Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı

Saxonette Sachs Bakım (Motorlu Bisiklet)

Motovento
    REKLAM ALANI
    Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Markası biraz cins farkındayım. Bu motoruda çocukken görmüştüm. Hatta buna benzerini kendim yapmak için uğraşmıştım ama orjinal gibi olmadı tabi. Sonra arkadaşta görünce satın aldım. (Biraz zorla almış gibi oldu) Arkadaşın babası dükkanda yokken kamyonun kasaya attım götürdüm. Fiyatı sonra anlaştık 1000 lira verdim. İnternetten baktığım kadarıyla ucuz almışım. 3 bin lira civarında satılanları var.

30 cc motoru var. Baya bi kullandım. Çokda severek biniyorum. Bi süredir çalışmıyordu. Karbüratör ateşleme vs herşeyine baktım ama çalıştıramadım. Bende komple sökmeye karar verdim. Zaten aklımda bikaç arızası vardı onları aradan çıkarmak istedim.

Önce tekerleğini sökerek işe başladım.

İple çalıştırmaya yarayan kapağıda söktüm.

Söktükçe şaşırıyorum açıkcası. Çok motor söktüm ama böylesini görmedim. Ufacık şeyin içine ayna mahruti bile yerleştirmiş adamlar. Bi nevi şanzıman görevi görüyor devri düşürüyor. Ben bu motorun taklidini yaparken en büyük sorunumdu devir düşürmek. Mühendislik harikası bence.

Bilen bilir iki zamanlı motorlarda sübap olmaz. Bazı kaliteli motorlarda klepe olur sübap gibi bi işe yarar. Bu motordan sübap gibi bi parça çıkıncada çok şaşırdım. Normalde kapalı duruyor kranka bağlı bi parça var temas edince açılıp kapanıyor.

Tekerleğin göbeğide bu şekilde. Üzerinde bi sürü parça takılı.

Bu parça sayesinde normal bisiklet olarakda kullanılabiliyor. Motor döndüğü zaman kilitlenip tekeri çalıştırıyor. Pedalla giderken motorun içindeki parçalar hareket etmiyor.

Çıkan parçaların bi kısmı.

Krankı filanda bi acayip. Krank tek taraflı. Diğer tarafında kavrama var.

Tahmin ettiğim gibi krank rulmanı bozulmuş. Motor çalışırken çok titriyordu zaten. Kavramanın ordaki bi rulmanda bozulmuş. Motor gaz verince vurduruyordu. Keçelerde oringlerde bozulma var. Onlarada el atacağım toplarken.

Motorun çalışmama sebebinin piston sekmanı olduğunu düşünüyorum. Oturmuş kalmış yerinden oynamıyordu. Sekmanın sağa sola gitmesini engelleyen küçük bi mil gibi bişey var. Onunla sekman kanalı arasına sıkışmış.

Silindirde ise baya demir tozu vardı. Yağlı ama eli sürtünce hissediliyor.

Parçaları topladım bi kenara koydum. Aşırı yağmur var ve yıkamacıya gidecek vasıta yoktu. Sonra devam edeceğim. Kamyon tamircisi arkadaşımın dükkanında duruyor parçalar. Önce bi parçaları yıkamacıya vereceğim. Araç bloğu yıkayanlar yani normal yıkamacı değil. Makina ile yıkıyorlar ve tertemiz çıkıyor. Sonrada toplarım inşallah.

kovboy03 bunu beğendi.

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    cihangir151 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Xmax 250 Ironmax
    Enterasan varyatör filan yok 30cc nasıl kaldırıp götürüyor bunu?

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı cihangir151 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Enterasan varyatör filan yok 30cc nasıl kaldırıp götürüyor bunu?
    Varyatör yerine diferansiyel gibi sistem var. Ayna mahruti takmışlar. Ucundada kavrama var. Mobiletlerdeki gibi.
    cihangir151 bunu beğendi.

Yine müthiş bir toplama konu başlığı, kolay gelsin takipteyim.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı darkmotor adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine müthiş bir toplama konu başlığı, kolay gelsin takipteyim.
    Teşekkür ederim.

Konu mahvoldu. Krank bilyasını arkadaşın babası değiştirmişti. Sonra krank kayboldu. Elime aldım bi yere koydum ama bulamadık. Aradık bulamadık ve uydurulacak bi parçada değil. Yurtdışından krank bakıyorum. Bisiklet işi baya bekleyecek gibi.

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Salı günü tamirci arkadaşın dükkana gittim. Parçaları öncelikle yıkamacıya vermek istiyorum. Yıkandıktan sonraki resimleri sonra ekleyeceğim. Kafam krankta olduğu için çekmeyi unutmuşum. Öncesi-sonrası yapacaktım o yüzden yıkanmadan önce çekmiştim.

Krank ve kavrama. Bu şekilde bağlanıyor. Krankın bi ucunda balata var. Ortasından bi rulman ile kavrama kranka bağlanıyor. Devir yükselince kavrıyor ve solda görünen dişli dönüyor. Oda bi sonraki ekleyeceğim resimdeki büyük dişliyi çeviriyor. Bu sayede devir bayağı düşüyor. Bisiklet 30 cc ama 100kg beni taşıyabiliyor. 30 km civarında hıza ulaşabiliyor.

Parçalar yıkandıktan sonra arkadaşın dükkana gittim. Hızar çapa motoru vs tamiri yapıyorlar. Aslında geçmişleri motosiklet tamirciliği. Babası İrfan usta ve dedesi Aksaray'ın en eski motosiklet ustalarından. Öyle basit motorlarda değil. Zamanının en iyi motorlarını tamir ederlermiş. Sonra motosikletten bıkıp ticari olarak daha iyi olan sektöre yoğunlaşmışlar.

Aksaray Motosiklet Gezginleri (Amog) grubundan arkadaşım. Elim boş oldukta bi çay içmeye giderim. Motoruda onlardan almıştım zaten. İrfan usta elimde krankla gidince biraz kızdı. Sonunda bunuda mı söktün diye bakarak.

Krank rulmanları paslanmış. Değişmesi gerekiyor. Balatanında ayağı kırılmış esas sorun orda. Bulunacak bi parça değil. Denedik kaynakta tutmuyor.

İrfan usta krankın rulmanları değiştirdi. Tornada merkezledi ve sonra krankı bana verdi. Sonra krank kayboldu. Aradık taradık dükkanı bulamadık.

Dün bisikletin parçaları kamyona attım eve götürüyordum. Krank bulunacak veya uydurulacak birşey değil. Yurtdışından getirteceğim. E onun gelmesi bulunmasıda bikaç ayı bulur. Bari bisiklet kalabalık etmesin diye eve götürüyordum. Geçerken krankın kaybolduğu dükkanada bi uğrayıp selam vereyim dedim. Konu kranka geldi arkadaş güvenlik kamerasını açtı. Ben krankı aldıktan sonra nereye gittim nereye bıraktım onu inceliyoruz. Üç kişi telefon ekranına gömüldük ona bakıyoruz. Gözüm biraz sola kaydı ki buzdolabının dibinde gördüm krankı.

Allah'ın işi işte. Gözümüze perde inmiş sanki. O kadar saat arayıp bulamadığımız krank burnumuzun dibindeymiş. Cebimde taşıyorum artık krankı. Hiç bi yere bırakmam.

kovboy03 bunu beğendi.

kovboy03 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Minsk125 Tiger250 MCT250 Süperlight150 YBR
    Yine almışsın başına bir bela daha
    Şaka bir yana heyecanla takip edeceğim bir konu daha teşekkürler kaptan ;)

SuleymanE - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha Tracer 900 / Xpulse 200 4v
    Hocam sende eski model araçlara karşı bi zaaf var sanırsam, hep ilginç ilginç araçlarla uğraşıyorsun
    Dikkat ettim de Otoser (sarı civciv) projenden sonra hep ilginç araçlar buldun.

Ama güzel projeler de ortaya çıkmıyor değil hani, çok keyifli bir proje daha bizleri bekliyor. Devamını merakla beklemedeyim.

Parçalarını bulması veya tamiri baya uğraştıracak gibi, Allah kolaylık versin

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı kovboy03 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine almışsın başına bir bela daha
    Şaka bir yana heyecanla takip edeceğim bir konu daha teşekkürler kaptan ;)
    Bela değil bence. 😀 bi süredir kullanıyordum motosikletten bile keyifli şehiriçinde. Benzini ne zaman aldığımı bile hatırlamıyorum. Haftada beş lira anca yakıyordur. Ktmye 50 lira alıyorum haftalık en az. 🙂

---------- Mesajlar birleştirildi - 18:33 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:31 ----------

Alıntı SuleymanE adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam sende eski model araçlara karşı bi zaaf var sanırsam, hep ilginç ilginç araçlarla uğraşıyorsun
    Dikkat ettim de Otoser (sarı civciv) projenden sonra hep ilginç araçlar buldun.

Ama güzel projeler de ortaya çıkmıyor değil hani, çok keyifli bir proje daha bizleri bekliyor. Devamını merakla beklemedeyim.

Parçalarını bulması veya tamiri baya uğraştıracak gibi, Allah kolaylık versin
    Otoser başlangıç değildi. Kamyonlarımıda hep böyle yaptım. Bilgisayara geçince resimleri atayım inşallah.

Çevremdekilerin tabiriyle cinsim. Ama ben seviyorum böyle olmayı. Çocukluğumu yaşıyorum aslında.

---------- Mesajlar birleştirildi - 19:17 ---------- bir önceki mesaj zamanı 18:33 ----------

Kamyonlarıda kendim topladım mesela. Galericiler arabanın dışını biraz süsleyip motor vs dokunmadan satışa koyuyor. Bense kendim topluyorum herşeyini yaptırıyorum yinede galeriden alacağımdan ucuza geliyor. Hemde Adan Zye her yerini yaptırdığım için içim rahat yıllarca binebilirim.

Buda 15 Temmuzdan. Haberlere çıkmıştımda çarşaflı kadın kadar meşhur olamadım.

SuleymanE ve kovboy03 bunu beğendiler.

Japoncu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende küçüklüğümden beri her yokuş çıktığımda ah şimdi motor olsaydı demiştim hep istemiştm. Hala küçüğüm yaş 17 o ayrı :D kendi bisikletime yapsam kaça mal olur bu iş?

Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Alıntı Japoncu adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende küçüklüğümden beri her yokuş çıktığımda ah şimdi motor olsaydı demiştim hep istemiştm. Hala küçüğüm yaş 17 o ayrı :D kendi bisikletime yapsam kaça mal olur bu iş?
    Ebayda bu motor bloğu ve jantı satılıyor. Yurtdışında bi akraban varsa ona aldırıp çözebilirsin. Hazırını satın alabilirsin Türkiye'de 2500 3500 civarında denkgeldim ilanlarına. Aliexpresten bisiklet kiti alabilirsin. Mobilet gibi olandan. Yada aliexpresten pocket bike motoru alıp uydurabilirsin. Hızar tırpan vs deneme iyi olmuyor.

REKLAM ALANI

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)