Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Magnezyum (çakmak taşı) ile kıvılcım çıkartmak

Motovento
    REKLAM ALANI
    sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Arkadaşlar merhaba herkese
    ben motosikletimde kullandığım dizlerdeki slider için magnezyum diğer adıyla çakmak taşı olan maddeyi kendi atölyem'de ürettiğim sliderin içine ufak parçalar şeklinde yapıştırıp koymayı planlıyorum üretimde herhangi bir sıkıntı yok fakat bu magnezyum çubuğunu resimde gösterdiğimden alsam asfaltı değince kıvılcım çıkartır mı?
    normalde kullanmam gereken kamp için magnezyum çakmak taşı kıvılcım çubuğunu kullanmam lazım ama bu resimdeki kıvılcım çıkartır mı?

yapmam istediğim bu

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Çakmak taşı'nı bilmem , Magnezyum çubuk tehlikeli olabilir , napalm gibi etrafta'ki kuru ot vb şeyleri tutuşturacak kadar uzun (salise) yanar halde olabilir yapışabilir .

Vazgeç bu sevda'dan.

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    kendi atölyende slider üretebilecek kadar kimya ve mühendislik bilgin var, şofben rezistansını bizemi soruyosun yani ?

gece yağışlı bir havada virajda düşüp popo üzerinde 15-20 metre kaydım. arka cebimde metal sigara tabakası vardı, kuyruklu yıldız gibi arkamdan kıvılcımlar çıkıyodu.
    sallami ve Ekrem_06 bunu beğendiler.

sallami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kymco Downtown350i/Dominar 400
    Alıntı izzmarit adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    kendi atölyende slider üretebilecek kadar kimya ve mühendislik bilgin var, şofben rezistansını bizemi soruyosun yani ?

gece yağışlı bir havada virajda düşüp popo üzerinde 15-20 metre kaydım. arka cebimde metal sigara tabakası vardı, kuyruklu yıldız gibi arkamdan kıvılcımlar çıkıyodu.
    Demekki sende star ışığı var.
    izzmarit bunu beğendi.
    ''Bir adam hangi yolda gidiyorsa, o yol onun kendi seçimidir.'' İp Man

sharkspeedr2 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    çelik vida ile denedim az çıkıyor magnezyum çubuk ile yapacağım işte hemen muhalefet

baskentli1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BMW R1200GS
    Alıntı izzmarit adlı üyeden alıntı Mesajı göster

Aradigim yorum

Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Ahahahhahahaha
    izzmarit bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yav amma güldüm ha. Bunlar fevkalade enteresan, değişik kafalar.

Yaratıcı/özgün mü desem, yoksa işsiz ve gailesiz mi desem; ne desem bilemedim.

Harikasınız çocuklar (Zeki Müren söylüyormuş gibi düşünün)

izzmarit - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Benelli TRK502
    Alıntı sallami adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Benelli TRK502 - Hyosung GV250 - Regalraptor SPT350 - Kanuni Caracal200 - Kanuni Windy125 - Kawasaki GPZ500 - Kawasaki EN500 - Aprilia MANA850 - Regalraptor Spyder250 - Honda VT600 - Zealsun ZS150-19

Bazen, neden sizin gibi zevklerim ve dertlerim yok diye hayiflaniyorum.

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Magnezyum çok yüksek enerji çıkararak yanabilen bir metaldir. Yani metal olduğuna bakma ısıtınca çok fena yanıyor. Hatta birkaç defa çakmak ile tutuşturulduğunu ve meşale gibi çok şiddetli beyaz ışık çıkartarak yandığına şahit oldum. Sen bu çubuğu yüksek hızda asfalta sürttüğünde bir anlığına istediğin gibi beyaz kıvılcımı atacak fakat sonra çok kısa sürede tutuşma sıcaklığına ulaşıp yanmaya başlayacak. Öyle kibrit gibi üfleyerek sallayarak da söndüremezsin. Geçmiş olsun...

Sürtme esnasında çıkan kıvılcımın ışığı sürtme sonucu oluşan talaşların sıcaklığı ile oluşuyor. Çıkan kıvılcım görülebilir ışık çıkartacak kadar sıcaksa ışığı görüyorsun. 800 dereceden sonra kırmızı, 1200 derecede sarı, 1500 den sonra da beyaz ışık çıkıyor. Bu yüzden düşük sıcaklıkta eriyen aluminyum gibi metaller kıvılcım atmıyor. Aluminyum 650 derece civarında eridiği için görülebilir ışık çıkartacak kadar ısınmasına fırsat kalmadan eriyip dağılıyor. Çelik ise 900 derece civarında dayanımını kaybettiği için çıkan talaş 900-1200 derece arasında oluyor ve kırmızı-sarı arası bir renkte görülüyor.

Şimdi diyeceksin ki magnezyum da 650 derece civarında eriyor ama beyaz ışık çıkartıyor? İşte bunun sebebi magnezyumun ısındığı zaman hava ile reaksiyona girerek yanması ve çıkan enerjinin ışığa dönüşmesi. Bu reaksiyon olmasaydı magnezyum da aluminyum gibi kıvılcım çıkarmadan toza dönüşecekti.

Özetle slider için titanyum kullanman çok daha güvenli olur. Titanyum bulamıyorsan karbon çeliği de iş yapabilir.
    hasmet bunu beğendi.

Alıntı mustafa_325 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Magnezyum çok yüksek enerji çıkararak yanabilen bir metaldir. Yani metal olduğuna bakma ısıtınca çok fena yanıyor. Hatta birkaç defa çakmak ile tutuşturulduğunu ve meşale gibi çok şiddetli beyaz ışık çıkartarak yandığına şahit oldum. Sen bu çubuğu yüksek hızda asfalta sürttüğünde bir anlığına istediğin gibi beyaz kıvılcımı atacak fakat sonra çok kısa sürede tutuşma sıcaklığına ulaşıp yanmaya başlayacak. Öyle kibrit gibi üfleyerek sallayarak da söndüremezsin. Geçmiş olsun...

Sürtme esnasında çıkan kıvılcımın ışığı sürtme sonucu oluşan talaşların sıcaklığı ile oluşuyor. Çıkan kıvılcım görülebilir ışık çıkartacak kadar sıcaksa ışığı görüyorsun. 800 dereceden sonra kırmızı, 1200 derecede sarı, 1500 den sonra da beyaz ışık çıkıyor. Bu yüzden düşük sıcaklıkta eriyen aluminyum gibi metaller kıvılcım atmıyor. Aluminyum 650 derece civarında eridiği için görülebilir ışık çıkartacak kadar ısınmasına fırsat kalmadan eriyip dağılıyor. Çelik ise 900 derece civarında dayanımını kaybettiği için çıkan talaş 900-1200 derece arasında oluyor ve kırmızı-sarı arası bir renkte görülüyor.

Şimdi diyeceksin ki magnezyum da 650 derece civarında eriyor ama beyaz ışık çıkartıyor? İşte bunun sebebi magnezyumun ısındığı zaman hava ile reaksiyona girerek yanması ve çıkan enerjinin ışığa dönüşmesi. Bu reaksiyon olmasaydı magnezyum da aluminyum gibi kıvılcım çıkarmadan toza dönüşecekti.

Özetle slider için titanyum kullanman çok daha güvenli olur. Titanyum bulamıyorsan karbon çeliği de iş yapabilir.
    O zaman motoru da yakar bu meret.

emenyasin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Lifan KP150

Bu kısmı pek anlayamadım. Zaten yanma etkileşimlerinin neredeyse hepsi oksijenle olmuyor mu? Ve zaten yanmaların sonucunda ışık enerjisi ortaya çıkmıyor mu?
    Misal olarak çoğu odun parçası magnezyumun da alüminyumun da çok altında yanmıyor mu? Hem ışık saçıyor hem oksijen tüketiyor değil mi? Yanlış mı biliyorum?

mustafa_325 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Pulsar RS 200 - Thriumph TİGER 800
    Alıntı emenyasin adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kısmı pek anlayamadım. Zaten yanma etkileşimlerinin neredeyse hepsi oksijenle olmuyor mu? Ve zaten yanmaların sonucunda ışık enerjisi ortaya çıkmıyor mu?
    Misal olarak çoğu odun parçası magnezyumun da alüminyumun da çok altında yanmıyor mu? Hem ışık saçıyor hem oksijen tüketiyor değil mi? Yanlış mı biliyorum?
    Doğru biliyorsunuz bir yanlışlık yok. Her maddenin yanması için gereken enerji ve yanması sonucu oluşan enerji farklı. odun yandığı zaman az enerji çıkarıyor magnezyum yandığı zaman fazla enerji çıkartıyor bu yüzden oluşan ışıklar farklı oluyor. Ayrıca magnezyum havadaki nem ile de reaksiyona giriyor. Bundan olayı oluşan ekstra bir enerji de var.

tommygun - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Kawasaki Er6F 2008
    Arkanızdan gelen araç sürücüsü o kıvılcımları gördüğünde acaba panikler mi, paniklerse binde bir ihtimal bile olsa kaza yapar mı acaba diye düşünüyorum. İşin görsel kısmı tabi ki çok hoş, ona birşey denemez.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    SD 1290R
    Arkadas ayrintili yazmis ama tekrar edeyim: Magnezyum yanicidir. Slider tutusur ve yanar, siz panikleyip kaza gecirirsiniz, aleve yakin ne varsa da ya erir ya yanar... Alevi 2200 derecedir.

AzÇok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nedense, şu aklıma geldi;
    https://youtu.be/yPbHLz7vnD4
    cıbılduck bunu beğendi.

Kural [ Z ] - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bkz. İmza =>
    Yanarsa su dökün, çok hoş olur

cemrehano - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Tracer700 & Street Triple RS
    Bu iş için titanyum parçacıklı sliderlar kullanılıyor. Örneğin WIZ firmasının güzel modelleri var.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 2 kullanıcı var. (0 üye ve 2 misafir)