Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Gariban Spec Ateşleme Güçlendirme Hakkında

Motovento
    REKLAM ALANI
    TamGazDevam - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YBR 125 08' / HONDA CIVIC VTEC 1.6 04'
    Gariban spec ateşleme güçlendirme yolu varmış, youtube'da gezerken buldum. Sabahları biraz zor çalışan 100cc motosikletime uygulayacağım, sizlerle de paylaşmak istedim.

Videoda yapılan işlem, buji kablosu motosikletin şasesine yakın olduğu için akımı yolda dağıtıyor ve ateşleme bobinine ulaşana kadar güç kaybı oluyor. Bu işlem sayesinde, bakır tel ile yeni bir hat oluşturup maksimum verim alınıyor.

Video: https://www.youtube.com/watch?v=a7meoAX6tbo

Ek olarak; daha önce deneyen var mı, onlarında yorumunu almak istedim.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Akım yolda dağılmaz.
    Şaseye atlıyorsa atlar bujiye ulaşmaz.
    Bence sorunun yorumu yanlış yapılmış.

Benim Kuba motordada benzer ateşleme sorunu vardı. Üstelik sorunu servise ısrar ederek göstermiştim.

Kullanılan kablo zil telinin neredeyse aynı incecik bir kabloydu. Üstelik bakır bir pabuca sıkıştırılarak tutturulmuştu. Teller hem çok az, hem çok ince olduğundan, pabuca sıkıştırma esnasında kopanlar olmuş, sadece 3-4 tel temas ediyordu.

Kablo pabuca lehimlenmemişti. Pabuç hafif oksitlenmiş olduğundan temas iyice azalmış, iki uçtan ölçüldüğünde direnç gösteriyordu.

2mmlik çok telli bir kablo kullandım.
    Pabucu bakır yerine çelik türle değiştirdim. Kablonun hem pabuç , hem buji kafası tarafına lehim yaptım.

Birdaha ateşleme problemi yaşamadım.
    Fabrikaya durumu bildirdim. Denediklerini ve daha kalın kablo , daha kaliteli pabuç kullanacaklarını söylemişlerdi.

Sonuç : Videodaki gibi bir işe girişmek yerine orjinal kaliteli buji kablosu ve buji şapkası kullanın. İndiksiyon bobinine , ya kabloyu lehimleyin, yada kabloyu çelik bir pabuca lehimleyip sabitleyin...

Motosikleti
    Elektrik tesisatı alanında bilgim yeterli değil, yanlış bir yorum yaptıysam kusura bakmayın. Videoda söylenen kelimeleri aktardım sadece.

Kendi motosikletimin kablosunu incelediğimde, pabuca lehimlenmediğini bende fark etmiştim. Fakat bunun başlığı değiştirirken kolaylık sağlasın diye yapıldığını düşünmüştüm.

Halihazırda kablo, buji başlığı ve bujiyi uygun kodlu NGK marka ürünler ile değiştirecektim. Yalnızca ek olarak bu yöntemi uygulayacağım.

ufoz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Xpulse 200t
    Alıntı TamGazDevam adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elektrik tesisatı anlamında bilgim yeterli değil, yanlış bir yorum yaptıysam kusura bakmayın. Videoda söylenen kelimeleri aktardım sadece.

Kendi motosikletimin kablosunu incelediğimde, pabuca lehimlenmediğini bende fark etmiştim.

Halihazırda kablo, buji başlığı ve bujiyi uygun kodlu NGK marka ürünler ile değiştirecektim. Yalnızca ek olarak bu yöntemi uygulayacağım.
    Doğru yoldasınız...

Ngk marka, buji kablosu ve başlığını aldıktan sonra, indiksiyon bobinine ya lehimleyin. Yada bakır yerine çelik pabuç kullanıp, bir televizyon tamircisine lehimlettirin.

Pabucu indiksiyon bobinine bağlayacağınız yeri alkol veya kolonyayla iyice temizleyip silin.

Motosikleti
    Alıntı ufoz adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Doğru yoldasınız...

Ngk marka, buji kablosu ve başlığını aldıktan sonra, indiksiyon bobinine ya lehimleyin. Yada bakır yerine çelik pabuç kullanıp, bir televizyon tamircisine lehimlettirin.

Pabucu indiksiyon bobinine bağlayacağınız yeri alkol veya kolonyayla iyice temizleyip silin.
    Detaylı ve yol gösterici yorumunuz için teşekkür ederim. Sağlıcakla.
    BORN TO DIE

oldcockroach - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2014 HONDA CBR 125R
    Doğru akımda bobinler nasıl çalışır 2 dk googleden aratın burada aslında ne yapılmak istendiğini anlarsınız

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)