Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678 SonuncuSonuncu

Motosikletimize dörtlü flaşör yapımı,(UYGULAMALI)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı Mengu16 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Toplu olarak zip yap Dropbox'a yükle abi İsteyen indirsin, olduğu kadar iş görür.
    Doğru diyorsun ama anlatımlarda hangi resim için neyi anlattığımızın çok önemi var, bir ara bu iş ile uğraşayım
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    polemos - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Versys 650 ABS (2013)
    Alıntı naug_hty adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    http://<a href="http://s1206.photobu...-1.png</a></a>

http://<a href="http://s1206.photobu...0z.png</a></a>

Kumanda düğmesinde sinyalizasyona ait 3 adet kablo vardır biri sağ biri sol biri flaşör kablosudur kontrol lambası yardımı ile bu 3 kabloyu tek tek kontrol edin kontak açık vaziyette kablolardan birinde lamba yanıp yanıp sönecektir işte aradınız kablo bu uygun bir yerden bir köprü yaparak aldığımız bu kabloyuda düğmedeki boş kalan yere takarsak düğmeye bastığımızda dörtlümüz yanacaktır

http://<a href="http://s1206.photobu...23.png</a></a>

hayırlı olsun nurtopu gibi dörtlünüz oldu hemde 3 liraya

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:11 ----------

ne demek istedğini tam olarak anlamadım

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:23 ---------- bir önceki mesaj zamanı 10:13 ----------

biraz geriye gidip senin mesaja bakınca anladım aslında ne demek istediğini ancak konu açıldığı tarihte bu düğmeler mevcuttu 2005 yılından itibaren çıkan çinli scooterların (scoozy-wuxı-presto vs) bir çoğunda mevcut
    o motorları sandıktan çıkarıp ben elimle montaj yaptığım için bizzat biliyorum sayın usta
    Kontak kapalı iken de çalışmasını sağlayabilir miyiz otomobillerdeki gibi?

Motosikleti
    Şu bağlantı uygun olur mu?

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    resımı yok varda benmı goremıyorum pc den dolayı resımlı olsa daha yararlı olurdu.hep merak edılen bır konu

ZümeR - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Me Te Doquz
    97 den buyana aktif olarak motor kullanırım. Sinyal ve dörtlünün tam anlamıyla gereksiz olduğu kanısı oluştu bende.
    Neden ?
    Araçla uzun yol gidiyorum normal hızım genelde 160-210 km/h önümde yanıp sönen sarı küçük bir ışık var sadece.
    Sağı mı ifade ediyor solu mu belli değil.
    Sebep ?
    Motor üzerindeki sinyal lambaları birbirine çok yakın alacakaranlıkta 20mt ilerinizdeki sinyalin sağ mı sol mu olduğunu kesinlikle seçemezsiniz.
    Gün ışığında bu mesafe 50 mt civarı.
    Araçlarda 1.5mt gibi bir mesafe ve aralarda stop olduğu için algılamak kolay oluyor.
    Motorcunun vereceği sinyal malesef uzaktan sadece yanıp sönen bir sarı lambadan ibaret.

Uzunlarım sürekli açıktır. Şehir içi trafikte sinyal kullanırım, uzun yolda sollama sağlama kısa uzun ayna vs. hiç uğraşmam..
    Zaten arkamdan pek yanıma gelen olmuyor.
    Derin olan kuyu değil, kısa olan ip'tir.

ayzek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İstanbul ( Avrupa ) Motosikleti: MONDİAL MG 150 SÜPERBOY X - HERO HUNK
    Motosikleti
    YUKİ FORZA 170 - MONDİAL 100 SÜPERBOY + 100 HYENA
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    97 den buyana aktif olarak motor kullanırım. Sinyal ve dörtlünün tam anlamıyla gereksiz olduğu kanısı oluştu bende.
    Neden ?
    Araçla uzun yol gidiyorum normal hızım genelde 160-210 km/h önümde yanıp sönen sarı küçük bir ışık var sadece.
    Sebep ?
    Motor üzerindeki sinyal lambaları birbirine çok yakın alacakaranlıkta 20mt ilerinizdeki sinyalin sağ mı sol mu olduğunu kesinlikle seçemezsiniz.
    Araçlarda 1.5mt gibi bir mesafe ve aralarda stop olduğu için algılamak kolay oluyor.
    Motorcunun vereceği sinyal malesef uzaktan sadece yanıp sönen bir sarı lambadan ibaret.

Uzunlarım sürekli açıktır. Şehir içi trafikte sinyal kullanırım, uzun yolda sollama sağlama kısa uzun ayna vs. hiç uğraşmam..
    hani led sis farları falan var ya yada çakar lamba gibi onlardan mesela motorun sagını ve solunu yere vuracak şekilde montajı yapılıp projeksiyon gibi bağlantısı yapılsa sinyalle birlikte oda sağ sinyal verdin sağ tarafını aydınlatsa yanıp sonerek anlatamadım heralde ama öyle bişeyler yapılsa olabilir aslında

sinan151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Activa S
    Amerikan park ile düzgün çalışır mı bu ?

Motosikleti
    Alıntı fearlesboyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    resımı yok varda benmı goremıyorum pc den dolayı resımlı olsa daha yararlı olurdu.hep merak edılen bır konu
    Resim var. Filtre kullanıyor olabilirsiniz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 15:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 14:23 ----------

Alıntı sinan151 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerikan park ile düzgün çalışır mı bu ?
    Amerikan park nedir?

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:12 ---------- bir önceki mesaj zamanı 15:45 ----------

Şöyle bir güncelleme yaptım. Daha sağlıklı bir yönlendirme olması için röleyi SPDT tipi seçtim.

Motosikleti
    lifan tay 100 - 2012 / emisol 2014 / artık yok :)
    Alıntı ZümeR adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Neden ?
    Sebep ?

hocam sarı lamba(sinyal) kırmızı lambanın(stop) sağındaysa sağa, solundaysa sola sinyal veriyor. önden bakınca da beyaz veya sarı lambanın yani farın sağında ve solundaki pozisyonuna göre değerlendirmek yeterli. sadece sinyal yok ki, stop lambası da var.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Arşivimde bulduğum eski resimleri yeniden upload edip, yazıları düzenleyip bu başlığın canlanmasını sağlayan Stock Sever arkadaşa teşekkürler.
    Stock Sever bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

1 adet sinyal rolesi alsak yetmezmi hepsi 1 tanesinde olucak sonuçta

Motosikleti
    xmax 250-2016
    sayın olcay.aradan uzun bir zaman geçmiş ama olsun sizin yazdıklarınızın aynısını yaptım.yanlız benim motorun silyal flaşöründen acayip ses çıkıyor ve dörtlülerim yanmıyor acaba bir yerde hatamı yapıyorum.motosikletim honda pcx 125.ses aynen şu şekilde .tııırrrrtt tııırrrrtttt.kusura bakma ancak bu şekilde anlatabildim ses konusunu.bir yardımcı olsanız.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı velizrsln adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    1 adet sinyal rolesi alsak yetmezmi hepsi 1 tanesinde olucak sonuçta
    Motorun tesisatına göre çok fazla kurcalamak gerekebilir, elbetteki olur ama her kullanıcı uygulayabilir mi bilmem.

Alıntı halit1960 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sayın olcay.aradan uzun bir zaman geçmiş ama olsun sizin yazdıklarınızın aynısını yaptım.yanlız benim motorun silyal flaşöründen acayip ses çıkıyor ve dörtlülerim yanmıyor acaba bir yerde hatamı yapıyorum.motosikletim honda pcx 125.ses aynen şu şekilde .tııırrrrtt tııırrrrtttt.kusura bakma ancak bu şekilde anlatabildim ses konusunu.bir yardımcı olsanız.
    Yanlış bir bağlantı yapmadıysan röle yetmiyor olabilir mi? Bağlantıyı tekrar kontrol edip olmazsa röleyi farklı bir yöntemle dene.

Mesela ön ya da arka hangileri kolaysa iki sinyal ampülünü de sök, öyle dene sistemi. Yani röle 4 ampül değil de 2 ampül için çalışsın.

dünkü sağanak yağmurda gece baya sıkıntı yaşadaım, 4'lü olsa belki arabalar daha dikkatli olurdu (tabi tamamen ben öyle umuyorum)

elektrik işlerinden hiç anlamam.

bu 4'lü flaşör'ü yaptırabileceğim istanbul'da sağlam bir elektrikçi var mı ?

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:40 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:38 ----------

bu arada 12 yıllık konuyu hortlatmışım. belki şöyle basit alıp tak şeklinde yeni teknolojisi çıkmıştır, ha ?

Motosikleti
    xv250
    4lü için bu kadar macereya gerek yok iki yollu anahtar ile herkes kendi 4lüsünü yapabilir elektrik bilgisie de fazla gerek yok

Alıntı allegromod adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    4lü için bu kadar macereya gerek yok iki yollu anahtar ile herkes kendi 4lüsünü yapabilir elektrik bilgisie de fazla gerek yok
    o zaman biraz daha açarsanız, deneyelim ?

Motosikleti
    yamaha mt-25
    sinyal anahtarının sağ ve sol pinlerine dörtlü açma kapama butonundan gelen diyotlu uclar bağlanır. sinyal anahtarının orta pin kısmına diyotsuz uc bağlanır ve işlem tamamdır.

zapalka bunu beğendi.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Selamlar, aracın güvenlik elemanlarını disko topuna çevirdiniz, arkadaşlar.
    4lün yoksa sağ ve sol sinyalın +kablolarını bir kabloyla birleştir (köprü). Genelde + farklı - aynı renk kablodur, misal sağ +kırmızı - siyah ve sol + mavi - siyah kablodur. Köprüye birde aç/kapa düğmesi ekle. Birleştiren kablo 4lü butonunun olacağı yere kadar gidip gelmeli. Butonun olduğu yerde uzattığın kabloyu kes, elde ettiğin iki ucu butonun her bir ucuna bağla, tamam. En basıt ve sağlıklı yöntem budur.
    4lüyü yakmak için sağ veya sol sinyalı açıp, 4lü düğmesinide açarsan 4lüler aktif olur. 4lü butonu kapalıyken sinyaller sade sağ veya sol yanıp söner.
    Buna ek olarak en basit şekilde amerikan park ekleyebilirsin. Bunun içinde sağ ve solu birleştirmişken, yapacağın tek şey, sinyal rölesindeki + ve - ye yine amerikan park için aç/kapa butonuna yetecek kadar bir kabloyla birleştirip, bu kabloyu butonun dibinden kesip, elde ettiğin iki ucu amerikan park butonunun iki ucuja bağlamak. İşlem tamam.
    Neticede, 4lüde birtarafa sinyal verirken 4lü buton sayesinde diğer tarafında birlikte yanıp sönmesinicsağlamak. Ve 4lüler yanıp sönerken, amerikan park butonuyla sinyal rölesini devre dışı bırakıp 4 sinyal lampasınında sönmeden daima yanması. Hatta misal sinyal butonu sol, 4lü butonu kapalı amerikan park butonu açıkken sade sol sinyalkler sabit yanar. Sinyal sağdada sağ sabit.
    Dahasıda motorun elektriğini reviseye sokup nasıl çıkacağï belli olmaz. Disko topu istiyorsan, ap ayrı devreler çekmekte fayda var. Hem sağlık hemde güvenlik açısından.
    En basit işlemler için, tüm motoru dağıtîp yeniden kurmaya ne gerek var.
    İyi başarılar, arkadaşlar,
    Olayı otosanayi formuna çevirmeden, Motosiklet Forumunda kalalım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:01 ----------

Yazım hataları için kusura bakmayın, tablet zımbırtısı, bi düzeltiyom, iki bozuyor, iyi günler.

Alıntı Volkan76 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Selamlar, aracın güvenlik elemanlarını disko topuna çevirdiniz, arkadaşlar.
    4lün yoksa sağ ve sol sinyalın +kablolarını bir kabloyla birleştir (köprü). Genelde + farklı - aynı renk kablodur, misal sağ +kırmızı - siyah ve sol + mavi - siyah kablodur. Köprüye birde aç/kapa düğmesi ekle. Birleştiren kablo 4lü butonunun olacağı yere kadar gidip gelmeli. Butonun olduğu yerde uzattığın kabloyu kes, elde ettiğin iki ucu butonun her bir ucuna bağla, tamam. En basıt ve sağlıklı yöntem budur.
    4lüyü yakmak için sağ veya sol sinyalı açıp, 4lü düğmesinide açarsan 4lüler aktif olur. 4lü butonu kapalıyken sinyaller sade sağ veya sol yanıp söner.
    Buna ek olarak en basit şekilde amerikan park ekleyebilirsin. Bunun içinde sağ ve solu birleştirmişken, yapacağın tek şey, sinyal rölesindeki + ve - ye yine amerikan park için aç/kapa butonuna yetecek kadar bir kabloyla birleştirip, bu kabloyu butonun dibinden kesip, elde ettiğin iki ucu amerikan park butonunun iki ucuja bağlamak. İşlem tamam.
    Neticede, 4lüde birtarafa sinyal verirken 4lü buton sayesinde diğer tarafında birlikte yanıp sönmesinicsağlamak. Ve 4lüler yanıp sönerken, amerikan park butonuyla sinyal rölesini devre dışı bırakıp 4 sinyal lampasınında sönmeden daima yanması. Hatta misal sinyal butonu sol, 4lü butonu kapalı amerikan park butonu açıkken sade sol sinyalkler sabit yanar. Sinyal sağdada sağ sabit.
    Dahasıda motorun elektriğini reviseye sokup nasıl çıkacağï belli olmaz. Disko topu istiyorsan, ap ayrı devreler çekmekte fayda var. Hem sağlık hemde güvenlik açısından.
    En basit işlemler için, tüm motoru dağıtîp yeniden kurmaya ne gerek var.
    İyi başarılar, arkadaşlar,
    Olayı otosanayi formuna çevirmeden, Motosiklet Forumunda kalalım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:07 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:01 ----------

Yazım hataları için kusura bakmayın, tablet zımbırtısı, bi düzeltiyom, iki bozuyor, iyi günler.
    Cahillik kötü bişey reis,kızma.
    Yani senin için çok basit olabilir ama mesela ben hiçbirşey anlamadım senin anlattığından.
    Dolayısıyla işi bilmeyene bu anlattiklarin çok çok zor veya anlamsız geliyor.

Volkan76 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Urbangini Volta Ala Cubagani
    Alıntı zapalka adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cahillik kötü bişey reis,kızma.
    Yani senin için çok basit olabilir ama mesela ben hiçbirşey anlamadım senin anlattığından.
    Dolayısıyla işi bilmeyene bu anlattiklarin çok çok zor veya anlamsız geliyor.
    Kusura bsakma, arkadaş, haklısın, insan en zoru bile bildikce o kadar basit geliyor. Insan en çok bilmediğinden korkarmış. Bizde panikleyip korkmamak için her konuya alttan girip üstten çıkmaya çalışıyoz. İşin rasgele.
    Elimden geldiği kadar özetleyeyoim.
    Sağ ve sol sinyalın artı renkli kablosunu yerlerinden sökmeden, bir kabloyla birleştiriyorsun. Birleştiren kabloya bir aç/kapa düğmesi ekliyorsun. 4lü hazır. Düğmeyide istediğin yere sabitliyorsun.
    Kolay gelsin...
    zapalka bunu beğendi.

REKLAM ALANI
7. sayfa BirinciBirinci ... 5678 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)