Kapat
Üye Girişi
Motovento
Reklam Alanı
Motomax
Reklam Alanı
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Elcik Isıtma Montajı [Ekonomik ve Universal]

Motovento
    REKLAM ALANI
    Süper Moderatör Olcay Avşar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X
    Aslında konuyu buraya (DIY) açayım mı açmayayım mı bi tereddüt ettim, nihayetinde kendi icat ettiğim ya da ürettiğim bir şey değil. Sadece montajını yaptım, neyse hadi bakalım;

Aslında motora eskisi kadar çok fazla binmeye vaktim yok, bırakın kışı yazın bile zor biniyorum motora. Ama yine de olurda soğuk bir gün binmek istersem elcik ısıtmasız olmayayım dedim.

Yıllar önce Fazer 600 motoruma biraz kağıt bant, folyo bant, elektrik bantı ve bir miktar yeteri kalınlıkta rezistans teli ile el yapımı bir elcik ısıtma yapmış ve bir kış boyunca randımanlı şekilde kullanmıştım. (o teli rahmetli AYE Murat yollamıştı, nur içinde yatsın)

Şimdi de hem markalı ürünlere 200-300 tl vermemek, hem orjinal elcikleri söküp çin malı ısıtmalı elcikler takarak gaz teli vs ile uğraşmamak için yine elcik üzerine sarılan bir model ile yaptım bu işi.

Ürünümüz bu;

http://tr.aliexpress.com/item/Univer...rchweb201560_3

Ben aldığımda 3 küsür dolardı, zamlanmış ama yine de değer. daha ucuza benzer ürünler var, fakat üzerlerindeki rezistans yol sayısı daha az ve daha kalın. ben daha ince daha sık olan bu modeli tercih ettim.

Bendeki resimler;

Önce kolay olan sol elcikten başladım, elciğe sarıp boşluk bırakmadan elektrik bandı ile tutturdum. Boşluk kalmaması önemli, yoksa ilerde kırılma yapabilir. kablonun geçeceği güzergahı da hesap edip monte etmek gerekli.

Sonra tamamen elektrik bandı ile kapladım, bir kaç tur atmaya gerek yok. bu hem elciği kalınlaştırır hemde ısıyı uzak tutar, tek kat yeterli.

Sonra yanında gönderilen ısı ile daralan makaronu geçirdim elciğe;

Ve çakmak ile ısıtıp makaronun iyice daralmasını ve elciği komple sarmasını sağladım

Yanlız bu işlem çok uzun sürdü ve çok uğraştırdı, gelen makaron 40 mm daralınca 20 mm kadar düşüyor. fakat ilk taktığımızda çok fazla boşluk vardı, ısıtana kadar 3 adet eski ve gazı azalmış çakmak harcadım.

İmkan varsa makaron 30 mm olandan temin edilirse daha kolay olur, ve yine imkan var ise çakmak değil de başka bir ısıtıcı ile daha kolay ve hızlı olur. Sıcak hava tabancası mesela.

Sol elciğin bitmiş hali bu, daha sonra sağı yaptım. sağı yaparken gaz kolunun tam kapalı ve tam açık pozisyonda iken elcik ısıtma kablosunun hareketini kısıtlanmayacak şekilde monte edilmeli. kablonun ısıtmaya perçinlenen kısmı bant ile bir kaç tur fazla ve sıkı bantlanırsa ileride olabilecek kopmalaraın da önüne geçilir.

Elektirk tesisat montajını tam olarak bitirmedim, emaneten enerji verdim ve ısındı. bu gün yaklaşık 100 km şile yaparak yol performansını da deneyeceğim. Daha sonra uygun bir yere bir buton, röle, sigorta vs ile tesisatı tamamlarım. Yanında gönderilen butonu kullanmayacağım, yuvarlak hatlı bir butonu uygun bir yere monte ederim.

Bakalım ne kadar süre dayanabilecek?
    Mitoqondri, karacabeg, ncang05 ve 9 diğerleri bunu beğendiler..
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

REKLAM ALANI
    Oktay Motor CF Moto Polaris Mondial
    Motomax
    jesse - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    ''00 ZX-12R..00 cb1100,, "16 integra 750
    olcay iyi düşünmüşsün eline sağlık .. bu sistemi ben 2 sene sorunsuz kullandım .. yazın çakarmadım bile.. benden sonrada motoru sattığım kişide kullandı .. güzel montajla uzun süre dayanır .)
    mehmetenis bunu beğendi.

Adana İl Temsilcisi adanalı - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA XJ6 DİVERSİON F, YAMAHA BW'S 100
    elinize sağlık,faydalı bir konu olmuş.teşekkürler.
    mehmetenis bunu beğendi.

mehmetenis - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Honda NC 750X-2014
    Ellerine sağlık çok faydalı bir çalışma olmuş

karşıyaka57 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Yamaha yzf r25
    Elinize sağlık elektrik bağlantısı nasıl olacak onuda öğrensek tam olur

kurubuz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    CBF1000FA
    Aynısından ben de monte ettim. Elektrik tesisatını röle ile yaptım. Arka plaka lambasından sinyal alıyor. Böylece kontak kapalı iken anahtar kapalı olsa bile çalışmıyor, akü bitmiyor. Şimdiden uyarayım, makaronlar bir süre sonra gevşiyor. Yapıştırıcı ile tekrar sabitlemen gerekecek.

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    ben bundan aldım sürücü koltuğa döşedim bir harika oldu.çok güzel ısıtıyor resmen korumalı pantolonda bıle ısıyı çok guzel hissediyorsunuz.terk sorun bıraz fazla ısınması ayar düğmesi yok sadece aç kapa

Motosikleti
    CBF1000FA
    Elektrik tesisatı için üstünkörü bir devre çizdim.

karacabeg bunu beğendi.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı karşıyaka57 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Elinize sağlık elektrik bağlantısı nasıl olacak onuda öğrensek tam olur
    Kurubuz çok güzel özetlemiş elektrik bağlantısını, aslında çok fazla akım çekmediği için rölesiz de kullanabiliriz. Çünkü yanılmıyorsam 15 watt enerji çekiyor, bir sinyal ampülü kadar bile değil. Ama mutlaka kontaktan gelen bir enerji olmalı ki kontak kapalı iken sistem çalışmasın
    kurubuz bunu beğendi.
    "normal insanlar bir yerden bir yere gitmek için araba kullanırlar, motorcular ise motosiklet kullanmak için bir yerlere giderler"

Motosikleti
    CBF1000FA
    Alıntı Olcay Avşar adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Kurubuz çok güzel özetlemiş elektrik bağlantısını, aslında çok fazla akım çekmediği için rölesiz de kullanabiliriz. Çünkü yanılmıyorsam 15 watt enerji çekiyor, bir sinyal ampülü kadar bile değil. Ama mutlaka kontaktan gelen bir enerji olmalı ki kontak kapalı iken sistem çalışmasın
    Olcay kardeş , röle burada anahtarlama yapmak için değil. Zaten dikkat ettiysen elcik ısıtmanın ayrıca bir anahtarı var. Kontak kapalıyken elcik ısıtmayı açık unutup akü bitmemesi için hazırlanmış bir tesisat bu.
    mehmetenis bunu beğendi.

Motosikleti
    Rks cruiser 250
    Cruiser motor kullanıyorum ve elçin puskulum var makaron kullanmasam elcik puskulu taksam sıkıntı yasarmiyim yada makaronun üstünden elcik puskulu taksam yeterli ısı alabilirmiyim tesekkurler

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı omeroztuna adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Cruiser motor kullanıyorum ve elçin puskulum var makaron kullanmasam elcik puskulu taksam sıkıntı yasarmiyim yada makaronun üstünden elcik puskulu taksam yeterli ısı alabilirmiyim tesekkurler
    deri püskül sıcaktan etkilenip formunu kaybeder mi bilmem.

ama geç de olsa eninde sonunda ısınıp elini ısıtır, belki ilk açtığında ısının eline ulaşması zaman alabilir.

Merhabalar Olcay bey öncelikle şunu belirteyim, bu güzel paylaşımınız için siteye üye oldum ve paylaşımınızı okuyunca hemen sipariş verdim aliexpressten. Bu kadar ucuza beklemiyordum bu kadar etkili bir şeyi.
    Şunu öğrenmek isterim uzun zaman geçmiş hala kullanıyor musunuz bu ürünü yoksa bozuldu mu? Birde montajı nasıl yapmam konusunda yardım edermisiniz açıkcası direk akünün + ve - kutbuna bağlamayı düşündüm ama sanırım bu yararlı bir davranış olmayacak gibi nasıl yapmam gerekir pek anlamam sigorta röle elektrik tesisatı işlerinden ama anlatabilirseniz yapmaya çalışıcam
    Çok teşekkür ederim bu yararlı paylaşım için.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı umut2505 adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhabalar Olcay bey öncelikle şunu belirteyim, bu güzel paylaşımınız için siteye üye oldum ve paylaşımınızı okuyunca hemen sipariş verdim aliexpressten. Bu kadar ucuza beklemiyordum bu kadar etkili bir şeyi.
    Şunu öğrenmek isterim uzun zaman geçmiş hala kullanıyor musunuz bu ürünü yoksa bozuldu mu? Birde montajı nasıl yapmam konusunda yardım edermisiniz açıkcası direk akünün + ve - kutbuna bağlamayı düşündüm ama sanırım bu yararlı bir davranış olmayacak gibi nasıl yapmam gerekir pek anlamam sigorta röle elektrik tesisatı işlerinden ama anlatabilirseniz yapmaya çalışıcam
    Çok teşekkür ederim bu yararlı paylaşım için.
    Elcik ısıtma hala çalışıyor, fakat ben kışları çok fazla motosiklet kullanan bri değilim. Kışın 2-3 kez motoru ya çıkarırım ya çıkarmam. Bu yüzden aletin sağlıklı çalışma ömrü hakkında tam bir fikir veremem. Fakat bağlantı noktaları, özellikle gaz kolu kısmı hala sağlam ve çalışır. Bir kış boyunca sürekli çalıştırılırsa rezistans yapısında bozulmalar olmaya mutlaka başlayacaktır. En az iki kış bozulmadan sürekli kullanılır tahminindeyim. Sonrasını denemeden bilemeyiz.

Aküden direkt bağlantı alırsan açık unutulma, veya motor park halinde iken birileri tarafından kurcalanıp açılma ihtimali var.

Aküden bir hat çekip bunu bir röleye girip çıkışını ısıtmaya bağlarsınız. Röleyi tetiklemek içinse kontak açıldıktan sonra sinyal veren bir hattan elektrik çekip araya buton koyarak kullanabilirsin.

Çok basit bir bağlantı şekli, bu başlıkta bağlantı şeması verdim mi hatırlamıyorum ama vermediysem de başka bağlıklarda benzer röle bağlantısı mutlaka vardır.

fearlesboyy - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    YAMAHA MT
    sanırım tek modlu.bende almıstım hatta koltuga dösemıstım ama cok sıcaktı sureklı ac kapa yapmak zorunda kalıyordum çüntü totom resmen yanıyordu buna çözüm varmı pekı yanı çift kademe düğme alsak 1.ve 2. konum yapabılıyormuyuz

yasdal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Motosikleti
    Triumph 1200 Jawa Classic /1971 ve E-bike sukutır
    Abiler ne yaptınız. Gerek var mı hiç .

https://www.aliexpress.com/snapshot/...Id=32712836858

10 dolara şahane kademeli ürünler var. Elcik görüntüsünü de kaybetmeden. Ben son 2 motorumda kullandım. Sorunsuz.

Motosikleti
    Honda NC 750X
    Alıntı fearlesboyy adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    sanırım tek modlu.bende almıstım hatta koltuga dösemıstım ama cok sıcaktı sureklı ac kapa yapmak zorunda kalıyordum çüntü totom resmen yanıyordu buna çözüm varmı pekı yanı çift kademe düğme alsak 1.ve 2. konum yapabılıyormuyuz
    Kademeli olan bir model olabilir, ya da ayarlı direnç (potansiyometre miydi adı) ile voltajı ayarlayıp ısıyı dengeleyebilirsin.

Alıntı yasdal adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Abiler ne yaptınız. Gerek var mı hiç .

https://www.aliexpress.com/snapshot/...Id=32712836858

10 dolara şahane kademeli ürünler var. Elcik görüntüsünü de kaybetmeden. Ben son 2 motorumda kullandım. Sorunsuz.
    Ben motorun orjinal gaz kolunu sökmek istemedim.

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    Arkadaşlar selam. Bu ya da buna benzer bir ürünü usb çıkışından güç alacak şekilde yapabilir miyiz bir fikriniz var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:49 ----------

Ya da + bağlantıyı alacağım yeri nasıl bulabilirim

Motosikleti
    Cfmoto 250NK - Hyosung ST7
    Alıntı Barisozde adlı üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar selam. Bu ya da buna benzer bir ürünü usb çıkışından güç alacak şekilde yapabilir miyiz bir fikriniz var mı?

---------- Mesajlar birleştirildi - 10:39 ---------- bir önceki mesaj zamanı 09:49 ----------

Ya da + bağlantıyı alacağım yeri nasıl bulabilirim
    USB'den alınacak voltaj 5V olacağı için olsa bile uzun sürede ısıtır. 12V almak için de direkt aküden değil de röle ve sigorta ile almak daha sağlıklı olacaktır. Daha önce röle bağlantısı yapmadıysanız bununla ilgili araştırma yapmanızı öneririm.

Motosikleti
    KTM 390 ADV//CRF RALLY // CBR 500R // Pulsar 200NS
    Elektrik konusunda bilgim maalesef yok o yüzden danışayım. Üründe açma kapama butonu var aslında direkt aküye bağlasam uçları sorun olur mu ki?

REKLAM ALANI
1. sayfa 12 SonuncuSonuncu

Konu içerisindeki kullanıcılar

Şu an bu konu içerisinde 1 kullanıcı var. (0 üye ve 1 misafir)