Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Honda shadow VT750 C-10.000 bakım ve kaplama

Motovento
    REKLAM ALANI

Servise para verecğime kendi motorumu kendim çekip çevireyim diye arkadaşlarla bir araya geldik ve işe giriştik.

Hem paramız cebimizde kaldı hemde motoru sadece kulanan değil aynı zamanda onunla ilgilenen bir motorcu olmak yolunda ilerledik.

Öncelikle biraz genel bilgi.

İlk önce seleyi söktük

10.000 km bakımı için öncelikle Motorun sol tarafında altta bulunan tapayı söküp yağı boşalttık.

Daha sonra Yağ filtresini değiştirmek için ilkel bir yöntemle motoru biraz havaya kaldırıp. Eski filtreyi söktük. Bunun için yine motorun sol tarafındaki krom kaplama kapağı çıkarmak gerekiyor.

Yukarıdaki kapağı zaten 1 tane alyan tutyor, yalnız arkasında bir adet klemens var. 2 sini de sökmek gerekiyor. Kapak çıkınca yağ filitresine ulaşıyorsunuz.

Biraz ilkel bi yöntemle motoru kaldırdık.

Yağ filitresini sökmek çok zor oldu . Normalde servislerde filitreyi sökmek için bir anahtar var, motoru kaldırıp 5 saniyede sökülüyor ama elimizde alet edevat olmayınca baya zorlandık. Hatta sökerken eski filitre eğildi. Elimizde garip bir alet vardı çektirgeç mi ne deniyormuş onunla hallettik

Sökme işlemi bitince aşağıda görünen daha önce yurt dışından aldığım yağ filitresini taktık.

Tabi takarken yeni yağ filitresini haifif yağlamayı ihmal etmedik.

İşte işlem tamamlandıktan sonraki hali.

Daha sonra bujileri değiştirmeye başladık. Biliyorsunuz 4 tane buji var. Ben daha önce aşağıdaki marka buji almıştım. Bujiler DPR6EA-9NGK. Çıkan bujiler 7EA idi. ServiS kitapçığında 6EA normal kullanım 7EA performans kullanımı olarak geçiyor.

4 bujiyi motorun kendi alyan setinde bulunan buji anahtarı ile söküp değiştirdik. Unutulmaması gereken; yenİ bujileri takarken önce iyice anahtarın içine yerleştirmek ve daha sonra takmak. Aksi takdirde takarken yere düşme riskleri artıyor.

Daha sonra sıra hava filitresine geldi. Hava filitre kapağını tutan 5 alyanı söküp hava filitresine ulaştık.

İşte filitrenin kirli hali. Filitreyi hava tabancasıyla ile temizleyip geri taktık.

Son olarak yağ koymaya geldi.

Servis kitapçığına göre yağ değişiminden sonra 2.5 litre yağ ve yağ filitresi değişiminden sonra 2.6 litre yağ koymak gerekiyor.Yağ olarak Castrol 10w-40 kullandık.

Böylece bakım işini tamamladık. Motorcu olmanın hakkını verdik kendi motorumuzun bakımını kendimiz yaptık hem de servis parası vermekten kurtulduk.

Motor Yağı:60 tl
    Bujiler:35 tl
    Yağ filitresi 30 tl

Tabi bakım için motoru sökünce duramadık . neden şöyle mat siyaha kaplamıyoruz dedik.

Hızımızı alamayıp önce çamurlukları söktük.

Arka çamurluğu sökmeden önce akü bağlantılarının sökülmesi gerekiyor. 3 adet kablo var mavi,turuncu,beyaz .

Sonra depoya giriştik önce göstergeleri tutan 2 alyanı açık göstergeyi çıkardık. Zaten depoyu tutan 1 tane vida var slenin dibinde. Ayrıca benzin hotumunu ve geri besleme hortumunu çıkarmak gerekiyor. Elektrik kablosunu ellemedik imobilazer ve gösterge sıfırlanmasın diye risk almadık.

Depoyu da sökünce motor garibim çıplak kaldı

Önce ön tamponu kapladık.

sonra arka tamponu . tabi arka tampon üzerindeki farları,stop lambasını ve plakalığı sökmek gerekti önce.

Sonra sıra depoya geldi. Önce depo yanlarında bulunan Shadow yazılarını söktük. Isıttıktan sonra Hafifçe kaldırıp arkasındaki yapışkanı maket bıçağı ile kesince kolaylıkla çıkıyor. Dikkat edilmesi gereken kırmamak. Daha sonra yapışkanı tiner ile temizledik ve kaplamaya başladık.

Önceki hali

kaplama

Yalnız depoyu kaplarken içinde kalan benzin geri besleme borusundan kustu benzin kaplama malzemesine biraz zarar verdi ve depo kapağının olduğu yerde hafif bozulma oldu. Bu nedenle kaplama işinden önce depoyu tamamen boşaltmak gerekli

Artık ya o bölgeye bir çare bulacağız yada söküp yeniden kaplayacağız ,kısmet .

Diğer bir tavsiye kaplama işi bittikten sonra motoru hafif güneşe bırakmak kaplama malzemesinin iyice yerleşmesi, yapışması için iyi oluyor. Biz motoru sökünce yağmur başladı biraz işleri sarpa sardırdı.

İş bittikten sonra kalan ufak kabarcıklar kafanıza takılmasın makine güneşi yedikten sonra bir toplu iğnelik işleri var. Kabarcığı patlatıp direk elinizle yapıştırıyorsunuz hiç bir şey kalmıyor.

Kaplama malzemesi çok ilginç ısınınca 10 kat kadar sünüyor ve yapışınca öyle kalıyor. Dikkat edilmesi gereken bir noktada çok fazla ısıtmamak çünkü o zaman yırtılabiliyor. Biz sohbete daldığımız bir anda pat diye yandı neyse fazla sorun olman hallettik.

Kaplama işi bitince motoru tekrar toparladık. Bildiğiniz gibi bizim arka sinyaller damla şeklinde ve yan çanta takınca çantalar havada kalıyor. Bu nedenle daha önce yaptığım uzatma aparatları vardı yeri onun resmin de paylaşayım.

İşimiz bittiğinde canavar artık farklı görünüyor

Ufak tefek rötuşları kaldı onları da hava güzel olunca hallederiz. Ankara da 600 lira istediler kaplama için hem de motoru nasıl söküp takacaklardı bilmiyorum. Böylece 100 tl’ye hallettik.

Tabi iş bitince yağmurda eve geldik motoru temizleyip resimlerini çekemedim. Biraz kirli ama idare edin . Temizleyince yeni resmini koyarım.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    chopperrider - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Goldwing GL1800...
    elinize sağlık. mat siyah kaplama güzel olmuş, kaplama yapmak çok sabır ve dikkat isteyen bir iş. ben kendim yapmaya cesaret edemezdim ama sizin elinizden gelmiş iyi de olmuş güle güle kullanın.
    .....ve sordu torununa yaşlı kızılderili büyücüsü : sen hiç orta sehpalı supersport gördün mü.....

Angel Spear - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    1977 cb750
    Guzel dokumantasyon, tesekur ederiz
    www.sungurtekin.com

excavatus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW F650 ST
    Hocam kaplama malzemesini nereden aldınız marka model fiyat bilgi verebilir misin? Benim de kafamda var, fiyat falan araştırıyordum bu aralar. Tabi bir de sanırım sen metal yüzey kaplamışsın (şirketteyim fotoları göremiyorum) benim makinanın karenajlarını kaplayacam ben yapışmada problem yaratır mı dersin?
    HAYATINDA 1dk ICINDE ARDINDA BIRAKIP GIDEMEYECEGIN HIC BIR SEY OLMASIN...

Motosikleti
    XVS 650 A
    ellerinize sağlık süper olmuş
    kaplama malzemesinin markası ve nerden temin edilebileceğini bende çok merak ediyorum

Süper paylaşım olmuş ellerine sağlık güzel bilgiler

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:05 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:59 ----------

Şöyle bir resimlere tekrar baktımda adamlar motorsiklet üzerinde sanki bir doktor gibi çalışmışlar; hiçbir şekilde ona zarar vermeden, çizmeden, kendi kendime düşünmeden de edemedim... ULAN şu motorlardan birde bizim ülkemiz üretse artık bizde sesimizi duyursak DÜNYAYA ne kadar güzel olur elalemin yaptığı MOTORLARA binipte keyif süreceğimize kendi yaptıklarımıza binsek.. ÇİN bile üretiyor BİR ÇİN kadar olamayan TÜRKİYE! ne kadar yazık bize... BİZ sadece ELALEMİN yaptığı motorlara biniyoruz ve onlara tabiri caizse GÖZÜMÜZ gibi bakıyor ve KIYMET veriyoruz...
    İndian bunu beğendi.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler