Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
2. sayfa BirinciBirinci 12

0 dan motosiklet yapmak ?

Motovento
    REKLAM ALANI
    kenrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Iron 883
    abicim yeterince istedikten sonra uzay mekiği bile yaparsın sorun değil yeter ki insan iste. gerisi bi şekilde gelir.
    yalnız geçmiş tecrubelerime dayanarak bikaç naçizane önerim olacak;
    1. aşırı gaza gelip her gördüğün parçaya atlama. ilk üretimlerde (build) mümkün mertebe bulabildiğin en ucuz parçaları kullan. daha bismillah süper bir cihaz çıkartmayacağından (gerçi yine de belli olmaz) ilk üretimi mümkün mertebe öğrenime ayır. ne kadar ucuz o kadar iyi.

2. bol bol mahalle aralarındaki her türlü motoru tamir eden önünde tonla iyi kötü döküntü motor bulunan iyi ustalar bulmaya çalış. sor soruştur fikir al acele etme. denk gelirse uygun parçaları 3'e 5'e topla. kafanda olayları yavaş yavaş kur. acele edince işler b*k'a sarıyor. (zamanında bende çok fena sardı ordan biliyorum :D)

3. emin olmadığın ya da yapmaktan korktuğun şeyleri bilene yaptırmaya bak. yaparken de yanında dur. icabında çay getir götür. saygı göster.

4. olayı seversen o da seni sever.

5. mutlaka ufak tefek kaynak yapmayı öğren. kendi kaynak makinen olmasa bile sağda soldaki ferforjeji, bahçe kapısı üreticisi, tamiricisi filan rica minnet makinelerini kullanabilirsin.

6. ve yine mutlaka az çok bi çizim yap. ister kağıda ister çizim programında. ama mutlaka fikirlerini birşeye aktar.

7. maliyetlerini kontrol altında tut.

8. zamanı dert etme, milletin de gazına gelme. senin birşeyler yaptığını duyan insanlar seni görünce ilk olarak "noldu olm senin motor ne zaman bitiyor" diye soracaklardır. gaza gelme. bittiği zaman filan de.

9. her gün 3 saat kassan. 360x3=işte 1080 filan. 2 sene desen 2160 saatlik tecrube boru değil.

10. kas kastır vazgeçme. savaş ne kadar zorsa zafer de o kadar tatlıdır. kendi yaptığın şeye bırak binmenin bakmanın bile tadı başkadır.

11. ahh unutmadan kaportacıları sev :D

son: kendinen başkasına pek inanma :D

gerisi gelir. yapılamayacak hiç birşey yok dünya üzerinde.

biraz yaşlı amcalar gbi oldu ama olsun. idare edin artık :D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:43 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:38 ----------

genel geçer yaklaşımdan sonra; eee nasıl olacak honda cup motoruyla 0'dan motor dersen;

önce kafanda bi şekil oluştur, şaşe avına çık. şaşeyi bul, şaşeye uygun lastik vs onları da bul. ama alma. kafana yaz. sonra bi otur düşün gerçekten yapmak istiyor musun diye süper gaza geldiysen bi daha düşün. yine gaza geldiysen git şaşeyi al uygun arka lastik (ön değil), dişli onları da al. sonra da zaten eve gidince ilk yapacağın şey "allaaam ben ne yaptım" demek olacak olsun. biraz bunalım biraz kafa karışıklığı iyidir.
    o noktaya gelince haber ver devam edelim
    yol iyidir.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    Alıntı kenrox adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    abicim yeterince istedikten sonra uzay mekiği bile yaparsın sorun değil yeter ki insan iste. gerisi bi şekilde gelir.
    yalnız geçmiş tecrubelerime dayanarak bikaç naçizane önerim olacak;
    1. aşırı gaza gelip her gördüğün parçaya atlama. ilk üretimlerde (build) mümkün mertebe bulabildiğin en ucuz parçaları kullan. daha bismillah süper bir cihaz çıkartmayacağından (gerçi yine de belli olmaz) ilk üretimi mümkün mertebe öğrenime ayır. ne kadar ucuz o kadar iyi.

2. bol bol mahalle aralarındaki her türlü motoru tamir eden önünde tonla iyi kötü döküntü motor bulunan iyi ustalar bulmaya çalış. sor soruştur fikir al acele etme. denk gelirse uygun parçaları 3'e 5'e topla. kafanda olayları yavaş yavaş kur. acele edince işler b*k'a sarıyor. (zamanında bende çok fena sardı ordan biliyorum :D)

3. emin olmadığın ya da yapmaktan korktuğun şeyleri bilene yaptırmaya bak. yaparken de yanında dur. icabında çay getir götür. saygı göster.

4. olayı seversen o da seni sever.

5. mutlaka ufak tefek kaynak yapmayı öğren. kendi kaynak makinen olmasa bile sağda soldaki ferforjeji, bahçe kapısı üreticisi, tamiricisi filan rica minnet makinelerini kullanabilirsin.

6. ve yine mutlaka az çok bi çizim yap. ister kağıda ister çizim programında. ama mutlaka fikirlerini birşeye aktar.

7. maliyetlerini kontrol altında tut.

8. zamanı dert etme, milletin de gazına gelme. senin birşeyler yaptığını duyan insanlar seni görünce ilk olarak "noldu olm senin motor ne zaman bitiyor" diye soracaklardır. gaza gelme. bittiği zaman filan de.

9. her gün 3 saat kassan. 360x3=işte 1080 filan. 2 sene desen 2160 saatlik tecrube boru değil.

10. kas kastır vazgeçme. savaş ne kadar zorsa zafer de o kadar tatlıdır. kendi yaptığın şeye bırak binmenin bakmanın bile tadı başkadır.

11. ahh unutmadan kaportacıları sev :D

son: kendinen başkasına pek inanma :D

gerisi gelir. yapılamayacak hiç birşey yok dünya üzerinde.

biraz yaşlı amcalar gbi oldu ama olsun. idare edin artık :D

---------- Mesaj ekleme zamanı: 22:43 ---------- İlk mesajı ekleme zamanı 22:38 ----------

genel geçer yaklaşımdan sonra; eee nasıl olacak honda cup motoruyla 0'dan motor dersen;

önce kafanda bi şekil oluştur, şaşe avına çık. şaşeyi bul, şaşeye uygun lastik vs onları da bul. ama alma. kafana yaz. sonra bi otur düşün gerçekten yapmak istiyor musun diye süper gaza geldiysen bi daha düşün. yine gaza geldiysen git şaşeyi al uygun arka lastik (ön değil), dişli onları da al. sonra da zaten eve gidince ilk yapacağın şey "allaaam ben ne yaptım" demek olacak olsun. biraz bunalım biraz kafa karışıklığı iyidir.
    o noktaya gelince haber ver devam edelim
    bana göre süper yaklaşım süper yardım arkadaş sorusunun cevabını mutlaka buldu
    [COLOR="Black"][I][B]Hızlı Yaşa Genç Öl, Cesedin Yakışıklı Olsun.[/B][/I][/COLOR] :queen:
    facebook Mondial 125 MH Drift Grubu
    http://www.facebook.com/home.php?sk=group_184536781592864

irondark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Suzuki GSXR 600 k)
    Ya arkadaşım başta senin yazdıgın yazıyı okuyup diger yorumları okumadan yazıyorum... Kardeşim senin başka derdin yokmu hastamısın ne isin var ıfırdan motor yapacam edecem görende 1500cc dragmotoru yapacan sanacak.. 100cc motor kacpara canım cigerim... Buna harcadıgın zamana çalısarak 2 tane sıfır motor alırsın...Hadi hobi olsun eylence olsun diye yapacam desen mühendismisin dostum sen giden birsey yaptın sayalımda onu nasıl durduracan... Bi git işine lütfen...

DİĞER YORUMLARI OKUMADIM AMA AKLI YERİNDE HERKEZ BENİM GİBİ YAZMISTIR DİYE TAHMİN EDİYORUM....

80gün - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Gilera Nexus 500
    Alıntı irondark adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaşım başta senin yazdıgın yazıyı okuyup diger yorumları okumadan yazıyorum... Kardeşim senin başka derdin yokmu hastamısın ne isin var ıfırdan motor yapacam edecem görende 1500cc dragmotoru yapacan sanacak.. 100cc motor kacpara canım cigerim... Buna harcadıgın zamana çalısarak 2 tane sıfır motor alırsın...Hadi hobi olsun eylence olsun diye yapacam desen mühendismisin dostum sen giden birsey yaptın sayalımda onu nasıl durduracan... Bi git işine lütfen...

DİĞER YORUMLARI OKUMADIM AMA AKLI YERİNDE HERKEZ BENİM GİBİ YAZMISTIR DİYE TAHMİN EDİYORUM....
    Ya arkadaşım nasıl bir psikoloji içindesiniz nasıl bir sorununuz var çözemedim ? Şu forumu aylardır okuyorum ama sadece senin gibi herşeye kulp bulan yerli yersiz sataşma amaçlı insanları küçük gören yetersiz gören kendini çok bir MOK sanan şekli şemali belirsiz şahıslara yazmak için üye oldum. Adama hastamısın demişsin bu bir zevktir şevktir arkadaşta neler yapabiliceğini yada yapılıp yapılamadığını öğrenmek için bilgi istemiş senin gibi kendini bilmez şursuzlarda abuk subuk yazmış. Hasta olan sizsiniz. Faydanız yok bari gölge yapmayın

yapsın elbette hatta bir bisiklet kasasına taksın

erimozel - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF 150
    Statik biliyor musun? Mukavemet biliyor musun? Malzeme bilgisi biliyor musun? EN AZ bunları bilmeden şasi tasarımı&üretimi yapamazsınız yada yaparsınız ama yolun ortasında çat diye kırılırsa pişman olursun. Herşeyin hesabı kitabı var tabiki bunun için de işin eğitimini almanız gerek. Bu da bir eğitim süreci gerektirir. Herkes mühendislerin yapabildiği işi yapabilseydi bize iş kalmazdı sanırım... Yani sözün özü şudur ki, hobi olarak bile yapmak isteseniz o iş zaten tehlikeli olan motosiklet denen aracı, 10 kat daha tehlikeli hale getirir üstelik de emeklerin boşa gider.

Bende İTÜ'de şasi tasarım grubunda çalışıyorum. Bire bir bu işin içindeyim. O yüzden sizden ricam, eğer gerçekten istiyorsanız makine mühendisi bir akrabanız veya tanıdığınız varsa ona durumu anlatın, şasi yi o tasarlasın can güvenliğiniz için.
    ---İTÜ Makina Mühendisliği 2009---
    2009-2010 UYARI Model Uydu Takımı
    2010- ? ITU Formula SAE Takımı

kenrox - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Iron 883
    0'dan şaşe üretimi sancılı bir olay ama elde 100cc'lik bir honda cup motoru olduktan sonra uyacağı hurda, yarı hurda, kenarda köşede duran mutlaka bir şaşe çıkar sağdan soldan tamircilerden filan.
    şaşe olduktan sonra ona uygun teker de bulunur, sele de bulunur, depo da bulunur. hatta bedavaya yakın fiyatlarada da bulunur. hiç olmadı çok istersen şaşe bile seni bulur :D

ayrıca hurda olayını göz ardı etmeyin, nimettir neticede :D
    yol iyidir.

draggy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Dragstar 650
    Yapabileceğiniz en güzel şey sağlam bir bisiklet alıp, hazır bisiklet motor kitlerinden takmak, ya da sahibinden de satılık ları var, ha bu arada 250 tl den bile motor satılıyor ki, bence uğraşmanıza hiç değmez..
    İkinci el Dragstar alacaksanız bknz: http://www.motosiklet.net/forum/motosiklet-modelleri/44545-yamaha-dragstar-xvs-650-kullanicilari-bilgi-paylasim-basligi-12.html#post2100035

Motosikleti
    Tabanvay
    Bu forumun cılkı çıkmış durumda. şu cevaplara bakın.

Arkadaşım eğer sen bi motor toplarsan biraz uğraşırsın ama sana bu dandik yazıları yazanların altındaki çinlilerden daha sağlam yaparsın ben buna inanıyorum. Başarılar....

Motosikleti
    Suzuki GSXR 600 k)
    Alıntı 80gün adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ya arkadaşım nasıl bir psikoloji içindesiniz nasıl bir sorununuz var çözemedim ? Şu forumu aylardır okuyorum ama sadece senin gibi herşeye kulp bulan yerli yersiz sataşma amaçlı insanları küçük gören yetersiz gören kendini çok bir MOK sanan şekli şemali belirsiz şahıslara yazmak için üye oldum. Adama hastamısın demişsin bu bir zevktir şevktir arkadaşta neler yapabiliceğini yada yapılıp yapılamadığını öğrenmek için bilgi istemiş senin gibi kendini bilmez şursuzlarda abuk subuk yazmış. Hasta olan sizsiniz. Faydanız yok bari gölge yapmayın
    Benim üslübum kücük görmek degil tanımadıgım kisilerle yakın arkadasımgibi konusmak sende sırf bundan rahatsız olup üye olmusun bak yararlı bir sey yaptım siteye bir tanedaha üye sayemde kayıt oldu... Hadi biraz sen bizi aydınlatta senden faydalı seyler ogrenelim bizde seni takip edelim... Bu arakdasa mantıklı bir cevap verdim ben...

barok34 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco xciting 250 i
    şu motorlu bisiklet fikrine de bir gözat derim
    Biz hepimiz, Gök ananın içinde dönen tek bir çocuğuz.

Motosikleti
    Suzuki GSXR 600 k)
    Alıntı barok34 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    şu motorlu bisiklet fikrine de bir gözat derim
    Dur onada bi bakam...

enerjielk

slm.arkadaşlar...asya t1 almak istiyorum..bu motor için görüşlerinizi yazarsanız sevinirim..saygılar

Motosikleti
    Suzuki GSXR 600 k)
    Alıntı drumtoens adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    adam haklı üretmek her zaman iyidir bu işi isterse başarabilir ha başaramayacağını düşünseniz bile motosiklet sever bir arkadaş parasızlıktan çareler arıyor bu konuyu en iyi ben bilirim ilk motorumu almak için yaşım 17yken banka banka dolaşmıştım kredi için siz ne hakla bu konuyu tiiye alıyorsunuz hemde böyle bir uslupla
    Ya sizmi beni tiye alıyorsunuz ben onu anlamadım... Ona harcıyacagı zamanla çalışmıyorsa bir ise girer sıfır motor alır... Hayır calısıyorsa ve yetmiyorsa kafasını daha akılıca kullanıp extra bir is bulup yine sıfır yada 2. el temiz bir motor alır... Ya tamam motorcu dayanışması bu sevdanın dayanışması icin her şaçma seyede destekmi verecez ben adama mantıklı birsey soyluyorum sizde altan veriyorsunuz gazı... Ugrastıgına deymez... Tamam yapar birsey ama onu kullanamaz... Benim cocuklugumda istanbulda olmasına ragmen bizim mahalle toprak yoldu üsküdarda kuzenlerim vardı onlar bilyalı araba yapıp kayıyorlardı çok imrendim ve bende bir çözüm buldum elarabası lastiklerinden bir araba yapıp onla kaydım... Ben ozman 8 yasındaydım... Bu arkadas ta eger 16 dan küçükse sorun yok motor almasına ailesi izin vermiyordur böyle 10km lede gitse birsey yapayım istiyordur tamam... Ama adam anladıgım kadarıyla yapıp kullanmak istiyor MACGAYVER lıga gerek yok...

sahil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    kawasaki er5, yamaha xcity 250

sana ne diyorum bakbu laf çok şey anlatıyor

6 harfli bir cümle sanane... bu kadar ... ister 50 cc de ister 1000 cc den yapar veya yapamaz çöpe atar birşeyler yapmasına bile gerek yok adam hayal etmekten kafasında proje oluşturmaktan zevk alır bunu forumda mtkendin yap bölümünde paylaşmış düşüncesini anlatmış gidip motosiklet modelleri bölünde değil bak buna dikkat et bu bölüm mt kendin yap bölümü sizene elalemin zevkinde size gir..en çık...an mı var

Motosikleti
    Suzuki GSXR 600 k)
    Alıntı sahil adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    6 harfli bir cümle sanane... bu kadar ... ister 50 cc de ister 1000 cc den yapar veya yapamaz çöpe atar birşeyler yapmasına bile gerek yok adam hayal etmekten kafasında proje oluşturmaktan zevk alır bunu forumda mtkendin yap bölümünde paylaşmış düşüncesini anlatmış gidip motosiklet modelleri bölünde değil bak buna dikkat et bu bölüm mt kendin yap bölümü sizene elalemin zevkinde size gir..en çık...an mı var
    Affrein la bana en güzel cevabı sen vermisin... Harbiden bana giren çıkan ne...

Du ozman arkadasa yardım cı olayım canım cigerim... bak bir video paylasıyorum boyle bir yol izliye bilirsin...Ama şaseyi birazdaha güclendirmeni tavsiye ederim... Eger aklına takılacak birsey olursa bana sora bilirsin... Bundan sornaki roket calşmanda yanında olmaktan zevk duyorım....

http://www.liveleak.com/view?i=702_1303335826

Motosikleti
    Mondial 125 MH Drift
    bugunku stresımı de bu topıcı tekrar okuyarak attım benımkı gereksız bır mesaj oluyor am kolay gelsın hersey kopyalamkla başlar bakın çin ne guzel kopyalıyor arkadaslar bu arkadas bı motor yaparsa sımdı deıl ama 2. motorunu yapacak oldugunda eksıklerını kapatacak hatta 3. motoru yapacakolursa hatayı gıt gıde azaltacak hatta kendı yaptıgı daha dogruısu topladıgı motoru kullandıkca nerde eksık nerde fazlası var bunları gorecek 3 yada 2. yaptıgı motor kalite ve özen yonunden harıkalar cıkarabılır becerı yetenek konusunda tanımadıgımız bır arkadasımız ama kendıne guvenıyorsa neden yapamasın insan kndine güvendikten sonra içindeki gücün yapamıyacağı şey sizce varmı derin düşünelim yanı hadı surecek bısey yaptında nasıl durduracan dıye bısey cok mantıksız gelıyor bana hadı uyudunda nasıl uyanacaksın der gıbı. sadece baslık bıraz hatalı sıfırdan motor yapmak demek cok farklı bır anlam tasıyor ama arkadasımızın ıstegı bu degıl altımda motorum olsun bende parcaları bırlestırmek ıstıyorum dıyor =) şase dizaynı vs. bunlar çok ileri seviye hazır 2. el kazalı bı motor şasesi ile başlayacak ama masrafı da çok olacak ne kadar temız bı motor cıkracaks o kadar masraf olacak off cok yazdım gene ^^
    [COLOR="Black"][I][B]Hızlı Yaşa Genç Öl, Cesedin Yakışıklı Olsun.[/B][/I][/COLOR] :queen:
    facebook Mondial 125 MH Drift Grubu
    http://www.facebook.com/home.php?sk=group_184536781592864

REKLAM ALANI
2. sayfa BirinciBirinci 12

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)