Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Dökümden parça üretimi için fikir

Motovento
    REKLAM ALANI
    BayMaellard - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bajaj Dominar 400UG (2023)
    Merhaba arkadaşlar elimde alüminyum döküm yapacak sistemim bulunmaktadır. Ek gelir olarak yapıp satacak ürünler bulmaya çalışıyorum. Hafta sonu kendi motorumun ayaklık ve breketlerini dökeceğim. Sizden ricam şunu yapsan satarsın dediğiniz parçaları bana önermeniz. Sadece motor ile ilgili olmasına gerek yok. Tek kalemde 80-90 kilogram dökebilirim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    f0cus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CF Moto 250 CL-X
    kum döküm mü, enjeksiyon döküm mü yada kokil mi?

Motosikleti
    Kum ve kokil. Kum da boyutları buyutebilirim ama kokilde büyük parçalara giremem

Orta sehpa gidon metal levha mesala dökümden mazgal mangal olur mu bilmiyorum

Samet Ağır - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA YZF 1000 thunderace ,NC 750 S
    Kum kalıpta düzgün yüzey elde etmek çok zor olur,ayrıca gerekli olabilecek boşluklar için maça hazırlanmalı, maça sandıkları da edinmelisin. Eger maçasiz iş dökerim dersen iş kapasiten azalır.
    Üstelik gaz tabletleri alıp eriyiğin gazını almalısın ki çok saçma bir yerde gaz bislugu çıkıp işini berbat etmesin.
    Kokil bir nebze daha hızlı iş yapmanı sağlar ama çok şekilli,girintili ikintili parçalarda zorluk yaşarsın.

Allah kolaylıklar versin,işin rast gitsin.

MCV - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    150 mcx-Kuba KEE100-RKS Winner200- Hero XPULSE 200
    Hayırlı olsun, kolay gelsin. Hero xpulse 200 lerin arka topcase bağlama yeri çok dar.
    Buraya uygun alt tabla dökebilirseniz sanırım talep görür. Ben sacdan yaptım. Böyle bir
    parça olsa idi düşünürdüm.
    https://www.youtube.com/channel/UCsQMNz8EBD5jqoRCOlr-72Q

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    En kolay dökülecek ve satılacak parçalar;

* Gidon yükseltme ve alçaltma kitleri
    * Özellikle cross ve ADV türleri için alt korumalar
    * Yan motor korumaları (özellikle naked motosikletler için stator ve debriyaj kapak korumaları)
    * Gidon topuzları
    * Radyatör korumaları
    * Elcik koruma modelleri
    * Fren hidrolik kabı(özelikle ön fren) kapakları

Kalite ve montajdaki uyuma da dikkat edilirse kısa sürede tutulabilir. Ancak önemli olan bunları sağlarken fiyatı da çok makul tutabilmek, aksi halde piyasaya çıktığı gibi kaybolan birçok firma var.
    pea bunu beğendi.

Motosikleti
    Hepinize teşekkür ederim. Kendim metalürji ve malzeme mühendisiyim demir dokumde çalışıyorum. İşte ek gelir olarak kendi yerimde alüminyum denemeleri yapcam. Genç ve yeni mühendislere malesef hayatta kalabilecekleri kadar para ödüyorlar. Tekrar teşekkürler.
    M.balibey, espresso ve Osm@n bunu beğendiler.

Alüminyum otomatik kapı yada pencereden girmesinler diye demir şeyler vs

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı BayMaellard adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hepinize teşekkür ederim. Kendim metalürji ve malzeme mühendisiyim demir dokumde çalışıyorum. İşte ek gelir olarak kendi yerimde alüminyum denemeleri yapcam. Genç ve yeni mühendislere malesef hayatta kalabilecekleri kadar para ödüyorlar. Tekrar teşekkürler.
    Ben de metalürji ve malzeme mühendisiyim, demir ve çelik döküm işindeyim. Malesef her ile üniversite kampanyasıyla ülkedeki mühendislik piyasasını dibe çektiler. Torpili olan iş buluyor torpilsiz olan istediği kadar yetenekli olsun kendini gösterme fırsatı bulamadan işsizler ordusu arasında kayboluyor.

Aluminyum döküm konusunda tavsiyem direk kendin son ürün yapmak yerine fason sipariş üzerine çalış. Sana parça çizimini versin müşteri, sen anlaştığın modelciye model yaptırıp döküm yap. Böylece pazarlama ile uğraşmayıp sadece kendi üretimine odaklanabilirsin. İkinci tavsiyem gereksiz yere kaliteli üretim yapacağım diye maliyetini yükseltme. Fiyat/performans oranın sayesinde siparişi kap. Müşteri istemediği halde gidip kaliteli külçe alır, analizle laboratuvarla uğraşırsan o işten para kazanamazsın. Mecbur kalmadıkça süpürge bile alma dükkana.

Birde Türkiye'de iş ahlakının yerlerde olduğunu unutma. Beraber iş yaptığın veya para verip iş yaptırdığın herkesin sana kazık atma potansiyeli olduğu aklının bir köşesinde dursun. Benim de işsiz kaldığım zamanda ticari denemelerim oldu. Zorluğunu bilirim. Umarım başarılı olursun.
    espresso bunu beğendi.

erkanzdemir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    versys650
    Farklı motosikletler için ayak pegleri
    Kamp masası; tüm parçaları ayrı ayrı parçalı döküp, toplayabilirseniz.
    farklı modellere gidon yükseltme
    fren debriyaj manetleri
    Ahşap ile dekore ederek duvar saati gövdesi yapılabilir değişik şekillerde.

Seri üretim yapan telaşlı imalatçıların ihtiyaçlarına bakmak lazım.
    özellikle valf vb. imalatına kaba dökülmüş ürün tedariği olabilir.
    Dip not: Genelde ihtiyacı olanın sizi bulup şunu dökebilirmisiniz dediği işler özellikle iyi kar bırakıyor tekil işler ancak mecburen yapılan işler.

Kerem34_ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Mt-25 ABS
    Ne üreteceğini bilmem de kime üreteceğini iyi biliyorum. Hippi, aykırı yaşadığını zanneden; her gördüğüne özenen beyaz yakalılar. Bak bunlar karavana kaydı karavancıları zengin etti, kampa kaydı kampingleri, kamp malzemecilerini zengin etti. Boşver motosikleti falan, motosikletçilerin büyük kısmı pinti adamlardır. Çok iyi kaliteyi çok iyi fiyata vermen lazım ki satabilesin. Paranın nerede, hangi sektörlerde olduğu belli onlara oyna. Mesela kamp muhabbeti korona yüzünden aktif 1 sene daha devam eder kesin. Millet kamp tavası, sobası, ateş kutusu, çubuğu, dalı gereksiz ne kadar ürün varsa üretip çok kalite, çok gerekli bir şeymiş gibi lanse ederek sattı. Hala daha satıyor.
    espresso bunu beğendi.

gurcanozturk - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda Forza 250
    Alıntı Kerem34_ adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ne üreteceğini bilmem de kime üreteceğini iyi biliyorum. Hippi, aykırı yaşadığını zanneden; her gördüğüne özenen beyaz yakalılar. Bak bunlar karavana kaydı karavancıları zengin etti, kampa kaydı kampingleri, kamp malzemecilerini zengin etti. Boşver motosikleti falan, motosikletçilerin büyük kısmı pinti adamlardır. Çok iyi kaliteyi çok iyi fiyata vermen lazım ki satabilesin. Paranın nerede, hangi sektörlerde olduğu belli onlara oyna. Mesela kamp muhabbeti korona yüzünden aktif 1 sene daha devam eder kesin. Millet kamp tavası, sobası, ateş kutusu, çubuğu, dalı gereksiz ne kadar ürün varsa üretip çok kalite, çok gerekli bir şeymiş gibi lanse ederek sattı. Hala daha satıyor.
    Tava onemli tava, cok guzel yumurta yapiliyor o tavada :D

okanbagiscan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK 502
    Önerilen ürünlerin çoğu döküm sonrası işleme gerektirir.Dışarda işletip son ürün haline getirmeye çalışırsan altından kakman zorlaşır.Parayı işleyen kazanır.Sen direk döküp satabileceğin ürüne yada fasona yönelmelisin.

espresso - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha x max 250 ABS
    Alıntı gurcanozturk adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tava onemli tava, cok guzel yumurta yapiliyor o tavada :D
    alemiyon tavada zehirler, kullanmamak lazım. sonra yaşlanınca adını bile unutur insan.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)