyen firma yetkililerinin aslında tam olarak tersini yaptıklarına bizzat şahit oldum. Aslında görmedikleri olayları çeşitli emareleri örnekleyerek ve bir dedektif gibi tüm ufak tefek kusurları tek bir kazaya yorarak '' Görmediklerini söylemek ve motoru kötülemek'' şeklinde olduğunu bizzat tecrübe ettim.

Yatma ve ön amortisördeki sorun sebebi ile haklılığımı bildiğim ve savunmaya gerek duyduğum için 23.05.18 tarihinde tekrardan Yamaha İstanbul bayiisine gittim. Dün yaşanan olaylar sebebi ile haksızlığa uğradığımı düşünerek firma yetkilisi ile görüşmek için talepte bulundum. Bu talebim üzerine servis yetkilisi arkadaş firma yetklisine benden önce gidip benim kanaatim; suç bastırmak ya da kendini benim olmadığım bir ortamda doğru olmayan ifadelerle savunarak bir ön savunma yapmak istedi. Yaklaşık yarım saatlik sürenin sonunda firma yetklisi ile görüşebildim ve yukarıda belirtmiş olduğum tüm detayları kendisine en ince ayrıntısına kadar anlattım. Motorun cihazda sağa yattığını söylediklerini ve aldığım bilgiye göre sağa-sola yatmanın tespitinin imkansız olduğunu ve makinanın bunu gösterdiğine dair ustaların rivayetlerini de aktardım. Servis yetkilisi arkadaş bunu yalanlayarak öyle bir ifade kullanılmadığını kesin bir şekilde reddetti. Yaşanan olaylara şahit olan alıcı arkadaşı aramalarını ve ondan benim ya da servis yetkilisinin doğru söyleyip söylemediğini teyit etmelerini istedim. Alıcı arkadaş da beni haklı çıkararak firma yetkililerinin kesin bir şekilde motorun sağa yattığını bize cihaz üzerinden değerleri referans göstererek kanıtlamaya çalıştıklarını dile getirirek firmanın motoru bizzatihi-art niyetli olarak motoru kötülediğini kendilerine dile getirdi. Servis yetkilisi arkadaş ustayı çağırarak bunun üzerine tekrardan inkar yolu ile kendilerini haklı çıkarmak için usta ile yüzleşmemi istedi. Usta motor başında benim iddiamı reddederek ''Dünden beri burada pislik yapıyorsunuz'' diyerek eşimin ve çocuğumun yanında bana bağırmak sureti ile hakarette bulundu. Haklı olduğum bir konuda haksız duruma düşmemek için o seviyeye inmeyerek tekrardan firma yetklisi Metin bey ile görüştüm ve ustanın bana bu şekilde, eşimin yanında bana hakarette bulunduğunu bildirdim. Firma yetkilisi ustayı yanına çağırarak odasın görüştü ardından benden özür dileterek ve bunu imalı bir yüz ifadesi hafif sırıtarak hiçte samimi olmayan bir şekilde yaptılar.
Bunun üzerine darmadığın olmuş sinirime rağmen kendimi tuttum ve bu özürlerin yanında dünden beri haksız yere bana yapılanların hesabını tüm haklarımı kullanarak yapacağımı bildirerek bayiiden ayrıldım.
Araştırmaların sonucu ise amortisörde ki kusurun benden kaynaklı olmadığını ve bununla ilgili bir düzeltme işlemi yaptırmadığımdan emin olduğum için bu sorunun fabrikasyon olabileceğini düşünerek ve bunun tespiti için Standartlar Enstitüsüne başvurulması gerektiğini öğrendim.

Bu aşamada bugün itibari ile Yamaha Genel merkezi arayarak müşteri ilişkileri ve şikayet departmanına sözlü olarak telefon üzerinden şikayetimi bildirdim.
Buna benzer bir durumda empati kurarak ve mümkün ise tüm detayları atlamadan okuyarak, yapabileceklerim konusunda bana yardımcı olmanızı rica ederim.

Saygılar.