Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Eksoz Ayarı Nedir?

Motovento
    REKLAM ALANI
    harun1077 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KYMCO SUPER8// Yamaha XJ6N'e Kasııyor.
    Bu konuyu açmayı istemiyordum fakat bir kaç konun altına yazdım cevap alamadım.Mecburen konuyu açtım.

Ben motorumun eksoz borusuyla eksoz tüpünün bağlandığı kısımdaki vidanyı gevşeltip pul koyrak ordan hava almasını sağladım.
    Bunun motoro zararı olur mu?Bir an önce cevaplarsanız iyi olucak umarım zararı yoktur çünkü 3 gündür böyle duruyo.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    Alıntı harun1077 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu konuyu açmayı istemiyordum fakat bir kaç konun altına yazdım cevap alamadım.Mecburen konuyu açtım.

Ben motorumun eksoz borusuyla eksoz tüpünün bağlandığı kısımdaki vidanyı gevşeltip pul koyrak ordan hava almasını sağladım.
    Bunun motoro zararı olur mu?Bir an önce cevaplarsanız iyi olucak umarım zararı yoktur çünkü 3 gündür böyle duruyo.
    motorun eksozunu açmış gibi olmuştur oradan rahat hava çıkacağından birde sesi vardır doğal olarak bence olur bunu yapmanızdaki amaç ne öncelikle
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

Motosikleti
    Alıntı fat280 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    motorun eksozunu açmış gibi olmuştur oradan rahat hava çıkacağından birde sesi vardır doğal olarak bence olur bunu yapmanızdaki amaç ne öncelikle
    Arkdaşla otururken leovinci eksoz alıcam dedim o dedi gerk yok.eksozu oyayalım felan dedi. matkapla del dedi ben olmaz delik iyi omaz birde kapattırmya gideriz dedim.sonra aklıma o vidayo gevşltmek geldi işte.Ses rahatsız edici değil herkes byendi. mahalledki.videoyu yotube yükleyebilrsem paylaşıcam
    kesin zararı olurmu ki?

fat280 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    en kısa zamanda olacak inş.
    hava çıkışı pulun oradan tam rahat değilse gene fazla bir zararı olmaz ama rahatsa zararı olur ancak hemen ortaya çıkmaz zamanla ilerde eksoz sibobuna zarar verir birde yakıtda artma olur az

Not: bu benim bildiklerim bilen başka arkadaşlar daha iyi yardımda bulunacaktır
    SALCANO WOLF125 SİYAH BENİM MAKİNE

sessizsakin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    benelli tnt25
    egzosun daha rahat gaz atması, motorun maksimum tork noktasını daha yüksek devirlere taşır. bu da, aracın yüksek devirlerde daha yüksek performans sergilemesini sağlar.

bu durumda aracı sürekli yüksek devirli kullanmak durumunda kalırsınız. özellikle düşük hızlarda araç gereksiz.

egzos subapları üzerindeki gerilim değişir. eğer özellikle spor motosiklet kullanıyorsanız, zaten yüksek gerilimde çalışan egzos valflerinin ömrü çok kısalır.

egzos'u rahat attığı için kompresyon zayıflar.

düşük devirlerde performans çok zayıf kalır. yüksek devir, dolayısı ile aşırı yakıt sarfiyatı yapar.

bir çok arkadaş sadece egzosu değiştirerek aracın performansının çok değişmeyeceğini düşünür. lakin iyi hesaplanmış bir egzos modifiyesi %10 kadar ekstra güç sağlar ( %20-%50 gibi fazladan yakarak ) tabi bu modifikasyonlar özel donanımlarla dinamometre üzerinde yapılan ölçümler sonucu yapıldığında bu güç artışları sağlanır.

örneğin yarışlarda, yarışılacak pistin gerektireceği en yüksek tork noktası değerlendirilip tespit edilerek buna uygun egzos vs. modifiyesi yaparlar. böylece motosiklet o şartlara en uygun güce sahip olur. daha virajlı ve manevra gerektiren pistler ve yollar daha düşük devirlerde yüksek torka ihtiyaç duyarken, daha düz ve manevrası az pistler daha yüksek devirlerde daha iyi gider.

ister motosiklet ister başka araçlar olsun, içten yanmalı bir motorun sadece bir ünitesinde modifikasyon yapmak, diğer ünitelere zaman içerisinde göze görünmeyen ama ciddi hasarlar verebilir. ( her zaman böyle olmasa da ) o yüzden eğer yeterli bilgiye sahip değilseniz bu tür donanımların modifiyesinden uzak durmak daha iyidir ....

şimdi diceksin bi pul bu kadar şey yapar mı :D :D :D...

bence orjinal egzosu kalsa orjnal hali ile daha iyi olur.
    !?

Motosikleti
    çok teşekürller.akşam normal haline döndürücem.Ama ses gerçekten harika Aynı LeoVince 4road gibi ses çıkıyor sadece gaz kesince patlamayı mavi alev atmyo.
    Peki mu motora zarar verme süreci ne kadar sürer? 2-3 Seneden az mı çok mu?

---------- Post added at 13:26 ---------- Previous post was at 13:22 ----------

ya benim motorda devir göstergesi yok.Devir saatli göstergeler var alsam nereye bağlıcaklar onu veya harici bir göstrege konsa nere bağlanıcak o devir saati?

---------- Post added at 12:42 ---------- Previous post was at 12:26 ----------

arkdaşlar işte video eminim beyeniceksiniz sesi...

http://www.youtube.com/watch?v=e52zo5BQDUk

Motosikleti
    benelli tnt25
    Alıntı harun1077 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok teşekürller.akşam normal haline döndürücem.Ama ses gerçekten harika Aynı LeoVince 4road gibi ses çıkıyor sadece gaz kesince patlamayı mavi alev atmyo.
    Peki mu motora zarar verme süreci ne kadar sürer? 2-3 Seneden az mı çok mu?

---------- Post added at 13:26 ---------- Previous post was at 13:22 ----------

ya benim motorda devir göstergesi yok.Devir saatli göstergeler var alsam nereye bağlıcaklar onu veya harici bir göstrege konsa nere bağlanıcak o devir saati?

---------- Post added at 12:42 ---------- Previous post was at 12:26 ----------

arkdaşlar işte video eminim beyeniceksiniz sesi...

http://www.youtube.com/watch?v=e52zo5BQDUk

valla zarar verme sürecinin bi garantisi yok sonuçta yıllarca bişey olmayabilir de, bir gün başına epey masraf ta açabilir. lakin performans egzosları da normal şartlarda motorun ekstradan zorlanmasına sebep oluyor.

tabi yüksek performanslı motorlar bu ikenceye dayanır, lakin zaten ömrü kısa olan motosikletlerin ömrünü kısaltmak olayı işte varsa paran kafaya takmazsın, yoksa paran motora takmazsın :D
    !?

Motosikleti
    teşşeürler cevabı aldım. Peki ses nasıl?

Motosikleti
    benelli tnt25
    o soruya başkası cevap verse daha doğru olur.

motordan çıkan sesle ilgili bildiğim bişey vardır benim. o da o yüksek basınçla egzostan çıkarak ses yapan gaz'ın o basıncı pistonu iterken kullanması gerekiyo :D benzini sese çevirmenin değişik bi yolu sadece bana göre... kiminin de zevki işte :D...

pistonlar yarım daireler şeklinde güç üretir ve yüksek ses çıkaran motorlar ancak dairenin tepe noktasındaki güçten yararlanır. gerisi egzostan havaya.
    !?

brssvs - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    olsaydı keşke
    her şeyi anladım da nedir bu ses takıntısı ??

Motosikleti
    farklılık
    Top Speed Denemesi yaptım Pek farklılık yok.
    Kalkışlar sertleşti gibi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)