Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Pulsar 200 NS Demirinden MT-07 İçin Ucuz Üçlü Çanta Demiri Yapımı

Motovento
    REKLAM ALANI

Pulsar 200 NS Demirinden MT-07 İçin Ucuz Üçlü Çanta Demiri Yapımı

Herkese selamlar. MT07'sine topcase demiri veya tur için üçlü çanta demiri takmak isteyip de uçuk fiyatlar yüzünden takamayan veya arka kuyruk grenajının kesilmesini gerektiren modelleri almak istemeyen arkadaşların işine yarayacak bir paylaşım olur umarım.
    Önceki motorum pulsar 200 ns üçlü çanta demirini mt07 ye uyarladım. Nasıl yağtığımı aşama aşama anlatayım.

1-Öncelikle pulsar 200 ns in birçok çanta demiri modeli olduğu için, bahsedeceğim yöntem her model için uymayabilir. Siz bendeki demirin görsellerinden bakarak tahmin yürütebilirsiniz. Eğer elinizdeki pulsar 200 ns çanta demirinde benimkinde olduğu gibi motorunuzun ayaklığına denk gelen destek demiri varsa bunu en başta kesmemiz gerekebilir. (Bu destek demirini konusuna en sonda tekrar değineceğim.)

2-Pulsar topcase çanta demirinin artçı selesinin altındaki vidalara denk gelen 4 tane vida girişi var ve bunların iki girişi mt07ye uyuyor. Uymayan 2 vidanın olduğu bölümü alet yardımı ile kesiyoruz. Bu kesim işlemindeki amaç mt07 nin kuyruk bölümüne en az şekilde zarar vermek.

3-Kestiğimiz demirin motora uyması ve vida girişine tam oturabilmesi için arka kuyruğun plastik kısmından testere ile ufak bir parça kesiyoruz ve sonrasında kesilen yerin pürüzünü almak için zımpara veya bıçak bileme aletiyle pürüzsüz hale getiriyoruz. Bu kesim işlemindeki amaç ayarladığımız topcase demirinin vida yerine sağlam şekilde oturması.

4- Demirimiz ve demirin oturacağı yer hazır. Elimizde demiri tutacak vidalarımız yaklaşık 1 cm kısa kaldığı için 2 tane uzun vidaya ihtiyacımız var. Vidayı da ayarladıktan sonra demirimizi yerine takıyoruz ve motorumuz topcase kulanmaya hazır. Maliyetimiz 2 vida, bir adet pulsar arka çanta demiri (ortalama 100 TL)

5- Elinizdeki pulsar yan çanta demiri için ekstra işlem yapmanıza gerek yok. Tüm delikler vs direkt topcase ve yolcu ayak pegine direkt denk geliyor.

6- İlk maddede bahsettiğim destek demiri konusuna yeniden döneyim. Sadece topcase kullanacaksanız ve kask, kilit gibi çok ağır olmayan şeyler yükleyecekseniz sadece ilk 4 maddeyi yapmanız yeterli olacağını düşünüyorum. Demirciye gidip ekstradan demir kaynattırmanıza gerek yok. (arka çanta ve arka ayaklık arasına denk gelecek şekilde). Çünkü arka çanta demirini sağ-sol olmak üzere 2 vida da tutuyor olsa gayet sağlamlar.
    Eğer üçlü çanta olarak kullanacaksanız yani çantalar ağır olacaksa arka çanta demirini tutan 2 vida yeterli olmama ihtimaline karşı demirciye gidip destek demiri kaynattırabilirsiniz. ( 1.maddede kestiğimiz arka çanta demiri ve arka ayaklık arasındaki destek demirinden bahsediyorum.) Ben bu işlemi henüz yapmadım. Yaptığımda post üzerinden bilgilendirme yaparım.

Bu çanta demirleriyle 25 ülke gezmiş birisi olarak söyleyebilirim ki demirin sağlamlığına dair şüpheniz olmasın. Umarım işinize yarar. Sevgiler.
    [COLOR="Silver"]

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax

Motosikleti
    Ktm Duke 390 2017,Honda NC 750X 2019
    Tebrikler,gayet güzel olmuş;paylaşım için teşekkürler..
    kinyas0 bunu beğendi.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Elinize sağlık ama bir not düşeyim arka çanta demirini alttan destekli bağlantı yapın yoksa arka şaseye zarar verebilir, tek nokta bağlantılar sıkıntı oluyor hem üst hem alt kısmından montaj yaparsanız daha iyi olur.
    kinyas0 bunu beğendi.

sey_47 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    BWS 100
    Alıntı kdiner adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık ama bir not düşeyim arka çanta demirini alttan destekli bağlantı yapın yoksa arka şaseye zarar verebilir, tek nokta bağlantılar sıkıntı oluyor hem üst hem alt kısmından montaj yaparsanız daha iyi olur.
    Bence de; tek noktada bağlamak biraz dayanıksız gibi geliyor ama. Bilmiyorum ayrıntısını tabi.
    Adam 25 ülke gezdim diyir. Helal olsun.
    kinyas0 bunu beğendi.
    20

Haklısın. Arka basamağın vidasından arka çanta demirinin altına denk gelecek şekilde ölçü alıp, autocad den çizip, cnc den kestirmeyi düşünüyorum bakalım.

---------- Mesajlar birleştirildi - 12:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:10 ----------

Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bence de; tek noktada bağlamak biraz dayanıksız gibi geliyor ama. Bilmiyorum ayrıntısını tabi.
    Haklısın hocam. Zaten özellikle belirttim, sadece kask, kilit vs. taşınacaksa 2 vida iş görür. Şu vidyo fikir verecektir. https://vimeo.com/335087452
    Fakat daha fazla şey yüklenecekse bir destek demiri şart.
    sey_47 bunu beğendi.

kagy48 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda CBR 125/'12
    Elinize sağlık çok güzel bir çalışma olmuş. Satmayı düşünürseniz ö.m atabilirisniz zira ben de yapacağım aynı çalışmadan ☺️ Fakat çantaları nasıl tercih etmem getektiği konusunda kararaızım. Arka ve yan alacağım.
    kinyas0 bunu beğendi.

Bütçem doğrultusunda en ucuz olan arwic yan çanta ve maxem 45 sl arka çantayı tercih ettim. Arkaç çantadan çok memnunum, iki kask sığıyor. Yan çantaların kilit mekanizması biraz basit, spor salonlarının dolaplarında kullanılan kilidi kullanmışlar ama yine de çok işimi görüyorlar uzun yolda. Bütçen fazla değilse bu markalara bakabilirsin.

kdiner - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    14-16 200ns,16 Mt-25, 17 D400, 18 Mt25abs
    Alıntı sey_47 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Pulsar da orjinal şekilde kullandı kesme biçme yapmadan ama mt07 de kesti ve tek noktadan montaj yaptı olursa bundan sonra sıkıntı olur yani.

Bugün işin kalan kısmını bitirdim ve sapasağlam bir çanta demirim oldu. MT07 için üçlü çanta demirinin toplam maliyeti 230 TL oldu. Umarım işinize yarayan bir paylaşım olur. Fotoğrafları paylaşıyorum. Sevgiler.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)

Bu Konudaki Etiketler