Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

1975 Mobylette (Motobecane) AV 7 Restorasyon

Motovento
    REKLAM ALANI

Motosikleti
    Motobecane AV 7
    Çeyreklik diyenler var. 45'lik diyenler var. Mutlaka anlayan bilen birileri vardır.
    Bu yaz bir komşudan aldım. Gerçekten de çok pas içindeydi ve ben motosikletlere hiç aşina değildim...
    Aldığımda ufak bir temizlikle çalıştırabildik. Çok hoşuma gitti, ne olursa olsun sonuna kadar gitmeye karar verdikten sonra bismillah dedim...

Tesellimiz çok fazla eksiği yoktu. Ama paslar beni çok uğraştırdı..

Sökümü bir kaç gün sürdü. İş çıkışları ve boş zamanlarımda yavaş yavaş...

Dışı kadar içi de paslıydı..

Ne kadar boya varsa önce kazıdım..

Sonra zımparaya başladım. İşin en uzun süren kısmı asıl buradaydı. Aylarca zımpara yaptım...

Bazı parçaların pasını sökmek için hayatımda ilk defa elektroliz yaptım.

O kadar çok aytıntı vardı ki, bir dönem bocaladım. Ama yılmadım. Temizlediğim parçayı koydum güzel bir kutuya devam ettim..

En sonunda kadronun yetişemediğim yerlerini pürmüzle yakarak temizleyebildim..
    Son bir temizlikten sonra sonunda boyacıya götürüp astar attırdım.. Bu iş mobilet için bir milat oldu diyebilirim. En zor kısmı bitmişti. Motorunu da temizlik ve tekrar toplanması için bir abime gönderdim, onun da eli kulağında..

Boya için gün sayarken jantlara giriştim. Sanki yıllarca suyun içinde kalmış gibi paslanmışlardı. Uğraşlarım sonucunda bir tanesini kendim gümüş rengine boyayabildim. Diğeri de yarın boyanacak inşallah..

Bu esnada piyasada bulunmayan sticker problemini kökten çözdüm. Gittim toptancısına evladiyelik kalitede stickerlarını bastırdım. Harika oldu. Fazlasını satacağım.

.... devamı gelecek
    ahmetyildiz, nalpergok, taglis ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    tomass - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha SR500, Vespa Sprint 150S
    Süper olmuş. Elinize sağlık. Bitmiş halini görmek için sabırsızlandım
    av7 bunu beğendi.

Motosikleti
    Yamaha YBR 125
    Elinize sağlık şimdiden çok güzel olacağa benziyor. Yılmadan devam edin lütfen.
    av7 bunu beğendi.

hokahey - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    cok iyi be.
    av7 bunu beğendi.

Motosikleti
    Aprilia RSV 1000
    O eski şeye Okadar masraf edilirmi ya al bir motor bin diyenler bile çıkacaktır ama o güzel makineyi yenileyip orjinal yepyeni haline getirdiğinizde alacağınız zevki kimse bilemez ancak restorasyon yapanlar bilebilir.

Çok Güzel bir işe girişmişsiniz ama sanki çok hızlı gidiyorsunuz birazdaha yavaş ve daha detaya inerek yaparsanız restoreyi çok çok çok iyi bir iş çıkacaktır şuan çok irdelemeyip üstünkörü geçtiğiniz noktalar çok kısa sürede eski haline dönebilir o yüzden kökten çözümlerle ilerleyin sonucuna sizde şaşırırsınız..
    av7 bunu beğendi.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Sabah yola çıkarken gördüm başlığı. İlk bir iki resmi görünce kapattım tuş kilidini çıktım yola. Aceleyle bakmak istemedim. Çay molası verincede çayımı sigaramı aldım tadını çıkara çıkara okudum başlığı.

Eline sağlık çok güzel gidiyor. Devamını bekliyorum.
    av7 bunu beğendi.

mehmetseza - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    SYM / GTS 250, FİDDLE 2, ORBİT 2, JOYMAX, JET 4
    TEBRİKLER EMEK VE ZAMAN İÇİN
    av7 bunu beğendi.

Metehan07-70 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu kadar tırıvırı forum başlığı içinde iyi geldi bu. Hadi bakalım devamını bekliyoruz.
    Yalnız bir noktada küçük bir eleştirim olacak; hani alet çok karışık bir şey değil ya, başkasına fazla iş yaptırmayıp, kendin uğraşmayı denesen bitince daha büyük bir haz alırsın.
    av7 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Bravo , imrenerek takip ediyorum ..
    av7 bunu beğendi.

Kızıl pars - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Bisiklet
    Fotoğrafları nasıl eklediniz bilmiyorum ama ben hiçbir fotoğraf göremiyorum.
    Hamdım, piştim, hala hamım.

Motosiklet Eğitmeni COQ - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda
    Bu meretin en çok sorun çıkardığı dalga göbekten kırılması.
    Benzin deposunun alt tarafıyla sele arasına parça kaynattırıp sağlamlaştırsan iyi olur.
    İlla olacak diye bişey yok ama madem uğraşıyorsun tam yap.
    Kolay felsin.
    av7 bunu beğendi.

Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    xmax_250 ABS 2015 + Sepetli 52 litre
    el emeği kadar güzel birşey varmı MaşAllah demek bize düşer , bitmiş halinide görelim
    av7 bunu beğendi.

Motosikleti
    Motobecane AV 7
    Öncelikle ilgi için çok teşekkür ederim. İnanın artık her gün yatmadan önce sevgilimi düşünür gibi mobileti düşünüyorum Çok sevdim bu restorasyon işini. İleride garajım olursa sırada bekleyen çekme belgeli bir '78 Rus motoru var elimde..

Boyanan parçalarla ilgili üstün körü geçtiğim bir nokta yok çok şükür. Fakat gözünüze batan şeyler varsa lütfen söyleyiniz. Şu an beni pişman edebilecek tek şey jantlar olacak sanırım zira o jantların hakkıyla temizlenebilmesi için sökülmesi gerekirdi ama şu an için mümkün görünmüyor. Belki 1 yıl sonra falan jantları tekrar elden geçirebilirim. Belki de sıfır jantlar alırım, öyle düşündüm

Çok hızlı gitmiyorum ya Aslına bakarsanız işimden dolayı gündüzleri bir sürü boş zamanım olmasına rağmen ancak bu kadar ilgilenebildim.. Astarın sapasağlam olması için muhtemel bekleme sürem 1 ay. Başkası olsa 3 gün sonra boyaya geçerdi herhalde

Motoru hariç elimden geleni kendim yapıyorum. Motoruna ne yapacağımı gerçekten bilmiyordum, abimlere gönderdim Boya-astar konusunda tecrübem sıfıra yakındı, boyacıya gidip sora sora bayağı ilerlettim fakat yine boyayı boyacı atacak, çünkü en azından boyanın kusursuz olmasını istiyorum. 40 yıllık mobiletin bir de ufak tefek ezikleri vardı. Onları bile çekiçleme yöntemiyle kendim düzelttim, evin içinde biraz gürültü oldu ama acayip zevkliydi

Şasenin boğazından kırılabileceği söylenmiş. Doğrudur zira eskiden kalma bir oksijen kaynağı izi var orada. Astardan hemen önce kadrodaki kusurları kaportacıda giderdik. Yine de kırılırsa artık yeni bir kadro bakacağız bir sürü iş çıkacak :(

İki gündür hava bozuktu bir türlü jantın diğerini boyayamadım ama sanayiye gittim. Jantların göbeklerindeki frenlere bakım yaptıracaktım ama sanayide satılan balataları beğenmediğimiz için vazgeçtim.. Başka yerlerden bakacağız artık..
    asuvara bunu beğendi.

Motosikleti
    Motobecane AV 7
    Aletin son halini beğenilerinize sunuyorum...

Lucas, NeDemekŞakir, Emreerol ve 7 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Mh Drift 125>Rx3i Evo Abs
    çok hoş olmuş elinize sağlık

matrax33 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ktm 400 sxc
    çok güzel olmuş. Nacizane 2 tane eleştirim olacak.

Kasnak krom ve ortası delikli orjinal mobilettin siyah ve deliksiz.

Jantlarda gri boyalı, nikelaj yaptırırsanız çok daha güzel olur.

Olmuş

tokhanoğlu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Efsane olmuş devamı var mı?

Riptalon - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha XMax 300
    Alet müzelik olmuş. Kullanmaya kıyılmaz. Ellerinize sağlık.

fero. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Hero xpulse 200
    Emeğinize sağlık.

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)