Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

1998 model kawasaki klr 250 yenileme

Motovento
    REKLAM ALANI
    chevy64 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    04 monster 620
    motoru 2 yıl once izmirden almıstım.
    sahibi arkadas ne kadar askeri personelim makina muhendisiyim soyle topladım, kendim binmek için hazırladım vs dediysede motor tırt cıktı :9 tabi
    neyse aldığımda eksantrik dişlisi 3 yerden kırılmış ama parçalanmamış yine eksantrik dişlisinin bazı dişleri kopmuş. heryerinede kırmızı conta surulmuş. çalışıyo mu çalışıyo ama işte
    motoru aldığımda eksantrik dişlisini ve zincirini orjinal parcayı 3 hafta beklereyek aldım ve değiştirmistim.
    geçtigimiz aylardada balata vs derken gerekenleri değiştirdim.

balatayı değiştirmek için kapağı komple sokuyosunuz. bu yonu iyi değil çünkü radyator ve motordaki soğutma sıvısını komple bosaltıyorsunuz.
    devirdaimi sokuyorsunuz ki ondada supriz cıktı onuda altta acıklıycam. bi yonuyle iyide oldu sokup gormus oldum.

debriyaj telinide yeniledim sokmüşken.

yeni balataları takmadan 3-4 saat yagda bekletip takıyoruz.
    dizerken bi sac bi balata seklinde standart zaten. ama kapagı kapatırken resimde gozuken noktaya kapaktaki ok işaretini denk getirmek gerekiyor.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:13 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:05 ----------

devirdaimi sokunce iç contası(kemik gibi beyaz olan) kırık ve bi şekilde yapıstırılmıs cıktı.
    mekanik conta olarak geçiyor onuda alıp guzelce taktım. takmadan önce kapakta kalan metal kısmını dikkatlice cıkarıp (cunku onun altındada yag sızmasını engelleyen oring tarzı bı lastık daha var) yenisini cakıyorsunuz. 650 klr ile aynı. hatta soyle izleyebilirsiniz(bana ait değil ama aynı yontem)

kırık kısım (beyaz olan)

sol basta yaylı parcanın normalde alt kısmıda var ama o da dagınık cıktı.

yeni parcalar

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:22 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:13 ----------

motoru aldıgımda arka dişli ve zinciri yeni değiştirilmiş ama öne dokunulmamış. ön dişliyide netten bulup değiştirdim 15 diş.
    bindiğim sürede eskisi ne kadar yıpranmış acıkca belli oluyor.

dişlinin üstündeki 2 somunu ve tutan parcayı cıkarıp yenisini takıyoruz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:29 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:22 ----------

ustundeki termostatı test ettim tam acmıyormus. onuda değiştirdim.
    termostatı takarken üzerinde çok ufak bi delikvar onu 12 yönüne yani tam tepeye getirmek gerekiyor ki içinde sıkısan havayı radyatorden atabilsin.

bu resimde dikkatli bakarsanız ufak delik sola kayık ama sonra sıkarken duzeltip taktım.

harareti ölcen müşür tamsıkılmamıs ve kaynamıs gözüküyor. değeri tam olcemiyo ama parcayı sıfır bulamadıgım için sokmedim.
    yabancı forumdada yine klr 250 nin sokerken perişan edip bulamayıp sunfixle eskiyi takmıs eleman .

cıkarmak için matkap salıp yeniden diş acmak vs gerekiyor.

parcada bu

---------- Mesajlar birleştirildi - 16:45 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:29 ----------

geldik işin en civcivli yerine
    silindir ust kafayı soktum. sebebide sabahları zor calısıyordu bazen güçten düşmeler oluyordu yolda.
    emme subapları gomulmüş nerdeyse. buda subap ayarını bozuyordu.
    netten orjinal 2 subabı arastırdım. satan arkadas takım satıyoruz 4 adet 400tl diyince (kawasaki ) bana sanayinin yolu gozuktu. kapakcıya gidip bıraktım kafayi. 1 gun sonra 2 emme subanı takıp alıştırmış usta. cokta guzel işcilikle hemde uygun rakama.

,
    buyuk olanlar emmeler. ne kadar içerdeler

işlem sonrası
    kdiner, polo34, matrax33 ve 8 diğerleri bunu beğendiler..

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    Forumdan Uzaklaştırıldı
    Motosikleti
    WR 250 R
    Tebrikler hocam , bende geçenlerde bi fren balatası değiştirince kendimi motor ustası ilan etmiştim . Utandım 😊

Moderatör Lucas - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bir de motorun kendisini görseydik ?

Motosikleti
    04 monster 620
    eksantiriklerin ekzoz tarafını cıkma ama temiz bulup gecen yıl değiştirmistim.
    hazır sokmusken emme tarafını guzelce doldurttum .

tabi bastıgı kısımlarıda

kapagı oturtmadan denemek içi subapları ayarlıyorum ki sona sıkıntı cıkmasın

işlem tamam. şimdi taplayalım
    kurulum şeması

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 16:54 ----------

zamanlamayı ayarlarken alt gozden T nin hemen onundeki cızgıye hızalıyoruz.

subaplarıda yeniden degerdeki gibi ayarlıyoruz. emme ve egzoz tarafıda aynı 0.20 ile 0.24 arası

alt gozden T yı ayarlayınca eksantiriklerin üzerindeki noktalar sol egzoz tarafı sola, sag emme tarafındaki noktayıda saga getiriyoruz ama emmeyi biraz yukarda ayarlıyoruz
    motorun solundan bakınca bu sekilde olmalı.

ellerim yaglı olunca bu kısımı cekemedim. malum tek kişiyiz.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:09 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:01 ----------

ve toplayıp ilk kez tekmeleyince 3. seferde alıyor. alt devirde hissedilir bi güç geldi daha atikleşti şimdi makina.

şimdiye kadar değişen parçalar
    (gecen sene de conta takımını değiştirmistim. bu sefer sadece söktüğüm için sag kapagı değiştirdim)

aldığımda üstündeki egzoz tarafındaki eksantrik. dagılıcak haldeymiş nerdeyse.

yine dişleri kırık olan eksantrik dişlisi

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:16 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:09 ----------

benzin deposunun musuguda artık kacırıyordu oldugu yerde 1,2 gun bekleyince. onuda hallettim.
    orjinal parca yı bulamadım ama depoyu bosaltıp temizleyip muslugun birleştigi yere sıvı siyah conta cektim inceden. birazda yan vana kısmındakı kapaga surup sıktım. 1 gun sonrada topladım parcaları. kacırma kalmadı.
    gereken parca bu ama bulamadım zaten gerekte yokmus iç kısımdaki halka şeklindeki oring biraz erimiş. sorun ondaymış.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:21 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:16 ----------

arka balatayı sıfır alıp takmıstım. on diskide inceden dramelle alıp üzerindeki çizikleri giderdim.
    yan kapaklarda ayak degdiginden boyada dokulmeler vardı 2 tarafıda temizledim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 17:37 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:21 ----------

ş.içi veya 150-200 km mesafele yerlere gidip gelmeye cok uygun.

polyester vs dokumuylede ugrasıyorum vakit buldukca. üstündekilerde döküm.
    sahibindene de koydum ama acıkcası gönlüm el vermiyo satmaya
    şimdilik bu kadar

---------- Mesajlar birleştirildi - 20:01 ---------- bir önceki mesaj zamanı 17:37 ----------

Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebrikler hocam , bende geçenlerde bi fren balatası değiştirince kendimi motor ustası ilan etmiştim . Utandım 😊
    Estağfurullah bi yerden baslayinca gerisi geliyo
    makanik bilgim daha once r60/6 sahibiydim ordan geliyor. birazda hevesliyim sahibi oldugum motorun netten servis kitapciklarini bulup inceliyorum.
    Su kawasaki sayesinde de epey sey öğrendim.
    Bulundugum yerde usta olmayinca mecbur boyle boyle cozuyorum isi.
    Metehan07-70, polo34, taglis ve 5 diğerleri bunu beğendiler..

Motosikleti
    Ktm Duke 250
    Tebrikler, zaman bulabilmeniz sevindirici

Motosikleti
    04 monster 620
    Alıntı Details adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebrikler, zaman bulabilmeniz sevindirici
    Sagol.
    Tabi burda toplu halde goruyorsunuz ama 1ayda yavas yavas topladim. Acele etmeden.

Ekarademir - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    KTM 640 Adventure
    Ustanın olmana durumunu çok iyi anlıyorum. Ama güzel oluyor herşeyi öğrenmiş oluyorsun.

Eline sağlık. Özlediğimiz beklediğimiz konular.

uzay gemisi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    09
    kesinlikle takipteyim

bindiregandi - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    İlham verici, tebrikler.

Deadly Sto(R)m - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    2022 / Mondial X-Treme Maxx 200i
    Alıntı Boldpilot adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Tebrikler hocam , bende geçenlerde bi fren balatası değiştirince kendimi motor ustası ilan etmiştim . Utandım ��
    Yalnız değilsiniz
    2006 Honda Activa (2006-2009) > 1996 BMW F650 (2007-2008) > 2016 Mondial RX3i Evo (2016-2017) > 2006 Yamaha XT660R (2017 - 2020) > 2017 Honda CRF 250L ABS (2020 - 2021) > 2022 Mondial X-Treme Maxx 200i (2022-...)

Motosikleti
    04 monster 620
    Sagolun arkadaslar
    Imkani olan bence ufak cc bi motor alip sokup takmali.
    Oyle boyle derken epey sey ogreniyorsunuz.

Apices - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Sym Wolf 250/Tvs Apache
    Elinize, emeğinize sağlık.

Çok güzel bir paylaşım olmuş aynı zamanda.

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    gördükçe bende böyle sökeyim diyorum benimde 96 model bi xt 600 üm var ama sonra toplayamayacağımı biliyorum vazgeçiyorum hemen

Motosikleti
    04 monster 620
    Alıntı gitaristgkn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    gördükçe bende böyle sökeyim diyorum benimde 96 model bi xt 600 üm var ama sonra toplayamayacağımı biliyorum vazgeçiyorum hemen
    Söküp toplamaya degicek bi makina ama xt de.
    Ben su sogutmali motorlara alışamadım. Hava sogutmali karbüratörlu eski duzen makinalari seviyorum.
    Misal bu klr çift radyatörlu.
    termostatla ugras, devirdaimin parcasini ara bul. Havasini al cook iş

Hava sogutmali motor 10 numara bana gore.

Yazlik yerde oturuyorum onceki motorum r60/6 idi yazin sikisik trafikte bi kez bile sikinti cikarmada bana.

(Banditlere bakiyordum ama gonlumde su sogutmali olsada vn 800 den yana. Hatta hala ariyorum siteyede actim konu ama cevap yok)

Motosikleti
    Honda cg125 titan- Ktm 390 Duke
    İlk olarak ellerinize sağlık güzel titiz bir çalışma yapmışsınız.Size bi kaç sorum olacak;Yedek parçaları nerden Temin ediyorsunuz?,hararet müşürü doğru çalışmadığı için ileriye dönük zamanda sıkıntı çıkarmayacakmıdır?,son olaraktan motorunuzdan memnunmusunuz,km’de kaç kuruş yakıyor yada litre bazından.Şimdiden teşekkürler.

Motosikleti
    04 monster 620
    Alıntı EUmoto adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk olarak ellerinize sağlık güzel titiz bir çalışma yapmışsınız.Size bi kaç sorum olacak;Yedek parçaları nerden Temin ediyorsunuz?,hararet müşürü doğru çalışmadığı için ileriye dönük zamanda sıkıntı çıkarmayacakmıdır?,son olaraktan motorunuzdan memnunmusunuz,km’de kaç kuruş yakıyor yada litre bazından.Şimdiden teşekkürler.
    parcaların bazılarını antalyada bi abimizden bi kısmını istanbul genç motodan aldım.(eksantirik dişli ve zincirini yurt dısından getirtmistim)
    müsür dogru calısmıyor derken suan devirdaim pompası termostat yeni. sogutma sıvısı devir daim ediyor. müşürdeki sorun tam sıkılmadıgı için yukarda kalıyordu. bunuda hallettim. biraz daha sıkabildim. şimdi net bi şekilde olçuyor.
    ben bu motordan memnunum.
    buyuk ccyi satıp bunu almıstım oyalanmak için.2 yıl oldu ama gitmedigim girmedigim yer kalmadı bunla
    yakıt 3.7 ile 4.5 litre gibi tapa gaz ama bu degerler bakım yapmadan olculen degerler. şimdi biraz daha düşer. 4 civari yani.

sıfır 250 cc ye gidip 20bin tl bayılmam

gitaristgkn - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    yamaha xt 600 e
    Alıntı chevy64 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Söküp toplamaya degicek bi makina ama xt de.
    Ben su sogutmali motorlara alışamadım. Hava sogutmali karbüratörlu eski duzen makinalari seviyorum.
    Misal bu klr çift radyatörlu.
    termostatla ugras, devirdaimin parcasini ara bul. Havasini al cook iş

Hava sogutmali motor 10 numara bana gore.

Yazlik yerde oturuyorum onceki motorum r60/6 idi yazin sikisik trafikte bi kez bile sikinti cikarmada bana.

(Banditlere bakiyordum ama gonlumde su sogutmali olsada vn 800 den yana. Hatta hala ariyorum siteyede actim konu ama cevap yok)
    aynen gerçekten bi kere tam oldumu beni ömrüm sonuna kadar götürür XT sorunsuz kara düzen tamiri kolay alet

Vn 800 de efsane alet inşallah gönlüne göre bulursun

TUTITO - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Enduro
    1994-1996 yıllarında Türkiye'nin belki yarısını dolaştım bu motorla. Ankara, Konya, İzmir, 2 defada Karadeniz'e gittim.
    Zamaninin CRF 250'si.
    Sonra bir ara bunun 650'liginide aldım ama KLR 250 her zaman aklımda kalmıştır.
    Konuyu takipteyim.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:00 ---------- bir önceki mesaj zamanı 12:40 ----------

1997-1999'muydu yoksa tam hatırlayamadım ama güzel motorlar bunlar.
    Zamanında Yamaha DT125 ile birlikte rent a bike döneminin en popüler motorudur.
    Scooterlar çıktı mertlik bozuldu.

Motosikleti
    04 monster 620
    Benimde 15 yasinda ilk surdugum motor dt80 idi. Dt ile başlamıştım motora, hic vitessiz motor surmedim. 15 yil geçmiş ustunden ama babam bunu surersen izin var sana demisti ilk bindiğim gunu hala hatirliyorum.

---------- Mesajlar birleştirildi - 13:42 ---------- bir önceki mesaj zamanı 13:36 ----------

Alıntı gitaristgkn adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    aynen gerçekten bi kere tam oldumu beni ömrüm sonuna kadar götürür XT sorunsuz kara düzen tamiri kolay alet

Vn 800 de efsane alet inşallah gönlüne göre bulursun
    Cok sagol bulsam vn satmam yani niyetim guzelce bakimini yapip binmek. Youtube sagolsun çokça videosuda var nette, servis kitapcigi vs. elimdende geliyor, aletler de var ama iste vn yok ;)

Motosikleti
    04 monster 620
    Vn yi buldum. Yer sikintisi oldugundan bunu elden cikarmam gerek. İlgilenen ozelden yazabilir. (Vn satilirsa buna devam)

http://www.motosiklet.net/forum/sati...ml#post4290136

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)