Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Sissy Bar Arkasına Led Stop Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI
    maerhan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    MT-03
    Herkese merhaba.

Hızlıca konuya gireyim. Bende Mondial 125 zn var. Aşağıdaki resimler bu modelin sissy bar yastığına ait, ancak bir çok model için de türetilebilir diye düşündüm. Öncelikle yastık kısmını söküp, içindeki sert plastik kısma ulaştım. Bu model için oldukça kolay oldu, çünkü yüzeyindeki deri fermuar ile kolayca açılıp içindeki süngere ve plastiğe ulaşılabilmekte. Hemen resimlere geçeyim:

Öncelikle bilgisayarlarda kullanılan 20 pin IDE kablosu edinmek gerekiyor. Bende eski bir bilgisayarımdan kalma vardı, ancak fiyatı 1 - 2 liradır diye düşünüyorum.

Temsili resim :

Sonra sissy barın plastik kısmında IDE kablonun üç ucunun alt alta girebileceği bir delik açtım. Bunun için önce matkapla delikler açıp sonra testere ile kestim. Ardından da üç kısmı düzgünce alt alta sıcak silikon ile önce birbirlerine, sonra da plastik kısma yapıştırdım. Bu aşamada henüz aklıma fotoğraf çekmek gelmemişti, kusura bakmayın. Kablonun üzerindeki siyah renkli, pinlerin girdiği kısımlara birer aralık bırakarak 10'ar adet 3mm lik kırmızı led yerleştirdim. Yani toplam 30 adet led kullanmış oldum. Led fiyatları da 100 adet bahsettiğim led 2-3 lira civarı olması gerek.

Led:

Ledleri dizerken bacaklarını 5-6 mm uzunlukta olacak şekilde keski ile kısalttım. Bir de yanyana dizilen ledlerin aynı yöne bakması kolaylık sağlıyor. Ledleri yerleştirdikten sonra kabloyu bir yerinden keserek, bir ucundan başlayıp, ledleri taktığım ikili kabloları ayırdım. En uca taktığım ledin + ve - uçları, o uçtan çıkan ilk iki uç oluyor.

Kabloların ayırılmış ve birbirlerine bağlanmış hali:

Ledlerin dizilimi, silikonla yapıştırılmış hali, su almasın diye silikonu bolca kullanmak gerekiyor.

Bu da iç kısım - yandan görüntü:

Siyah izolasyon bandı ile silikonun görünmemesini sağladım.

Daha sonra deri kısmı kapatarak ledleri açığa çıkarmak için şeritler halinde kestim.

Evde, adaptör ile yaptığım ilk denemeler:

Sistemi motora bağlamak için 1K lık dirençlerden ekledim.

Stop lambası çıkışı 12v 35w idi. Ben de 1K lık iki direnci paralel bağlayarak 500ohm luk direnç bağladım. Ledlerin (-) ucunu uygun bir yerden şaseye vidaladıktan sonra, (+) ucunu grenajın içinden artçının tutunduğu demirlerin yanından aşağı geçirerek arka stop lambasına giden kabloya fiş kısmından bağladım. Benim motorumda geçerli olan ve bir çok 125 zn de aynı olduğunu düşündüğüm arka stop lambası kablosu sarı üzerine kenarları yeşil çizgili olan.

Burada net resim alamadım. 125zn lerde bu kablo arka tekerin sağ tarafında, biraz üstte.

Sonra açık yerleri sıkıca izolasyon bandı ile sarıp ilk denemelerimi yaptım:

bu da gece görüntüsü:

Kendimce birşeyler yapmaya çalıştım diyebiliriz. Biraz acele etmeyip uğraşıp istediğim ledlerin kablosunu park lambasına bağlayarak bir kısmının sürekli yanmasını sağlayabilirdim sanırım ama üşendim diyelim

Umarım faydalı olmuşumdur. Okuduğunuz için teşekkür ederim

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ünaltürkyazıcı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    HONDA SH 300i
    çok güzel olmuş ellerine sağlık.

Motosikleti
    MT-03
    Alıntı ünaltürkyazı adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    çok güzel olmuş ellerine sağlık.
    Teşekkürler..

muratx22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kanuni 2v - WindyS 125
    güzel olmuş abi iyi fikir. iyi günlerde kullan.
    MuraD THSDLN

Motosikleti
    Honda CBF 150/ Honda Titan 125
    Küçük çocuklar ledleri merak edip tırnaklamasında..

Güzel çalışma eline sağlık..
    [B]Bir tutkudur içimizdeki özlemi yollara vuran..[/B]:bestmt:

Motosikleti
    MT-03
    Alıntı muratx22 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    güzel olmuş abi iyi fikir. iyi günlerde kullan.
    Alıntı Kıkırdak adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Küçük çocuklar ledleri merak edip tırnaklamasında..

Güzel çalışma eline sağlık..
    Teşekkürler..

Ledleri silikonla iyice yapıştırdım, kargaburnu ile sıkıca çekmek gerekiyor

GuNMember - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki CharmandER-5 2005
    Çok Güzel Olmuş İde Kablosuda İyi Fikir Bende Nerdeyse 20-30 Tane Vardır Zaten Motoru Alınca Led Delisi Yapıcam(:
    "TayGuN"
    "GuNControll"
    "Hızlı Gidebilirim Sen Yapma Telaş (; "

beykurt - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar NS200 2016
    çok güzel olmuş ellerine sağlık.bende böyle şeyler planlıyorum, motor aldığımda umarım seni bulurum yardım için de biraz fikir alırım dostum
    Uğruna Ölmekse Eğer Seni Yaşatmak, Bin Defa Ölürüm De Adına Leke Sürdürmem,
    Gururdur Namustur Bayrak ,Aksa Da Kanım Korkma, HAİNİ GÜLDÜRMEM!!!
    burak beykurt

mach1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    mondial zn125 (pırpır)
    Güzel olmuş eline sağlık
    Malımızı mülkümüzü bir horoz taşır,keyfimizi Sultan Mecit vapuru taşıyamaz
    Drift Religion

Osbourne - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Var
    Çok başarılı olmuş..Benim de aklımda olan bir çalışma..Bakalım becerince yayınlayacağım..

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    Güzel olmuş eline sağlık.
    DÜNYADA ÖLÜMDEN BAŞKASI YALAN. BORA KARAKAŞ (BEN)
    KİMSEYE KİN DUYMAM,DÜŞMANIM KİNDİR BENİM.....YUNUS EMRE

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok güzel bir çalışma. motorunuzuna hem görsellik katmış hemde işlevsel olmuş.ellerinize sağlık.

Size küçük bir tavsiyem var.

Ledleri, dışardan görünür kılmak için, deriye kesikler atmışsınız. zamanla deri buradan ayrılmaya başlayacaktır. karaköy tarafına yolunuz düşerse , selanik pasajı veya karaköy elektronikçiler hanını bulun. buradan " Led gömleği " diye tabir edilen led montaj ayağınından sorun.

Resimdeki gibi bir ürün , hem sert veya esnek yüzeylere , ledleri sağlam montaj yapmanızı sağlar.yani deriye kesik atsanız dahi , bu aparatı dışardan montajladığınız için , kesinlen alan montaj aparatının altında kalacak ve sıkı sıkı tutulacağı için , deri buralardan açılmayacaktır. hemde önden baktığınızda sizde göreceksiniz. ön yüzünde küçük bir reflektör alanı var. böylece lediniz çok daha parlak ışık verecektir.ledleri montajlarken , normal veya sıcak silikon kullanırsanız , yaptığınız led bloğu , aynı zamanda su geçirmez hale gelecektir.

Deli Çerkes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bir ilave daha yapayım, yukarıdaki resim temsilidir. Eğer bu şekilde yapmayı düşünürseniz farlı farklı led montaj ayakları vardır.tarif ettiğim yerlerde sadece metal kısmıda satın alabilirsiniz. yani led'in içine oturacağı yuva ve arkadaki sabitleme somunu.

Motosikleti
    MT-03
    Herkese çok teşekkürler.

Alıntı Deli Çerkes adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    bir ilave daha yapayım, yukarıdaki resim temsilidir. Eğer bu şekilde yapmayı düşünürseniz farlı farklı led montaj ayakları vardır.tarif ettiğim yerlerde sadece metal kısmıda satın alabilirsiniz. yani led'in içine oturacağı yuva ve arkadaki sabitleme somunu.
    Çok teşekkür ederim, söylediğiniz pasajlara fırsat bulunca mutlaka uğrayacağım. Derinin altından sıcak silikon yapmıştım yırtılıp uzamasını engeller belki diye, ve şu an şerit halinde kestiğim yerlerden bir tanesi koptu. Altta siyah bant olduğu için kötü görünmüyor ama daha fazla yırtılmasını istemem tabi ki. Daha fazla deforme olursa da dıştan dikdörtgen bir reflektör v.b. parça yapıştırabilirim diye düşündüm. Şimdilik başka bir sorun yok gibi görünüyor...

motorcu48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    İNAZUMA keyfiii :DD
    uww usta elina sağlık süper olmuş
    Mustafa Kemal Atatürk

Motosikleti
    honda CBF150
    ben yeni gördüm harika olmuş işte bunlar tek ve özel oluyor eline sağlık..

metanecho - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    F650GS K4, DL650 K5 - 93 323 HB
    güzel çalışma olmuş, fakat benim merak ettiğim ledler direk aküden değilde alternatörden geliyorsa akım cbf150 lerdeki gibi patlarmı acaba?
    B rh(+)
    Aynada Herkesin Baktığı Yabancı

dreamdark - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İşte yaratıcı düşünce ve el emeği. Eline sağlık, tebrik ederim çok başarılı olmuş.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler